سردار صفوی: ایران باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده، برگرداند
۶۷۸۷۲۴
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۴
۱۵۲۲۲
مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به ضرورت حفظ استقلال و تمامیت ارضی سوریه گفت: ما به طور جدی خواستار استقلال و تمامیت ارضی سوریه هستیم. جمهوری اسلامی ایران هم بایستی هزینه‌هایی که در سوریه کرده است را برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه [این هزینه‌ها را برگرداند].

خبرگزاری ایسنا: سردار صفوی در نشست "بررسی بحران سوریه، اخرین تحولات میدانی و سیاسی "که در موسسه آینده پژوهی جهان اسلام برگزار شد در خصوص بحران سوریه گفت: منطقه غرب آسیا در مرحله گذار ژئوپولتیکی به سر می‌برد. منطقه ما در غرب آسیا محل رقابت قدرت‌های بزرگ مثل امریکا، روسیه و اتحادیه اروپا خواهد بود و به نظر من در آینده نزدیک چین و هند هم در این منطقه حضور پیدا خواهند کرد و به رقابت با امریکا خواهند پرداخت و رقابت چین و هند را به طور خاص در پاکستان، افغانستان، حتی ایران، و آسیای میانه جدی می‌بینم.

وی در خصوص موضوع نشست (بررسی بحران سوریه؛آ خرین تحولات میدانی و سیاسی) گفت: از نظر من سوریه و عراق محل رقابت‌های ژئواستراتژیکی امریکا و روسیه بوده است و خواهد بود. می‌دانید که عراق و سوریه تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی و روسیه بودند. عراق در 1932 به استقلال رسید و نظام پادشاهی بر آن حاکم شد. 1958 کودتای ژنرال عبدالکریم قاسم نظام پادشاهی را به جمهوری تبدیل کرد. حسن البکر و صدام حسین هم 1968 کودتا کردند. ساختار ارتش عراق و سوریه، روسی است. تمام تجهیزات از تانک‌ها T-54، T-62، T-72 گرفته تا هواپیماها و ناوگان دریایی هر دو کشور روسی است. ایران هم قبل از انقلاب تحت تسلط امریکایی‌ها بود.

 

وی افزود: امریکایی‌ها تقریبا از 1971 که انگلیس از خلیج فارس خارج شدند، استراتژی دو ستونی نیکسون، یعنی ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای و امنیت منطقه خلیج فارس و عربستان به عنوان قدرت اقتصادی را اتخاذ کردند. امریکایی‌ها سال 2003 بر عراق مسلط شدند و آن را از دست روس‌ها بیرون کشیدند. فقط کشوری به نام سوریه باقی مانده بود. سوریه و عراق همچنین محل رقابت ژئوپلتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی قدرت‌های منطقه‌ای مثل ایران، ترکیه و عربستان هم هستند. یعنی دو رقابت در این کشورها داریم: یک رقابت جهانی و یک رقابت منطقه‌ای.

رئیس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به اهداف ژئواستراتژیکی امریکا در منطقه گفت: از نظر من تسلط بر مناطق تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه فعلی، حفظ بقا و امنیت رژیم صهیونیستی، تضعیف دولت‌های محور مقاومت به طور خاص سوریه. و تضعیف قدرت حزب الله لبنان و زمینه‌سازی برای برخورد با آن. از اهداف ژئواستراتژیکی امریکا در این منطقه می باشد.

وی همچنین تقسیم کشورهای سوریه و عراق را جزو اهداف امریکایی‌ها در صورت توان دانست و به تضعیف قدرت نفوذ ایران در عراق و سوریه و عدم اتصال محور استراتژیک ایران- عراق- سوریه- مدیترانه. بعنوان یک محور استراتژیک، از دیگر اهداف آمریکائی ها در منطقه اشاره کرد و افزود: جلوگیری از برتری وزن ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی ایران را باید از اهداف آمریکا در منطقه دانست. واقعیت آن است که وزن ایران در منطقه ارتقاء یافته است، ائتلاف ایران، روسیه، وحزب الله لبنان در سوریه پیروز شد و ائتلاف امریکایی‌ها-ترک‌ها- اردن- صهیونیست‌ها در عراق بعد از 83 ماه با شکست مواجه شد. البته ترکیه تا سال 2016 جزو این ائتلاف بود، از 2016 از آن ائتلاف خارج شده است.

صفوی افزود: ایران و روسیه اجازه ندادند دولت سوریه شکست بخورد. یعنی آنچه امریکایی‌ها، سعودی‌ها، صهیونیست‌ها و حتی اردنی‌ها می‌خواستند. پس معلوم است که این ائتلاف برنده شده است. بنابراین وزن ژئوپلتیکی ایران نسبت به عربستان سعودی و ترکیه بالا رفت. نفوذ ایران در عراق بالا رفت. داعشی‌‎ها تا نزدیک بغداد هم آمدند اما ایران نگذاشت که نه عراق و نه سوریه سقوط کند.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به الزامات بازسازی سویه گفت: به نظرم سوریه برای بازسازی مسیری طولانی دارد. بازسازی چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به 300 تا 400 میلیارد دلار احتیاج دارد. ممکن است در شمال و شرق فرات، همین قسمت که امریکایی‌ها هستند و ترک‌ها هم آمدند، یک دولت خودمختار کردی مثل آنچه می‌خواستند در عراق تشکیل دهند و شکست خورد، شکل بگیرد. آقای دکتر خامه یار به خوبی به معاهده 1916 سایکس-پیکو اشاره کردند. در آن معاهده تشکیل دولت مستقل کردی و ارمنی مطرح است که بعدا به هم خورد.

وی افزود: کردها جمعیتی حدود 30 میلیون هستند؛ 15-17 میلیون نفر از آنان در ترکیه، 6 تا 7 میلیون در عراق، بعد در ایران و سوریه هستند. اگر یک دولت کردی بخواهد شکل بگیرد، چهار دولت ایران، ترکیه، سوریه و عراق مخالف هستند. دولت کردی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه آنها به مدیترانه راه پیدا کنند. ترک‌ها آمدند عفرین را گرفتند که اگر در شرق فرات یک دولت خودمختار شکل گرفت، راه به مدیترانه نداشته باشد. ترک‌ها غیر از اهداف و منافع دیگری که در رابطه با حلب و مذاکرات سوچی دارند، به شدت نگران مناطق کردنشین خود هستند. البته توسعه روابط سیاسی و اقتصادی ایران با ترکیه می تواند در حل مسائل منطقه تاثیر گذار باشد و ایران و ترکیه ظرفیت 30 میلیارد دلار تبادلات اقتصادی را دارند.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به ضرورت حفظ استقلال و تمامیت ارضی سوریه گفت: ما به طور جدی خواستار استقلال و تمامیت ارضی سوریه هستیم. جمهوری اسلامی ایران هم بایستی هزینه‌هایی که در سوریه کرده است را برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه [این هزینه‌ها را برگرداند]. تصور من این است که درست است که ما هزینه کردیم اما ایران و روسیه برنده این صحنه هستند؛ روس‌ها قرارداد 49 ساله با سوریه بستند هم پایگاه نظامی گرفتند و هم امتیاز اقتصادی و سیاسی. به نظرم ایران هم می تواند با دولت سوریه قرارداد طولانی مدت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و هزینه هایی که کرده است بازگرداند و هم اکنون هم ایران از معادن فسفات سوریه در حال صادرات است.

وی افزود: حزب الله لبنان یک سازمان چریکی و یک نهضت بود و با این جنگ سوریه به یک ارتش قدرتمندی در کنار ارتش لبنان در مقابل صهیونیست ها و برای دفاع از مردم و سرزمین لبنان تبدیل شد و درست است که جنگ سوریه 83 ماه طول کشیده است و تعدادی هم شهید دادند اما حزب الله کنار گوش صهیونیستها تبدیل به یک ارتش شد. سپاه پاسداران پیش از جنگ 8 ساله، یک سازمان نظامی نبود، اما جنگ که شد، ما یک ارتش قدرتمند شدیم. اکنون حزب الله نیز یک ارتش قدرتمند بغل گوش رژیم صهیونیستی است. هم اکنون یک ارتش متحد اسلامی در سوریه بوجود آمده است.

صفوی در پایان ابراز امیدواری کرد: ما امیدوار هستیم که مردم سوریه و عراق، سرنوشت خود را به دست بگیرند و محور مقاومت قویتر در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا ایستادگی کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1396/11/28
سردارعزیزهرموفع خسارتیکه زمان صدام بماوارد کرد گرفتید انموقع درستمیگیدتنها چیزیکه عایدمان شده پیکر شهدای عزیزمان که هرازگاهی میادوداغ دلمان تازه میکند
پاسخ ها
shahrooz
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
باز هم طبق معمول سرمایه های مملکت نابود میشه
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1396/11/28
مگه حضور ايران در سوريه فقط مستشاري !! نبود ؟ از كدوم هزينه ميفرماييد !؟
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1396/11/28
محاله سوریه ریالی به ایران برگردانه ،زهی خیال باطل
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1396/11/28
چطوری سردار؟
سوریه آه نداره با ناله سودا کنه!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
با سپاس به درگاه خداوند که مرد دانا و سلحشوری مانند سردار عزیز در این سرزمین زمین خورده از دست نادانان حضور دارد . شما با این نگاه تحلیل بواقع جهان بینی خودت و گواه گرفتن از ارزش داوری تاریخ نسبت به شناخت دوست و دشمن ایران ، مردم مایوس از همه چیز را امیدوار کردید ، سردار بزرگ افتخار بر تو و همفکرانت ، خداوند یار و یاورتان باشد .
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1396/11/28
ایکاش زودتر به این فکروچاره میافتادین! !!!!!
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1396/11/28
لابد همونجوری که غرامت جنگ رو از عراق گرفتیم!
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1396/11/29
سردار شوخی میکنی!؟ مگه بشار پول زبون بسته رو که گرفته پس میده!؟ دیگه پول نگیره از این به بعد ما راضی هستیم
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1396/11/29
اگه بر ميگردوندن كه الان دلار 5000 تومان نبود !!!
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1396/11/29
از یه طرف همه هزینه ها برای سوریه.عراق..لبنانه اونوقت هنوزم مردم کرمانشاه داخل چادر میخوابند..
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1396/11/29
هزینه اش برابر ه با پول فروش نفت کشور طی مدت قبل و بعد از جنگ سوریه.
برای همینه که تو کشور با گران تر فروختن دلار (‌بی ارزش کردن ریال) سعی در جبران کسری پول برای پرداخت حقوق و یارانه شد.
نه مدرسه ای و نه بیمارستانی و نه دانشگاهی از طرف دولت ساخته نشد و نمی شود....
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1396/11/29
اگر بجای سوریه این پولهادر ایران هزینه شده بود اولا شاهد این هم تورم وبیکاری نبودیم و ثانیا شاید اعتراضات خیابانی بوقوع نمی پیوست.
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1396/12/04
افتخار بر تو ای سردار عزیز ، چرا که به درستی تحلیل بسیار جهان بینانه و نگاه ارزش داوری تاریخ شما ، بیانگر اینست که میتوان امیدوار بود . درود بر تو گرامی و هم فکران مترقی تو . خداوند یادت باد .
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1396/12/04
سلام بر ترم افزار عزیز ، پس چرا مطلب مرا منعکس نمی کنید ، بابا مردم به شما و مدیران شما را بعنوان یک فکر بدون فیلتر دوست خود میدانند ، آره عزیزانم . ممنونم که حرف حساب سرتان میشود .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج