کشف دلیل علاقه مرجان ها به خوردن پلاستیک
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۲۷۴۳۴
۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
۵۷۲۲
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مرجان ها طعم پلاستیک را دوست دارند و به همین خاطر ضایعات پلاستیکی رها شده در دریاها را می خورند.
وب سایت کلیک: نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مرجان ها طعم پلاستیک را دوست دارند و به همین خاطر ضایعات پلاستیکی رها شده در دریاها را می خورند.
 
 دلیل علاقه مرجان ها به خوردن پلاستیک کشف شد

وجود پلاستیک یک خطر بالقوه برای حیات وحش دریاها و اقیانوس ها است. این پلاستیک ها سالانه جان بسیاری از ماهی ها را به خطر می اندازد، پرنده های دریایی را خفه می کند و حتی نسل لاک‌پشت ها را در معرض انقراض قرار داده است. لاک‌پشت ها فکر می کنند پلاستیک های شناور عروس های دریایی هستند و آنها را می بلعند و این سبب مرگ آنها می شود.

اما یکی از آسیب هایی که در تحقیقات محیط زیست کمتر به آن پرداخته شده خطر پلاستیک ها برای ساکنان کوچک‌تر دریا همانند مرجان هاست.

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه دوک کارولینای شمالی، به پژوهشی در این زمینه پرداختند که نتایج آن در مجله "Marine Pollution Bulletin” منتشر شده است.

الکساندر سیمور پژوهشگر دریایی در خصوص علت خورده شدن پلاستیک ها توسط موجودات دریایی گفت: سال‌ها متخصصان زیست شناسی و محیط زیست تصور می کردند که بیشتر موجودات دریایی به طور تصادفی از پلاستیک استفاده می کنند؛ به نظر می رسید که محیط گیج کننده دریا و یا شاید گرسنگی بیش از حد باعث می شود تا موجودات دریایی آشغال ها را امتحان کنند.

اما محققان با بررسی روی مرجان ها یک دلیل ناراحت کننده دیگر برای این موضوع پیدا کردند. آستین آلن، دانشجوی دکتری علوم دریایی دوک، گفت: احتمالاً پلاستیک ذاتاً برای این موجودات دریایی خوشمزه هستند و مواد شیمیایی بکار رفته در آن، اشتهای آنها را تحریک می کند.

اکنون زباله‌های پلاستیکی در سراسر اقیانوس ها و دریاها پراکنده شده اند و ذرات ریز آنها برای مرجان ها همانند غذا خوشمزه است.

محققان در این مطالعه عکس العمل مرجان ها در مواجه با ذرات پلاستیکی با قطر کمتر از یک میلی متر را با عکس العمل این موجودات هنگام مواجه با ذرات شن و ماسه مقایسه کردند.

هنگامی که ذرات شن و ماسه در نزدیکی پولیپ مرجانی قرار می گیرند آنها با استفاده از موهای کوچک خود شن و ماسه را از دهان خود دور می کردند؛ اما اگر یک قطعه پلاستیکی در نزدیکی آنها قرار گیرد، مرجان ها فعال می شوند و سلاح های هارپون سلولی خود به نام cnidoblasts را برای خوردن پلاستیک ها ترشح می کردند. محققان پلی استایرن، پلی وینیل کلرید و شش نوع دیگر از پلاستیک را هم به مرجان ها دادند. بیش از ۸۰ درصد از ذرات پلاستیکی خورده شدند.

این موجودات از طریق بینایی شکار نمی کنند درواقع آنها چشم ندارند، بنابراین با استفاده از سنسورهای شیمیایی، می فهمند که چه چیزی برای خوردن خوب است. این یک استراتژی متفاوت نسبت به استفاده از قدرت بویایی در حیوانات است.

دانشمندان دانشگاه دوک تلاش کردند مشخصات شیمیایی پلاستیک را با پوشاندن آن در یک لایه دیگر تغییر دهند. آنها شگفت زده شدند که مرجان ها پلاستیک خام را ترجیح می دهند. در آزمایش های آکواریوم، مرجان ها پلاستیک های تمیز را با سرعت بیش از پنج برابر از نسخه بیوفیلد مصرف می کردند. این ترجیح، نشان می دهد که پلاستیک دارای یک عنصر شیمیایی جذاب برای مرجان ها است.

سیمور یکی از محققان این طرح گفت: حداقل برخی از صدها مواد به کار رفته در پلاستیک به عنوان فاگوستیمولانت (یک ترکیب خوشمزه) برای مرجان ها عمل می کند.

موارد دیگری هم در خصوص جذب سایر موجودات دریا به پلاستیک ها مشاهده شده است؛ مثلاً در سال ۲۰۱۶، گزارش شده است که پرنده های دریایی به پلاستیک با پوشش باکتری جذب شده اند و اخیراً هم دیده شده است که ماهی های کولی در اطراف یک تکه پلاستیکی جمع می شوند؛ بنابراین باید به طعم جذاب پلاستیک برای موجودات به عنوان یک مشکل عمده نگاه شود.

هرچند هنوز مطالعات برای تعمیم دادن خوشمزه بودن پلاستیک برای کل موجودات دریایی کم است ضمن آنکه این مطالعه هم اثبات نمی کند که مرجان ها تکه های پلاستیکی را به سایر مواد غذایی ترجیح می دهند.

خوشمزه بودن پلاستیک برای مرجان ها کمتر از خطرات دیگری چون سفید شدن مرجان ها، اقیانوس های اسیدی و ماهیگیری جان آنها را تهدید می کند اما باید فکری به حال این آلاینده کرد.

این تیم تحقیقاتی پیشنهاد می کند که عنصر شیمیایی که سبب جذب این موجود دریایی به پلاستیک می شود شناسایی و حذف شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
کالازم_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالازم_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر