کمک یک میلیون دلاری فیس‌بوک به ویکی پدیا
۸۱۰۹۱۹
۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
۲۸۴۹ 
غول های تکنولوژی به شدت از پایگاه داده گسترده ویکی پدیا به عنوان منبع اطلاعات پلتفرم خود استفاده می کنند. بنابراین منطقی به نظر می رسد که آن ها به پایداری طولانی مدت این دایره المعارف آنلاین علاقمند باشد. در همین راستا، فیسبوک این هفته حمایت خود را از ویکی پدیا به صورت رسمی نشان داد.

وبسایت سخت افزار: غول های تکنولوژی به شدت از پایگاه داده گسترده ویکی پدیا به عنوان منبع اطلاعات پلتفرم خود استفاده می کنند. بنابراین منطقی به نظر می رسد که آن ها به پایداری طولانی مدت این دایره المعارف آنلاین علاقمند باشد. در همین راستا، فیسبوک این هفته حمایت خود را از ویکی پدیا به صورت رسمی نشان داد.

بنیاد ویکی مدیا اواخر پنج شنبه اعلام کرد فیسبوک یک میلیون دلار به سرمایه گذاری ویکی مدیا کمک کرده است. سرمایه ای برای حمایت از دایره المعارف آنلاین و سایر پروژه های ویکی پدیا. جیمی ویلز، موسس ویکی پدیا در این رابطه گفت: "ما از این حمایت فیسبوک ممنون هستیم و امیدواریم این آغاز یک همکاری بلند مدت برای حمایت از آینده ویکی پدیا باشد."

سرمایه گذاری ویکی مدیا در سال 2016 به این منظور تاسیس شد تا از کارهای مختلف مربوط با پروژه های ویکی مدیا حمایت کند و باعث اطمینان مستقل ماندن آن ها شود. هدف اولیه این بنیاد جمع آوری مبلغ 100 میلیون دلار بوده است که هم اکنون توانسته است به کم تر از نصف این مبلغ برسد.

لیسا گروول، رئیس بخش پیشرفت ویکی پدیا می گوید: "ویکی پدیا در تاریخ 18 ساله خود به منبعی قابل اعتماد برای میلیون ها نفر در سراسر کره زمین تبدیل شده است. این سرمایه گذاری می تواند محافظت از این منبع فوق العاده را نه تنها برای جستجو کنندگان کنونی بلکه برای نسل های آینده نیز تضمین کند. ما نسبت به سرمایه گذاری فیسبوک در آینده ویکی پدیا و دانش آزاد برای همه بسیار هیجان زده هستیم."

فیسبوک اخیرا از قابلیتی رونمایی کرده است که با استفاده از پایگاه داده ویکی پدیا اطلاعات بیشتری در مورد مقاله های فید خبری به کاربران می هد. همچنین فیسبوک برای سال ها از ویکی پدیا استفاده کرده است تا صفحات پلتفرم خود را پر کند.

اما سایر کمپانی های تکنولوژی نیز به بهره برداری از محتوای ویکی پدیا متهم هستند. این مسئله در ماه مارچ زمانی که یوتیوپ اعلام کرد پاره ای از اطلاعات ویکی پدیا را در زیر ویدئو های سوال برانگیز به منظور مبارزه با اخبار جعلی قرار خواهد داد به وضوح دیده شد. یوتیوب نه تنها در این مورد از ویکی پدیا هیچگونه حمایت مالی ای انجام نداد بلکه پیش از آغاز، شروع این همکاری را نیز به ویکی پدیا اعلام نکرد. (گوگل در گذشته به بنیاد ویکی مدیا کمک مالی کرده است.)

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج