ظریف: اروپا نمی‌تواند در نقش بازجو عمل کند
۸۳۲۷۲۲
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
۵۹۴۱
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان بعد از سخنرانی ابتدایی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به سوالات مجری این نشست در ارتباط با برجام، تعامل ایران با اروپا، فعالیت‌های موشکی ایران و همچنین مسائل حقوق بشری پاسخ داد.

خبرگزاری ایسنا: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان بعد از سخنرانی ابتدایی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به سوالات مجری این نشست در ارتباط با برجام، تعامل ایران با اروپا، فعالیت‌های موشکی ایران و همچنین مسائل حقوق بشری پاسخ داد.

وی در این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برخی از کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه معتقدند که ایران باید در ارتباط با فعالیت‌های موشکی خود به صورت جداگانه با اروپایی‌ها مذاکره کند و این فعالیت‌ها را متوقف کند، خطاب به مجری سوال‌کننده، گفت: آیا ایران باید مثل مرده دراز بکشد و به همه خواسته‌ها تن بدهد؟

ظریف: اروپا نمی‌تواند در نقش بازجو عمل کند

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر این‌که شورای امنیت از ایران خواسته است که فعالیت موشکی نداشته باشد، خاطر نشان کرد: این شورا به ایران اعلام کرده که موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند طراحی نکند که ما نیز در همین راستا حرکت کرده‌ایم و موشک‌های ما دارای چنین کاربردی نیستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در پاسخ به این موضوع با انتقاد از کشور‌های غربی به خاطر حمایت‌هایشان از صدام در جریان جنگ تحمیلی، اظهار کرد: این کشور‌ها میلیارد‌ها دلار از نظر تجهیزات نظامی به صدام کمک کردند. در این جنگ شاهد استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی آلمان، هواپیما‌های انگلیسی و تجهیزات فرانسوی بودیم، ولی چه کسی در برابر به ما کمک کرد؟ کسی به ما کمک نکرد.

ظریف در ادامه با تاکید بر این‌که من برای راضی‌کردن آقای لودریان (وزیر خارجه فرانسه) کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم، تا کسانی در منطقه بیایند و مردم ما را بکشند و به آن‌ها آسیب برسانند، گفت: هنوز مردم زیادی در کشور ما هستند که به خاطر سلاح‌های شیمیایی که اروپایی‌ها در اختیار صدام قرار دادند اذیت هستند. اگر اروپایی‌ها می‌خواهند با ما مذاکره کنند نمی‌توانند در نقش بازجو عمل کنند و ما را محاکمه کنند.

این دیپلمات کشورمان در مورد برخی گزارش‌ها از جمله گزارش نیویورک تایمز مبنی بر این‌که آمریکایی‌ها در تلاش هستند که در برنامه موشکی ایران خرابکاری کنند، گفت: ما در حال تحقیق در مورد این موضوع هستیم. شما اگر یادتان باشد آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در ترور چند دانشمند هسته‌ای‌مان با یکدیگر همکاری کردند.

وی ادامه داد: یکی باید بایستد و بگوید اینجا جنگل نیست و قانون جنگل نیز نیست که عده‌ای بخواهند در امور داخلی دیگر کشور‌ها دخالت کنند و اینگونه اقدامات را انجام دهند.

ظریف با بیان این‌که ما حق داریم از خودمان دفاع کنیم، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود تصریح کرد: آمریکایی‌ها سلاح‌های بسیار پیشرفته‌ای را در اختیار برخی کشور‌های منطقه ما قرار داده‌اند و آقای ترامپ از این سلاح‌ها به عنوان سلاح‌های زیبا یاد می‌کند. سلاح‌هایی که اکنون می‌بینیم بر روی سر مردم یمن ریخته می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که چندی پیش اروپایی‌ها تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کردند و آن‌ها از انجام برخی اقدامات تروریستی از سوی ایران در اروپا اظهار نگرانی کرده‌اند و این اقدامات ایران چه زمانی قرار است به پایان برسد، اظهار کرد: لازم است که من دراینجا چند مساله را مشخص کنم. یکی از دیپلمات‌های ایران به اتهام این‌که قصد داشته در فرانسه بمب‌گذاری کند بازداشت شده است و این موضوع دقیقاً در روزی اتفاق افتاد که رئیس جمهور ما بعد از ماه‌ها برنامه‌ریزی و آماده‌سازی قرار بود به اروپا سفر کند.

دقیقاً روزی اتفاق افتاد که قرار بود این سفر انجام شود نه چند روز قبل‌تر و نه چند روز بعدتر. این موضوعی است که باید به آن توجه کنیم. این اقدام می‌تواند یک نقشه و یا عملیات خودسرانه باشد و حتماً کشور ما انجام نداده است. ما نفوذی که به دست آورده‌ایم را با کار‌های دیوانه‌وار به دست نیاوردیم.

وی بار دیگر با بیان این‌که اروپایی‌ها دیپلمات ما را دستگیر کرده‌اند این در حالی است که نهاد‌های امنیتی این کشور‌ها می‌گویند هیچ شواهدی مبنی بر اتهام او وجود ندارد، ادامه داد: آنچه که روشن است این است که در اروپا افرادی هستند که تا سال ۲۰۱۲ در لیست گروه‌های حامی تروریست از سوی اتحادیه اروپا قرار داشتند و بعد از آن از این لیست خارج شدند.

ظریف همچنین با اشاره به ارتباط برخی مقام‌های آمریکایی با گروه منافقین از جمله سخنرانی جان بولتون در نشست سالانه این گروه اظهار کرد: ما می‌بینیم که جان بولتون به منافقین قول می‌دهد که آن‌ها سال بعد در ایران جشن می‌گیرند و سخنرانی را علیه ایران مطرح می‌کنند.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر این‌که آیا به نظرش دولت ترامپ به دنبال این است که رژیم در ایران را تغییر دهد، اظهار کرد: آن‌ها گفته‌اند که تنها هدف‌شان تغییر رژیم در ایران است. اقدامات‌شان را در این چارچوب انجام می‌دهند. هدف‌شان از خروج از برجام نیز تغییر رژیم ایران بود.

ایالات متحده در حال گوش دادن به سخنان افراد اشتباهی است. آن‌ها ۴۰ سال است که تصور می‌کنند جمهوری اسلامی ایران از بین می‌رود و بخار می‌شود، در حالی که هفت دولت تغییر کرده و ما اینجا هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با حضور ایران در سوریه و اظهارنظر‌های برخی از کارشناسان مبنی بر درگیری‌های احتمالی در این منطقه بین ایران و رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: ما با دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور پیدا کرده‌ایم.

ظریف با اشاره به حملات غیرقانونی اسرائیل به نقاط مختلف سوریه و مورد هدف قراردادن برخی از مناطق این کشور، اظهار کرد: هیچ کس اسرائیل را سرزنش نمی‌کند که به صورت غیرقانونی عملیات انجام می‌دهد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از رفتار‌های دوگانه غربی‌ها در ارتباط با موضوع حقوق بشر، افزود: ماجرای جمال خاشقجی مشخص کرد که ماهیت مساله حقوق بشر برای آن‌ها چگونه است. رفتار آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها کاملاً برخلاف حقوق بین‌الملل است. آن‌ها از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند. یک جا آقای بولتون گفت: حقوق بشر برای ما ابزاری در جعبه ابزار است که هر وقت بخواهیم از آن استفاده می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تعدادی از فعالان محیط زیست در ایران بازداشت هستند و اتحادیه اروپا اعلام کرده که نمی‌تواند کمکی به مساله محیط زیست در ایران بکند، چرا که حامیان محیط زیست در ایران در زندان هستند، آیا شما می‌توانید در اینجا بگویید که روند پرونده آن‌ها روند عادلانه‌ای خواهد بود، گفت: تمام نگرانی‌ها در ارتباط با موضوع حقوق بشر بعد از ماجرای جمال خاشقجی کنار رفت. برخی از کشور‌های اروپایی‌ها همچنان به فروش سلاح خود به عربستان سعودی ادامه می‌دهند. بعد ما را متهم می‌کنند اجازه بدهید که ریاکاری در زمینه حقوق بشر را کنار بگذاریم. روابط کشور‌های غربی با عاملان این جنابت به مانند قبل از انجام این جنایت است و تغییری در این روابط ایجاد نشده است.

ظریف در ادامه پاسخ به سوال مجری این برنامه که خبرنگار شبکه بی بی سی ورد است و تاکنون چندین بار با ظریف مصاحبه کرده است، تصریح کرد: ما در دولت هستیم و قوه قضائیه را کنترل نمی‌کنیم.

مجری برنامه خطاب به وی گفت که آقای روحانی در هنگام انتخاب شدن به مردم وعده داد که آزادی‌های بیشتری را به مردم بدهد که ظریف در واکنش تصریح کرد: ما برای امنیت به مردم خودمان متکی هستیم و از بیرون حمایتی نمی‌گیریم. ما معتقدیم مسأله عدالت و آزادی فقط یک مسأله اخلاقی نیست، بلکه امنیتی نیز هست.

مسائلی در کشور ما است که من و دولت موافق آن نیستیم، ولی قوه قضائیه در کشور ما مستقل است و رئیس جمهور قدرتی برای نظارت بر آن ندارد. در مورد آنچه که شما گفتید دادگاه و قانون تصمیم‌گیری می‌کند، من می‌توانم خواستار رفتار‌های انسان‌دوستانه با آن‌ها شوم که این کار را انجام داده‌ام.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که بریتانیا به برخی از شهروندان این کشور از جمله ایرانیان دو تابعیتی در مورد سفر به ایران هشدار‌هایی را داده است، اظهار کرد: ما هزاران نفر ایرانی دو ملیتی داریم که به ایران رفت‌وآمد می‌کنند و مشکلی برای آن‌ها پیش نیامده است. درست یا غلط تعدادی از آن‌ها در زندان هستند، ولی من یک سوال دارم آیا اگر یک ایرانی در زندان‌های شما باشد ما باید بگوییم که تمام ایرانی‌هایی که در انگلیس هستند این کشور را ترک کنند؟

وی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ما بعضاً در کشورمان با مشکل‌ها و کمبود‌هایی روبه‌رو هستیم که باید به آن توجه کنیم و در جهت حل آن تلاش کنیم، ولی این ربطی به اروپا ندارد، خطاب به مجری این برنامه گفت: شما به ما نگویید که تجار اروپایی برای سرمایه گذاری به ایران نمی‌آیند، چون نگران حقوق بشر هستند در حالی که می‌بینیم آن‌ها در عربستان سعودی حضور پیدا می‌کنند و سرمایه گذاری می‌کنند.

من خودم در دانشگاه در ارتباط با موضوع حقوق بشر درس داده‌ام در این مورد دغدغه دارم و معتقدم که این موضوع باید رعایت شود و یک نیاز امنیتی است، اما کشور‌های غربی از جمله ایالات متحده در موقعیتی قرار ندارند که به ما درس اخلاق بدهند در حالی که در جنگ هشت ساله از صدام حمایت کردند. شما می‌بینید که عربستان سعودی از بیانیه شورای حقوق بشر علیه ایران حمایت می‌کند. در حالی که این کشور خود ناقض حقوق بشر است و آیا آنچه که شما از آن سخن می‌گوئید حقوق بشر است؟

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1397/11/28
الحق که جواد جاخان برازندته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
اولش چه ادای آدم حسابی ها رو درمیاورد، همه امیدوار شدیم، حتی گفتیم باید برا دوره بعدی ریاست جمهوری کاندید بشه، بعد یکم که گذشت دیدیم اینم یکی مث بقیه اس، اصن دولت کاره ای نیس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
این که امیدوار شدی به علت آی کیوی بالات بوده. بهره هوشی وقتی از حد متوسط خیلی بالاتر بره از این جور عوارض هم به دنبال میاره
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
واقعا هنوز امیدواری اصلاح طلب و اصول گرا دعواشونو کنار بزارن و زندگی تورو درست کنن؟
سعیدا
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
اروپا نمیتونه بازجو باشه ولی تو و امثال تو میتونید نوکر حلقه به گوشش باشید با این دروغها و وعده و وعید توخالی و پوشالیتون
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1397/11/28
فراروبه جلواگه میدونستی کاری نمیتونن کنن چرا برجام امصاکردی واگه نمیدونستی بازم محکومی
France
14:46 - 1397/11/28
اقای خوش خیال اروپا هر کاری بخاهد میکند مخصوصن با ایران که اصلن برای اروپا اهمیتی ندارد
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/11/28
میتونه اما به خوبی شما که قطعا نمیتونه
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1397/11/28
من حال کردم..خوب حرف زد..دمش گرم..کسانی که به برجام ایراد میگرند کوچکترین بینش سیاسی ندارند...
بدون برجام الان تو مایه های ونزوئلا بودیم..
پاسخ ها
بدون نام
France
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
جواد با اسم خودت کامنت بذار
وطن پرست
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
الان تو مایه های چی هستیم ؟یمن یا ‌‌‌‌‌‌‌.....‌
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1397/11/28
نمیدونم چرا حس میکنم این ظریف فقط اون اولاش خوب بود !!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
چون اون اوایل هنوز حالیت نبود چه خبره
setareh
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
مودب باش دوستِ عزیز !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
طرف راست گفت. تازه هنوز هم حالیت نیس چه خبره
با شما احمقها شدیم هشتاد و پنج میلیون که وضعمون این شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
راست گفته. بهت برخورد؟ حالیت نبوده الان هم حالیت نیست
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1397/11/29
ظریف ی توییت بفرما....تو فقط برا توییت زدن آفریده شدی ک تیکه بندازی و متلک بگی و ضربالمثل بگی کار دیگه ای ک ازت برنمیاد میاد ..؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
یه کار دیگه هم ازش بر میاد: تحت فشار قرار گرفتن و افتخار کردن
Canada
04:46 - 1397/11/29
عجله نکن بابا. وقت زیاده. قراره 25 سال دیگه اسرائیل نابود شه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
حالا اگه این اسرائیل نابود شه از حجم این دزدیها و چپاولگری ها در اینجا کاسته میشه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج