اعطای وام 70 میلیون یورویی پاریس به تهران
۶۰۱۸۰۶
۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
۴۲۷۴
‌وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در آستانه تفاهمی مشخص با دولت فرانسه بر سر تأمین مالی پروژه‌ها هستیم، گفت: اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون یورویی پاریس به تهران، شروع دورهٔ جدیدی از جهت اعطای اعتبارات مالی بین فرانسه و ایران است.
 خبرگزاری فارس: جلسه مشترک وزیر راه و شهرسازی و دبیر دولت فرانسه در امور اتحادیه اروپا و امور خارجه این کشور با سرمایه‌گذاران و مدیران شرکت‌های فرانسوی در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در جلسه مشترک خود با مدیران 14 شرکت فرانسوی به تشریح پروژه‌های عمرانی اولویت دار ایران پرداخت.

وی افزود‌: در آستانه تفاهمی مشخص با دولت فرانسه بر سر تامین مالی پروژه‌ها هستیم؛ اعطای وام 70 میلیون یورویی پاریس به تهران، شروع دورهٔ جدیدی از جهت اعطای اعتبارات مالی بین فرانسه و ایران است.

وزیر راه و شهرسازی دراین جلسه‌ گفت: خوشبختانه جلسات ایران و فرانسه به گفت‌وگوهای مداوم تبدیل شده است و تعداد قراردادهای دو کشور درحال گسترش است و اکنون فقط بحث عمده تأمین مالی پروژه‌ها است.

آخوندی در این باره توضیح داد: خوشبختانه طی مذاکراتی که با دولت فرانسه صورت گرفت، در مورد تأمین مالی پروژه‌ها در قالب وام‌های خزانه‌داری فرانسه به نتیجه رسیده‌ایم و پاریس دراین باره طرح روشنی را به ما ارائه خواهد داد.

* اعطای اعتبار 70 میلیون یورویی فرانسه به ایران

وی از پیشنهاد اعطای اعتبار 70 میلیون یورویی فرانسه به ایران خبر داد و گفت: اکنون نامه‌ امضا شده این وام از سوی وزیر اقتصاد فرانسه خانم بورن، توسط آقای ژان باتیست لوموئن دبیر دولت فرانسه در امور اتحادیه اروپا و امور خارجه این کشور به ایران آورده شده است که به عنوان آغاز یک دورهٔ جدیدی از جهت اعطای اعتبارات مالی بین فرانسه و ایران خواهد بود.

آخوندی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در سطح دو دولت و سیستم‌ بانکی دو کشور به راهکارهای خیلی روشنی دست یابد و ادامه داد: قاعدتاً انتظار ما و شما این است که کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا بتوانند از شرکت‌های اروپایی برای فعال شدن در بازار ایران حمایت کنند.

* حمل و نقل هوایی در اولویت نوسازی

وی به تشریح حوزه‌های مورد اولویت ایران پرداخت و از حوزه هوایی به عنوان نخستین اولویت برای نوسازی خبر داد و گفت: در حوزه هوایی اعم از فرودگاه، هواپیما، موتور و همه فعالیتهای مرتبط با صنعت هوانوردی به دنبال نوسازی و ارتقای سیستم‌ها هستیم؛ حوزه دوم که به شدت برای ما مهم است، بحث ریل است که خوشبختانه شرکت‌های فرانسوی اکنون با مقامات ریلی ما مذاکرات مستقیمی را دارند.

وزیر راه و شهرسازی نوسازی ناوگان و ارتقای فناوری و سطح تکنولوژی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در ریل یک سرمایه‌گذاری سبز است و با کنفرانس پاریس هم راستا است، فرانسه می‌تواند به کمک ایران بیاید؛ ما هدف بسیار بزرگی مبنی بر افزایش سهم حمل و نقل ریلی از بار به 30 درصد و از مسافر به 20 درصد داریم و به همین خاطر نیازمند حجم سرمایه گذاری زیادی در شبکه را‌ه‌آهن و  در بخش نوسازی واگن هستیم، ما بسیار علاقه‌مند هستیم با دولت فرانسه در مورد چند پروژه مشخص به تفاهم برسیم و اعلام حمایت دولت فرانسه را از این پروژه‌ها داشته باشیم.

*‌ همکاری با فرانسه در پروژه‌های ریلی


آخوندی حمل و نقل حومه‌ای و حمل و نقل ریلی اطراف تهران و هم‌چنین ریل پایه‌کردن بندر امام خمینی(ره) و شهید رجایی را از جمله پروژه‌های مشخصی دانست که ‌می‌توان با کمک فرانسه آغاز کرد و گفت: برقی‌کردن برخی محورهای مهم شبکه حمل و نقل ایران و هم‌چنین راه آهن تهران -تبریز نیز دیگر پروژه‌ مهمی است که علاقه مندیم از جهت پشتیبانی مالی با دولت فرانسه دراین باره مذاکرات مشخصی را داشته باشیم.

وی هم‌چنین به موضوع نوسازی ناوگان جاده‌ای ایران اشاره کرد و با بیان اینکه این مهم نیز با بحث کنفرانس پاریس کاملاً هم راستا است، گفت: مشخصاً به دنبال نوسازی 65 هزار کامیون ایرانی هستیم، عمر این کامیون‌ها بالای 25 سال است و دو برابر معمول، گازوئیل مصرف می‌کنند و ایجاد آلودگی بسیار گسترده‌ای دارند. برای 17 هزار کامیون قرارداد نوسازی داریم و علاقه‌مندیم از سیستم‌های بین‌المللی برای این مهم کمک بگیریم.

آخوندی گفت: در حوزه لجستیک فکر می‌کنیم که شرکت‌های اروپایی باید در ایران تاسیسات لجستیکی داشته باشند،‌ اگر شرکت‌های اروپایی از قبیل ایرباس و توتال می‌خواهند به بازار منطقه راه پیدا کنند نیازمند انبارهای بزرگ لجستیکی هستند این درحالی است که در حال حاضر شرکت‌های بزرگ اروپایی در ایران دپوی انبار خوبی ندارند و ما علاقه مندیم امتیازاتی را در بنادر و مناطق آزاد و حتی در شهر فرودگاهی امام برای دپوی تأسیسات لجستیکی به شما بدهیم.

بهره‌مندی دو کشور از ارتباط بلندمدت

وزیر راه و شهرسازی در تکمیل چرایی پیشنهاد خود گفت: این تصمیم از یک طرف علامتی است به بازار ایران که ورود اروپایی‌ها به ایران موقت نیست و فقط قصد فروش ندارند بلکه قصد اصلی پشتیبانی است و حضورشان حضور بلندمدتی است و دیگری اینکه یک تجارت سودآوری برای اروپایی‌ها خواهد بود.
برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
France
13:49 - 1396/06/28
یعنی ایران با اینهمه پول نفت و گاز وضعش طوری شده که از فرانسه وام میگیره؟؟؟؟!!!
United Arab Emirates
15:09 - 1396/06/28
مسئولین دقت کنن کلاه سرشون نره ممکنه اینا همشون خبر دارن آمریکا چه خوابی واسه ایران دیده و قراره فردا دوباره تحریم بشیم وهمه این وام دهنده ها از یک کشور تحریم شده و دست خالی هم پولشونو طلب کنن هم بهره پولاشونو
United Arab Emirates
15:09 - 1396/06/28
مسئولین دقت کنن کلاه سرشون نره ممکنه اینا همشون خبر دارن آمریکا چه خوابی واسه ایران دیده و قراره فردا دوباره تحریم بشیم وهمه این وام دهنده ها از یک کشور تحریم شده و دست خالی هم پولشونو طلب کنن هم بهره پولاشونو
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1396/06/29
خدایایعنی ماانقدربدبخت شدیم اول ازروسیه حالام فرانسه پس اینهمه سرمایه نفتی وگازی که تودنیابیشترین سهمو داریم چیشده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج