6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۱۶۱۴۹
۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
۸۰۴۸
تلاش‌های مذبوحانه برای تغییر نام خلیج همیشه فارس، از اواخر دهه 1950 میلادی آغاز شد؛ آن هم از سوی انگلیسی‌ها. «رودریک اوون»، نویسنده کتاب «حباب‌های طلایی»، در کتابش مدعی شد که در اسناد و نقشه‌های قدیمی، اثری از نام «خلیج فارس» ندیده است و با توجه به ساکنان اطراف آن که عمدتاً عرب تبار هستند، پیشنهاد عنوانی جعلی را برای آب‌های نیلگون راهبردی‌ترین خلیج دنیا ارائه کرد.
جواد نوائیان رودسری در روزنامه خراسان:

تلاش‌های مذبوحانه برای تغییر نام خلیج همیشه فارس، از اواخر دهه 1950 میلادی آغاز شد؛ آن هم از سوی انگلیسی‌ها. «رودریک اوون»، نویسنده کتاب «حباب‌های طلایی»، در کتابش مدعی شد که در اسناد و نقشه‌های قدیمی، اثری از نام «خلیج فارس» ندیده است و با توجه به ساکنان اطراف آن که عمدتاً عرب تبار هستند، پیشنهاد عنوانی جعلی را برای آب‌های نیلگون راهبردی‌ترین خلیج دنیا ارائه کرد. انگلیسی‌ها، تمام نفرت خود از مبارزات ملت ایران برای ملی شدن صنعت نفت را در طرح چنین پیشنهاد خنده‌داری، خالی کردند. ادعای غیرعلمی و مزورانه آن ها، باعث تحریک شیخ‌نشین‌های اطراف خلیج فارس شد که در پی دست و پا کردن سابقه تاریخی و مشروعیت بخشیدن به استقلالی بودند که با حمایت استعمار پیر، به دست آوردند. اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران و نام بردن از خلیج همیشه فارس، با عنوانی جعلی، زیر پا گذاشتن حقیقتی غیرقابل انکار است که صحت آن، با اسناد کهن و نیز، یادداشت‌ها و نقشه های برجا مانده از جهانگردان اروپایی، در چند سده قبل، اثبات می‌شود.  
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 

خلیج فارس؛ نامی بر تارک تاریخ

نام خلیج فارس در آثار و کتیبه‌های برجا مانده از دوران باستان خودنمایی می‌کند. یونانیان، خلیج فارس را با نام «پرسیکوس سینوس» می‌شناختند و بر کتیبه‌های دوره هخامنشی، از جمله کتیبه داریوش بزرگ در مصر، نام «دریای پارس» خودنمایی می‌کند. به تازگی لوحی سنگی در جزیره خارک پیدا شده است که نشان می‌دهد، تسلط ایرانیان بر خلیج فارس، قدمتی به اندازه تاریخ کهنسال این سرزمین دارد. در دیگر آثار تاریخی و جغرافیایی نیز می‌توان بارها نام خلیج فارس را مشاهده کرد. «نیارخوس»، سردار مقدونی، که در سال 326 ق.م، به دستور اسکندر مقدونی، خلیج فارس را پیمود و تا دهانه رود سند پیش رفت، در سفرنامه خود می‌نویسد:«اسکندر خیال داشت کشتی‌های زیاد ترتیب دهد و خود از دهانه سند تا دریای هند و پارس سیر کند.» او در جای دیگر می‌نویسد:«پس از دویست اُستاد(واحد سنجش طول یونانی) راه، به ریگ و از آن جا به دیلم  و دهانه رودخانه اندیان آمدیم، رودخانه اندیان سرحد خوزستان و فارس و پس از سند، بزرگ ترین رودخانه است؛ هیچ یک از سواحلی که پیمودم، مانند دریای پارس، آباد و معمور نبود.» «فلاویوس آریانوس»، تاریخ‌نگار یونانی که در سده 2 ق.م، می‌زیسته است، در کتاب « آنابازیس» یا سفرهای جنگی اسکندر، نام «پرسیکون کاای تاس» را که ترجمه درست خلیج فارس است، ذکر می‌کند. «استرابون»، جغرافی‌نگار یونانی، در کتاب «از ایندی تا ایبری» یا از هند تا اسپانیا، دریای جنوب ایران را خلیج فارس می‌نامد و محل زندگی اعراب را، منطقه‌ای بین دریای سرخ و خلیج فارس می‌داند. «اراتستن»، جغرافیدان نامی یونانی هم، از نام خلیج فارس برای معرفی دریای نیلگون جنوب ایران، بهره برده است.
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 

نقشه‌های تاریخی مزین به نام خلیج فارس

با این حال، شاید بتوانیم قدیمی‌ترین نقشه‌ای را که عنوان خلیج فارس در آن درج شده است، متعلق به «اصطخری» بدانیم. او در کتاب ارزشمند «مسالک و ممالک» که درباره تاریخ و جغرافیاست و در قرن چهارم هجری، هزار سال قبل، به رشته تحریر درآمده، نقشه‌ای از خلیج فارس و جزایر آن را ترسیم و صراحتاً از نام «بحر فارس»، برای نامگذاری این دریا، استفاده کرده است. پس از او، دانشمندانی مانند «ابوریحان بیرونی» و «ابن حوقل» نیز، نام «خلیج فارس» را در نقشه‌هایی که ترسیم کرده‌اند، به کار برده‌اند. افزون بر نقشه‌های قدیمی کشیده شده توسط دریانوردان و جغرافیدانان جهان اسلام، ده‌ها نقشه از سیاحان و جهانگردان غیر مسلمان و به ویژه اروپایی، باقی مانده است که در آن ها می‌توان نام زیبای خلیج همیشه فارس را مشاهده کرد. نقشه زیبا و نسبتاً دقیق «آبراهام آرتلیوس»، جغرافیدان اهل «پروس»، در زمره اسنادی قرار دارد که بر عنوان خلیج فارس تأکید می‌کند؛ این نقشه در سال 1570 میلادی، حدود 450 سال پیش، ترسیم شده است. در ادامه، بنا داریم با انتشار تعدادی از قدیمی‌ترین نقشه‌های جغرافیایی که نام خلیج فارس در آن ها درج شده است، شما خوانندگان عزیز را با این اسناد آشنا کنیم.
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 
 
6 نقشه تاریخی درباره خلیج همیشه فارس 
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1396/07/25
که چی مثلا.خب چه دردی ازمردم دوامیکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
انجمن پرستاری ایران_1
انجمن پرستاری ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
انجمن پرستاری ایران_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر