پای «بن‌سلمان» به معرکه عراق باز شد
۷۴۷۲۸۳
۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
۹۱۹۸
هرچند که مطالبه مردم عراق در تظاهرات های اخیر بهبود ارائه خدمات عمومی توسط دولت است اما نمی توان از نقش رسانه های وابسته به بن سلمان برای تحریک معترضان غافل شد.

خبرگزاری مهر: هرچند که مطالبه مردم عراق در تظاهرات های اخیر بهبود ارائه خدمات عمومی توسط دولت است اما نمی توان از نقش رسانه های وابسته به بن سلمان برای تحریک معترضان غافل شد.

«أبو رضا صالح» در مطلبی در خصوص حوادث اخیر عراق نوشت: در حالی ماجرای دو هفته نا آرامی در مناطق جنوبی عراق به سمت آرامش در حرکت است که حاصل آن حداقل هشت کشته، چند صد زخمی، وارد آمدن خسارات سنگین به اموال دولتی و عمومی و از همه مهم تر حاکمیت ناامنی بمدت دو هفته بر مردمان عراق بود.

پای «بن‌سلمان» به معرکه عراق باز شد

در این ماجرا بند رام القصر مدتی به تعطیلی کشانده شد، فرودگاه نجف وضعیتی مشابه یافت، برخی راههای مواصلاتی مانند مسیر ناصریه به بغداد برای مدت زمانی قابل توجه قطع شد، دفاتر برخی ازاحزاب سیاسی _مبتنی بر یک آمار دفاتر هفده جریان و حزب سیاسی_ مورد حمله قرارگرفت و بلاخره سه منطقه اساسی پایتخت یعنی شعله، عامل و تحریر به اغتشاش کشیده شد. اگرچه مقامات سیاسی، سران احزاب و بلاخره چهره های مذهبی کوشیدند تا ضمن آرام سازی مردم و البته تایید خواسته ها و مطالبات ایشان هم اوضاع را آرام کنند و هم از وارد آمدن خسارتهای مالی و جانی ناشی از این اعتراضات جلوگیری کنند اما متاسفانه توصیه ها موثر واقع نشد.

اینک و در شرایطی که اوضاع در عراق رو به آرامش گذاشته و از شدت هیجانات اولیه اعتراضات به نحو چشمگیری کاسته شده است سوال اساسی این است که متضرر اصلی این ماجرا چه کسی است ؟ و در عین حال چه کسی بیشترین نفع را از این ماجرا نصیب خود کرد؟ واقعیت آن است که در پاسخ به این سوالات بایستی قدری به گذشته ای نه‌چندان دور و زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر در عراق بازگشت.

در این زمان هنگامی که گروههای شیعی با کسب رتبه های برتر در صدر لیستهای انتخاباتی عراق تکیه زدند عمده ترین کانونهای نگران از این وضعیت آمریکا، اسرائیل و بهویژه سعودی بودند که ضمن تلاش جهت مداخله در سرنوشت ملت عراق باصرف هزینه های قابل توجه میکوشیدند تا نتایج آرائ مردم را در سبدی موافق مصالح خود و دقیقا مغایر با منافع ملت مظلوم عراق قرار دهند. تلاش جهت تخریب حشد الشعبی که موفق ترین کارنامه را در دفاع از عراق در مقابل هجوم داعش ارائه کرده بودند گویا ترین سند در این میدان بود.

تمرکز برفساد داخلی، خرید آرا، تبلیغ برای چهره هایی خاص در رسانه های بن سلمانی و... دیگر اضلاع این تلاش در آن زمان راتشکیل میداد. با نهایی شدن انتخابات و احساس ناکامی در آن، درحالی که رسانه های بن سلمانی کوشیدند تا نتیجه آرا را مصادره به مطلوب کنند همزمان مساله حمایت از بروز تقلب در انتخابات را مطرح کردند و ماجرای جدیدی بنام لزوم شمارش دستی آرا را پیش کشیدند و به این شیوه ضمن اتلاف هزینه های چند صد میلیون دلاری صرف شده در انتخابات به شیوه الکترونیک، به تعویق افتادن تشکیل دولت در این کشور را درصدر توجهات خود قراردادند.

واینک و درحالی که مهم ترین رکن حکومتی عراق یعنی دولت و متاثر از آن مجلس ومقام ریاست جمهوری یا حالت سرپرستی دارد و یا عملا بلاتکلیف و تعطیل است رژیم سعودی با موج سواری بر این مساله میکوشد تا به تعبیری انتقام انتخابات را ازمردم عراق والبته ایران بگیرد. و بهمین خاطر است که در ماجرای نا آرامیهای اخیر در رسانه های وابسته به سعودی محورهای تبلیغاتی بسیار خاصی تعقیب، القاوتلقین شد و میشود.

از جمله محورهای تبلیغی رسانه های بن سلمانی اینکه قطع برق به جنوب عراق از ناحیه ایران علت اصلی خشم مردم است. مردم عراق با اعتراضات اخیر درحال تسویه حساب با احزاب علاقمند و هم هدف با ایران هستند .مقامات ایرانی آشوبهای اخیر در عراق را دامن زده اند تا از حضور جدی عراق در تامین نفت در بازار جهانی پس از اعمال تحریمهای آمریکایی برضد جلوگیری کند. تیراندازی به سوی مردم معترض را احزاب و گروههای علاقمند به ایران انجام داده اند. ایران سالهاست آب شور وارد اروند می کند و به این شیوه باعث نابودی زراعت در بصره شده است و بلاخره اینکه ایران بدلیل مخالفت با نخست وزیر شدن مجدد حیدرالعبادی درصدد فشار وارد آوردن به عراق جهت جلوگیری از تحقق این مساله است.

تاملی هرچند گذرا بر محورهای رسانه ای القایی ذکر شده بخوبی و بدون نیاز به هیچ توضیحی نشان از تلاش رسانه های بن سلمانی برای سوء استفاده از شرایط حاکم بر عراق و تلاش برای گسترش آن بهمنظور جلوگیربی از حاکمیت قانون و تشکیل حکومتی باثبات دارد والا کیست که نداند طی سالهای گذشته و در شرایطی که ایران خود با بحران انرژی ناشی از گرمای هوا مواجه نبود بر صادرات برق به عراق اصرار داشته است. کیست که تایید نکند ایران دوشا دوش عراق در دفع داعش حاضر بوده است.

کیست که اعتراف نکند معظم تلاشهای ایران درطول سالهای پس از صدام حمایت ازعراقی امن، باثبات و آباد بوده است و کدام تحلیلگر و یا آشنای به مسایل عراق است که کمترین زاویه ای میان نخست وزیر قانونی عراق با جمهوری اسلامی ایران را تایید یا گزارش کند...

به هرحال نظر به آنچه گذشت بنظر میرسد درحالی که متضررین واقعی از نا آرامیهای دو هفته ای عراق مردم این کشور بوده اند، تلاش رسانه های بن سلمانی دراین مقطع زمانی از یکسو متوجه انتقام گیری از مردم این کشور بدلیل انتخابشان بوده و از دیگر سو این رسانه ها کوشیدند تا ناکامیهای سعودی در یمن، لبنان، سوریه، بحرین و بلاخره لبنان را در عراق و در سایه ماجراهای دو هفته اخیر و به شکلی یکجا جبران کنند.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1397/04/27
پس شما ها مفصر نیستید اون کارتنهای پر از دولار کی فرستاد عراق که گرفتن هان
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
کی بود کی بود من نبودم
من که دروغ زن نبودم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
خیلی حماقت میخواد که نقش بن سلمان لجن و کثیف رو نبینه و فیلم ساختگی که خود سعودیها قبل از انتخابات عراق درست کردند رو قبول بکنه , خدا بهت عقل بده , و یک مقدارشعورسیاسی که ببینی این بن سلمان کثیف و نوکر صحیونیست اصلا نقشش بهم ریختن منطقه است
United Arab Emirates
11:31 - 1397/04/27
خدارو شکر مردم ایران که در رفاه کامل هستن
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1397/04/27
شما صد برابر بن سلمان دخالت کردید در عراق
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1397/04/27
این همان نتایج دیداردوستانه صدر و بن سلمان خبیثی بودکه صدربرای دهن کجی به ایران،به ملاقات بچه شاه وهابی شتافت واظهارکرد،برای همکاری دوستانه سفرکرده وازروزی که حزبش پیروزانتخابات شده به ایران شاخ وشونه میکشد، وخودش رادرموردجنگ وناامنی عراق توسط داعش که بدست سرداررشید**سلیمانی**فروکش کرده،به ندانی زده است....!!!!
پاسخ ها
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
بزرگترین هدف اسرائیل و عربستان ساقط کردن یا از بین بردن نیروی مقاومت عراق مثل حشدشبی یا گروهای مبارز همسو با حشد وشبی است البته از نیروی سیاسی داخل عراق هم استفاده می کنند عراق بعد از پیروزی بر داعش مشکلات سیاسی زیادی خواهد داشت بنظر من در این زمان علمای شعیه واهل سننت می توانند نقش بیشتری داشته باشند ومردم را از افکار پلید صهیونستها وال سعود و غرب بیدار و افشاه بکنند .دقیقا این اتفاق در اول انقلاب برای کشور ما افتاد منافقان و سلطنت طلب باحمایت عربستان اسرائیل و امریکا هرروز مردم مارا ترور وبمبگذاری گردن 17 هزار نفر را به شهادت رسانند واز یکطرف یگ بعثی داعشی با حمایت امریکا وشرکا صدام را به جان ما انداختن جنگ تحمیلی ایجاد کردن حالا ما نباید افکار صدام را داشته باشیم باید مردم مظلوم عراق را کمک بکنیم تا عر اق به اهمنیت داشته باشد فرض مثال عراق را داعش صهیونیست می گرفت وحکومت تشکیل می داد ایا ایران اهمنیت داشت بعداز عراق هدف پایانی ایران بود با جنگ افزار امریکا و سرمایه عربستان .
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1397/04/27
هر تظاهراتی میشه مقصرش کشورای بیگانه میشن بابا مردم حق اعتراض دارن
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1397/04/27
از بس نسبت به مسلمانان نفرت و کینه دارید هر اتفاقی تو جهان میوفته به سعودیها ربطش میدین در حالی که همه دنیا میدونن این گندکاریها کار خودتونه
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1397/04/27
در این دنیا هر کس بنیه اقتصادی و مالی ورفاه اجتماعی کشور خودش را تقویت کرد میتواند در امور سایر کشورها به خوبی عرض اندام کند واز پس بحرانهای داخلی خودهم بر آید.ولی جمهوری اسلامی نه داخل را آباد کرد ونه توان مقابله با بحران ساریهای کشورهای متخاصم را دارد که همه ناشی از بی مدیریتی و نالایقی مسئولین است
پاسخ ها
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
درود بر فهم ودرک وشعورت۰گل گفتی
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
درود بر فهم ودرک وشعورت۰گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/04/27
مردم عراق باز دادن اشتباهشونو تکرار میکنن.
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1397/04/27
خوب اینها میدونن اینقدردشمن دارن چرابهانه دست مردمشون میدن مقصردولت عراق
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/04/29
عه چ جالب عراق هم مثل کشورمون چقد موج سوار داره!!! عراق هم مثل ما گرفتار اسرائیل و امریکا و عربستان شده!! اصلا این س کشور چقد بیکارن همش دنبال اغتشاش تو ایران و عراق هستن،،برید گمشید ما هیچ مشکلی نداریم هممممممه معیشت مون تووووووپ تووووپه،،فقط حیففففف ک اب نداریم بخوایم موج سواری کنیم ولی در عوض تا دلت بخاد خااااااااک داریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج