چرا توئیتری‌ها خود را برتر از اینستاگرامی‌ها می‌دانند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۸۷۵۸۷
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
۶۶۴۰
شبکه‌های اجتماعی بخشی پررنگ و جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان امروزی را تشکل میدهد که یقینا هر کاربر، وقت زیادی از زندگی‌اش را به آن‌ها اختصاص میدهد. در ایران و جهان روزانه شاید میلیون‌ها داده در ده‌ها شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود.

روزنامه جام جم - یگانه عصاری: شبکه های اجتماعی بخشی پررنگ و جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان امروزی را تشکل میدهد که یقینا هر کاربر، وقت زیادی از زندگی‌اش را به آنها اختصاص میدهد. در ایران و جهان روزانه شاید میلیون ها داده در ده ها شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود.

نکته این گزارش اما چیز جالب تری است. اینکه برخی کاربران در چند شبکه اجتماعی عضو هستند و برخی تنها با یک یا دو شبکه کار میکنند. در این میان اصطلاحی میان مردم رواج دارد که نشان دهنده عضویت فرد در یک شبکه اجتماعی خاص است.

واژه‌هایی مانند اینستاگرامی، توییتری و ... آنچه مهم است، اما بحث‌هایی است که میان این دو گروه شکل گرفته. این دقیقا همان بخش جذاب است!

«اینستا» گرامی‌تر است یا «توییتر»؟!

آمار و ارقامی که باید بدانید

تا حدود پنج سال پیش، توییتر نیرویی بزرگ و پرمهره در دنیای بازارابی شبکه های اجتماعی بود. بازاریاب‌ها و سرمایه گذاران همه به این پلتفرم بسیار پر سرعت هجوم می آوردند تا بتوانند محتوای تولید شده شان را در مقابل چشمان میلیون ها نفر قرار دهند. اتفاقی که حالا برای فیس‌بوک افتاده است.

یکی از دلایلی که توییتر اندکی افت داشته ظهور یک اپ بسیار جذاب موبایلی به نام اینستاگرام است. توییتر بیش از 316 میلیون کاربرد دارد که 80 درصد آنها از طریق تلفن همراه خود به این شبکه اجتماعی متصل میشوند، 77 درصد کاربران آن خارج از آمریکا زندگی میکنند و روزانه بیش از 500 میلیون توییت در آن ارسال میشود.

اما اینستاگرام بیش از 500 میلیون کاربر دارد که تا کنون بیش از 50 میلیارد عکس به اشتراک گذاشته‌اند و میانگین لایک‌ها در این شبکه روزانه بیش از 3/6 میلیارد است. همین آمار هم باعث شده است بسیاری از شرکت ها به اینستاگرام علاقه‌مند شوند و به بازاریابی در شبکه اجتماعی روی آورند.

«اینستا» گرامی‌تر است یا «توییتر»؟!

وجوه تعامل

آمار نشان میدهد توییتر و اینستاگرام هر دو در میان افراد 20 تا 30 ساله بسیار محبوب است؛ افرادی که در حال تحصیل هستند یا بتازگی فارغ التحصیل شده‌اند. این گروه در حقیقت همان افرادی هستند که باعث رشد شبکه اجتماعی میشوند، چراکه این افراد از دیگران در شبکه های اجتماعی فعال‌ترند.

با این حال تفاوت های عمده ای میان آنها مشاهده میشود. اینستاگرام بیشتر سعی میکند مخاطبان را درون اپ خود نگه دارد و به هر قیمتی شده نگذارد آنها خارج شوند. با این حال توییتر یک شبکه اجتماعی پر سر و صدا تر است که زیر هر پست در آن لینک هایی به مطالبی خارج از توییتر وجود دارد.

ولی ما بهتریم!

ما از شما شاخ تریم! عبارتی که یقینا افرادی که در هر دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام عضو هستند، این عبارت را حداقل یک بار به کار برده اند یا شنیده اند.

بحث میان آنها این است که به لحاظ سواد، فرهنگ و نوع ادبیات توییتری ها فرهیخته تر از اینستاگرامی ها هستند و درست در نقطه مقابل، اینستاگرامی ها اعتقادی دارند فضای ان شبکه اصلا با تویتر قابل مقایسه نیست، چون بیشتر دیده میشود.

کابران توییتر، اینستاگرامی ها را سطحی نگر و خودبین مینامند و خود را راستگو و رک میدانند. در حالی که کاربران لینکدین کاربران توییتر و اینستاگرام را افراد بیکاری میبینند که وقتشان را بیهوده هدر میدهند!

«اینستا» گرامی‌تر است یا «توییتر»؟!

شاید جالب باشد اگر بدانید این یک دعوای جهانی است و تنها ربطی به نقطه جغرافیای ما ندارد.

ما مؤثرتریم!

بخش دیگری از این کل کل ها را شاید بتوان به این موضوع ربط داد که برخی کاربران توییتر میگویند گاهی با یک توییت سرنوشت یک جامعه تغییر میکند. توییت یکی از همین معتقدها را بخوانید: « توییتر به خاطر اینکه در طول دوران بیشترین تاثیر را روی بزرگترین اتفاق دنیا داشته، باعث شده کاربرانش هم در مقایسه با کاربران باقی شبکه های اجتماعی آدم های موثرتری باشند یا حداقل خودشان را موثرتر بدانند.

این در حالی است که باقی شبکه های اجتماعی مثل فیس‌بوک و گوگل پلاس و اینستاگرام بیشتر جنبه تفریحی دارند و اگر هم تاثیر اجتماعی یا سیاسی داشته باشند، تاثیرشان در حد و سرعت توییتر نبوده و نیست.»

درگیر کلیشه نشوید

فضای شبکه هایی مانند توییتر در ایران به علت فیلترینگ شاید بکرتر و دست نخورده تر باشد، اما اینستاگرام همه اقشار و همه سنین میتوانند حضور داشته باشند؛ از دختر بچه‌ای دوازده ساله تا پیرمردی 80 ساله و این فضا را برای شلختگی سنی و آشفتگی مهیا تر میکند.

با این حال چه بسیار صفحاتی که در اینستاگرام با هدف بالا بردن فرهنگ جمعی، معرفی موسیقی ها و فیلم های خوب، معرفی فضای گردشگری، چه بسیار متن ها و فرهنگ های تاثیرگذار و پایه گذاری اتفاقات خیرخواهانه و نیکوکارانه که همه آنها از اینستاگرام شروع شد.

«اینستا» گرامی‌تر است یا «توییتر»؟!

بر پایه آنچه گفته شد کاربران هیچ شبکه اجتماعی ای بر دیگری برتری ندارند. این فقط ما و طرز فکرمان هستیم که با هدفی روشن به شبکه های اجتماعی میپیوندیم و اطلاعاتمان را با دیگران به اشتراک میگذاریم. این ما هستیم که به رشد شبکه های اجتماعی کمک میکنیم. فراموش نکنیم شبکه های اجتماعی بدون انبوه گروه هایشان هیچ ارزشی ندارند و پیوستن به هر شبکه اجتماعی، ما را خاص و برتر نخواهد کرد.

پس اگر همچنان احساس برتری دارید یا گرفتار کلیشه های نادرست هستید بهتر است گروهی که در آن جای گرفته‌اید را کنار بگذارید و پیوستن به گروه های دیگر را تجربه کنید. سعی کنید داده های درست و اطلاعات ارزشمند در اختیار خود و دیگران بگذارید. چه توییتر، چه اینستاگرام، چه تلگرام و واتس اپ یا هزار شبکه مجازی دیگر که هنوز کشف نشده یا حضور در آنها را تجربه نکرده‌اید.

مکث

کاربران توییتر با مقایسه خود و کاربران دیگر شبکه های اجتماعی ویژگی های مثبتی را به خود و ویژگی های منفی را به کاربران دیگر شبکه های اجتماعی نسبت میدهند.

البته این مقایسه نادرست و غیرعلمی است چون با دیدن ویژگی هایی در یک گروه نمیتوان آن را تعمیم به کل داد. توییتری ها خود را راستگو، رک و روشنفکر میبینند و کاربران اینستاگرام را سطحی نگر، نا آگاه، ظاهر ساز و ... می‌نامند. این در حالی است که برخی از گروه های توییتر را نیز افراد دروغگو و سطحی نگر تشکیل میدهند. در اینستاگرام نیز فرهیختگان و بزرگان حضور دارند و از امکانات این شبکه اجتماعی بهره می‌برند.

شاید یکی از دلایل این باشد که ایرانی ها بارها توسط اینستاگرام بد و بیراه های منتشر شده در آن به دنیا معرفی شده‌اند. فحش‌هایی که بعد از جام جهانی نثار مسی و رونالدو شد، دیمتری پایت و بنجامین ویلیامز که از هجوم کاربران اینستاگرام در امان نماندند و البته که ایرانی ها ثابت کردند با اوباما و ملک سلمان هم شوخی ندارند!

«اینستا» گرامی‌تر است یا «توییتر»؟!

این تنها چند نمونه کوچک از این هجوم های گسترده است، اما آیا میتوان تضمین قطعی داد که بخشی از این کاربران توییتر، خود عضو اینستاگرام نیستند و حتی جزو جماعتی که بارها در اینستاگرام فحش داده‌اند یا فحش خورده‌اند؟

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Netherlands
08:41 - 1397/08/01
چون نفوذ و قدرت هر کدوم از این 2 برنامه با هم متفاوته . توان اینستاگرام اینه که روی لحظه اثر بذاره اونم یک اثر خفیف مثلا یک کلیپ خنده دار یا یک کامنت فحش رکیک که باعث واکنش میشه. اما توئیتر روی فکر و عقیده اثر میذاره و قابلیت هدایت افکار عمومی را داره به خاطر همینم همه سیاسیون دنیا و لشکریان سایبری شون توش عضو اند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
سایبری تو همه شبکه ها فعالن اینستا ببین رائفی عباسی چقدر پیج میزنن هرچی بلاک میکنی میاد اکسپلور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
همه شون اثر گذار بود همه آگاه شدن دیگه تکراری شده موضوعات چقدر خبر سیاسیون هم کار خودشون رو
میکنن مردم هم هی نظر میدن فقط هر کاری نمی تونن بکنن هر حرکت اشتباه کلی هزینه داره برای دولت ها
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/08/01
الان خود توییترشم بری میبینی کسایی رو که اونجارم به فاضلاب کشیدن...نوع استفاده مهمه و گرنه آدم عاصی و بیکار همه جارو میتونه خراب کنه
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1397/08/01
همه شبکه ها خوبن بدترش فیلترینگ که دنیا ندارن ما با وقت گرفتن بیشتری وارد میشیم
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/08/01
جالبترش مخالفان سنتی مجازی در ایران هستند که عضو این شبکه هستند نظر هم میدن سمت و سو میدن خیلی فعال هم هستند فیلترشکن هم دارند
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1397/08/01
توئیتر رسمی تر اینستا خودمونی دورهمیه اما واقعا شلخته باید خیلی پیج ها و کلیپ ها حذف بشه شرکتش رها کرده همه فیک ها باید بسته بشن
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1397/08/01
اینستاگرام اون قسمت فیلتر کردن دستی فحش چرا عمل نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1397/08/01
این تبلیغات هک و افزایش لایک و فالوور گند زده به اینستا مثل مترو شده بلاک هم بی اثر شده جالبه طرف با پول فالوور خریده به اونی که یک نفر فالوور نداره میگه فیک اسکول نمیخوام فالو کنند پست الکی تکراری بذارم اومدم اینستا گردی فقط پیج من که واقعی تره
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/08/01
من تویتر رو واقعا خیلی بیشتر دوست دارم چون فضاش خودمونی تره نسبتا ولی اینستا بیشتر شو آفه
Germany
18:15 - 1397/08/01
خب من هر دو رو داشتم البته اینستا رو به مدت دو ماه اما توییتر رو از سال2007 .....اینستاگرام هم خوبی هایی داره و حتی خیلی از افراد فرهیخته توش فعالیت دارن اما به نظر من در کل توییتر بهتره....چون تو اینستا مردم از طریق عکس ها و تصاویشون به هم نزدیک و آشنا میشن اما در توییتر از نظر افکار و نوع اندیشه شناخته میشن یا باهم ارتباط برقرار میکنن...از این رو به نظر من اینستا سطحی تره مطالب مورد بحث تو اینستا مسائل پیش پا افتاده و اتفاقات چرت و روزمره سلبریتی ها و مردمه اما توییتر مسائل مهم روز ایران و جهانه.... یکی از خوبی های توییتر اینه که رسمی تر از اینستاگرامه و خیلی از سیاستمدارن توش فعالیت دارن....حتی شاید براتون جالب باشه بخش شوخی های جالب در شبکه های اجتمایی حاصل طنز و فکر توییتری هاست....فقط توییتر کاربرانش خیلی کمتر از اینستاگرامه اصلا قابل قیاس نیست
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1397/08/01
والا من هم اینستاگرامی هستم و هم توئیتری ولی رو هیچ کدوم تعصب خاصی ندارم
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/08/01
من زن میخواااام گیرم نمیاد اینستا چون پول و کار ندارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
ناراحت نباش دیگه ازدواج تعطیل شده
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1397/08/02
به نظر من با اختلاف ما توییتری ها
بهتریم تاثیر خیلی زیادی
هم داریم تمام کمپین ها و اعتراضات هم از اونجا میاد بعدم صرفا فک نمیکنیم برتری به ظاهر قشنگه تو توییتر برنده ذهن قشنگه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
اورانوس_فوترموبایل2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر حسینی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر