تکلیف 7 تعاونی کاسپین چه می‌شود؟
۶۲۶۹۵۵
۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
۵۶۹۹ 
بعد از این‌که در روزهای اخیر وضعیت تعاونی فرشتگان تا حدی مشخص و روال پرداختی وجوه از سرگرفته شد، اکنون سپرده‌گذاران هفت تعاونی دیگر زیر مجموعه کاسپین در انتظار تعیین تکلیف حساب‌های خود هستند. تازه‌ترین خبرها از این حکایت دارد که ظاهرا مشکل خاصی در رابطه با آنها وجود نداشته و به زودی وضعیت سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها نیز مشخص می‌شود.
خبرگزاری ایسنا: بعد از این‌که در روزهای اخیر وضعیت تعاونی فرشتگان تا حدی مشخص و روال پرداختی وجوه از سرگرفته شد، اکنون سپرده‌گذاران هفت تعاونی دیگر زیر مجموعه کاسپین در انتظار تعیین تکلیف حساب‌های خود هستند. تازه‌ترین خبرها از این حکایت دارد که ظاهرا مشکل خاصی در رابطه با آنها وجود نداشته و به زودی وضعیت سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها نیز مشخص می‌شود.

نزدیک به یکسال است درگیری‌ها در موسسه کاسپین که مجوز فعالیت خود را در پایان سال۱۳۹۴ از بانک مرکزی دریافت کرده بود می‌گذرد. "عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، الزهرای مشهد، بدر توس، پیوند، امید جلین گرگان و فرشتگان" هشت تعاونی منحله‌ای بودند که بانک مرکزی در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی آنها را در مجموعه کاسپین گرد آورده و مسئولیت تعهدات و دارایی‌ها و بدهی‌های آنها را به هیات مدیره کاسپین و طبق برنامه مشخص محول کرد. اما طولی نکشید که وضعیت کاسپین به دلیل مسائل داخلی و برخی حواشی خارج از آن بهم ریخته و جریان هجوم سپرده‌گذاران برای دریافت وجوه، تجمعات پی در پی و حواشی خاص آن آغاز شد.

در این بین فرشتگان با نزدیک به ۵۰۰ هزار سپرده‌گذار بزرگ‌ترین زیرمجموعه کاسپین بود که عمده حواشی پیش آمده برای این موسسه به دلیل مشکلات و بدهی‌ کلان در این تعاونی رقم خورد. به هرحال وجود حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان بدهی که  ۳۰۰۰ میلیارد آن سود شناسایی نشده بود و بدهی آن را به حداقل ۵۶۰۰ میلیارد تومان می‌رساند معضلی بود که در مقابل آن دارایی نقد چندانی وجود نداشته و آنچه در اختیار بود به وجود املاکی که شناسایی آن زمان خاص خود را می‌طلبید محدود می‌شد.

به هر صورت در نتیجه مذاکراتی که بین بانک مرکزی و دستگاه قضا شکل گرفت در نهایت هیات‌های تصفیه تعاونی‌ها به ویژه فرشتگان، بررسی وضعیت دارایی و بدهی تعاونی‌ها در دستور کار قرار گرفت و در اهم آن شناسایی و انتقال املاک به موسسه کاسپین آغاز شد. جدای از مشکلاتی که در این بین وجود داشت در مراحل ابتدایی اعلام شد که حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان از دارایی فرشتگان شناسایی شده و پس از این مرحله بود که بانک مرکزی تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی را از اواخر اردیبهشت‌ماه و به طور مرحله‌ای آغاز کرد به گونه‌ای که از سقف سه میلیون شروع و تا ۲۰۰ میلیون تومان پیش رفت، ولی در اوایل مردادماه و در آستانه تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون جریان پرداخت به دلیل انسداد حساب‌های کاسپین که به  دستور قضایی بود متوقف شد.

در نهایت طی مذاکرات اخیر بین سران قوا و شناسایی بیشتر املاک به بیش از ۶۷ مورد رسیده بود تقسیم‌بندی اموال فرشتگان در دستور کار قرار گرفته بود و با تزریق خط اعتباری بانک مرکزی به کاسپین که تاکنون به ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است تعیین تکلیف سپرده‌گذاران مجددا شروع شد و شرایط قبلی نیز تا حدودی تغییر کرد به طوری که از شنبه همزمان با ۲۰ آبان‌ماه سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان می‌توانند با مراجعه به شعب ۱۰ درصد باقی‌مانده از وجوه خود که در مرحله اول در حساب آنها نگه داشته بود دریافت کنند و از سوی دیگر مبالغ تا ۲۰۰ میلیون نیز این امکان را دارند که تا این مبلغ فعلا دریافتی داشته باشند.

اما در شرایطی اوضاع فرشتگان تا حدی در روال قرار گرفت و می‌تواند گره‌های قبلی را باز کند که وضعیت هفت تعاونی دیگر برای سپرده‌گذاران آنها چندان مشخص نیست و گرچه تعداد آنها قابل مقایسه با فرشتگان نخواهد بود، ولی این سپرده‌گذاران منتظر دریافت وجوه و مشخص شدن وضعیت خود هستند.

تازه‌ترین خبرها و پیگیری‌ها از مسئولان امر حاکی از آن است که در تعاونی‌های باقی‌مانده ظاهرا مشکل چندانی وجود ندارد. شناسایی و انتقال دارایی‌های این تعاونی‌ها به کاسپین همچنان در جریان بوده ولی شواهد از این حکایت دارد که دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌تواند پاسخگوی یکدیگر باشد به عبارتی کسری قابل توجهی مثل فرشتگان در آنها وجود ندارد. از این رو با پیش بردن مراحل لازم و با نظر مرجع قضایی و بانک مرکزی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد به زودی تعیین تکلیف سپرده‌گذاران هفت تعاونی عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، الزهرای مشهد، بدر توس، پیوند، امید جلین گرگان و فرشتگان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

با این حال پیش تر موسسه کاسپین اخبار متفاوتی از تعیین وضعیت هفت تعاونی دیگر اعلام کرده بود، زمانی که اعلام شده بود شناسایی و انتقال دارایی های در برخی تکمیل شده و حتی پرداخت ها در تعاونی‌هایی همچون الزهرا مشهد و یا بدر توس ابهر شروع شده بود که در ادامه متوقف شد.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1396/08/15
پس تکلیف آرمان چه شد چرا هیچ کس درموردآرمان چیزی نمی گویند . چرا هیچ کس در این دزدی بزرگ مقصر نیست. مردم به کی باید پناه ببرند.داروندار مردم را به یغمابرده ایدوتماشاگربدبختی مردم شده اید .آقای استاندار کو آن وعده هایی که به مردم دادی .
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1396/08/15
سلام تورو قرآن بگید کی پولای ما رو میدید.
Germany
02:44 - 1396/08/16
اگردرکشورماهم مانندعربستان یک شبه بگیرن تمامی اختلاس گران ورانت خواران وکسانی که ازاموال بیت المال به نفع خودشان استفاده میکننددستگیرکنندواموالشان رامصادره کنندوبجای اینکه اسمش ب ز یام ب وغیره اسم کاملش رادررسانه ها اعلام کننددیگرهرگزکسی جرأت نخواهدکرددست به خلاف بزندهرچندکه عربستان درراستای دیگری این کارکردولی هرفکری که داشته باشدبلاخره بااین کاردیگرمسوولی توکل نمیکنددنبال فسادبرودازقدیم گفتن مرگ یک بارشیون نیزیک بار.درکشورماکسانی که ازشغل ومنصب خوددرجهت پیش بردن کارهای خوداستفاده می کندنه تنها باعث مشکل برای کشورومردم می شوندبلکه این کارشان ممکن است باعث مشکلات مهمتری باشدآیاسیاست مداران مانمیداندکه بالا کشیدن سپرده های مردم وتزلزل دراقتصادودست درازی بی حدوحساب دراموال بیت المال توسط عده ای سواستفاده گر جلوگیری کند پس مسولان باقسمی که درراه دفاع ازوطن وجلوگیری ازبی بندوباری ازتعدادمحدودی افراد سودجوخوردن مردم ازآنهامی خواهندمحکم جلویشان بایستد.به امیدایرانی آبادوبدون بعضی آدمهای ریاکاروجانمازآب کش.درودبررهبری
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1396/08/16
اقای باقر الفت چراحرف مفت می زنی .این موسسان مجوز داشتند و بااجازه شما سود می دادند .وشما و دیگران از سود این سپرده گذاران نهایت منفعت را می بردید . زیرا جزو پروژه های صوری شما بوده .که بانک بزنید .سرمایه های مردم را جمع کنید .بعد بگویید ورشکست شدند .البته مردم می دانند کل پول انها الان در صندوق موسسات هست شما نمیگذارید .به مردم بدهند چون الان خودتان بیشتر احتیاج دارید ..فکر کردید مردم هنوز صبورند ...انها داشتند کارشان را میکردند .چطور یک دفعه این اتفاق افتا د.پس شما پشت این قضیه بودید .بانک مرکزی 3هزار میلیادر از این موسسات بعنوان سپرده و بعنوان های مختلف گرفته .الان زورش می اید پس بدهد .اول شما پول این موسسات را پس بدهید .انها پول مردم را پس خواهند داد .مگر جرات دارند ندهند .چه کسی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
مردم خیلی صبوری کردند لطفا حق مردم را بدهید نماینده های مجلس لطفا به رای مردم احترام بذارید چطور و با چه رویی دوباره برا رای گرفتن می خوایید بیایید اخه شما هم کمی داد بزنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج