جبران خسارت‌ موسسات مالی از جیب مردم؟!
۶۲۹۶۴۶
۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳
۲۸۶۰ 
روزنامه ایران نوشت: درحالی که در دهه‌های گذشته این اقتصاددانان و مسئولان دولتی بودند که آثار سوء مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را رصد و درک می‌کردند، با آغاز ساماندهی این مؤسسات میلیون‌ها نفر از مردمی که نزد این مؤسسه‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند نیز با این موضوع آشنا شده‌اند.
روزنامه ایران نوشت: درحالی که در دهه‌های گذشته این اقتصاددانان و مسئولان دولتی بودند که آثار سوء مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را رصد و درک می‌کردند، با آغاز ساماندهی این مؤسسات میلیون‌ها نفر از مردمی که نزد این مؤسسه‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند نیز با این موضوع آشنا شده‌اند.
 
درسال‌های اخیرمسئولان از فعالیت حدود 6 هزار مؤسسه مالی و اعتباری غیرمجاز در کشور شامل صندوق‌های قرض‌الحسنه و تعاونی‌های اعتباری خبر می‌دادند که نزدیک به 25 درصد از نقدینگی کشور را در اختیار داشتند. اما درسال‌های گذشته با در دستور کار قرارگرفتن ساماندهی این مؤسسات رفته رفته از فهرست بلندبالای آنها کاسته شد تا اینکه دو ماه پیش رئیس کل بانک مرکزی با اعلام جزئیات تعیین تکلیف سه تعاونی اعتبار غیرمجاز آرمان، البرز ایرانیان و افضل توس از بسته شدن پرونده غیرمجازها در آینده نزدیک خبر داد.
 
اکنون تمام مؤسسات غیرمجازی که چند دهه در فضای اقتصادی کشور فعال بودند به خط پایان رسیده‌اند و از بانک‌های مجاز یکی وظیفه پرداخت سپرده‌های آنها را برعهده گرفته است. اما این پایان کارپرونده غیرمجازها نیست چرا که با آغاز ساماندهی و انتقال دارایی‌ها حساسترین مرحله ازاین پرونده رونمایی شده است. زمانی ابعاد این حساسیت بیشتر مشهود می‌شود که هر یک از این مؤسسات چندصد هزار نفر و در مجموع میلیون‌ها نفر از مردم را درگیر خود کرده‌اند.
 
مردم به بانک‌های مطمئن مراجعه کنند
 
برهمین اساس بخصوص طی ماه‌های اخیر هر روز خبری از تجمع و اعتراض سپرده‌گذاران یکی از این مؤسسات که مراحل ساماندهی را پشت سرمی گذارند به گوش می‌رسد.
سپرده‌گذاران این مؤسسه‌ها از مسئولان بانک مرکزی و دولت می‌خواهند که هر چه سریعتر نسبت به پرداخت کامل سپرده‌های آنها البته با سودی که به آنها وعده داده شده اقدام کنند.
 
درسوی دیگر ماجرا بانک مرکزی و شبکه مجاز بانکی قرار دارد که وظیفه ساماندهی و پرداخت سپرده‌های غیرمجازها را برعهده دارند. درهمین راستا دولت با کمک سایرقوا تمام تلاش خود را برای حل و فصل سریعترپرونده مؤسسات غیرمجاز انجام داده‌اند.
 
روزگذشته نیز رئیس جمهوری درحاشیه نشست مشترک سران قوا، درباره موضوع مؤسسات غیرمجازبا تأکید براین که اگر مؤسسات دچار مشکلاتی شدند، وظیفه داریم مشکلات مردم را برطرف کنیم؛ ‌به یک موضوع بسیار مهم اشاره کرده است. به گفته وی درپرداخت سپرده‌هایی که نزد مؤسسات غیرمجاز بوده نمی‌توان از پول بانک مرکزی برای حل این مشکلات استفاده کرد. البته برای این مسائل می‌توان اعتباراتی در نظر گرفت.
 
رئیس جمهوری با اعلام این خبر که گشایش‌هایی از جلسه قبلی سران سه قوه در این خصوص ایجاد شده و گام‌های خوبی برداشته شده است و ان‌شاء‌الله در این گام‌ها تسریع خواهد شد، یک بار دیگر به مردم هشدار داد تا سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و در خصوص مؤسساتی که به ارائه سودهای بالا تشویق می‌کنند، تردید داشته باشند.
 
برداشت از منابع بانک مرکزی، سیب ممنوعه دولت
 
دولت حسن روحانی از ابتدای فعالیت خود به روشنی اعلام کرد که برداشت از منابع بانک مرکزی و در واقع چاپ پول بدون پشتوانه سیب ممنوعه دولت است. درباره مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز هرچند خطوط اعتباری هنگفتی از سوی بانک مرکزی تخصیص یافته است، ولی طبق قانون سپرده، مشتریان این مؤسسه‌ها باید پس از طی مراحل ساماندهی به پول خود برسند.
 
طبق روال پس از انحلال مؤسسه غیرمجاز و تشکیل هیأت تصفیه و تسویه، شناسایی دقیق اموال و دارایی‌های این مؤسسات که اغلب با ابهامات بسیاری نیز مواجه است، آغاز می‌شود. برای مثال در پرونده انتقال دارایی‌های تعاونی منحله فرشتگان به کاسپین با ورود نهادهای امنیتی هر روز اموال جدیدی از مدیرعامل سابق این تعاونی کشف می‌شد. پس از شناسایی و قیمت‌گذاری دقیق اموال و املاک به همکاری قوه قضائیه نوبت به انتقال دارایی‌ها به بانک یا مؤسسه مجازی می‌شود که وظیفه پرداخت سپرده‌ها را برعهده دارد. درهمین زمینه برای تسریع در روند پرداخت‌ها عموماً با انتقال تدریجی دارایی‌ها با اولویت‌بندی سپرده‌ها کار پرداخت آغاز می‌شود. این درحالی است که در چندین مورد بانک مرکزی برای تسریع در این روند با اختصاص خط اعتباری پیش از انتقال کامل دارایی‌ها زمینه پرداخت سپرده مالباختگان را فراهم کرده است.
 
اما درصورتی که انتظار داشته باشیم که بانک مرکزی به نیابت از مؤسسه غیرمجاز به یکباره تمام سپرده‌ها و سود آن را به مالباختگان بپردازد، ضمن عدول از خط قرمز دولت که ضامن کاهش نرخ تورم و ثبات اقتصاد است، درکنار مالباختگان باید تمام مردم ایران تاوان اشتباه مؤسسه‌های غیرمجاز را بپردازند. چرا که با برداشت از منابع بانک مرکزی و تزریق این پول باید انتظار تومی افسارگسیخته و بی‌ثباتی اقتصادی را داشته باشیم. برهمین اساس دولت ضمن تأکید برپرداخت بموقع سپرده مالباختگان تلاش می‌کند تا پای تمام ایرانی‌ها را به این ماجرا بازنکند.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1396/08/21
اخه احمق خودتونید مردم مگه همه باسوادند که بفهمند کدوم بانک مجازه یا غیر مجاز شما مسئولین باید امنیت مالی مردم رو بوجود بیاورید چرا شما اجازه تاسیس این بانکهارو دادید زمانی که شهرداری برای تابلو یک مغازه گیر میداد این موسسات چگونه دور از چشم دولتی ها مثل قارچ سبز شدن
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1396/08/21
متاسفانه اینجا هرکاری میکنن فقط به جیب مردم نگاه میکنم هزینه ای رو برعکس اروپا
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1396/08/21
خوب اگه بانکی یا موسسه ای مجاز نیست درشو تخته بکنین این که برای دولت کاری نداره
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1396/08/21
ادم نادان مگر مردم در پیدایش,.تاسیس .فعالیت و دادن مجوز وزرات تعاون و همکاری سایر قوا وارگانها نقش داشتن .مردم به تابلو وسابقه فعالیت موسسه نگاه کردن .دولت از سال ۹۲میتوانست به همین موسسات رو وادار کنه با مردم تسویه کنن و سپرده جدید نگیرن .چرا این کار رو برای سه موسسه جدید منحل شده با ۴سال تاخیر انجام داد .چرا بانک های دولتی وخصوصی با این بانک ها دردریافت وپرداخت همکاری می کردن .مجوز نصب تابلو رو چه کسی به اینها داد .بانک مرکزی چرا نظارت وکنترل وبرخورد نکرد .؟چرا این وسط مردم بیچاره فقط باید به خاطر کوتاهی تمام ارگانها از وظایفشان قربانی شوند .همه اینها از بی مدیریتی است .الان هم دارایی وبدهی افضل وارمان از بدهی خیلی بیشتر است ولی دولت وبانک مرکزی عمدا میخواهد اینها را ورشکسته اعلام کند تا مردم به پول خود نرسن .کلا ماجرا همینه .حتی اطلاعات روحانی وسیف از ما سپرده گذاران کمتر است متاسفانه .
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1396/08/21
فقط تیتر خوندم حال توچه ها که نمی دانی از جیب مردم جه نمی گیرند اگر خودتون قبض اب وبرق وگاز برای منزل خودتون بیاد عوارض روستایی را در هر قبضی از مردم میگیرن دولت مگه گدا در مجلس نشستن میکن ای کار بکنیم شهری ها چرا باید بدن آخه ابونمان آب وفاضلاب ما چرا باید بدیم هیچ کس جوابگو نیست ؟؟؟؟؟الان میدونم یکی حرف حق رابزنه منتشر نمیکنید البته میدونم ربطی به موضوع نداره
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1396/08/23
..خدایی خودتان 18 ماه چشم بر مشکل مردم مسلمان وهم وطن خودتان بسته اید .شعار نمیخواهیم پولمان را می خواهیم ..جناب قاضی ....بگیرید و بنبند .اما حق مردم را بده .انهار ااعدام کن ..تا هرگز چنین جسارت کثیفی در حق مردم نکنند . .....که این هفته پول کامل مردم را می دهی .یا.... پیونتانان با وزیران شعار یکی است .مملکت ما پر از وزیر وکیل ...روحانی .......ووووشعار دهنده وحرف قشنگ می زنند اما 18 ماه بدون عمل .با روح وجسم مردم بازی کردند لطفا به پول وجون مردم هم اهمیت بدهید که کمتر از زلزله نیست زلزله چند شهر خراب کرده مردمش مصددم .این موسسات مالی مثل فرشتگان تمام مردم ایران را نابود کردند .اینها همه هزینه درمان دارند اینها هم بی خانمان شدند اینها هم بدبخت شدند ...جناب ....هزینه بیمار ی روحی و. روانی و جسمی دارند ....امروز صبحی تمام تیمارستانهایتان پر خواهد شد از مردم افسرده و بیمار روحی .................
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج