درباره مولوی عبدالحمید و مراسم تحلیف
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۸۱۱۸۱
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
۳۷۵۶
رای نگارش این یادداشت، نخست لازم بود موج واکنش‌ها و همچنین ابراز احساسات نسبت به دعوت‌نشدن مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دوازدهم، در شبکه‌های اجتماعی و فضای عمومی فروکش کند؛ سپس در فضایی توأم با آرامش، زوایای پیدا و پنهان این دعوت‌نکردن تحلیل شود.
محمد بلوچ‌زهی در روزنامه شرق نوشت: برای نگارش این یادداشت، نخست لازم بود موج واکنش‌ها و همچنین ابراز احساسات نسبت به دعوت‌نشدن مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دوازدهم، در شبکه‌های اجتماعی و فضای عمومی فروکش کند؛ سپس در فضایی توأم با آرامش، زوایای پیدا و پنهان این دعوت‌نکردن تحلیل شود.

برای پرداختن بهتر به حواشی به‌وجود‌آمده بر سر دعوت‌نکردن از این شخصیت برجسته اهل ‌سنت ایران و کنشگر بلوچ در مراسم تحلیف و اینکه چه کسی مسئولیت دعوت از میهمانان را بر عهده داشته، لازم است ابتدا رابطه میان دولت با مولوی عبدالحمید در چهار سال گذشته بررسی شود تا بتوان پاسخی روشن‌تر برای چرایی این دعوت‌نکردن یافت و در نهایت نتیجه‌گیری را پس از مطالعه یادداشت بر عهده خوانندگان قرار خواهیم داد.
 
با آغاز کارزار انتخاباتی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ٩٢، از میان برنامه‌های انتخاباتی شش نامزد باقی‌مانده، با وجود رایزنی گسترده نامزدهای مختلف اصولگرا برای جلب توجه اهل سنت، این وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی، نامزد حمایت‌شده از سوی اصلاح‌طلبان، بود که محل توجه و تأیید مردم بلوچ، اهل‌ سنت و بزرگان آن، ازجمله مولوی عبدالحمید، قرار گرفت.
 
گرچه در آن مقطع، خواص سیاسی و مذهبی بلوچ با محوریت مولوی عبدالحمید و برخی عناصر سیاسی کنشگر، به‌ صورت علنی مانند سال ٩٦ به حمایت و موضع‌گیری تریبونی از این نامزد انتخابات دوره یازدهم نپرداختند و با استراتژی فعالیت چراغ‌خاموش با تمرکز بر شبکه‌های اجتماعی سنتی، برای دکتر روحانی رأی‌آوری و مردم را ترغیب به رأی به این نامزد اعتدال‌گرای نزدیک به اصلاح‌طلبان می‌کردند؛ اما پیروزی حسن روحانی سبب شد تا مولوی عبدالحمید به عنوان یک شخصیت محوری اهل سنت و نیز مردم بلوچ، مورد تکریم و توجه دولت قرار گیرند. 
 
شاید یکی از دلایل عمده بی‌مهری‌ها و انزوای هشت‌ساله در دولت‌های نهم و دهم برای خواص بلوچ و مردم این قوم را باید حمایت آشکار از نامزدهای نزدیک به جریان اصلاحات در این دو دوره انتخابات از سوی مردم بلوچ و مولوی عبدالحمید تحلیل کرد و حمایت‌نکردن علنی از نامزد انتخاباتی نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گراها در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز در همین راستا برای کاهش و جلوگیری از پیامدهای این حمایت دانست. 
 
باری؛ از همان آغاز به‌ کار دولت یازدهم، با رایزنی‌های انجام‌شده از سوی دولت و شخص رئیس‌جمهور، برای اولین بار مجلس مجاب شد تا حضور مولوی عبدالحمید را به‌عنوان میهمان ویژه در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور روحانی بپذیرد و همین حضور خود امیدواری‌هایی را در پی داشت، حساسیت‌هایی را نیز موجب شد و توجهاتی را هم جلب کرد. 
 
باید در نظر داشت که در برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری دوره یازدهم، تعداد معدودی از نمایندگان تندروی مجلس نهم بر سر دعوت میهمانانی که دکتر روحانی تأکید به حضور آنها داشت، ازجمله وزیر امور خارجه بریتانیا، اختلاف نظرهایی داشتند که در نهایت این دیپلمات بریتانیایی با تهدید نمایندگانی به مراسم تحلیف دعوت نشد.
 
هم‌زمان با این واقعه، نباید از نظر دور داشت که حضور مولوی عبدالحمید نیز در مراسم تحلیف یازدهم، بسیاری از افراطیون را ناخرسند و عصبانی کرد و این حضور با واکنش‌های تند برخی از نمایندگان مجلس نهم مواجه شد.
 
به‌ هر ‌جهت، تجربه حضور مولوی عبدالحمید در یک دوره مراسم تحلیف و در کنار آن، حمایت‌های آشکار ایشان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از دکتر روحانی و همین‌طور دعوت از این شخصیت اهل سنت در مراسم جشن پیروزی حسن روحانی، همه اینها دل‌مشغولی‌هایی برای عده‌ای تندرو که نان‌شان در گرو اختلاف است به وجود آورد تا در ایام نزدیک به تحلیف دوازدهم، برای حضور‌نداشتن دوباره ایشان، به تحرکاتی پشت پرده دست بزنند و بیش از پیش آستین بالا زده و مانع این حضور شوند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1396/05/22
چقدر واسه روحانی تبلیغ کرد اینم نتیجش خخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر