تاریخچه کوتاه سلبریتی‌ها در جهان (۱)
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۳۷۶۵۶
۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
۱۶۵۵۳
«آدمی که خیلی ها او را می شناسند و جزییات زندگیش برای این خیلی ها مهم است.» این تعریف برای سلبریتی اگرچه جامع و مانع نیست، همین قدر که بدانیم دنبال چه چیزی هستیم و تاریخ چه چیزی را بررسی می کنیم، فعلا کار ما را راه می اندازد!
ماهنامه نزدیک: «آدمی که خیلی ها او را می شناسند و جزییات زندگیش برای این خیلی ها مهم است.» این تعریف برای سلبریتی اگرچه جامع و مانع نیست، همین قدر که بدانیم دنبال چه چیزی هستیم و تاریخ چه چیزی را بررسی می کنیم، فعلا کار ما را راه می اندازد!
 
با چنین تعریفی به مهم ترین کسانی که می رسیم هنرمندان: به ویژه بازیگران و خوانندگان. و ورزشکاران: به خصوص فوتبالیست ها هستند. یافتن این نکته که از چه زمانی زندگی آدم های مشهور برای خیلی از مردم مهم و واژه سلبریتی ساخته شد، در سطح جهانی (و به ویژه در جوامع غربی) کار سختی نیست. (گرچه لوسی هیل (Lucy Hale) تاریخ نویس در سال 2007 نوشته است: «تاریخ سلبریتی هنوز نوشته نشده است»). اما وقتی نوبت به ایران می رسد، کار خیلی دشوار می شود. برای همین است که این تاریخچه در بخش ایران بیش تر معطوف به چند ده سال اخیر است.

هشتصد تا ششصد سال قبل از میلاد: به جز پادشاهان، ورزشکاران یونان باستان (برندگان المپیک های باستانی) هم در بین مردم شناخته شده و محبوب بودند. برای آنها شعر سروده می شد و مردم به آنها غذای رایگان و هدیه های مختلفی می دادند.
 
سیصد تا صد سال قبل از میلاد: بازیگران نمایش ها و گلادیاتورها در میان مردم شناخته شده بودند. اخبار جنگ های گلادیاتورها دهان به دهان می چرخید و زنان عاشق بدن های ورزیده و عضلانی آنها می شدند. بازیگران نمایش ها و گلادیاتورها در میان مردم شناخته شده بودند. اخبار جنگ های گلادیاتورها دهان به دهان می چرخید و زنان عاشق بدن های ورزیده و عضلانی آنها می شدند.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
حدود پنجاه سال قبل از میلاد: جولیوس سزار اولین فرد رومی بود که تصویر خود را روی سکه ها ضرب کرد. اگر قبل از آن، مردم پادشاهان را از روی تعداد سربازان و خادمان اطرافشان می شناختند، حالا تصویر شاه در شهر می چرخید و همه چهره او را می شناختند.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
1180 و بعد از آن: توماس بکت (اسقف کلیسای کانتربری) پس از مرگش مشهور شد. کلیسا او را شهید اعلام کرد و مردم برای زیارت او به کانتربری سفر می کردند. داستان های زیادی درباره او نوشته و ده سال بعد از مرگش، نقاشی هایش روی شیشه ها و دیوارها حک شدند.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
سده 1400: واژه سلبریتی به معنی «مراسم رسمی» به کار برده می شد.
 
سده 1600: واژه سلبریتی به معنی «شرایط معروف شدن» به کار برده می شد.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
دهه 1760: کارخانه وج وود (تولیدکننده محصولات سفالی) برای اولین بار در تبلیغاتش از تایید سلطنتی برای نشان دادن کیفیت محصول خود استفاده کرد. خانواده سلطنتی انگلیس با این شرط که این کارخانه وسایل مورد نظر خانه سلطنتی را مرتبا تهیه کند، حاضر شد برای محصولات آن تاییدیه کیفیت محصول بنویسد. این اولین بار بود که از شخصیت های شناخته شده برای تبلیغات استفاده می شد.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
سده 1700: شافور، هجونویس فرانسوی که یکی از افراد مشهور در پاریس محسوب می شد، نوشت: «چگونه می توان نزد کسانی که شما را نمی شناسند شناخته شده بود؟»
 
1760: با رواج تئاتر در لندن، توجه به زندگی شخصی بازیگران آغاز شد. یکی از بازیگرانی که مدام در معرض توجه بود، دیوید گریک (David Garrick) نام داشت. او مدیر سالن تئاتر و نمایش نامه نویس بود.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
1835: اولین موزه مادام توسو در لندن افتتاح شد. این موزه ها از مجسمه های مومی افراد مشهور نگهداری می کنند. یکی از معیارهای سلبریتی بودن، داشتن مجسمه در یکی از این موزه هاست.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
1849: برای اولین بار سلبریتی به معنی «فرد مشهور» به کار برده شد.
 
1859: سلبریتی علمی: چارلز داروین نظریه «تکامل با انتخاب طبیعی» را ارائه داد. کتاب او کم هزینه بود و همه مردم می توانستند آن را بخرند. او یکی از اولین کسانی بود که در بین همه مردم به خاطر علمش مشهور شد. مردم عکس داروین را برای امضا کردن به او می دادند.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1875- 1900: برای اولین بار از تصویر شخصیت های مشهور (بازیگران و ورزشکاران) در تبلیغات استفاده شده. لیلی لانگتری (بازیگر متولد 1853) (Lillie Langtry) یکی از اولین کسانی بود که از تصویرش (به صورت نقاشی شده) در تبلیغات لباس مجلسی زنانه استفاده شد. احتمالا به او برای این تبلیغ پولی پرداخت نشد و بدون اجازه او از تصویرش استفاده شد.بازیکنان بیس بال از دیگر شخصیت هایی بودند که از تصویرشان در تبلیغات استفاده می شد. 
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
1887: اولین کتاب شرلوک هلمز (متولد 1854) منتشر شد. او از اولین سلبریتی های غیرواقعی است. کسی که از نویسنده خود (آرتور کانن دویل) (Sir Arthur Ignatius Canon Doyle) مشهورتر شد. پس از آن که کانن دویل در یکی از داستان ها مرگ هلمز را به تصویر کشید، مردم عصبانی شدند و دویل مجبور شد هشت سال بعد در داستان بعدی، باز هم هلمز را زنده کند.
 
تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان 
 
1910: از واژه «سوپراستار» برای اولین بار برای اشاره به بازیکنان بزرگ هاکی روی یخ استفاده شد. این واژه بعدها برای ورزشکاران، هنرمندان سینما و تلویزیون و خوانندگان شاخص به کار رفت.
 
  تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1945: (پس از جنگ جهانی دوم): با گسترش سینما، ستارگان سینما مشهورتر از ورزشکاران و به عنوان اصلی ترین سلبریتی ها شناخته شدند.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1945: با پایان جنگ جهانی دوم و نمایان شدن قدرت آمریکا، انتخابات این کشور در سراسر جهان دنبال می شد و رییس جمهورهای آمریکا هم تبدیل به سلبریتی شدند.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1945: «ملکه یک روزه» اولین برنامه از نوع «تلویزیون واقع نما» ساخته شد. این برنامه ها به جای سلبریتی ها و افراد مشهور از مردم عادی استفاده می کنند و بیشتر به شکل مسابقه هستند. معمولا افراد شرکت کننده در این برنامه ها در پایان برنامه مشهور می شوند.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1953: پیاده روی مشاهیر هالیوود ساخته شد. در این پیاده رو، نام افراد مشهور سینما، موسیقی، تئاتر، تلویزیون و رادیو داخل طرح ستاره روی زمین نصب می شد. آرزوی سلبریتی های این هنرها، داشتن یک ستاره در این پیاده رو بود.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1953: برای اولین بار عکس برهنه یک سلبریتی (مریلین مونرو، بازیگر زن سینما) منتشر شد. از آن به بعد سلبریتی ها برای شهرت بیشتر و مجلات برای فروش بیشتر گاهی این گونه تصاویر را منتشر می کردند. اما اغلب این تصاویر یا از زندگی خصوصی سلبریتی به شکل مخفیانه گرفته می شدند، یا از برش صحنه هایی از فیلم ها به دست می آمدند و یا پیش از مشهورشدن سلبریتی گرفته و یا با نرم افزارهایی مانند فوتوشاپ به شکل جعلی تولید می شدند.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1960: واژه «پاپاراتزی» (Paparazzi) که نام یک عکاس خبری سمج در فیلم ایتالیایی زندگی شیرین (فلینی) بود، رواج یافت. پاپاراتزی معمولا به عکاسانی که از سلبریتی ها مخفیانه عکس می گیرند، گفته می شود.
 
 تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
1961: اصطلاح «مشهور برای مشهور شدن» ساخته شد. این اصطلاح برای کسانی به کار می رود که به خاطر خانواده مشهور یا ارتباط با یک فرد مشهور شهرت پیدا می کنند.
 
  تاریخچه کوتاه سلبریتی ها در جهان
 
ادامه دارد...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کالازم_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو