مدیران بازنده تلگرامی در فهرست ارشاد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_3
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_2
لایکو_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۱۰۲۸۶
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
۴۱۲۱
در صورت فیلتر پیام رسان روسی، قوانین ایران تنها می تواند کانال های ثبت شده را محکوم کند
به محض فیلتر تلگرام مدیران کانال های ثبت شده، به دلیل حضور در پیام رسان غیرقانونی مجرم شناخته می شوند استفاده از فیلترشکن در ایران حداکثر ٥ سال حبس و ١٠ میلیون تومان مجازات نقدی دارد

روزنامه شهروند - مریم شکرانی: یک روز پس از فیلتر احتمالی تلگرام چه اتفاقی می‌افتد؟! کدام مدیران تلگرامی براساس قانون مجرم هستند و حالا که تلگرام حاضر نیست سرورهای خود را به ایران منتقل کند، بقیه چگونه می‌توانند از پیگرد قانونی فرار کنند؟ کمی صبر کنید می‌خواهیم به شما بگوییم مدیران ایرانی دقیقا نگران چه هستند؟

ایرانی‌ها صبح دیروز با تلگرام مختل، روزشان را شروع کردند. آنها که مدت‌هاست بلاتکلیف اظهارنظرهای متناقض درباره پیام‌رسان محبوب‌شان هستند، اختلال طولانی تلگرام را پایان آن دانسته و خبر فیلترینگ پیام‌رسان پرحاشیه دهان به دهان چرخید. رسانه‌ها اما، بیکار ننشسته و به نقل از پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام نوشتند؛ اختلال، جهانی بوده و مربوط به مشکلی است که در سرورها ایجاد شده است. تلگرام در ایران حوالی عصر دیروز رفع اختلال شد و به نگرانی دوستداران ایرانی‌اش پایان داد. این ماجرا اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. حالا تلگرام در دستور بررسی مدیران است تا درباره فیلترینگ آن تصمیم بگیرند. محمدجواد جمالی، دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم درباره آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره تلگرام به «شهروند» گفت: بنا نداریم عجولانه تلگرام را فیلتر کنیم، هرچند نگرانی‌های جدی درباره فعالیت این پیام‌رسان بین مسئولان وجود دارد اما نتیجه گرفته‌ایم که یک تصمیم کارشناسی برای برخورد با تلگرام بهتر است.

در این وانفسای بلاتکلیفی تلگرام در ایران، مدیران تصمیم گرفتند فضای مجازی را ساماندهی کنند و به افراد و گروه‌های پربازدید کد شناسایی بدهند. زمستان ٩٥ بود که وظیفه ثبت فعالیت‌ها در فضای مجازی به وزارت ارشاد واگذار شد و در این میان گروه‌ها و کانال‌های بالای ٥‌هزار عضو موظف شدند خود را به این سازوکار معرفی کنند و کد شناسایی بگیرند. شورای‌عالی فضای مجازی اعلام کرد گروه‌ها و کانال‌های پربازدید اگر ثبت نشوند، فیلتر می‌شوند.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در آن زمان اعلام کرد که بین ١٥٠ تا ١٦٠‌هزار کانال تلگرامی به زبان فارسی وجود دارد که ١١‌هزار مورد از این کانال‌ها بالای ٥هزار عضو هستند. بلافاصله پس از این فراخوان چیزی حدود ١٣٥٠ کانال تلگرامی بالای ٥‌هزار عضو در سامانه وزارت ارشاد ثبت‌نام کردند و کد «شامد» گرفتند. بعد از این ماجرا آمار دقیق دیگری درباره کانال‌های ثبت‌شده اعلام نشد اما حالا یک پرسش مهم وجود دارد: «درصورت فیلتر تلگرام آیا مدیران کانال‌های ثبت‌شده متهم به کارغیرقانونی می‌شوند؟»

مسئول سایت ساماندهی محتوای فضای مجازی وزارت ارشاد به «شهروند» می‌گوید: ما نمی‌دانیم اگر تلگرام فیلتر شود، چه اتفاقی برای آنها می‌افتد؟ هنوز هیچ دستور یا بخشنامه‌ای برایمان ارسال نشده است.

محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در مواجهه با این پرسش به «شهروند» می‌گوید: آنها مکلف می‌شوند که کانال‌شان را تعطیل کنند یا به پیام‌رسان‌های داخلی و مورد تأیید کوچ کنند، وگرنه به دلیل فعالیت در پیام‌رسان غیرقانونی مجرم شناخته می‌شوند و براساس قانون با آنها برخورد می‌شود. این موضوع درحالی رخ می‌دهد کانال‌هایی که زیربار آیین‌نامه ساماندهی شورای‌عالی فضای مجازی نرفته‌اند، یک گام جلوتر از قانونمندها هستند و در صورت فیلترینگ تلگرام به این راحتی نمی‌شود آنها را مجرم شناخت.

اثبات جرم در تلگرام بسیار دشوار است

علیرضا دقیقی، حقوقدان فضای مجازی و وکیل پایه یک دادگستری در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: به دلیل این‌که مرکز داده‌های رمزنگاری‌ شده تلگرام در ایران وجود ندارد، شناسایی افراد و مجرمان در این فضا تقریبا غیرممکن است. یعنی حتی اگر کانالی به نام فردی ایجاد شده و با آن اقدامات مجرمانه انجام شود، نمی‌توان اثبات کرد که آن فرد، جرم مرتکب شده است، زیرا ایران نمی‌تواند افراد را در تلگرام ردیابی کند.

او ادامه می‌دهد: مثلا تصور کنید شرکتی در تلگرام کانال دارد و رفتار مجرمانه‌ای انجام داده است، چون سرور تلگرام در ایران وجود ندارد، آن شرکت می‌تواند به راحتی منکر شود و بگوید این کانال توسط ما اداره نمی‌شود یا اگر فردی جرم مرتکب شده باشد، می‌تواند بگوید با آی‌دی جعلی و جعل هویت او اقدامات مجرمانه انجام شده و این مسأله در تلگرام قابلیت ردیابی ندارد.

با این حساب از نظر حقوقی و قانونی نمی‌شود کاربران ایرانی تلگرام را به راحتی متهم و مجازات کرد. در این میان تنها مدیران کانال‌های تلگرامی ثبت و احراز هویت‌شده، در دسترس قانون قرار دارند و در صورت ارتکاب جرم می‌توان با آنها برخورد قانونی انجام داد.

مدیرانی که به گفته محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از همان دقیقه اول فیلتر تلگرام مجرم هستند و به دلیل عضویت در پیام‌رسان قانونی امکان برخورد قضائی با آنها وجود دارد.

استفاده از فیلترشکن

در قوانین بین‌المللی جرم نیست

در این ماجرا یک بعد دیگر وجود دارد. «آیا از لحاظ قوانین بین‌المللی کاربرانی که در تلگرام فیلترشده فعالیت کنند، مجرم هستند؟» خیر. ایران به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته است و در دادگاه‌های بین‌المللی، به صرف استفاده از فیلترشکن نمی‌تواند جرم باشد اما این مسأله نمی‌تواند دست مجرمان تلگرامی را چندان در ایران باز بگذارد. پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس به «شهروند» می‌گوید: اگر کانالی را ضدامنیت ملی، غیراخلاقی یا مجرمانه تشخیص دهیم، براساس قوانین ایران مدعی‌العموم می‌تواند طرح شکایت کند و مجرم دستگیر و مجازات شود.

در مجموع این‌که در ایران کاربران تلگرام نمی‌توانند ردیابی شوند و در نتیجه اثبات جرم آنها مشکل است. در این میان تنها کانال‌های ثبت‌شده تلگرام، امکان پیگیری حقوقی دارند و برای اثبات جرم سایر کاربران در تلگرام راه دشواری در پیش است.

این همان موضوعی است که مسئولان ایرانی را نگران کرده است. حالا باید منتظر ماند و دید تلگرام در ایران دچار چه سرنوشتی می‌شود؟ براساس تازه‌ترین آمار منتشرشده، پیام‌رسان تلگرام بالغ بر ۲۰۰‌میلیون کاربر در جهان را داراست که از این میزان، ۴۰‌میلیون کاربر ایرانی در آن عضویت دارند.

مجازات استفاده از فیلترشکن چیست؟

علیرضا دقیقی وکیل پایه یک دادگستری می‌گوید: قانون نحوه استفاده از فضای مجازی را تقریبا مشخص کرده است و طبق آن به حکم قانون، زمانی که شبکه مجازی فیلتر شود، هرگونه استفاده از آن شبکه به‌ منزله دورزدن قانون محسوب می‌شود.‌

او افزود: براساس قوانین ایران چه یک فرد عادی و چه یک مقام عالیرتبه اجرایی و سیاسی، اگر از فیلترشکن استفاده کند، متخلف محسوب می‌شوند و می‌توان علیه آنان اعلام جرم کرد.

به گفته این حقوقدان، براساس آنچه در ماده یک قانون آمده است؛ چنانچه فردی به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که توسط تدابیر امنیتی ایران محافظت می‌شود، دسترسی داشته یا از آنها استفاده کند، به پرداخت ٥‌میلیون تا ٢٠‌میلیون ریال جزای نقدی یا ٩١روز تا یک‌سال حبس یا هر دوی این مجازات‌ها محکوم می‌شود.

او که معتقد است ماده ٦ قانون به ماده یک اولی‌تر است، ادامه داد: در این ماده آمده است که جاعلان IP به حبس یک تا ٥‌سال یا پرداخت ٢٠‌میلیون ریال تا ١٠٠‌میلیون ریال یا هر دوی این مجازات محکوم می‌شود.

اما درحالی استفاده از فیلترشکن و به نوعی جعل IP در ایران نوعی جرم محسوب می‌شود و هستند افرادی که به استناد به مواد قانونی محکوم شده‌اند که درحال حاضر بسیاری از دستگاه‌های دولتی، شرکت‌های مخابراتی و نهادهای علمی برای دسترسی به اطلاعات مجبور به استفاده از فیلترشکن هستند و درصورت استناد به این ماده قانونی اقدام آنها خلاف قانون است.

این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به قوانین و مقررات بین‌المللی و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: درحال حاضر ایران به عضویت این پیمان‌ها درآمده و براساس این قوانین اجازه فیلترکردن و ایجاد محدودیت در دسترسی به اطلاعات را ندارد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222