لیلا سلیمانی سفیر ویژه گسترش زبان و فرهنگ فرانسه
۶۲۷۶۷۴
۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
۲۷۵۱ 
لیلا سلیمانی، نویسنده فرانسوی مراکشی‌تبار از طرف رئیس‌جمهور فرانسه، سفیر اعتلا و پیشرفت زبان و فرهنگ فرانسوی شد.
خبرگزاری ایبنا: لیلا سلیمانی، نویسنده فرانسوی مراکشی‌تبار از طرف رئیس‌جمهور فرانسه، سفیر اعتلا و پیشرفت زبان و فرهنگ فرانسوی شد.
 
لیلا سلیمانی سفیر ویژه گسترش زبان و فرهنگ فرانسه 
 
به نقل از گاردین، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، لیلا سلیمانی را نماینده ویژه خود برای گسترش زبان و فرهنگ کشور فرانسه در دنیا کرد.
 
لیلا سلیمانی،‌نویسنده جوان فرانسوی-مراکشی پارسال برنده جایزه «گنکور» شد. وی پس از جلسه روز دوشنبه ( ۱۵ آبان ماه) در کاخ الیزه نماینده ویژه رئیس‌جمهور و سفیر زبان فرانسه از طرف دولت شد.
 
سخنگوی هیات دولت فرانسه اعلام کرد: «دلیل انتخاب سلیمانی این بود که وی از کشوری دیگر به کشور ما آمده است. او به زبان فرانسه سخن می‌گوید و نویسنده‌ای موفق و البته بخشی از نسل جدید است که رئیس‌جمهور مایل است در مرکز توجه قرار گیرد.»
رئیس‌جمهور کنونی فرانسه دوست دارد به عنوان کسی شناخته شود که کتابخوانی را دوست دارد. او اغلب از آثار سلیمانی تمجید می‌کند. در دوره کمپین انتخاباتی نیز درخواست ملاقات با این نویسنده را کرده و سلیمانی نیز از او به عنوان نامزد انتخاباتی موردعلاقه‌اش حمایت کرده بود.
 
روزنامه‌های فرانسوی‌ بعد از انتخابات فاش کردند که ماکرون پست وزارت فرهنگ را به سلیمانی پیشنهاد کرده، اما این نویسنده جوان نپذیرفته بود. البته سلیمانی ماکرون را در ملاقات با حاکم مراکش همراهی کرد.
 
نویسنده جوان مراکشی تا پیش از نوامبر سال گذشته شخصیت شناخته‌شده‌ای نبود، اما پس از کسب جایزه مهم «گنکور» با کتاب «لالایی» یا «ترانه لطیف» به چهره مشهوری تبدیل شد. داستان پرستار بچه‌ای از دومینیکن که به اتهام قتل دو کودک در سال ۲۰۱۲ میلادی در آستانه محاکمه قرار دارد.
 
پیش از این جایگاه سفیر گسترش زبان و فرهنگ فرانسوی به شخصیتی سیاسی محول می‌شد، اما ماکرون شخصیتی ادبی را برای این کار مناسب می‌داند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج