عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل
۷۹۵۹۵۴
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
۶۶۶۱۷
عمل اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی مرضی که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. در این روش که معمولاً با لاپاروسکوپی انجام می‌شود، جراح حدود ۷۵ درصد از معده را بر می‌دارد.

برترین ها: عمل اسلیو معده به یک روش درمانی محبوب در میان بیماران مبتلا به چاقی مرضی که به دنبال کاهش وزن هستند، تبدیل شده است. در این روش با کمک یک جراحی ساده به شرایط ایده‌آل برای کاهش وزن فرد دست می‌یابند که البته دارای کمترین میزان عارضه‌ی بلندمدت احتمالی است. اسلیو معده یک روش جراحی است که با محدود کردن مصرف مواد غذایی منجر به کاهش وزن فرد می‌شود.

در این روش که معمولاً با لاپاروسکوپی انجام می‌شود، جراح حدود ۷۵ درصد از معده را بر می‌دارد. در نهایت یک معده لوله‌ای شکل و شبیه آستین که می‌تواند مواد غذایی بسیار کمتری را درون خود جای دهد، باقی می‌ماند. این روش بیشتر در افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۴۰ و مبتلا به چاقی گلابی شکل پیشنهاد می‌شود.

افراد فوق العاده چاق (افرادی که شاخص توده بدن بیشتر از ۴۵ دارند) باید در طول هر عمل جراحی تحت تأثیر خطرات احتمالی ناشی از بی‌هوشی طولانی مدت مانند جراحی بای پس معده که می‌تواند بیش از ۲ ساعت به طول انجامد و همچنین جراحی اثنی‌عشر که اغلب بیشتر از ۴ ساعت طول می‌کشد، قرار گیرند؛ بنابراین جراحان روش دیگری را پیش گرفتند تا با کمک آن این جراحی‌ها را به دو مرحله تقسیم کنند.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل+ ویدیو

در مرحله اول حجم معده را کاهش می‌دهند و در مرحله دوم که پس از یک سال انجام خواهد شد با توجه به میزان کاهش وزن فرد تصمیم به دور زدن بخشی از روده بگیرند. در مواردی که بیمار پس از یک سال میزان کافی وزن کم کرده باشد دیگر نیاز به جراحی دوم نخواهد بود.

مطالعات نشان داده که تولید هورمون گرلین که در ایجاد احساس گرسنگی مؤثر است، به طور قابل توجهی در بیماران اسلیو معده کاهش می‌یابد. اعتقاد بر این است که منطقه‌ای از معده که در حین عمل جراحی اسلیو معده برداشته می‌شود، بخش اعظمی از هورمون گرلین را تولید می‌کند. با وجود این‌که بیماران بای پس معده نیز گرسنگی کمتری را تجربه می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که این موضوع در بیماران اسلیو معده برجسته‌تر است.

قیمت عمل اسلیو معده ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان می‌باشد.

مزایای جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده دارای مزایایی است از جمله:

 • کاهش احساس گرسنگی و ایجاد بی‌اشتهایی در بسیاری از بیماران
 • جراحی کوتاه‌مدت‌تر نسبت به بای پس معده
 • حفظ روده در مسیر گوارشی
 • عدم بروز مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده
 • حفظ پیلور معده
 • عدم نیاز به تنظیمات خاص
 • عدم نیاز به جاگذاری جسم خارجی در بدن
 • کاهش وزن طی بیشتر از ۱۸ ماه پس از جراحی

شکست در از دست دادن وزن با جراحی بای‌پس معده و یا عمل اسلیو معده به طور قابل توجهی کمتر از سایر روش‌هاست. با این حال این روش نیز همانند بسیاری از روش‌های جراحی بزرگ معده غیر قابل برگشت است و بیماران را در معرض خطر کمبود طولانی مدت مواد مغذی قرار می‌دهد.

جراحی چاقی اسلیو به درد چه کسانی می‌خورد؟

انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی و بر اساس مشاوره‌های قبل از عمل، معاینه‌ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می‌شود، اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر، وزن‌های بسیار بالا (بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو) و بیماری‌های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

با جراحی چاقی اسلیو چقدر وزن کم می‌کنیم؟

انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اضافه وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلوگرم را طی مدت ۱۸ ماه از دست بدهد.

عوارض عمل اسلیو معده

بعضی از عوارض عمل جراحی اسلیو مانند بسیاری از عمل‌های جراحی دیگر است مانند عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه و ... که این عوارض ممکن است در هر عمل دیگری هم که لزوما ربطی به دستگاه گوارش یا چاقی ندارد، اتفاق بیفتد. البته این موارد با توجه به شیوه لاپاراسکوپیک و کوچک بودن محل برش‌ها احتمال بروز کمتری دارند و در صورت بروز نیز شدت عارضه خفیف‌تر خواهد بود.

عوارض دیگر مانند آمبولی، خونریزی و لیک یا نشت از محل جراحی تا حدودی قابل پیشگیری بوده و مختص اسلیو نیست و تا حدود زیادی هم به انجام مشاوره‌های قبل از عمل و وضعیت و میزان تحرک خود بیمار بستگی دارد.

اسلیو باعث افزایش احتمال سرطان معده می‌شود؟

خیر، جراحی اسلیو به خودی خود باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی‌شود مگر اینکه فرد پیش از جراحی اسلیو، ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده دیگری داشته که پس از عمل نیز تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد. علاوه بر این، اسلیو به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان نیز می‌شود.

اگر عمل اسلیو معده را انجام دهیم، در صورت لزوم دیگر امکان آندوسکوپی از معده را نخواهیم داشت؟

خیر، بعد از عمل اسلیو معده با توجه به عدم تغییر جدی در مسیر گوارشی و صرفا کوچک شدن قابل توجه معده، آندوسکوپی مانند حالت عادی امکانپذیر خواهد بود و هیچ نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل+ ویدیو

بعد از عمل اسلیو، معده دوباره گشاد می‌شود؟

بعد از جراحی اسلیو به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش ۸۰ درصدی حجم حین عمل، این تغییر بسیار ناچیز است.

ممکن است با عمل اسلیو هم وزن کم نکنم؟

در هر صورت پس از جراحی اسلیو مقدار قابل توجهی کاهش وزن خواهید داشت، ولی اینکه کاهش وزن به مقدار دلخواه باشد یا نه بستگی به همکاری شما با پزشک خود طی پیگیری‌های پس از جراحی دارد.

بعد از اسلیو باز هم باید رژیم بگیرم؟

خیر، بعد از انجام عمل جراحی اسلیو، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه نسبت به خوردن خوراکی‌های مختلف نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود را تا سال‌های پس از عمل حفظ کنید. اگرچه بعد از جراحی اسلیو، کیفیت و نوع غذا‌های مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی‌ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذا‌های قندی کند یا رو به ریزه خواری بیاورد، احتمال کاهش وزن با سرعت کم یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلندمدت بالا می‌رود.

آیا بعد از جراحی اسلیو تا پایان عمر موقع غذا خوردن تهوع دارم؟

- علائمی مانند تهوع، سوزش معده، استفراغ و درد در ناحیه معده در دوره‌ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل در افراد مختلف به میزان مختلف قابل مشاهده است. همانطور که گفته شد این علامت‌ها در یک دوره کوتاه پس از عمل وجود داشته و پس از مدتی رفع می‌شوند. پس از انجام عمل جراحی باید رژیم‌های غذایی خاصی از حیث نوع و کیفیت غذا‌ها در هر هفته پس از عمل توسط تیم پیگیری پس از جراحی برای شما تجویز شود.

در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، عوارض گوارشی پس از عمل در حداقل مقدار خواهد بود. مثلا در دو هفته اول پس از جراحی به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از آن مصرف غذا‌های نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمل است. سپس تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذا‌های جامد را به برنامه غذایی تان اضافه می‌کند.

نکات مهم قبل و بعد از عمل جراحی اسلیو معده

بعد از اسلیو می‌توانم باردار شوم؟

- بله، پس از کاهش وزن دلخواه و مناسب پس از عمل جراحی، امکان بارداری وجود دارد و این هدف طی یک سال و نیم پس از عمل محقق می‌شود؛ بنابراین به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می‌شود تا ۱۸ ماه پس از جراحی اسلیو اقدام به بارداری نکنند. اگر هم باردار شده اند بهتر است یک سال و نیم پس از زایمان صبر کرده و سپس اقدام به جراحی کنند.

اسلیو روی عملکرد جنسی اثر می‌گذارد؟

- معمولا به دلیل کاهش وزن قابل توجه پس از جراحی اسلیو، به مرور عملکرد جنسی فرد بهبود پیدا می‌کند و توان و میل جنسی نیز بالاتر می‌رود. در افراد چاق سلول‌های چربی مقدار زیادی هورمون لپتین (LEPTIN) تشرح می‌کنند که در مقادیر زیاد باعث کاهش میل و توانایی جنسی می‌شود؛ بنابراین با کاهش بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن، توانایی جنسی نیز افزایش می‌یابد مگر اینکه کاهش وزن پس از جراحی غیر استاندارد و بی کیفیت باشد، طوری که باعث ضعف عمومی بدن شود. در این حالت طبیعی است که میل و توان جنسی فرد کاهش پیدا می‌کند.

آیا بعد از جراحی اسلیو باید جراحی پلاستیک هم انجام شود؟

- به دلیل کاهش وزن قابل توجه در مدت کوتاهی پس از جراحی، بافت پوست فرصت تطابق کامل با چربی‌های زیرین را نخواهد داشت. البته در صورت انجام ورزش‌های خاص که باید توسط تیم پیگیری به شما توصیه شود، قدرت تطابق بالا رفته و افتادگی‌های پوستی در نتیجه عدم تطابق به حداقل می‌رسد؛ بنابراین در صورتی که افتادگی‌های پوستی بیش از حد باشد، جراحی پلاستیک برای اصلاح آن‌ها ضروری خواهد بود. همچنین در صورت مصرف نکردن به اندازه و کافی مایعات، افتادگی‌های پوستی پس از جراحی هم بیشتر می‌شود. البته بخشی از افتادگی‌ها در صورت نیاز با استفاده از تکنیک آر. اف به خوبی درمان می‌شود.

بعد از عمل باید مولتی ویتامین بخورم؟ اینطوری اشتهایم زیاد نمی‌شود؟

- در بسیاری از افراد پس از جراحی اسلیو به خصوص در شش ماه اول بعد از عمل، به دلیل کاهش وزن قابل توجه نیاز به مصرف برخی مکمل‌ها و ویتامین‌ها وجود دارد و این اجتناب ناپذیر است.
مصرف دارو‌های مولتی ویتامین در افراد عادی می‌تواند افزایش مختصر اشتها را به دنبال داشته باشد، ولی این افزایش میل در افرادی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته اند، بسیار نامحسوس است، زیرا در این افراد کاهش ظرفیت و میل به غذا خوردن به قدری است که اثر مولتی ویتامین به چشم نمی‌آید.

ممکن است جراحی اسلیو بکنم و بمیرم؟!

احتمال مرگ و میر ناشی از این عمل بسیار کم بوده و کمتر از نیم درصد است و از این نظر تفاوتی میان اسلیو با سایر عمل‌ها وجود ندارد و در واقع این عدد، ریسک طبیعی جراحی‌ها است.

عمل اسلیو معده، هزینه و مراقبت بعد از عمل+ ویدیو

اقدامات و مراقبت‌های لازم پس از جراحی اسلیو معده

به طور معمول، در ۵ ساعت اول بعد از عمل جراحی اسلیو معده از فرد خواسته می‌شود تا برای کمک به کاهش خطر لخته شدن خون در پا‌ها چند قدمی کنار تخت خود قدم بزند. درد ناشی از عمل اسلیو معده می‌تواند برای برخی بسیار دردناک است و برای برخی دیگر قابل تحمل‌تر باشد. هر فردی میزان شدت درد متفاوتی را تجربه می‌کند و ضد درد‌های مختلفی برای افراد به کار گرفته می‌شود.

برخی از روش‌های اسلیو معده سرپایی (شما می‌توانید در همان روز ترخیض شوید) و بسیاری از آن‌ها به بستری ۱ یا ۲ روز در بیمارستان به منظور کسب بهبودی نیاز دارد. برخی از جراحان ترجیح می‌دهند بیمار ۳ روز را در بیمارستان سپری کند، در حالی که برخی دیگر به راحتی اجازه ترخیص خواهند داد. مهم پیروی از نظر جراح است. در نهایت بیمار با یک دفترچه دستورالعمل پس از عمل اسلیو معده و نسخه دارویی از بیمارستان مرخص می‌شود. نکات موجود در دفترچه شامل:

 • مصرف جرعه‌ای مایعات به طور مداوم در طول روز برای جلوگیری از ابتلا به کم‌آبی بدن فراموش نشود.
 • حرکات روده‌ای مشکل یا دردناک و ابتلا به یبوست در هفته اول بعد از عمل طبیعی است که با مصرف داروی ضد درد تشدید می‌شود. ولی با این حال از کمک گرفتن از جراح خود برای حل این مشکل دریغ نشود.
 • داروی ضد درد فقط در مواقع لزوم مصرف شود.
 • دارو‌های تجویز شده به منظور کاهش اسیدیته معده برای رفع سوزش سر دل به طور منظم مصرف شود.
 • پیاده روی و ورزش روزانه به روند درمان و بهبودی کمک می‌کند.
 • از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز شود، زیرا می‌تواند به بخیه‌های ناحیه جراحی فشار آورد و منجر به درد شدید گردد.
 • احساس خستگی مفرط به دلیل کاهش کالری مصرفی تا یک ماه بعد از عمل جراحی طبیعی است.
 • استحمام و یا نشستن در وان آب داغ تا ۳ هفته اول بعد از عمل به تأخیر افتد.
 • بازگشت به محل کار بسته به نوع شغل فرد طی ۲ الی ۴ هفته پس از عمل امکان‌پذیر است. بیشتر افراد بعد از ۴ الی ۶ هفته قدرت و توانایی کامل خود را به دست می‌آورند.

در صورت مشاهده این علایم حتماً به پزشک خود مراجعه شود. علایم هشدار پس از عمل اسلیو معده شامل:

 • تب و لرز شدید
 • درد در حال افزایش
 • قرمزی، گرمی یا تخلیه چرک از محل بخیه‌ها
 • تهوع مداوم
 • ناتوانی در بلع مایعات

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

با کوچک و باریک شدن معده بسیار مهم است که رژیم غذایی حاوی مواد مغذی را پیش بگیرید. به عبارتی سبزیجات، منابع حاوی پروتئین بدون چربی و غلات سبوس دار باید در رژیم غذایی روزانه فرد قرار گیرد. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند تا این افراد بخش زیادی از کالری مورد نیاز بدن خود را از گوشت بدون چربی به دست آورند. با این حال، باید توجه داشت که برخی از گیاه‌خواران نیز عمل جراحی اسلیو معده مؤفق داشته‌اند. رژیم غذایی پیشنهادی پس از عمل اسلیو معده عبارت است از:

 • مصرف مایعات صاف شده در هفته اول بعد از عمل جراحی که شامل آب، آبگوشت فاقد چربی و … است.
 • رژیم غذایی مایع کامل و دارای پروتئین از هفته دوم بعد از عمل شروع می‌شود.
 • غذا‌های نرم و به شکل پوره از هفته سوم که شامل سوپ، تخم مرغ نیمرو و پنیر است.
 • غذا‌های نرم از هفته چهارم با مصرف مرغ آب‌پز، ماهی، غلات و پوره سیب‌زمینی توصیه می‌شود.
 • مرحله پنجم: زمان شروع معرفی غذا‌های واقعی، ولی در حجم و مقادیر کم و با فاصله یک روزه است.

سایر نکات مهم درباره خوردن و آشامیدن پس از جراحی شامل:

 • خوب جویدن و غذا خوردن به آرامی لازم است.
 • خوردن ۳ وعده غذایی کوچک در روز الزامی است.
 • در صورت نیاز خوردن مواد غذایی متراکم و حاوی مواد مغذی کوچک به عنوان یک میان وعده توصیه می‌شود.
 • مصرف پروتئین کافی به همراه سبزیجات و میوه‌جات نباید فراموش شود.

ویتامین‌ها و مکمل‌های روزانه پس از عمل جراحی اسلیو معده

از آن‌جایی که احتمال ابتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی پس از جراحی اسلیو معده وجود دارد باید با مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های تجویزی از ابتلا به این کمبود تغذیه‌ای جلوگیری نمود. گاهی نیاز به مصرف دو بار در روز این مکمل‌ها وجود دارد. لیستی از این ویتامین‌ها و مواد معدنی شامل:

 • آهن که زمان شروع آن را پزشک مشخص می‌کند.
 • سیترات کلسیم ۳ بار در روز و شروع مصرف آن ۱ ماه بعد از عمل جراحی است که باید به صورت جویدنی یا مایع با فاصله دو ساعتی از مکمل آهن مصرف شود.
 • ویتامین B۱۲ که با نظز پزشک به صورت زیر زبانی روزانه یا تزریقی هفتگی تجویز می‌شود.
 • مکمل‌های پروتئین‌ای به منظور تأمین حداقل ۶۰ گرم پروتئین روزانه گاهی با نظر پزشک تجویز می‌شود.
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
06:02 - 1398/02/24
سلام دست شما درد نکن عالی و کامل بود ممنون
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1398/02/29
با سلام من حدود ۷۸کیلو گرم وزن دارم آیا این عمل رو پیشنهاد میکنید برام یا نه
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
آخه 78 کیلو وزن بالایی هست که میخوای بری عمل. این برای افرادی هست که همه روشها رو امتحان کردند و جواب نگرفتند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
این عمل برا افراد 100 کیلو به بالاس. 80 ک باشی 40 ک با عمل کم کنی اونوق استخون اتم نمیمونه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
سلام خوبی شما صددرصد اعمل انجام بدین
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/04/21
سلام من ۱۶ سالمه ..۱۳۵ کیلو وزنمه..هرکاری واسه لاغریم کردم نشد..به نظرتون این عمل برای من خوبه..مناسب من هست با توجه به سنم..؟؟یا یکی دوسال دیگه به فکر عمل باشم..؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
حتماً این کار را انجام دهید
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1398/05/27
با عرض سلام من یک خانم ۵۴ سال هستم و وزنم ۱۱۰ کیلو است ومشکلات که دارم نمی توانم ورزش ورزیم بگیرم من کمرم را عمل کردم و بعد نوبت گردنم و لکن وکبد چرب توی ۳ جای رسید که دیگر نمی توانم راه بروم از شما کمک می خواهم دکترم گفت باید ۵۰ کیلو باشم مرسی ببخشید من فشار بالا و چربی بالا دارم
Germany
14:40 - 1398/07/30
من ۴۳ سالمه ۱۰۰ کیلو وزن دارم هر کاری برای لاغری کردم ولی اشتهام عصبیه و خیلی زیاده حتی بالن معده گذاشتم ولی بعد دوماه دوباره معدم جا باز کرد کبدم چربه و فشار خون دارم زانو درد و کمردرد. ایا این عمل مناسب شرایط من هست؟ معدم دوباره جا باز نمیکنه؟
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1398/08/01
من ۳۱ سالمه ۱۲۴ کیلو هستم. برا ۱۳ آبان نوبت عمل اسلیو دارم. انشاالله باید بعد یک سال ۶۰ کیلو باشم. برام دعا کنید
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/08/06
میشه لطفا بگید بای پس معده بهتره یا اسلیو؟
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1398/08/12
سلام من ۱۱۸ کیلو بودم دوسال است جراحی اسلیو معده کردم الان۷۶ کیلو شدم خیلی هم راضی هستم
پاسخ ها
نرگس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سلام ببخشید کجا عمل کردید؟چقد هزینه داره
Iran, Islamic Republic of
17:52 - 1398/10/27
سلام من اقای ۳۶ساله وزن ۱۴۷ هر چی رژیم میگیرم ده کیلو که کم میکنم استپ میشه این عمل برام خوبه که انجام بدم زانو درد هم دارم عمل کردم
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1398/12/06
من ۴۷ سال سن و حدود ۱۷۰ قد و صد کیلو وزن دارم شرایط مالی خیلی خوبی هم ندارم لطفا یک پزشک منصف معرفی و ضمنا بگید ایا لازمه عمل کنم
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
شما از طریق بیمه عمل کنید بقیه دکترها با تعرفه آزاد عمل میکنن
Iran, Islamic Republic of
04:46 - 1399/02/08
چرا ورزش نمیکنید؟کمتر بخورید و بیشتر کار کنید، اولش سخته اما بعد دیگه راحت میشه
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1399/02/12
سلام من ۱۲۳کیلوهستم سنم ۳۷میخوام عمل انجام بدم میشه راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
23:44 - 1399/03/18
سلام من ۲۶ سالمه ۱۳۰کیلو وزنمه خسته شدم دیگه مخواهم عمل انجام بدم هزینش چقدره اسلیومعده
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1399/04/08
سلام من ۳۹سالمه و۱۱۵کیلو هستم هشت ماه پام شکست پلاتین گذاشتن گفتن باید وزنم کم کن ایا این عمل بر من جواب میده
Romania
21:31 - 1399/04/19
۴۴سالمه ۱۲۰کیلو باقد۱۷۰ تاحالا هم همه روشها روامتحان کردم ولی موفق به کاهش وزن نشدم وکم آوردم.لطفا راهنمای کنید.ممنون
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1399/04/22
سلام دوستانی که اسلیو انجام دادن لطف میکنید اسم جراح و هزینه رو بفرنایید
United States
01:03 - 1399/05/31
مقاله خیلی جامع و عالی بود البته من خودم حدود یک ماه و نیم هست که عمل کردم و از این شرایط راضی هستم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج