روز ناامیدی کارگران از مجلس و دولت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۸۰۷۴۸
۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
۶۳۹۷
روزنامه قانون نوشت: صبح دیروز کارگران مقابل ساختمان شورای نگهبان در اعتراض به تصویب‌ بند «ز» تبصره7 لایحه بودجه مقابل ساختمان شورای نگهبان تجمع کردند. حداقل ‌هفت میلیون مستمری بگیر در سراسر کشور زندگی می کنند که به این بند از لایحه بودجه اعتراض دارند. دیروز آن‌ها با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود 26 بهمن 96، « روز ناامیدی کارگران از مجلس و دولت» و «صندوق تامین‌اجتماعی، حق الناس است»، اعتراض‌شان را نشان دادند.

روزنامه قانون نوشت: صبح دیروز کارگران مقابل ساختمان شورای نگهبان در اعتراض به تصویب‌ بند «ز» تبصره7 لایحه بودجه مقابل ساختمان شورای نگهبان تجمع کردند. حداقل ‌هفت میلیون مستمری بگیر در سراسر کشور زندگی می کنند که به این بند از لایحه بودجه اعتراض دارند. دیروز آن‌ها با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود 26 بهمن 96، « روز ناامیدی کارگران از مجلس و دولت» و «صندوق تامین‌اجتماعی، حق الناس است»، اعتراض‌شان را نشان دادند.

این اعتراض به علت تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه در مجلس برگزار شده بود. در بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه، حق درمان کارگران به خزانه‌داری دولت ریخته می‌شود و این خلاف اصل53قانون اساسی است. از آنجا که حق درمان و پولی که کارگران به عنوان حق بیمه درمانی پرداخت می کنند، بیت المال است، نباید به حساب خزانه‌داری برود و باید برای خودشان خرج شود. کارگران خواستار این شدند که فقها و حقوق‌دانانی که در شورای نگهبان حضور دارند، این بند را تصویب نکنند. این فراخوان در روزهای گذشته میان اتحادیه‌ها و تشکل های کارگری کشور منتشر شده بود و کارگران از تمام شهرهای ایران از آن استقبال کردند. محمدرضا داعی، یکی از فعالان حقوق کارگری در شورای اسلامی کار در گفت‌وگو با «قانون» می‌گوید:« تشکیل صندوقی برای واریز 9 بیست وهفتم حق بیمه درمان آن نيز جایی که به حساب خزانه مجلس می رود برای کارگران عادلانه نیست. پس از اجرای طرح تحول سلامت وافزایش هزینه های درمان برای این بیمه دولت مابه التفاوت درمان را پرداخت کرد ولي ما به التفاوت هزینه های درمانی سازمان تامین اجتماعی را تا کنون پرداخت نکرده است و همین موضوع باعث افزایش بدهکاری سازمان به مجموعه های طرف قرارداد خود شده است». او با بیان اینکه اختلاف های میان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت باعث این شد که دولت صندوقی را برای این کار تشکیل دهد، افزود:« دولت هزینه های 9 بیست و هفتم را به آن صندوق واریز می‌کند.

با این حساب به اسم مدیریت یکپارچه حقوق قانونی کارگران را ضایع می کنند و ما راضی به این کار نیستیم. به هر حال این پول از جیب ما هزینه می شود و باید برای درمان ما خرج شود». این فعال کارگری در ادامه اینکه هم اکنون کارگرانی که بیمه تکمیلی ندارند نمی‌توانند از خدمات بیمارستان‌هایی که با تامین اجتماعی قرارداد ندارند استفاده کنند، گفت:« این‌طور نمی شود که ما هر وقت برویم بیمارستان خودمان تمام هزینه ها را بدهیم و امیدی به بازگشتش نداشته باشیم». او در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور ،کارگران با مشقت‌های فراوان و بدون امنیت شغلی مشغول به کارند، افزود:« آن‌ها قبل از گرفتن دستمزد 30 درصد آن را به تامین اجتماعی می‌دهند اما متاسفانه دولتمردان و مجلسی‌ها به‌جای آنکه قدر کارگران را بدانند، اموال‌شان را تصرف می‌کنند». علی‌دهقان کیا، نايب ريیس کانون بازنشستگان تهران نیز در گفت و گو با «قانون» گفت:«در این تبصره 9بیست و هفتم از۳۰ درصد حق بیمه‌ پرداختی کارفرما که در صندوق تامین اجتماعی است، باید به بخش درمان اختصاص یابد و مواردی مانند زایمان نیروی کار، استراحت‌های پزشکی، کفن‌و‌دفن و مواردی مشابه نیز در قالب این تبصره اختصاص داده شود». علی دهقان کیا با بیان اینکه در ماده ۵۹ پول‌های دولتی به حساب خزانه می‌رود، افزود:« بنابراین درآمدی که از 9بیست و هفتم در صندوق غیردولتی تامین اجتماعی سرازیر می‌شود، نباید به حساب خزانه که دولتی است واریز شود و باید در صندوق بماند».

عضو سابق هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه ما جامعه بازنشستگان انتظار داریم که مجلس به این مساله نیز رسیدگی کند، ادامه داد:« پیشنهاد ما به مجلس و دولت این است که به این حساب 9 بیست و هفتم نظارت کنند و درجریان باشند که در کجا هزینه می‌شود و اگر دولت بخواهد این حساب را خالی کرده و به خزانه واریز کند، صندوق تامین اجتماعی دچار بحران نقدینگی شده و بسیاری پرداخت‌های درمانی فعلی دچار مشکل خواهند شد».

دولت بودجه کارگران را به خزانه نریزد

همچنین در تجمعی که دیروز در مقابل ساختمان شورای نگهبان برگزار شد، حسن صادقی، ريیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز حضور داشت. به گزارش ایلنا او در اعتراض به تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه سال 97 گفت:« امروز آمده‌ایم که صدای مستضعفان را به گوش اعضای شورای نگهبان برسانیم؛ چراکه دارند به اموال کارگران در صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی چوب حراج می‌زنند.کارگران،ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند، ما نباید اجازه دهیم عده‌ای درمجلس كه از حقوق خصوصی و عمومی و وجه تمایزات آن‌ها اطلاع ندارند، به اموال آنان نگاهی غیرحمایتی داشته باشند».

صادقی با بیان اینکه بهتر است دولت به‌جای اموال کارگران، اموال وزارت بهداشت و صندوق‌های بیمه‌ای تحت نظر خود را به حساب خزانه‌داری واریز کند، گفت:«ما نمی‌دانیم چرا با وجود اعتراضات مکرر دوباره عده‌ای با وزیر بهداشت در عدم اجرای قانون (اصل 53 قانون اساسی) همراهی کردند؟! این باید برای ما روشن شود که چرا چنین حرکتی علیه ضعیف‌ترین اقشار جامعه انجام شده است؟! این مجلس، مجلسی است که ضعفا را می‌زند و از قدرت در مقابل آن‌ها حمایت می‌کند. چراکه اجرای قانون بر زمین مانده و آنچه که وزیر بهداشت دنبال می‌کرده، عملی شده است؛ آن‌نيز به منظور ادامه اجرای طرح ورشکسته تحول نظام سلامت». ريیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه قانون به صراحت گفته است که هزینه‌های حوزه درمان سازمان تامین اجتماعی باید توسط خود این سازمان اداره شود، افزود: مجلسی که فقرا به آن راه پیدا نکنند و طرفداران ثروت در آن بر سر کار بیایند، نتیجه‌اش همین می‌شود که اجرای قانون دست‌کم گرفته می‌شود. امروز وزیر بهداشت، نه در جایگاه وزیری بلکه در جایگاه ريیس‌جمهوری نشسته است.

تبصره را باطل می کنیم

اما فعالان حقوق کارگری و یکی از نمایندگان مجلس نیز در این تجمع در حمایت از کارگران صحبت کردند.

علی خدایی،عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز در گفت و گو با ایلنا گفت:« روزی معیشت ما را تهدید می‌کنند و روزی دیگر درمان‌مان را. ما نمی‌دانیم از دست این‌ها به چه کسی پناه ببریم. مغایرت این مصوبه با قانون اساسی بر هیچ کس پوشیده نیست. با این حال انگار این مجلس، مجلسِ دولت است و حداقل 110 نماینده با دولت بر سر جدایی منابع بخش درمان تامین اجتماعی موافقت کردند». اکبر شوکت،عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نیز در این تجمع ضمن تایید صحبت‌های علی خدایی، گفت:« ما دو یک‌شنبه سیاه داشتیم. یک‌شنبه سیاه اول روزی بود که سعید مرتضوی در مجلس آن جنجال‌ها را به پا کرد و یک‌شنبه سیاه دوم تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه بود. اما این‌بار ريیس‌جمهوری یک‌شنبه سیاه را برای ما تکرار کرد و دلسوزترین اقشار جامعه راکه همین کارگران هستند، عزادار سازمان تامین اجتماعی کرد».

او با بیان اینکه همین حالا یک عمل آپاندیس که در گذشته با 100 هزار تومان انجام می‌شد، دیگر با کمتر از 900 هزار تومان و یک میلیون تومان انجام نمی‌شود، ادامه داد:« ما بیش از این اجازه نمی‌دهیم که صورت‌مان را با سیلی سرخ نگه دارند. اگر این بار سیلی جدیدی بزنند از صورت ما خون می‌ریزد و ما اجازه نمی‌دهیم که بیش از این صورت ما خونی شود. جناب آقای روحانی، کارگرانی که 700 یا 800 هزار تومان حقوق می‌گیرند، نباید مورد ظلم و تبعیض قرار گیرند. امروز سایر صندوق‌ها اوضاع مساعدی ندارند و آن‌ها نيز به گل نشسته‌اند».

سهیلا جلودارزاده (نماینده مجلس شورای اسلامی) با حضور در مقابل شورای نگهبان اعتراض خود را به تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه سال 97 اعلام کرد. سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در حمایت از کارگران در این تجمع سخنرانی کرد. او از پیگیری قضایی این موضوع به وسیله کمیسیون اصل 90 و شورای نگهبان خبر داد و گفت:«به دنبال باطل کردن این تبصره هستم».

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1396/12/03
هر دم از این باغ بری میرسد.
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1396/12/03
خدارا شکر کارگرا هم اعتراض کردند
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1396/12/03
بابا.. ول کنید بازیهای مسخره ..بیایید حقوق کارگران خدماتی پرداخت کنید دیگه بریدیم از وعده ای الکی ..۴ماه حقوق کارگران خدماتی با عیدی ..الان آخر ساله هنوز هیچ خبری نیست چکار کنیم به کجا پناه ببریم کارگر با کارمند دریک اداره کارند اونها ۲۸برج شارج ولی حقوق محدود کارگر خدماتی یا حجمی بیخیالن
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1396/12/03
کارگران که بیمه تامین اجتماعی هستن وهمه چیز براشان رایگان است دیگه چه میخوان هرچه به آنها بدهید اعتراض میکنن چرا وقتی مجلس میگه عیدی کارگران ۲و۳ بابر ابر حقوقشان اعتراض نمیکنن بگن چه خبره دستمزد کارگران خیلی خوبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
تو خیلی بیجا کردی حرف مفت میزنی
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1396/12/03
از ماست که بر ماست.وقتی میریم تو انتخابات شرکت میکنیم،که نباید بکنیم،وقتی هم که شرکت میکنیم خوب و بد رو از هم تشخیص نمیدیم.نتیجه همین میشه.پس بکشیم و بچشیم که حقمونه.....
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1396/12/03
آقای محمد خان،به شعور خودت شک کن.البته اگه این حرفهارو جدی زدی.
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
کارگر حقوقش الان خوبه دیگه
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1396/12/03
تنها مشکل جامعه ما شکاف دستمزدی هست و نابرابری های اجتماعی. تا کی باید فاصله طبقاتی اینقدر زیاد باشد...
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1396/12/03
تا یک مشت گاو وگوساله مسول تعین حقوق ما کارگرا هستند همین است
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1396/12/03
کسی که در جواب اون آقا گفته توبیجا میکنی به شعور خودش توهین کرده ما کارگرا با این حرفا جامعه نسبت به ما چه میگن ادب خانوادگی هم چیز خوبیه نظرات دیگران احترام بگذارید این حرف یعنی نشانه بی سوادی شخص رامیرسونه پس بگذارید به کارگر احترام بگذارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر