قاسمی: به اصرار اروپا در برجام مانده‌ایم
۷۹۹۲۴۸
۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
۳۴۹۵
سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: فکر می‌کنم در بحث ایجاد سازوکار مالی با اتحادیه اروپا هم نهایتا باید اروپا بر اساس تعهداتی که در برجام پذیرفته عمل کند. اروپا اصرار دارد که برجام باقی‌ بماند و ما هم به دلیل اصرار آنها در برجام باقی مانده‌ایم.

خبرگزاری ایسنا؛ بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفتگو کرده است.

بخشی از گفتگو با قاسمی:

آمریکا با ایجاد یک فضای روانی و تبلیغات گسترده مسموم در این زمینه برای این شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های دارویی شبهه ایجاد کرده‌ است.

آمریکایی ها با بستن کانال‌های مالی و پولی و ارتباطات بانکی، عملا خرید و فروش و مبادلات دارو را با دشواری‌های زیادی روبرو کرده‌اند.

دیوان دادگستری لاهه در این زمینه رأیی صادر کرد که در سه بند مشخصا در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و اقلام غذایی و قطعات یدکی هواپیما که با جان مردم سروکار دارد، به ایالات متحده آمریکا توصیه کرد که این اقلام باید از لیست تحریم خارج شود و آمریکا باید تسهیلات لازم را برای این نوع مبادلات با ایران فراهم کند.

اتحادیه اروپا نشان می‌داد که علاقه‌مند نیست که ایران از برجام خارج شود و برجام باید به عنوان یک ضرورت حفظ شود، این مباحث مدت‌هاست که با اتحادیه اروپا وجود دارد و امیدوار بودیم که تاکنون این سازوکار مالی به نتیجه مشخصی برسد، اما در اینجا هم فشارهای سنگین آمریکا بر روی کشورها و شرکت‌های اروپایی و به‌خصوص موسسات پولی و مالی، آنها را با برخی دشواری‌ها مواجه کرده است.

ما با توجه به تجاربی که از تحریم‌های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا در چهار دهه گذشته داشتیم، راهکارهای خودمان را بلدیم و نهایتا در حوزه اقلام ضروری تا حدی که می‌توانستیم، انبارهای کشور را پر کردیم و جای نگرانی وجود ندارد. برای آینده هم با تمهیداتی که وجود دارد، ما می‌توانیم اقلام ضروری و به ویژه دارو را که از ضروریات مردم است، فراهم کنیم.

فکر می‌کنم در بحث ایجاد سازوکار مالی با اتحادیه اروپا هم نهایتا باید اروپا بر اساس تعهداتی که در برجام پذیرفته عمل کند. اروپا اصرار دارد که برجام باقی‌ بماند و ما هم به دلیل اصرار آنها در برجام باقی مانده‌ایم.

در عین حال باید تاکید کنیم مردم این را درک کنند که دولت نسبت به آنها به‌ویژه در حوزه اقلام ضروری چون غذا و دارو متعهد است.

آقای ترامپ خیلی اصرار داشت که تا این مقطع صادرات نفت ایران را به صفر بر ساند، اما می‌بینیم که چنین اتفاقی نمی‌افتد. حتی ناچار می‌شود در جاهایی به دلایل مختلف که جهان به او تحمیل می‌کند اعم از وضعیت بازار انرژی، بازار مالی و حتی به دلیل مسائل سیاسی عقب‌نشینی کند.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1397/08/30
شما چقدر ساده اید ویا ملت را ساده فرض کردید اروپا همان آمریکاست کسی که این را نمی فهمد چگونه مملکت داری می کند.البته همانجور که آنها مارا سرکار می گذارند ما هم باید اونها را سرکار بگذاریم ولی باید بدانید کلید رفع مشکلات کشور درون کشور است نه بیرون آن.
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/08/30
وعده های اروپا تهی و توخالی اند،،زمان میخرند برای اثر تحریمها پس... به اصرار ما هم گوش کنید،،یالا جنگ را شروع کنید،،دنیای امروز دمکراسی را خورده ،صلح را قی کرده پس بسم آ....
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1397/08/30
حالا مثلا دربیایین چه .....میکنین؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1397/08/30
خخخخ ... کار دیگه ای نمیتونید بکنید !!!!
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1397/08/30
خوب نفت رو صادر نمیکردین که بهتر بود... حالا صادر میکنین ولی دلاری در کار نیست ... نهایتا پول کشوره وارد کننده یا اجناس بنجول اون کشورها... مثال برنج ارسنیکدار هند و وسایل بی کیفیت چینی
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1397/08/30
اروپا وامریکاتقسیم کارکرده اند شما داریدمردم را فریب میدهید اینهمه حقارت بس است
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1397/08/30
مثلا چه غلطی می بکنید تمام اقتصاد نابود کردید ‌
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1397/08/30
چه حقیرانه حرفی وچه عملکرد ضعیفی ابهت برای کشور باقی نگذاشته اید
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/08/30
برجام منافعي در حال حاضر براي ما نداره و بهتره يه مهلت مشخص به اروپا بديم
در صحبت با اروپا ،هيچوقت درست معلوم نيست طرف حسابت كيه
United States
13:19 - 1397/08/30
از ترستون تو برجام موندین ترامپ میدونست که برجام واقعا مزخرفه ...
Turkey
13:34 - 1397/08/30
درست مثل امریکا که اونم در برجام مونده بود و دل دل می کرد!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/08/30
جان خودم اینا میخوان توافق کنن حالا ببین
United Arab Emirates
20:02 - 1397/08/30
خوب آقای محترم شما چرا به اروپا اعتماد کردین چرا الان بیرون نمیایی منتظری پدر ملت رو در بیاری اروپا کی ایران رو قبول داشت تا الان داشته باشه پیشنهاد می کنم یک بار وصیت نامه امام راحل رو بخونی چون فکر می کنم شما سیاست مداران خودتون رو عقل کل می دونید
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1397/09/01
آگه یادتان باشد زمانی که ترامپ می‌خواست از برجام خارج بشه چند بار با مکرون و دیگر مسعولین اروپایی دیدار داشت همون زمان همه سیاست هاشون رو یک کاسه کردن سیاست به نظر من اینه یک تقسیم کار امریکا فشار حداکثر ی و اروپا حداکثر تلاش شو بکنه تا ایران رو در برجام نگه داره اینجوری ما در برجام می مانیم بدون اینکه کوچکترین نفعی برامون داشته باشه فقط دلمون رو خوش میکنن تمام ما باید یک پیام قاطع به اروپا بدیم که دستشو خوندیم و هبچ تک وصورتی نداره وانود میکنه که میخواد شلمتا کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج