عضو شورای نگهبان: داستان CFT تمام شده نیست
۷۹۳۳۰۷
۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
۳۰۳۹
نجات‌الله ابراهیمیان نسبت به اعلام نظر شورای نگهبان درباره CFT همزمان با آغاز دور جدیدتحریم‌های ایران از سوی آمریکا واکنش نشان داد. او می‌گوید: داستان CFT تمام شده نیست.

خبرگزاری ایرنا: نجات‌الله ابراهیمیان عضو حقوقدان شورای نگهبان با تأکید بر اینکه «داستان CFT تمام شده نیست»، از احتمال رفع ایرادهای شورای نگهبان از سوی نمایندگان مجلس یا ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید.

نظر شورای نگهبان درباره CFT چه روزی به مجلس ارسال شد؟

ابراهیمیان: من مکاتبات اداری یادم نیست. همان که آقای کدخدایی فرمودند.

نظر شورای نگهبان همزمان با شروع تحریم‌‌های جدید اعلام شده است که برخی معتقدند این همزمانی اثر منفی بر اقتصاد کشور گذاشته است. الان این انتقاد به شورای نگهبان وجود دارد که چرا همزمان با شروع تحریم‌ها نظرش را اعلام کرده است؟

ابراهیمیان: سؤال‌های سخت نپرسید. تا متن نظر شورای نگهبان آماده شود و سخنگو جلسه اطلاع‌رسانی تشکیل دهد و هماهنگی شود زمان می‌برد. بعد ایشان باید بیاید در جلسه‌ای به سؤال‌ها جواب دهد. امروز جلسه‌ مطبوعاتی تشکیل شده که ایشان این خبر را اعلام کردند؟

خیر. آقای کدخدایی این خبر را با یک توئیت اعلام کردند. شما موافق این روش هستید؟‌

ابراهیمیان: این سلیقه ایشان بوده و من خیلی اشکال به آن نمی‌دانم. وظیفه قانونی بوده که نظر شورای نگهبان را به مجلس اعلام کند.

بر اساس اظهارات آقای کدخدایی این نظر چند روز قبل به مجلس ارسال شده اما ایشان چند روز بعد و همزمان با شروع تحریم‌ها آن را اطلاع‌رسانی کرده‌‌اند.

ابراهیمیان: من خیلی گله‌ای ندارم چون تأثیری ندارد. به هر حال CFT با ایراداتی مواجه شده است و اعلام نظر شورای نگهبان یا عدم اعلامش در سرنوشت مصوبه تأثیری نداشت.

به نظرتان بهتر نبود شورای نگهبان نظرش را همان زمان ارسال به مجلس، اعلام می‌کرد؟

ابراهیمیان: من باید روی این مسأله فکر کنم. تحریم‌ها خودش یک جنگ روانی شدید علیه ما به راه انداخته است. چه بسا ایراداتی که شورای نگهبان به CFT گرفته، در مجلس رفع شود یا حتی به مجمع تشخیص برود. به هر حال داستان CFT همچنان ادامه دارد و هنوز چیزی تمام شده نیست.

آقای ابراهیمیان اکنون انتقاد به رد شدن CFT‌ نیست؛ آن بحث جداست. الان انتقاد بر سر چگونگی اعلام نظر شورای نگهبان است که چرا بدهنگام اعلام نظر شده است؟

ابراهیمیان: من به این مسأله فکر نکردم. الان که سؤال می‌کنید دارم به آن فکر می‌کنم. اینها تحلیل سیاسی است و من نمی‌دانم خوب بوده یا بد.

شما خودتان دوره‌ای سخنگوی شورای نگهبان بودید؛ اگر الان سخنگو بودید همزمان با آغاز تحریم‌ها این خبر را اعلام می‌کردید؟‌

ابراهیمیان: کار ما یک کار قضایی- فنی است. وقتی ما تصمیم گرفتیم، آن را اعلام می‌کنیم که گاهی مصادف می‌شود با واقعه دیگر. نمی‌توان خیلی آقای کدخدایی را سرزنش کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1397/08/14
مشکلات کشور ما داخلی هست و با cftهیچ دردی از کشور دوا نمیشود همانطور که مسئولان مربوطه هم نتوانستند تضمینی به نمایندگان بدهند.وقتی برجام با آن همه تبلیغات و امیدها به این روز افتاد تکلیف این لایحه معلوم هست .
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/08/14
اروپائیان دنباله رو اجرای نقش آمریکا هستند و پافشاری بیش از حد آنها و فشار آمریکا برای اجرایfatf تمام مقاصد آنها را برای کسانی که خودشان را به خواب نزده اند معلوم کرده و همگان میدانند با بازگشت تحریمها و معامله اروپائیان که قرار است بدون دلار انجام گیرد این لایحه به هیچ دردی برای ایران نمیخورد فقط اهدافی پشت پرده برای فشار بیشتر به ایران هست و قطعا بعد از پذیرش آن اروپائیان بهانه ای مثل موضوع دانمارک جور خواهند کرد و زیر تمام قول و قرارهایشان خواهند زد همانگونه که تا کنون خلف وعده کرده و مرتب اجرای تعهداتشان را به تعویق می اندازند و زمان میخرند که تماما به ضرر ایران هست و آمریکا در هدفش برای اجرای یک جانبه تعهدات ایران بدون هیچ دست آوردی و حتی اعمال تحریمهای بیشتر موفق بوده
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/08/14
ادامه برجام با وجود بازگشت تحریمها و بیشتر شدن آنها و فسار آمریکا و اروپا برای پذیرش cftو اقدام یک جانبه ایران به تعهدات بدون هیچ دست آوردی واقعا سوال برانگیز است
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1397/08/14
سلام، لایحه رد شده و دو حقوق دان مجلس چیزی یادشون نیست معلومه اصلا بازی نیستند و تصمیم گیرنده یک نفره که سرنوشت ۸۰ میلیون نفر دستشه والا مگه میشه از دوازده نفر دو نفر در جریان مسئله ای به این مهمی نباشن شاید هم بدون جلسه تصمیم گیری شده...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج