حفظ برجام در غیاب آمریکا و پیشنهادی که دقیق نبود!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۴۲۷۰۸
۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
۳۶۱۸
اجماع میان اروپا و شرکای آسیایی، برای حفظ برجام منجر به ادامه حیات برجام البته در سایه تهدیدهای آمریکا باشد، حیاتی که می‌تواند کانال‌های مورد نظر ایران برای زنده نگاه داشتن اقتصاد این کشور را در اختیار داشته باشد.

رویداد 24: «تمام طرف‌ها به گفت‌وگوها ادامه می‌دهند تا راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای پیدا کنند.» این جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا است که شاید چکیده‌ای از نتایج گفت وگوها و مذاکرات چندماه اخیر باشد، که در پایان نخستین جلسه نشست 1+4 با ایران پس از خروج آمریکا از برجام عنوان شد؛ یعنی توافق بر سر ادامه گفت وگوها برای نجات برجام.

حفظ برجام در غیاب آمریکا و پیشنهادی که دقیق نبود!

بسته پیشنهادی اروپا در مقابل خروج واشنگتن از برجام به تهران ارائه شده است؛ بسته ای که جزئیات آن هنوز رسانه ای نشده است اما از واکنش مقام‌های کشورمان به آن می‎توان دریافت که بسته‌ای لازم و کافی نبوده است، آن‌چنان که ظریف گفته است: پریروز در تهران بسته‌ای را دریافت کردیم که آقای روحانی گفتند کافی نیست. امروز در این جلسه توضیحات بیشتر شنیدیم و در مورد موضوعات نفتی و بانکی توضیح دادند.

ظریف همچنین گفته است: بر اساس پیش‌بینی‌ها در مرحله اول برای عملیاتی کردن تعهدات می‌دهیم فرصت تا آنها را در مرحله اجرا ببینیم ضمن این که اقدامات خودمان را هم در نظر داریم که اگر اقدام نکردند ما اقدام کنیم.

با اینکه رئیس جمهور و وزیر خارجه بدون اعلام جزییات، تنها بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا ناکافی خوانده‌اند، اما برخی رسانه‌ها پیشتر اقدام به اعلام گمانه‌زنی‌هایی از آن کرده بودند، از جمله اینکه چند رسانه داخلی ادعا کردند که در این بسته عنوان شده است که اروپا خرید یک میلیون بشکه نفت از ایران را تضمین خواهد کرد و در قبال آن از کانال مشخصی به ایران ارز پرداخت می‌شود. بر این اساس اروپا پذیرفته است که میزان ۱۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند.

زیر و بم یک بیانیه مبهم

موگرینی روز گذشته و در پایان نخستین نشست وزرای خارجه کشورهای امضا کننده برجام به جز آمریکا، یک بیانیه قرائت کرد؛ بیانیه‌ای که دارای نکات قابل توجه و البته مبهم و قابل پیش‌بینی است.

در این بیانیه که توسط موگرینی قرائت شد، آمده است: تمام طرف‌های برجام بر لزوم ادامه اجرای این توافق و پایبندی به تعهداتشان تاکید و توافق کردند که صادارت نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران باید ادامه یابد و بعلاوه نشست‌های کمیسیون مشترک، ازجمله در سطح وزیران ادامه داشته باشد.

شرکت کنندگان توافق کردند به پیشرفت‌ها (برای حفظ برجام) تحت بازبینی دقیق ادامه دهند و کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزیران کماکان تشکیل جلسه دهد تا تلاش‌های مشترک ادامه یابد.

در این بیانیه همچنین آمده که طرف‌های توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولید پتروشیمی ایران تاکید کرده‌ و خواستار ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند.

درباره این بیانیه 2 نکته قابل ذکر است که در ادامه به آن اشاره می شود:

توافق بر حفظ برجام

از این بیانیه می‌توان دریافت که توافق و اجماعی قابل توجه میان کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه برای ادامه همکاری ها با ایران در چارچوب برجام و به دور از فرافکنی و جوسازی کاخ سفید وجود دارد، اجماعی که منجر به توجه به درخواست‌ها و نیازهای ایران برای حفظ برجام و در نهایت تدوین بسته پیشنهادی در همین چارچوب شده است.

اجماع میان اروپا و شرکای آسیایی، برای حفظ برجام منجر به ادامه حیات برجام البته در سایه تهدیدهای آمریکا باشد، حیاتی که می‌تواند کانال‌های مورد نظر ایران برای زنده نگاه داشتن اقتصاد این کشور را در اختیار داشته باشد.

چراغ سبز نفتی و بانکی

حفظ و ارتقای روابط گسترده‌تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران، حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران، تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی، تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی، تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی، حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند،

تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در ایران و حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می‌دهند از جمله موارد مطرح شده در این بیانیه است که بیانگر برنامه قاطع و مدون اروپا برای ادامه روابط تجاری و اقتصادی با تهران و همچنین حمایت از سرمایه گذاری در ایران است؛ امری که می‌تواند به ادامه حیات برجام و همچنین عدم خروج تهران از آن منجر شود چرا که تهران بارها اعلام کرده دو موضوع فروش نفت و روابط بانکی از مهمترین مسائل پیش روی برای ادامه برجام است که باید حل و فصل شود و ادامه آنها از سوی اروپا تضمین شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
17:11 - 1397/04/16
عجب پیشنهاد خوب نبود حالا یعنی ما باور کنیم که ان۴تاراه میان اگر برجام نبودما که بی خیال بودیم حالا این وسط نتیجه ای گرفتین مذا کره کردین
United Arab Emirates
17:11 - 1397/04/16
عجب پیشنهاد خوب نبود حالا یعنی ما باور کنیم که ان۴تاراه میان اگر برجام نبودما که بی خیال بودیم حالا این وسط نتیجه ای گرفتین مذا کره کردین
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1397/04/16
اینا فقط می خوان که دوره بعد رای بیارن وگرنه میدونند که شعارهای اروپا و روسیه و چین توهمی بیش نیست
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1397/04/16
بدون کدخدا امکان پذیر نخواهد بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان