۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۲۲۶۰۶
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
۱۲۵۴۱
دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند.
وبسایت عجیبترین: دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند. گاهی علت انقراض بعضی گونه‌ها ناشناخته است. برای فهم و توضیح این انقراض‌ها، معمولاً دانشمندان با نظریه‌های بی‌شماری کار می‌کنند و به طور مداوم به دنبال اطلاعات بیشتر برای فهم این اسرار هستند. در ادامه بعضی از مرموزترین انقراض‌های تاریخ آورده شده‌است.

۷. ملخ کوه‌های راکی
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

وقتی به انقراض فکر می‌کنیم دایناسورها، پرنده‌های دودو و دیگر موجودات بزرگ به ذهن می‌آیند، اما حشرات هم منقرض می‌شوند، آن هم در زمانی نسبتاً کوتاه. بین سال‌های ۱۸۷۳ و ۱۸۷۷ هجوم بزرگ ملخ‌های کوه‌های راکی، با غارت محصولات نواحی غرب مرکزی ایالات متحده، صد‌ها میلیون دلار خسارت به بار آورد. کمتر از ۳۰ سال بعد آن‌ها منقرض شدند.

چه شد؟ بیشتر تئوری‌ها به تغییرات آب‌وهوایی وسیع اشاره دارند. اما شواهد می‌گوید که تعداد بی‌شماری تخم‌های این ملخ طی شخم زدن و آب یاری زمین توسط کشاورزانی که ملخ‌ها آن‌ها را می‌ترساندند از بین رفته است. بعضی دانشمندان باور دارند که نبود تنوع ژنتیکی هم به مشکلات ملخ‌ها افزوده است.

۶. کوسه مگالودون
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

بین ۲۸ و ۱٫۵ میلیون سال پیش، مگالودون (megalodon) یا بزرگ دندان در اقیانوس‌های زمین حکم‌رانی می‌کرد. این کوسه وحشتناک بزرگ که وال‌های غول‌آسا را با دندان‌های ۱۸ سانتی‌متری خود به عنوان شام می‌خورد، حدود ۱۸ متر طول و ۱۰۰ تن وزن داشت. برای مثال، کوسه‌های سفید بزرگ که نزدیک‌ترین خویشاوندان زنده مگالودون هستند به ندرت به طول ۶ متر می‌رسند.

خب چه چیزی یک هیولا را در رأس زنجیره غذایی از زندگی ساقط می‌کند؟ نظریه‌ها فراوان است. یک نظریه ادعا می‌کند که مگالودون قادر به تحمل سرد شدن و پایین آمدن آب دریا در عصر یخی نبود، دوره‌ای در اواخر پیلوسن (Pliocene) و اوایل پلیستوسن (Pleistocene). نظریه‌ای دیگر مرگ کوسه را به نابودی وال‌های عظیمی‌ که از آن‌ها تغذیه می‌کرد نسبت می‌دهد.

۵. ماموت پشمالو
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

به مدت ۲۵۰ هزار سال، ماموت پشمالو (Woolly Mammoth) در مناطق وسیعی زندگی می‌کرد که شامل آمریکای شمالی، اروپا و آسیا می‌شد. گروه کوچکی از آن‌ها در جزیره رنگل در اقیانوس منجمد شمالی تا ۳۷۰۰ سال پیش زنده بودند در حالی‌ که بقیه این غول‌های پشمالو ۱۰ هزار سال قبل از زیستگاه سیبریایی خود محو شده بودند.

یک نظریه قدیمی‌ می‌گوید که انسان‌های اولیه این ماموت‌ها را تا زمانی‌ که منقرض شوند شکار کردند. بعضی دانشمندان هم تصور می‌کنند که یک تغییر جهانی دمای هوا به سوی سرد شدن این غول‌ها را از پا در آورده است. اما احتمالاً هیچ متهم خاصی برای مواخذه وجود ندارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در نشریه ارتباطات طبیعی منتشر شد، ادعا کرد تلفیقی از عوامل مختلف به انقراض این ماموت‌ها منجر شده‌است.

۴. پوتوروی صورت پهن
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

بعد از این که چند صد سال پیش اروپایی‌ها در استرالیا مستقر شدند، این قاره دستخوش انقراض‌های بسیاری شد. بعضی موجودات به خاطر کار‌های پاک‌سازی زمین از بین رفتند، بعضی از غارت‌های روباه قرمز در امان نماندند، گونه‌ای که اولین بار در میانه سال‌های ۱۸۰۰ برای مقاصد شکاری به استرالیا آورده شد. با این‌ حال به نظر می‌آید پوتوروی صورت پهن (broad-faced potoroo) قبل از ورود اروپایی‌ها ضربه بزرگی خورده است، اتفاقی عجیب بین گونه‌های تازه منقرض شده استرالیا.

محققان آخرین نمونه‌های پوتوروی صورت پهن را جمع‌آوری کردند، جانور کیسه‌داری که در حدود سال ۱۸۷۵ کم‌تر از ۲۵ سانتی‌متر طول داشته است. معلوم نیست این موجود چقدر بعد از این سال زنده بوده است. همچنین مشخص نیست چه چیزی در نهایت جانور را به لبه پرتگاه انقراض کشانده است، اما مطالعات شکار شدن توسط گربه‌های وحشی را محتمل می‌دانند، موجودی که از طریق کشتی‌های هلندی در قرن ۱۷ ام به استرالیا آمد.

۳. آتلوپوس لانگروستریس
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

آتلوپوس لانگروستریس (Atelopus longirostris) یک وزغ ساکن جنگل‌های مرطوب شمال اکوادور بود. وجود این جانور که نام خود را از پوزه درازش گرفته تا سال ۱۹۸۹ گزارش نشده بود. علت انقراض او هنوز مشخص نشده‌است، اما دانمشندان تصور می‌کنند بیماری قارچ دیگچه‌ای دوزیستان حتماً یکی از دلایل آن بوده است. در سال‌های اخیر این بیماری به عنوان قاتل قورباغه‌ها در جهان شناخته‌شده‌است، چیزی که نرخ مرگ بعضی گونه‌های دوزیستان را ۱۰۰ درصد افزایش داده است. محققان فکر می‌کنند باید در کنار این بیماری کشنده با تغییرات آب‌ و هوایی و از دست دادن زیستگاه خود مبارزه می‌کرده است.
۲. پرنده فیلی
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
 
احتمالاً تصویر دودو نماد انقراض گونه‌ها است، اما تنها پرنده بی پروازی نبوده است که روی زمین زندگی می‌کرده است. پرنده‌های فیلی، که ساکنین ماداگاسکار آن حداقل ۴ نوع متفاوت داشتند، حزء بزرگ‌ترین پرنده‌های جهان هستند. آن‌ها حدود ۳ متر ارتفاع و ۴۵۴ کیلوگرم وزن داشتند. لازم به ذکر است که شترمرغ‌های نر حداکثر به ارتفاع ۲٫۷ متر می‌رسند. مستندات نشان می‌دهد که این پرنده حداقل تا قرن ۱۷ ام وجود داشته است و محققان تصور می‌کنند آن‌ها تا قرن ۱۸ به طور کلی منقرض شده‌اند.

دو نظریه اصلی درباره مرگ پرنده‌های فیلی وجود دارد که انسان در هر دو دخیل است. بعضی محققان اعتقاد دارند که پرنده‌ها زیستگاه خود را از دست داده‌اند و انسان‌ها تخم‌های آن‌ها را دزدیده‌اند، تخم‌هایی که ۱۵۰ برابر تخم مرغ‌های امروزی بوده است. دیگران تصور می‌کنند بیماری‌هایی که از پرنده‌های مهاجران به پرنده‌های فیلی انتقال یافته، جمعیت آن‌ها را از بین برده است.

۱. انقراض نئاندرتال‌ها
 
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!

هیچ شمارشی از گونه‌های منقرض شده نیست که بدون اشاره به برادران انسان‌نمای ما کامل شود، نئاندرتال‌ها (Neanderthals). این که چرا ۳۰ هزار سال پیش نئاندرتال‌ها منقرض شدند یکی از بزرگ‌ترین بحث‌های دیرینه‌شناسی است. بعضی دانشمندان این ایده را دارند که زمستان آتشفشانی، توسط یک فوران بسیار بزرگ همراه با یک طلسم سرد، نئاندرتال‌ها را از بین برده است، موجوداتی که توان سازگار شدن با طبیعت را نداشتند. اما تحقیقات جدید این نظریه را رد می‌کند.

قاتل اصلی نئاندرتال‌ها احتمالاً انسان‌هایی با آناتومی مدرن بوده‌اند. حتی هنوز هم یک توضیح یکتا وجود ندارد. آیا امکان دارد انسان‌های اولیه دست به کشتار دسته‌جمعی زده باشند؟ یا تنها در رقابتی برای زندگی، نئاندرتال‌ها را از صحنه محو کرده‌اند؟ یا شاید تماس با دیگر انسان‌نماها، عوامل بیماری‌زایی را به میان کار آورد که نئاندرتال‌ها توان مقابله با آن‌ها را نداشتند؟ رمانتیک‌ترین نظریه هم وجود دارد که در واقع چند شاهد ژنتیکی هم از آن پشتیبانی می‌کنند: نئاندرتال‌ها با انسان‌های اولیه زاد و ولد کردند و به گونه‌ای این کار باعث از بین رفتن آن‌ها شد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/11/03
شاید داستان طوفان بزرگ یا همان طوفان نوح واقعیت داره درباره انقراض نئاندرتالها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
اینجا گفته 30 هزار سال پیش از بین رفتن. جریان کشتی نوح حدود 5 هزار سال پیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
شاید!!!!!!شما احتمالا یک کافر هستید قرآن کریم را مگر نخوانده ای
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/11/03
وای یه فیلم جدید درمورد مگالودون ساخته شده ببینیدش قشنگ درک میکنید چققققدر ترسناکه من که اصلا با این فیلمای هیولایی حال نمیکنم ازش خوشم اومد فقط با کیفیت و در سکوت ببینید . اسمشم گوگل سرچ کنید
پاسخ ها
آناتومروس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
فیلم جیسون استاتهام
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
اسم فیلمش چیه
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/11/03
معلمای ماهم چند ساله دیگه میان جزء همینا
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1397/11/03
نسل آدمهای وفادار دلسوز مهربان با صداقت پادکست
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1397/11/03
به این لیست انقراض ایرانیان بر اثر تحریمها بعدها اضافه خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1397/11/06
حیف شد اون کوسه ها منقرض شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر