با مزاحمان خیابانی چه کنیم؟
۷۷۸۹۲۴
۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
۱۱۷۶۸
متاسفانه مزاحمت خیابانی، به ویژه از طرف مردان برای زنان، همه‌جای دنیا وجـود دارد و در بیشتر کشور‌های دنیا از جمله ایران، «جـرم» محسوب می‌شود.

روزنامه خراسان: چند روز قبل، خبر قابل‌تاملی درباره یک مزاحمتِ خیابانی در فرانسه منتشر شد که منجر به حبس و جریمه مزاحم شده است. به‌گزارش بی‌بی‌سی، دولت فرانسه در ماهِ اوت امسال، برای جلوگیری از مزاحمت‌های خیابانی و رفتارهای آزاردهنده‌ای مثل سوت زدن و متلک گفتن، قانون جدیدی تصویب کرده که طبق آن به پلیس، اجازه جریمه فوریِ فرد مزاحم تا 750 یورو در خیابان را می‌دهد و رسیدگی به این مزاحمت، اولین مورد از اجرای این قانون در فرانسه به‌حساب می‌آیـد.

ماجرای گیرافتادن مزاحم تا رسیدنِ پلیس هم جالب است: ظاهرا این مزاحمت برای یک زن21 ساله در اتوبوس اتفاق افتاده و راننده اتوبوس که شاهد ماجرا بوده، مزاحم را که یک مرد 31 ساله است در اتوبوس حبس می‌کند تا پلیس از راه برسد و در ادامه، مزاحم به پرداخت جریمه و سه‌ماه حبس محکوم می‌شود؛ اتفاق تلخی که با عکس‌العمل مناسب، ترکیب خوشایندی از قانون‌گذاری صحیح، اجرای سریع قانون و مسئولیت اجتماعی مواجه شد.

متاسفانه مزاحمت خیابانی، به‌ ویژه از طرف مردان برای زنان، همه‌جای دنیا وجـود دارد و در بیشتر کشورهای دنیا از جمله ایران، «جـرم» محسوب می‌شود.

مزاحمت می‌تواند کلامی، نوشتاری، فیزیکی یا به‌شکل تعقیب باشد. مهم این است که هر شکلی از آن برای یک زن، ترسناک، آزاردهنده و تحقیرآمیز است. منتها خبر اخیر، نشان می‌دهد می‌توان با آسیب‌شناسیِ صحیح و قانون‌گذاری مناسب که ضمانت اجرایی داشته باشد، تا حد زیادی این آسیب اجتماعی را کنترل و محدود کرد و اعتمادبه‌نفس، شجاعت وجسارتِ از دست رفته زنانِ یک جامعه به‌واسطه هرلحظه در معرض آزار بودن را به آن‌ها برگرداند.

پرونده امروز زندگی‌سلام به همین مضمون اختصاص دارد: واکاوی دلایل ایجاد مزاحمت خیابانی از سوی مردان برای زنان از منظر روان شناسی و بررسی نقش قوانینِ صریح و ساده و حمایتگر در کم رنگ کردن این پدیده.

با عفاف و قانـون به جنگ مزاحمان خیابانی برویم

اهرم های کنترل جوامع غربی

برای مبارزه با آزار خیابانی

بیشتر مواقع وقتی صحبت از مزاحمت‌خیابانی پیش می‌آید، مخالفان حجاب و عفاف اظهار می‌کنند آمار این مزاحمت‌ها به‌این‌ دلیل در جوامع غربی پایین است که جوانان و مردان‌شان به دیدن زنان بی‌حجاب با پوشش آزاد و رهــا عادت کرده‌اند و آن قدر دیدن این مناظر برایشان عادی شده که در برخورد با زنان برای مزاحمت و آزار و اذیت، وسوسه و تحریک نمی‌شوند. در حالی که انتشار اخباری از این دست، خلافِ این موضوع را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد این مسائل، عادی شدنی نیست و حجاب و پوشش مناسب و رفتار معقول زنان، تا حد زیادی می‌تواند این مزاحمت‌ها را کم و کنترل کند، اگرچه به‌شکل کامل از بین نمی‌بَرَد و زنان پوشیده ما در همین ایرانِ خودمان هم، گاهی طعم تلخِ مورد مزاحمت واقع شدن را می‌چشند. اما نکته این جاست که جوامع غربی، از اهرم بازدارنده ای برای کنترل رفتار شهروندان برخوردارند که متاسفانه به‌رغــم برخی تصورات، ما از آن برخوردار نیستیم.

آن‌ها در حوزه حقوق شهروندی، قوانینی سفت و سخت با ضمانت اجرایی بالا طراحی و تصویب کرده‌اند که تا حد زیادی افراد جامعه‌ستیز را در تمام زمینه‌ها از جمله ایجاد مزاحمت برای زنان و کودکان، محدود می‌کند؛ در حالی که متاسفانه قوانین کشور ما در این زمینه، ضعیف است و همان یکی دو ماده قانونی هم، به دلایلی مثل کلی‌گویی و ابهام و نیاز به ادله و دشواری اثبات، ضمانتِ اجرایی چندانی ندارد.

واکاوی روان‌شناسانه دلایل ایجاد مزاحمت خیابانی، توسط برخی مردان برای زنان جامعه

به دنبال احساس قدرت و برتری

دکتر سیدعلی ظریفی، روان‌شناس

متلک پرانی، ایجاد آزار و اذیت و مزاحمت خیابانی برای زنان، از قدیم در بین بعضی مردان رواج داشته اما همیشه رفتاری قبیح و زشت شمرده شده است. این حق زنان نیست که وقتی بیرون از خانه، در کوچه و خیابان قدم می زنند یا مشغول انجام کاری هستند، با نگاه و متلک و حتی لمس، آزار ببینند و آرامش و اعتماد به نفس‌شان خدشه‌دار شود. اما دلایل بروز چنین رفتارهایی در جامعه چیست و چنین مردهایی، چه شخصیتی دارند؟ در ادامه ابعاد این موضوع مهم را بررسی می‌کنیم.

پوشش خانم‌ها مهم است اما...

قبل از هر چیز باید پرسید این رفتارها، جز این که امنیت و آزادی را از زنان و مادران یک جامعه می گیرد، چه نتیجه و فایده‌ای دارد؟ این رفتارها از کجا سرچشمه می گیرد؟ از بعضی مردها که علت این عمل زشت و ناپسند را جویا می شویم، می گویند پوشش نامناسب، نحوه آرایش و رفتار بعضی زنان به گونه‌ای است که به خودمان اجازه می دهیم برای آن ها مزاحمت ایجاد کنیم! اگرچه پوشش و رفتار زنان در کم و کنترل کردن مزاحمت های خیابانی تاثیرگذار است، اما عامل نهایی نیست. مهم است بدانیم علت این عمل زشت و ناپسند، تا حد زیادی ریشه در کمبود شخصیت مردانی دارد که مرتکب آن می شوند تا در پوشش و رفتار زنان. کما این که در غرب هم همه زنان با هر نوع پوششی، در معرض این آسیب قرار دارند.

به دنبال تحقیر طرف مقابل

شاید در نگاه اول به نظر برسد هدف مردان از متلک انداختن به زنان، سوء استفاده است اما مطالعات گوناگونی که در کشورهای متفاوت روی این نوع مزاحمت ها انجام شده، نتیجه دیگری داشته است؛ این که هدف افراد از ایجاد مزاحمت، ارضای نیازهای جنسی نیست بلکه مهم ترین هدف و بیشترین لذت مردانی که مرتکب مزاحمت های خیابانی می شوند، کسب احساسِ قدرت و برتری و تحقیر جنسی طرف مقابل است که در قالب کلام یا عمل فیزیکی، بروز می یابد. همان طور که می دانید نیاز به احساس قدرت و برتری در وجود تمام انسان‌ها، به‌خصوص مردها وجود دارد اما شیوه پاسخ دادن به آن بسیار مهم است.

برای برخی، تحقیر جنس مخالف با کارهایی مثل ویراژ دادن با موتور برای به رخ کشیدنِ به اصطلاح توانایی هایشان، ترمز کردن و متلک پرانی، تمسخر و فحاشی، تعقیب و گریز و ترساندن و گاهی تنه زدن و تعرض های جسمی به شکل های مختلف، روشی برای پاسخ به این کمبود روحی است.

تقاطع نظریات روان شناسان و جامعه‌شناسان

برخی روان شناسان مشکلات شخصیتی و روانی را عامل مهمی در ایجاد مزاحمت خیابانی می دانند و معتقدند ایجاد مزاحمت خیابانی، دو زمینه خاص روانی دارد؛ در وهله اول افراد پرخاشگری‌های خود را به شکل منفعلانه در قالب آزار و اذیتِ دیگران نشان می‌دهند و در وهله دوم، این رفتارها نشان دهنده اختلالات جنسیِ مردهاست. در مقابل، جامعه شناسان مشکلات ساختاری و مسائل بنیادین را که جامعه با آن ها درگیر است، به عنوان مهم ترین عامل این موضوع مطرح می کنند. به عبارت دیگر، مزاحمت خیابانی را رفتاری نامناسب و تغییر یافته برای ابراز نیازهای طبیعی ولی بی‌پاسخِ افراد می دانند.

با عفاف و قانـون به جنگ مزاحمان خیابانی برویم

بدتر شدن شرایط به خاطر نبود قانون موثر

مشکل دیگری که این پدیده را حادتر و آشکارتر می کند، جوامعی است که در آن‌ها ضوابط قانونی دقیقی برای پیشگیری، رسیدگی و برخورد با این گونه آسیب ‌های اجتماعی وجود ندارد. باتوجه به همین خبر اخیر، مشخص می شود که حتی در فرانسه هم تا به حال هیچ قانون موثری برای برخورد با چنین مردانی نبوده و این فرد، اولین کسی است که پس از طراحی و تصویب یک قانونِ مناسب، جریمه و حبس می شود. وقتی در نقاط مختلف دنیا قانونی در این زمینه وجود نداشته باشد، زنی که به‌ خاطر مزاحمت قصد شکایت از یک مرد را دارد، آن قدر به دردسرهای بوروکراسی و اداری دچار می شود که از شکایت و پیگیری منصرف می شود و مزاحمی که هیچ مانع و تنبیهی نبیند، بی‌هیچ ترسی به کار زشت خود ادامه می‌دهد.

سخنی با مزاحمان خیابانی

قبل از پایان دادن به این مطلب، باید یک نکته خطاب به چنین مردهایی بگویم. یادمان باشد بسیاری اوقات زمینه ‌های جرایم ناموسی با یک مزاحمت خیابانی، یک متلک ساده یا یک تعقیب از سرِ هیجان آغاز و در ادامه ماجرا پیچیده می‌شود. این موضوع نشان ‌دهنده آن است که این معضل علاوه بر آسیب ‌های روحی و روانی، مقدمه رفتارهای نابهنجار و خطرناک و حتی غیرقابل جبرانِ دیگری در جامعه است. افراد در جامعه سالم باید احساس ارزشمند بودن کنند اما مزاحمت خیابانی، می‌تواند به زنانِ جامعه ما، به خواهر و همسرِ خود ما، احساس ترس، نبود امنیت و کم ارزش بودن بدهد. ای‌کاش دست از این رفتار برداریم.

یادداشت یک حقوق دان درباره نقش موثر قانون در کاهش مزاحمت‎های خیابانی

اصلاح، شفافیت و کارآمدی قوانین؛ کلید بهبود مزاحمت علیه زنان

«مرجان سهرابی»، دانش‎آموخته ارشد فقه‎وحقوق از دانشگاه خوارزمی تهران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه «سن‎دیگو»ی کالیفرنیا، برای قانون در کاهش و پیشگیری از مزاحمت‎های خیابانی سهم قابل‎توجهی قائل است اما معتقد است قوانین این حوزه در کشور ما، یعنی ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی که می‌گوید: «هرکس در اماکن عمومی یا معابر، متعرض یا مزاحم اطفال و زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت، به آنان توهین نماید‌ به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهدشد»، برای رسیدن به حدمطلوب تأثیرگذاری، به بازنگری نیاز دارد. یادداشت او، ترکیبی از تخصص و تجربه‌اش به‌عنوان یک زن، از زندگی در ایران و خارج از کشور است.

1. درباره مزاحمت‌های خیابانی به‎طور کلی دو موضوع اهمیت و تأثیر زیادی دارد. اول آموزش و آگاهی‎بخشی عمومی و دوم ایفای نقش قانون. تجربه نشان داده‎است کشورهایی که رسانه‌ها و سیستم مدیریتی و اجرایی‌شان در آموزش، اطلاع‎رسانی و آگاهی‎بخشی به مردم در این زمینه موفق عمل کرده‌اند، شاهد کاهش خشونت علیه زنان و به‎طور خاص مزاحمت‌های خیابانی بوده‌اند. چراکه بخشی از آموزش به آگاه کردن افراد از مجازاتِ ارتکاب چنین جرایمی تخصیص می‌یابد و بی‎تردید کمتر کسی پیدا می‌شود که با اطلاع از جرم بودن و عواقب قانونی یک عمل، باز دست به ارتکاب آن بزند؛ به ویژه اگر مجازات شامل محرومیت‎های جدی شود.

2. در حوزه مزاحمت‌های خیابانی، ابتدا باید به میزان کارایی و موانع تأثیر قانون نگاهی بیندازیم. اگر معتقد باشیم که قانون همیشه هدف غایی‌اش هموار کردنِ مسیر عدالت است، درباره ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی هم این حکم صدق می‌کند، منتها خود مسیری ناهموار دارد. چون یکی از معضلات قانون ما در حوزه مسائل زنان، ابهام و کلی‎گویی در زبان و نبود امکان اثبات جرایم براساس «حداقل ادله اقناع‎کننده و کافی» است. یعنی از یک‎سو با تعاریف کلی و مبهم در متن قانون مواجهیم که نیاز به شفافیت بیشتر برای تعیین مصادیق جرایم دارد و از سوی دیگر هنگام مواجهه با مسئله، برای اثبات آن به منظور بهره‌مندی از مواهب قانون، دچار مشکل می‌شویم.

با عفاف و قانـون به جنگ مزاحمان خیابانی برویم

3. با وجود این درباره ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، ابهام درباره بقیه قوانین حوزه زنان کمتر است و قانون به برخی از اقسام مزاحمت اشاره کرده‎است (گرچه بسیاری از موارد مزاحمت در دنیای امروز از چشم این ماده قانونی دور مانده‎است) اما مسئله مهم‎تر، دشواری اثبات همین حد از جرم‎ها به منظور پیگیری قانونی تا مجازات مجرم است؛ مادامی‎که این دو مسئله حل نشود و به ویژه نحوه اثبات این جرایم به‎صورت منطقی و معقول،‌ منطبق بر شرایط امروز جامعه تسهیل نشود، اجرای این قانون در عمل دچار مشکل است اما نه در حد ناکارآمدی مطلق و ناامیدی. به‎هرحال این ضعف، جدی و از موانع مهم است چون قانونی که وجود دارد، هم می‌تواند بسترساز فرهنگ‎سازی و پیشگیری از رخداد پدیده مجرمانه شود و هم درصورت رخداد، با مجازات مرتکب، به کاهش تکرار آن کمک کند اما به‎دلیل ضعف و نقصان، عملا فلج و بدون اثر شده‎است.

4. از آن جا که جرایمی مثل مزاحمت‌های خیابانی به بنیاد امنیت و آرامش روانی نیمی از جامعه ضربه جدی وارد می‌کند و می‎تواند در عرصه‌های کار و فعالیت اجتماعی-اقتصادی زنان آثار منفی متعددی بگذارد، در بسیاری از جوامع توسعه‎یافته تلاش می‌کنند در کنار آموزش، روش‎های اثبات و پیگیری قانونی مرتکبان این‎گونه جرایم تسهیل شود. برای مثال، ثبت دقیق جرایمِ مزاحمت، تعرض و خشونت علیه زنان در پرونده‌ اجتماعی افراد و توجه ویژه به این دسته از جرایم هنگام دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای استخدام و ممنوعیت‎ها و محرومیت‎هایی که برای مرتکبان این جرایم به‎صورت موقت، مقطعی یا مادام‎العمر قائل می‌شوند، در پیشگیری از وقوع و گسترش این جرایم نقش زیادی دارد. همچنین درنظر گرفتن اقدامات حمایتی برای آسیب‎دیدگان این جرایم به‎طوری که به مجرم اجازه هیچ اقدام و عمل و مواجهه مجددی با آسیب‎دیده را ندهد و برای ارتکاب احتمالی تنبیه جدی درنظر بگیرد، از ضرورت‎های بازنگری قوانین حوزه خشونت علیه زنان است.

5. در پایان، تأمل در سه سطح 1. بازنگری و تدوین قوانین تکمیلی و حمایتی در نحوه اثبات جرایم مزاحمت خیابانی و خشونت علیه زنان 2. بازنگری روش‎های تنبیهی و درنظر گرفتن محرومیت‎های شغلی، استخدامی، اجتماعی و... به‎صورت مقطعی و درازمدت برای مجرمان این حوزه و 3. درنظرگرفتن چتر حمایتی ویژه از آسیب‎دیدگان این نوع جرایم، باید مورد توجه قانون‎گذار قراربگیرد تا زنان بدون ترس و نگرانی از روند پیگیری، عواقب احتمالی و نتایج شکایت بتوانند از حقوق حقه خود دفاع کنند.

انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:5
United Kingdom
13:20 - 1397/07/13
البته نکته ای هم که نباید از نظر پنهان بماند این است که در جامعه ما به دلیل پیشینه فرهنگی و ... جداسازی دو جنس از بدو کودکی و تفکر "پنبه و آتش" و ضعف آموزش وجود داشته است

دو جنس کمتر یاد گرفته اند که بصورت محترمانه به یکدیگر پیشنهاد شروع ارتباط سالم دهند (که می تواند در آینده با شناخت بیشتر به ازدواج هم منجر بشود یا نشود) ، لذا شروع درخواست ارتباط از جانب آنها اگر پسر باشد همیشه مزاحمت و اگر دختر باشد هرزگی تلقی می گردد
پاسخ ها
pari
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
کاملا با حرفاتون موافقمم...همیشه تو مدرسه به ما میگفتن دختر و پسر عین پنبه و اتیشن و از این چرتوپرتا..‌انقد که دختر پسرا رو از هم جدا کردن به دانشگاه که میرسن هر بی جنبه بازی که بگین میکنن فکرم میکنن که با این کارا شاخ میشن یا تو چشم طرف مقابل میفتن جامعه و خانواده و مدرسه بیشتر از همه مقصرن که باعث شدن دختر پسرا از هم تابو بسازن
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1397/07/13
من یه دختر چادریم بدون ذره ای آرایشو خودنمایی
ولی بیماران روانی تو خیابان به من هم حتی متلک میپرانند با اینکه من همیشه اخم میکنم و توجهی ندارم حتی لبخند نمیزنم و جوابشونو نمیدم و زود رد میشم میرم خدا شاهده همیشه با سر و وضع سنگین میرم بیرون .
سازمان جهانی بهداشت میگه که یک چهارم مردم جهان دچار اختلالات شدید روانی اند که باید در بیمارستان بستری بشن که البته این آمار در کشور ما بیشتره . اکثر این افراد بیمارند و باید در بیمارستان بستری بشن ولی همینطوری راست راست تو خیابون کاری ندارن که طرف چه شکلیه با حجاب یا هرچیز دیگه فقط یه چرتی میگن و میرن.
پاسخ ها
Shirin
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
عزیزم پسرا همینجورین عقل درست حسابی ندارن که متلک که میدارم احساس شاخ بودن میکنن ولی یکبار که جواب بدی برن تو زمین بازم پرو تر میشن اگرم ندی بازم ادامه میدم کلا موجودات خلین
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/07/13
قانون برای مزاحمت مسکوت هست
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1397/07/13
تنها را مقابله با مزاحمتها فقط خشونت هست

باید فرد مراحم رو به قصد کشتن زدش
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1397/07/13
باید با چاقو به مزاحمین حمله کرد
پاسخ ها
pari
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
اره حتما اونم با این قوانین مردسالارانه ای که مملکت ما داره
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/07/13
اسید بریزن تو صورت مزاحمین نوامیس
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/07/13
باید منزلشان پیدا کرد

و با ناموس اونا همین کار کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
خیلی غیرتی
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/07/13
فقط. با مشت آهنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
تو هم غیرتی
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1397/07/13
به پلیس اختیار بیشتری بدهند

نفری 100 ضربه شلاق در معابر عمومی توسط پلیس

بهترین تنبیه
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1397/07/13
تنها راه رهایی از مزاحمین خیابانی این است که خودتو یک انسان باوقار و باشخصیت نشون بدی ،نه بشکل یک مترسک
پاسخ ها
pari
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
برادرمن برا ادمای مریض با وقار بی وقار نداره بعضیا دختر میبین باید متلک بپرونن چه باحجاب باشه چه بی حجاب
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1397/07/13
خیلی خوب و مفید بود، سپاسگذارم
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/07/13
مزاحمان خیابونی‌ تو ایران فقط یه مشت مریض جنسی عقده ای که بخاطر روانی بودن هیچ زنی اینارو نمیخواد. اینه که از روی عقده میفتن دنبال مزاحمت. ادم مریض نه به پوشش نگاه میکنه نه به خوشگلی زشتی نه چیزای دیگه فقط میخواد کرمشو بریزه.
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1397/07/13
چه کنم نداره که! بی محلی کنید ... نخ ندین ... چراغ سبز ندین ...جلف بازیم در نیارین کسی باهاتون کاری نداره
پاسخ ها
س-ط
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
واله بخدا من انروز توخیابون داشتم رانندکگی میکردم نه با کسی کاری داشتم نه چیزی مامانم هم پیشم بود یه ماشین دیگه با سه تا پسر تا یه ربع درحد تصادف پاپیچمون شدن بخدا چه حرفا و متلکایی وهی نگه میداشتن و میکفتن و میخندیدن ولی دریغ از یه مرد باغرت که وایسته و جوابشونو بده
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1397/07/13
ی درصدی از خانوما هم خودشون مقصرن بس که آرایششون زیاده ولی از اون طرفم بعضی آقایون بیمارن من خودم تو خیابون با دوستم بودیم که ی آقایی مزاحممون شد چشمتون روز بد نبینه با دوستم تا میخورد زدیمش. تو باشگاه سنسیمون( استادمون) توبیخمون کرد ولی بشدت دلم خنک شد چون بد جور زدیمش.
Netherlands
16:40 - 1397/07/13
مزاحم زنها شدن خیلی حال میده.اکثرا هم وقتی بهشون متلک میگی نیششون تا بناگوششون باز میشه.مزاحم زنها نشیم مزاحم کی بشیم؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
بنظرم شما سرسفره پدر (اگرپدری داشته باشید) بزرگ وتربیت نشدید!
سویل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
مزاحم آبجیت و زنت هم بشن همین نظر و داری هیز بد ترکیب خاک تو سر بعضی زنها که به شما رو میدن آخه کسی که تو خیابون مزاحم میشه معلومه قصدش چیه بعدشم خاک تو سرت.
pari
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
خدا شفا بده تو رو....مریض که میگن خود تویی...بعد احیانا یکی همین متلکا رو به خواهر مادر خودتم بگه همچنان خوشحالی؟
جزیره ی ناکوجا آباد
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
میگی مزاحمه زن ها نشیم مزاحمه کی بشیم؟ شما بذار وقتی مزاحم خواهر و مادره خودت شدن جواب این سوالتو میگیری
گلی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
بی غیرت
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1397/07/13
بگید فرهنگمون پایینه همین. تواین خراب شده مردا هرزنی رو که به خودش رسیده ببیبینن فکرمیکنن واسه اینا تیپ زده چه خیالات احمقانه ای. بهترین راه حل اسپری فلفله و مشت و لگد. هیچ مردی حق نداره دنبال زنی راه بیفته چه باحجاب چه بی حجاب
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1397/07/13
بهترین راه سگ محل کردنه!!
در ضمن درایران قانون" گرم از درخته" حاکمه ، پس مزاحمان با جسارت و گستاخی هرچه تمامتر به اعمال پلشتشون ادامه میدن
Iran, Islamic Republic of
05:51 - 1397/07/14
بهترین کار بی محلی ست
چون اونا بدنبال جلب توجه هستند،هرچند نه صرفا توجه ب خودشون ،،،ولی کم محلی و بی توجهی بهترین شیوه ست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
دقیقا
موافقم
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
بی محلی???
همین امروز که داشتم از تو پیاده رو که به خاطر خرید عید خیلی شلوغ شده بود رد میشدم و یه تیپ کاملا اداری و با وقار داشتم یه ادم مریض که خیلی سریع داشت رد میشد سینمو فشار داد واقعا چطور انتظار دارید که به همچین
حرکتی بی محلی کنیم?
انقدر سریع و حرفه ای اینکارو انجام داد که فقط وقت کردم بزن
بزنم پشتشو بهش فحش بدم تا ابروشو تو اون شلوغی ببرم چیزی که باعث شد حالم یکم بهتر بشه این بود که یک اقا وخانوم هم از من دفاع کردن و اون اقا هم با دور شدنش از محل به همه فهموند که کرم داشته وگرنه میموند و از خودش دفاع میکرد
فقط از همجنسای خودم خواهش میکنم هیچ وقت دربرابر همچین حرکتی سکوت نکنین و به فکر این نباشید که چنتا ادم احمق فکر میکنن که خودتون کرم داشتین از بقیه هم میخوام که از فردی که مورد ازار قرار گرفته دفاع کنن تا این ادما بفهمن که دیگه نمیتونن به خانوم ها و کودکان ظلم کنن
باید قبول کنیم که سکوت کردن فقط قضیه رو بد تر میکنه و شما در برابرش مسئولید چه به عنوان کسی که موردآزار قرار گرفته و چه به عنوان کسی که تماشاگر این بی فرهنگی هست.
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/07/14
بهترین راه، تدوین و آموزش کتابی که به افراد قبح این اعمال را به شدیدترین وجه نشان دهد. و با وحشتناک نشان دادن جنبه متافیزیکی آن این عمل را وسواس فکری نمایند
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1397/07/14
دخترا بدترن
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/07/14
دختربودن خیلیییییییییییییییییییی سخته
Iran, Islamic Republic of
01:41 - 1397/07/16
عه مریم چرا چیزی به تو نگفتن :))))
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1397/11/16
البته بايد يه قانوني هم بزارن براي دختر هايي که مزاحم مرد هاي مودب و شيک پوش ميشن.يه دختر ١٢ساله اي هست تابستون هر دو سه روز يه بار که از جلو مغازه رد ميشدن جلو مامانش بهم چشمک ميزد و ميخنديد يا زبونشو در مياود و قه قه ميخنديد مامانش هم بهش چيزي نميگفت.
پاسخ ها
Shirin
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
میگم داداش اون دختره رو بیخیال منظورت از نودل و شیک پوش خودتی؟
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1398/04/15
احیانن باباش نیستی؟!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج