استیضاح ظریف؛ به نام ملت، به کام...
۸۰۳۶۹۸
۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
۸۷۰۴
این روزها هر چند کشور در عرصه خارجی با تلاطم های بسیاری مواجه است و افزایش تحریم‌های آمریکا نوعی نگرانی در مورد آثار و تبعات آنها بر اقتصاد ایران ایجاد کرده و در نتیجه دستگاه دیپلماسی کشور می کوشد در ابعاد و زمینه های مختلف به رایزنی‌های دیپلماتیک برای مجاب کردن طرف‌های باقی مانده در برجام برای عمل به تعهداتشان بپردازد، اما ظاهرا دغدغه برخی همچنان کوبیدن بر طبل اختلافات سیاسی است.

دیپلماسی ایرانی: این روزها هر چند کشور در عرصه خارجی با تلاطم های بسیاری مواجه است و افزایش تحریم‌های آمریکا نوعی نگرانی در مورد آثار و تبعات آنها بر اقتصاد ایران ایجاد کرده و در نتیجه دستگاه دیپلماسی کشور می کوشد در ابعاد و زمینه های مختلف به رایزنی‌های دیپلماتیک برای مجاب کردن طرف‌های باقی مانده در برجام برای عمل به تعهداتشان بپردازد، اما ظاهرا دغدغه برخی همچنان کوبیدن بر طبل اختلافات سیاسی است.

در شرایطی که در شعار و سخن همه به اتفاق حرف از وحدت و کنار گذاشتن دعواهای سیاسی و جناحی می زنند، اما در عمل راه آنها به مسیرهای متفاوتی ختم می شود که تلاش برای استیضاح سه تن از وزرای دولت و اعتراض به عملکرد رییس قوه مقننه برخی از نمودهای آن هستند.

البته سؤال، استیضاح و اعتراض حق نمایندگان ملت است، اما این حق طبق قانون به این دلیل به نمایندگان داده شده است تا از منافع ملت حمایت کنند و به نظارت خود بر عملکرد مسئولان اجرایی، ضمانت اجرا ببخشند. حال سؤال اینجاست که آیا مشغول کردن وزرا، به ویژه وزیر امور خارجه به رفت و آمد در مجلس و تلاش برای رفع ایرادات وارد شده بر خود، در شرایط کنونی کمکی به منافع ملی و تحقق مطالبات مردمی می کند؟
البته وقتی از شرایط ویژه کشور صحبت می کنیم منظور تنها تحریم‌های آمریکا و تأثیرات آن بر کشور نیست، در عرصه داخلی نیز کابینه دولت در همین چند ماه اخیر تغییر سه وزیر کلیدی خود را پشت سر گذاشته و از سوی دیگر به دلیل اجرایی شدن قانون «منع به کار گیری بازنشستگان» بسیاری از پستهای کلیدی مدیریتی خالی شده و جابجایی‌هایی در آنها صورت گرفته است.

تصویب و اجرای این قانون هر چند فی نفسه امری مطلوب است و در دراز مدت راه را برای جوان تر شدن بدنه دولت و سایر نهادهای حکومتی باز می کند، اما باید پذیرفت که در کوتاه مدت منجر به نوعی وقفه در اجرای برنامه های مدیران قبلی، سرگردانی و بلاتکلیفی نیروهای زیر مجموعه و کند شدن روند پیشبرد امور در این سازمانها می شود؛ مسائلی که همگی به طور مستقیم پیگیری مطالبات و حقوق مردم را نیز تحت الشعاع قرار می دهند.

در چنین شرایطی که کشور در عرصه داخلی و خارجی با تحولات چالشی بسیاری دست به گریبان است، مطرح کردن بحث استیضاح وزرا و تحت فشار قرار دادن دوباره دولت، بیش از از اینکه دغدغه مندی برای حقوق ملت را تداعی کند، فرصت طلبی برای تسویه حسابهای سیاسی را به ذهن متبادر می کند.

کسانی که بحث نگرانی برای «حقوق ملت» را به عنوان دلیل این اقدامات خود مطرح می کنند، بهتر است به این نکته توجه داشته باشند که امروز حق ملت ایران است که وزیر امور خارجه شان بتواند بدون درگیر شدن در مباحث سیاسی داخلی با فراغ بال به مشکلات عرصه سیاست خارجی بپردازد و به جای اینکه خود تحت فشار باشد، برای دور زدن تحریمهای ناعادلانه آمریکا، کشورهای اروپایی و سایر طرفهای برجام را تحت فشار قرار دهد.
امروز حق ملت ایران و به ویژه کارگرانی که ماه ها حقوق نگرفته اند، است که نمایندگانشان در مجلس بر سازمانهای ذی ربط نظارت کافی داشته باشند و اجازه ندهند دود فساد و بی توجهی در این سازمانها، به چشم ضعیفترین قشرهای جامعه برود.

امروز حق ملت ایران است که هیچ جناح و گروهی به فکر منافع خود از شرایط تحریم نباشد و برای تداوم این منافع، در آتش مخاصمات خارجی ندمد و به ادامه و شدیدتر شدن تحریم ها و فشارهای بین المللی کمک نکند.

امروز حق ملت ایران است که منابع و سرمایه های آنها، آن هم در این شرایط سخت، به بهای اندک به کشورهای همسایه قاچاق نشود و تولیدات بومی آنها به واسطه کالاهای قاچاق واردتی، آن هم برای سود عده ای معدود، نابود نشود؛ حقوق و انتظاراتی که تنها برخورد مسئولانه تر نهادهای نظارتی و مسئول را می طلبد.

بنابراین شاید لازم است دوستانی که تنها راه استیفای حقوق ملت را در فشار بر دولت و استیضاح و تخریب وجهه وزرای دلسوز آن می بینند، «چشمهای خود را بشویند تا بتوانند منافع ملت را جور دیگر ببینند.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1397/09/12
لعنت بر دلواپسان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
لعنت بر وطن فروشان
لعنت بر اختلاسگران
لعنت بر چاپلوسان
لعنت بر دروغگویان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
شما
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1397/09/12
کدوم وزرای دلسوز؟پدرمون رو همین وزرای به اصطلاح دلسوز در آوردن.کمر ملت زیر بار تحریم شکسته.دولت فشل مسن هیچ کاری از دستش بر نمیاد.ظریف که هیچ باید روحانی (فریدون) هم استیضاح و عزل بشه تا نفس راحتی بکشیم.اینا اگه برنامه واسه بهبود اوضاع داشتن تو این 6 سال انجام میدادن.علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1397/09/12
این آقایان که در این باره چرخ چوب لای چرخ دولت می‌گذارند فقط یک سری تفکرات تک بعدی داشته و کسی نمی گوید در ۸ سال قبل از این دوره چه بلائی بر سر ملت آمد البته این دولت هم دسته گل کاملی به بار آورد که نمی‌توان از آن چشم پوشید ولی در این وضعیت آیا نمایندگان محترم باید به فکر انتخاب دوره آینده خود باشند بدانید دارد زیر زیر این دودستگی ها له می شود آقایان از مجلس بیرون بیایید و ببینید واقعیت مردم چیست در یک پاساژ سر بزنید در یک بازار سر بزنید ببینید قدرت مردم چقدر کم شده است آیا شما مثل سال گذشته حداقل می توانید خرید اقلام خوراکی برای خانه خود ببرید سیب زمینی و گوجه فرنگی هم نمی شود تهیه کرد آقایان دلواپس واقعیت را ببینید همه چیز را به تقصیر دیگران نندازید
United Arab Emirates
18:42 - 1397/09/12
لعنت ونفرین برافرادیکه برای منافع شخصی وحزبی خودشان دست به استیضاح وزیران میزنن
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1397/09/12
آقایون دلواپس حق دارند مخالف باشند....چون دزدی ها...و رانت خواری ها...رو میشود.....بخدا نگران خودتان هستید...و به هیچ عنوان به مصلحت حکومت و مردم فکر نمیکنید....
United Arab Emirates
19:12 - 1397/09/12
فردا با ی عذر و بهونه میگن نمیتونیم استیضاح کنیم
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1397/09/12
وزارت خارجه دولت یازده و دوازده ( آقای ظریف) چند سال مردم رو با برجام سر کار گذاشتن آخه کار مفیدتون چی بوده غیر از حیف ومیل کردن بیت المال در مسیر کشورها که با این وضعیت معلوم برا تفریح میره خوب مردم رو سر کار گذاشتید چه دولت وچه مجلس بسه دیگه
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1397/09/12
ظریف باید استیضاح شده و سپس محاکمه شود جرم خیانت به کشور
Iran, Islamic Republic of
21:40 - 1397/09/12
حقيقه رو نميشه كتمان كرد. أقاي ظريف حرفش با حقيقت امروز

كشور خيلي نزديك هست. هر جا كه باشه ا رزوي موفقيت برايشان دارم
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1397/09/12
در کل دولت تحقیر و دروغ یه آدم به درد بخور باشه همین آقای ظریف هست که آنهم نمی گذارند کار بکنه .!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
از طرف جیب واپسها ودادار دودور در رسا نه میلی به امریکا چشمک زدند.
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/09/12
لعنت به همشون که منافع شخصی اشان رو به مردم ترجیح میدن
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1397/09/12
ایران یک موشک آزمایش کرد قبل از همه کشور ،آمریکا خبر داشت. از کجا فهمیدن خدا میدونه؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج