تلاش سعودی‌ها برای سناریوی دوگانه‌سازی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
۵۷۶۸۶۹
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
۵۱۱۷
رویکرد عربستان از گذشته تاکنون دو قطبی و حتی چند قطبی کردن جامعه شیعیان عراق بوده است. به گونه‌ای که در گذشته بحث ایجاد اختلاف میان سنی‌ها و شیعیان در دستور کار قرار گرفته بود و همین مدل به سه مثلث متشکل از سنی‌ها، شیعیان و کردها تبدیل شد.
حسن هانی زاده در ایلنا نوشت: رویکرد عربستان از گذشته تاکنون دو قطبی و حتی چند قطبی کردن جامعه شیعیان عراق بوده است. به گونه‌ای که در گذشته بحث ایجاد اختلاف میان سنی‌ها و شیعیان در دستور کار قرار گرفته بود و همین مدل به سه مثلث متشکل از سنی‌ها، شیعیان و کردها تبدیل شد.

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل منطقه طی یادداشتی اقدام به بررسی ابعاد مختلف سفر احتمالی عمار حکیم به عربستان و مقایسه آن با سفر مقتدی صدر به جده کرده است.

مشروح این یادداشت به شرح ذیل می‌باشد:

سفر مقتدی صدر به عربستان را باید مقدمه‌ای برای ایجاد شکاف میان طیف‌‌های مختلف شیعیان عراق دانست. چراکه رویکرد عربستان از گذشته تاکنون دو قطبی و حتی چند قطبی کردن جامعه شیعیان عراق بوده است.
 
به گونه‌ای که در گذشته بحث ایجاد اختلاف میان سنی‌ها و شیعیان در دستور کار قرار گرفته بود و همین مدل به سه مثلث متشکل از سنی‌ها، شیعیان و کردها تبدیل شد که عربستان در صدد ایجاد اختلاف میان آنها برآمد که منشاء آن سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ است.

در حالت فعلی این سناریو تا حدود زیادی تغییر پیدا کرده و پروژه‌ای دیگر در دستور کار قرار گرفته است. به گونه‌ای در این مرحله عربستان به دنبال ایجاد دو دستگی در میان طیف شیعیان عراق است. تا جایی که آنها رابه «شیعیان ایرانی و شیعیان عربی» تقسیم بندی کرده است.

نمونه دیگری از این سناریو را در سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ شاهد بودیم؛ در آن زمان سعودی‌ها اقدام به اختلاف‌افکنی میان حزب‌الله لبنان و جنبش امل لبنان کردند و حتی درگیری نظامی در این بین کلید خورد. طریقه ایجاد این اختلاف به صورتی بود که ریاض اعلام کرد حزب الله لبنان از شیعیان ایرانی تشکیل شده‌اند اما جریان امل لبنان همگی متشکل از شیعیان عرب هستند و همین موضوع اختلاف میان این دو تشکیلات را افزایش داد.

در وضعیت کنونی هم چنین حالتی به وجود آمده است. به گونه‌ای که ریاض جریان صدر به رهبری «مقتدی صدر» را نماینده شیعیان عرب می‌داند و جریان تحت رهبری «عمار حکیم» را منتسب به شیعیان فارس و ایرانی می‌داند.
 
لذا اینکه دیده می‌شود مقتدی صدر به عربستان می‌رود و حتی مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای کمک به آوارگان عراقی از سوی ولیعهد عربستان به مقتدی صدر پیشنهاد و تصویب می‌شود، نشان می‌دهد که سناریوی دیگری هم برای ورود دادن جریان حکیم به این مناقشه طراحی شده است.

از این منظر شاهد بودیم که اخباری در خصوص سفر احتمالی عمار حکیم به عربستان منتشر شد که به دلیل مشروط کردن این سفر توسط وی، موضوع سفر تکذیب شد. این دو شرط بر پایه: ۱- خروج نظامیان عربستان از بحرین و ۲- متوقف کردن کشتار مردم یمن استوار است که عربستان هیچ‌کدام از آنها را قبول نکرد و سفرش به عربستان لغو شد.

به نظر می‌رسد که جریان صدر در صدد است تا طیف‌های لیبرال مانند جناح منتسب به «ایاد علاوی» را به سمت خود جذب کند و در مقابل جریان حکیم سعی دارد بتواند شیعیان لیبرال را به سوی خود بکشاند. از این رو باید گفت که حکیم گزینه معقولانه‌ای نسبت به صدر اتخاذ کرده است. چراکه عربستان به دنبال راه نفوذ از طریق جریان‌های شیعی به داخل عراق است تا بتواند سناریوهای خود را عملیاتی کند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:57 - 1396/05/15
عمارحکیم چندان شخصیت پرنفوذ وکاریزمایی سیاسی نیست که عربستان بخواد بادعوت از حکیم تحولاتی انچنانی درمنطقه یاعراق ایجاد بشود!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو