ایجاد 795 هزار شغل در سال جاری
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۱۸۷۳۳
۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
۳۴۸۳
رئیس مرکز آمار هر عدد و رقمی را که مسئولان و دستگاه‌ها درباره اشتغال اعلام کرده‌اند را رد کرد و افزود: از تابستان سال قبل تا پایان تابستان امسال ۷۹۵ هزار شغل ایجاد شد و ایجاد بانک اطلاعاتی اشتغال در کشور غیر ممکن است.
خبرگزاری فارس: رئیس مرکز آمار هر عدد و رقمی را که مسئولان و دستگاه ها درباره اشتغال اعلام کرده اند رد کرد و افزود: از تابستان سال قبل تا پایان تابستان امسال 795 هزار شغل ایجاد شد و ایجاد بانک اطلاعاتی اشتغال در کشور غیر ممکن است.

رئیس مرکز آمار در پاسخ به این سوال که معاون اول رئیس جمهور سه روز قبل در مراسم روز ملی استاندارد گفت: در شش ماهه نخست امسال یک و نیم میلیون شغل ایجاد شده است، گفت: مرکز آمار ایران تنها مرجع آماری کشور است و آمارهای رسمی ما از اشتغال در کشور در بازه زمانی یکسال منتهی به تابستان امسال 795 هزار شغل است و جریان فعلی اقتصاد به گونه ای نیست که تا پایان سال 960 هزار شغل هدف گذاری شده ایجاد شود.

امید علی پارسا گفت: آماری که امروز از اشتغال ارائه شده فصل به فصل بوده است یعنی نسبت فصل بهار سال قبل تا بهار امسال بوده است. وقتی از بهار به بهار یا از تابستان به تابستان مقایسه می شود سه فصل مشترک است. از بهار سال قبل تا بهار امسال 700 هزار شغل ایجاد شده است.

او افزود: بحث های اشتغال مثل روشن و خاموش کردن یک کلید نیست که یک شغل ایجاد شود. حتی مقایسه فصل به فصل و سال به سال نیز کافی نیست بلکه ما باید دولت قبل و دولت فعلی را مقایسه کنیم. در دولت یازدهم سالانه 490 هزار شغل ایجاد شده است. امسال با روندی که پیش رو­ داریم و 700 هزار شغل فصل اول و 795 هزار شغل فصل تابستان متوجه می شویم که تولید شغل همین 700 هزار شغل بوده است اما­ یک و نیم میلیون شغل آمار قابل قبولی نیست.

پارسا افزود: مرکز آمار فقط مرجع رسمی ارائه دهنده آمار اشتغال است. مهمترین ویژگی بازار کار فصلی است در پاییز و زمستان آمار اشتغال پایین می آید و در بهار و تابستان افزایش اشتغال داریم بنابراین هرگونه آمار اعلام شده را غیر از آمار مرکز آمار تایید نمی کنیم. این تابستان به تابستان سال قبل 795 هزار و بهار سال قبل تا بهار امسال 700 هزار شغل ایجاد شده است همچنین تا پایان سال نیز ظرفیت 960 هزار شغل هدف گذاری شده امکان پذیر نیست اگر اجرایی شود برنامه ششم عملی شده است.

سید حسن حسینی شاهرودی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: مرکز آمار مرکز مرجعی است برای ارائه آمار اما بانک مرکزی و مراکز پژوهشی و غیره هرکدام آمار خاص خود را می دهند. آمار دو گونه است یکی برای اهل فن است یکی برای عموم مردم؛ آماری که برای عموم مردم است باید قابل فهم باشد.

او افزود: آماری که امروز اعلام شد برای بنده نیز تناقض داشت. مردم نیز اعلام یک میلیون و پانصد هزار شغل در شش ماهه نخست سال را آماری درست نمی دانند. این تناقض را ما باید در مصاحبه ها شفاف و روان بیان کنیم. ­

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه گفت: چهار مورد از اشکالات موازی کاری در تفسیر آمار این است که وقتی مردم اعتماد به آمار نداشته باشند قضاوت بین المللی و کاهش مشارکت و کاهش اعتماد مردم را در پی خواهد داشت. این کار افزایش بار پاسخگویی را نیز به دنبال دارد.

پارسا در ادامه گفت: وظیفه ما این است که آمار درست ارائه دهیم و وظیفه ایجاد شغل به عهده وزارت کار و رفاه امور اجتماعی است. در نگاه به روند بلند مدت کشور می بینیم که تا قبل انقلاب دو درصد افزایش شاغلین داشته ایم­ اما در سال گذشته سه درصد به تعداد شاغلین اضافه شده است برای 960 هزار شغل احتیاج به این داریم که تمام دستگاه ها افزایش شاغلین را به 4 درصد افزایش دهند، استان هایی داشته ایم که این رکود را زده اند.­

مصری نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی درباره تناقض آمار ارائه­ شده در کشور درباره تعداد شغل گفت: مبنای آمارها چون آن آمار در مراکز­ دولتی و بین مردم تفاوت دارد این است که آمار را به صورت خوشه ای ارائه می کنیم. بانک اطلاعاتی افراد نیز هنوز ایجاد نشده است.

او افزود: وقتی به مراکز تامین اجتماعی مراجعه می کنیم مشخص است بیمه پرداز یا به صورت خویش فرما یا کارفرما به عنوان شاغلین شناخته می شوند که تفاوت ها در این موضوع زیاد است. وقتی مسئولین مختلف آمارهای مختلف ارائه می کنند بر اساس آمارهایی که از دستگاه ها به دست شان می رسد آن را مبنا قرار می دهیم. در مرکز آمار به صورت خوشه ای و فصلی آمار شاغلین ارائه می شود و بر اساس بانک اطلاعاتی نیست.

او افزود: اگر فقط 20 میلیارد دلار کالای قاچاق که عمدتا کفش و پوشاک است اگر در کشور تولید شود در سال می توان یک و نیم میلیون شغل ایجاد کرد.

شاهرودی در ادامه در تایید سخنان آقای مصری معاون وزیر کار گفت: در فرایند اقتصاد مولفه های تاثیر گذاری داریم. در یک شغلی با ده میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد در یک جا با دو میلیاد می توان شغل ایجاد کرد. در صنایع کوچک و پایین دستی توفیقی نداشته ایم اگر همین رقم را نیز بپذیریم وزیر کار رقم 700 هزار را تائید می کنند.

پارسا در ادامه گفت: باید ببینیم دنیا میزان اشتغال را چگونه تعریف می کند؟ طراحی این کار در دولت هشتم انجام شد و اولین بار در دولت نهم با فاصله بیست سال از دنیا به انجام این کار دست زده ایم. بانک اطلاعات آرزوی دست نیافتنی است. باید پرسید چه تعداد از نیرو چه حجمی از کار و چه حجمی از تولید را انجام میدهند؟ که این ها سه متغیر کلان کشور هستند. در همه دنیا امکان سرشماری برای این کار وجود ندارد بنابراین تنها گزینه ایجاد نمونه گیری است. حتی در کشورهایی که بر اساس آمار ثبتی مبنا محاسبه می شود امکان بانک اطلاعاتی وجود ندارد.­

مصری در ادامه گفت: آقای پارسا گفتند آمار ما بر اساس بانک اطلاعاتی وجود ندارد بلکه بر اساس نمونه گیری است. نمی توان براساس نمونه گیری در ساعت های مختلف گفت: مبنای آماری ما درست است. اینکه بگوییم دیگر کشورها بانک اطلاعاتی ندارند درست نیست. در کشورهای دیگر آمار بر اساس بانک اطلاعات ارائه می شود و جزئیات ارائه می شود بنابراین بانک اطلاعات شاغلین را می توان ایجاد کرد.

برای نمونه باید بگویم در بانک اطلاعات ایرانیان تمام مشخصات هشتاد میلیون ایرانی هست و برای یارانه نیز از همین بانک اطلاعات ایرانیان استفاده شده است و اداره آمار نیز به ما در این زمینه کمک کرده اند. در بانک اطلاعاتی ایرانیان می توان لینک کرد و همه افرادی که بیمه می پردازند با این بانک اطلاعاتی لینک هستند بنابراین به یک مدیریت نیاز داریم چون در کشور ما ارائه اطلاعات به صورت جزیره ای است.

شاهرودی نیز گفت: اگر رشد در اقتصاد بر اساس تولید، فروش نفت یا غیره باشد، آمار ما متغیر است. اگر سهم نفت را کنار بگذاریم به ازای یک درصد رشد اقتصادی می توان 500 هزار شغل ایجاد کرد.

او افزود: آمار در جامعه داریم، اما تمرکز نداریم بنابراین باید با دستگاه هایی که آمار اشتباه می دهند برخورد کرد. آمار باید آرامش روانی در جامعه ایجاد کند. مرکز آمار مسئول است که آمار دستگاه ها را بگیرد و تحلیل­ درست کند.

پارسا در ادامه گفت: در همه دنیا روی یک درصد جامعه آمارها بر اساس علمی محاسبه می شود. فرد یا مطلق بیکار است یا بیش از 44 درصد قانون کار کار می کند یا اینکه یک تا 44 ساعت در هفته کار می کند. یک ساعت آمار ناقص است.

ما بیش از 3 میلیون بیکار مطلق داریم. یک تا دو درصد داریم که دو روز در هفته کار می­ کنند. برای حجم کار، کوچکترین واحد کاری مقیاس است. مجموع ساعت کار جمع­ می شود و به تعداد افراد تقسیم می شود و مشخص می شود همه شاغلان همان 44 ساعت در هفته کار می کنند. طرح اشتغال و کار ربطی به معیشت ندارد. معیشت و رفاه بحث دیگری است ما می خواهیم بگوییم مردم چقدر کار می کنند.

شاهرودی در پایان گفت: هم مبانی درست نیست هم روش های آمارگیری در جامعه درست نیست.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1396/07/30
واقعا مردم رو چی فرض کردید؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
ادیب_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
انجمن پرستاری ایران_فوتر
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
کالازم_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر