اینتل دنیای ذخیره سازی را دگرگون می‌کند
۷۲۶۶۶۱
۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴
۳۹۱۶
بالا بردن ظرفیت، طول عمر و سرعت در نیمه هادی های NAND این روزها بسیار رقابتی شده است؛ چندی پیش به اطلاعاتی از تراشه های جدید اشاره کردیم که تعداد بیت های بیشتری را در هر لایه ذخیره می کرد. مبحث دوست داشتنی تراشه های نیمه هادی NAND QLC به تازگی از سوی "اینتل" و "مایکرون" پیگیری می شود و اینک باخبر شده ایم که اینتل به زودی با SSD های مبتنی بر تراشه های QLC، راهی بازارهای جهانی خواهد شد.

وبسایت سخت افزار: بالا بردن ظرفیت، طول عمر و سرعت در نیمه هادی های NAND این روزها بسیار رقابتی شده است؛ چندی پیش به اطلاعاتی از تراشه های جدید اشاره کردیم که تعداد بیت های بیشتری را در هر لایه ذخیره می کرد. مبحث دوست داشتنی تراشه های نیمه هادی NAND QLC به تازگی از سوی "اینتل" و "مایکرون" پیگیری می شود و اینک باخبر شده ایم که اینتل به زودی با SSD های مبتنی بر تراشه های QLC، راهی بازارهای جهانی خواهد شد.

این شرکت اعلام کرده است که SSDهای مخصوص سیستم های خانگی و کلاس سرور یا صنعتی را تا پایان سال 2018 معرفی خواهد کرد. مهمترین ویژگی تراشه های QLC کاهش قیمت به نسبت ظرفیت است. ویژگی های SSDهای خانگی یا مصرف کننده هنوز منتشر نشده است؛ با این وجود پیشبینی می گردد که حافظه های Intel SSD 660p در فرم M.2 تولید شده و با قرار گرفتن در زیر گروه Low-End، از مسیر PCIe 3.0 x2 استفاده نمایند. سرعت گروه اولیه به 1800 مگابایت در ثانیه خواهد رسید. اینتل مدل های صنعتی را در فرم 2.5 اینچ تولید کرده و آنها از رابط NVME U.2 استفاده خواهند کرد.

اینتل دنیای ذخیره سازی را دگرگون می‌کند

در گروه های صنعتی و غیر خانگی، اینتل SSDهایی با ظرفیت حداکثر 20 ترابایت را تولید خواهد کرد. این در حالی است که مدل های خانگی و مصرف کننده، با ظرفیت های حداکثر 2 ترابایت تولید خواهند شد. اینک سری به چند ویژگی مهم تراشه های QLC خواهیم زد؛ تراشه های QLC در هر سلول 4 بیت را خواهند نوشت؛ در نتیجه طول عمر درایو نیز افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال یک SSD TLC با ظرفیت 500 گیگابایت، می تواند چرخه عمر 300 ترابایتی را پشت سر گذاشته و پس از ان سلول ها رو به زوال خواهند رفت؛ هر تراشه TLC دارای چرخه تقریبی 1000 PE است و جالب است بدانید چرخه یک تراشه QLC با ظرفیت بالاتر نیز همین مقدار است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج