بعیدی نژاد: بی بی سی فارسی برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران ایجاد شد
۸۳۷۱۱۴
۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
۵۲۹۹
سفیر ایران در لندن گفت: با وجود هزینه‌ها و بودجه سنگینی که شبکه خبری بی‌بی‌سی دارد، بر اساس آخرین آمار رسانه‌ای در انگلیس، از هر شش نفر تنها یک نفر در انگلیس به اخبار و تحلیل‌های بی‌بی‌سی اعتماد دارد.

برترین ها: حمید بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت:

«۱- بی‌بی‌سی فارسی نمی‌تواند یک شبکه خبری مستقل باشد چون بودجه آن از بودجه عمومی کشور و لذا فعالیت آن تحت نظارت دولت انگلیس است. کمیته‌ای از مجلس بریتانیا نیز سه سال قبل از تشکیل این شبکه، موکدا به شبکه بی‌بی‌سی توصیه کرده بود که برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران به ایجاد سرویس فارسی اقدام کنید.

۲-‏ شبکه بی‌بی‌سی از حق اشتراک تأمین می‌شود ولی حق اشتراکی که توسط هر انگلیسی دارنده تلویزیون باید پرداخت شود که فعلاً برای هر شخص حدود صد و چهل و پنج پوند در سال است. بودجه بی‌بی‌سی توسط دولت تعیین، توسط مجلس تصویب و توسط عموم مردم پرداخت می‌شود. طبیعتاً هزینه کرد بودجه بر اساس سیاست‌های کلان کشور تحت نظارت دولت است.

۳- از سال ۲۰۱۴ سرویس جهانی بی‌بی‌سی شامل شبکه زبان‌های خارجی از جمله فارسی نیز هزینه‌های خود را از همین بودجه دریافت می‌کنند. لذا مسئولیت نظارت بر هزینه کرد اموال عمومی برعهده دولت است که البته گزارشات نظارتی خود را به مجلس می‌فرستد. توصیه مجلس نمایندگان به ایجاد تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی هم به همین علت بوده است.
۴-‏ البته به غیر از این حق اشتراک همگانی که از هر دارنده تلویزیون دریافت می‌شود، منابع مالی دیگر شامل کمک مستقیم دولت انگلیس، کمک‌های حامیان و بنیادهای بین‌‬‌المللی و البته حق آگهی و دریافت‌های خاص دیگر هم به بودجه بی‌بی‌سی کمک می‌کند.

۵-‏ در ایران، فعالیت رادیو بی‌بی‌سی فارسی ابتدا با هدف مقابله با نفوذ نازیسم آغاز گردید که بعدها برای مقابله با نفوذ کمونیسم ادامه یافت. اما برای تأثیر گذاری بر افکار عمومی، مأموریت این رادیو در مسیر دخالت در امور داخلی ایران قرار گرفت که نمونه‌های روشنی در دوره‌های مختلف ایران دارد.

۶-‏ در اسناد محرمانه منتشره توسط بریتانیا، به بهره برداری مستقیم بولارد سفیر وقت انگلیس از این رادیو از یک طرف و نارضایتی مسئولان بی‌بی‌سی از دخالت‌های زیاد مستقیم نمایندگان وزارتخانه‌های دولتی در تنظیم مطالب در دوره‌های متفاوت تاریخی ایران از جمله سال‌های ملی شدن صنعت نفت اشاره شده است.

۷-‏ بر اساس سندی که شبکه رادیو چهار بی‌بی‌سی پیرامون مداخله بی‌بی‌سی فارسی در امور داخلی ایران تحقیق و منتشر کرده است، این رادیو بی‌بی‌سی فارسی است که برای اطلاع شاه، اسم رمز شروع کودتا علیه مصدق را اعلام می‌کند. اسم رمز عملیات کلمه «دقیقا» است که در جمله همیشگی «اینجا لندن است، الان ساعت دوازده نیمه شب به وقت تهران است» اضافه می‌شود.

۸- علی‌رغم هزینه‌ها و بودجه سنگینی که بی‌بی‌سی دارد، بر اساس آخرین آمار رسانه‌ای در انگلیس، از هر شش نفر تنها یک نفر در انگلیس به اخبار و تحلیل‌های بی‌بی‌سی اعتماد دارد.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1397/12/10
تا زمانی که رسانه‌های داخل واقعیت گفتن را رسالت خودشون ندانند دیگران می توانند تاثیرگذاری کنند
Netherlands
00:52 - 1397/12/10
رادیو بی بی سی که خیلی قبل ایجاد شده اون برای چه تغییراتی؟ یادم میاد سال ۵۷ ساعت ۳بعداز ظهر برنامه داشت
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1397/12/10
بی بی سی رسانه ی رسمی ی دولت انگلیسه و کیه که نشناسه استعمارگر پیر مکار خبیث رو؟
کیه که ندونه دولت پلید انگلستان با ایران در طول تاریخ چه کرده و تا چه اندازه در امور داخلی ایران دخالت کرده و قتل ها و غارت ها مرتکب شده؟
کیه که ندونه نقش انگلیس در جدا کردن قسمت های بزرگی از ایران چقدر زیاد بوده؟
افغانستان رو انگلیس از ایران جدا کرد. بحرین رو همینطور. امارات رو اینها درست کردند و از ایران مستقل کردند. عربستان رو انگلیس به خاندان سعودی داد.....
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
ونقش روسیه ادمخوار چی؟!!!
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1397/12/10
خیلی تابلوه که رسانه ای که از انگلیس پخش بشه مثل بی بی سی و شبکه ی من و تو قطعا ماهیتی ضد ایرانی و تخریبی داره و ادامه ی نقشه های کثیف استعمارگر کهنه کاره
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1397/12/10
بی‌بی‌سی فارسی ایجاد شد که اصلاح‌طلبا بی‌رسانه‌ی بزرگ نمونن خب، بی‌بی‌سی فارسی هم جناحی شماهاست مال خودتونه
Iran, Islamic Republic of
03:02 - 1397/12/10
انن دورشم بی بی سی برای براندازی شاه بود
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1397/12/10
کاملا درسته و بی بی سی فارسی اولین بار برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران و ساقط کردن رضاشاه در سال ۱۳۱۹ تشکیل شد و به اهداف خود نیز رسید
United Arab Emirates
11:07 - 1397/12/10
بله صدا و سیمای میلی ایران که مستقل هستش
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1397/12/10
بی بی سی فارسی که قبل از انقلاب هم بود . زمان انقلاب منبع اصلی اخبار ما از بی بی سی بود. زمان اعتصابات و تظاهرات از بی بی سی اعلام میشد.
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1397/12/10
بی بی سی با۲۷زبان زنده دنیا داره اخبارپخش میکنه.پس یعنی میخواد کل دنیا را عوض بکنه همه حکومتهاراعوض بکنه؟تحلیل جالبی هستش
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1397/12/10
آره شما راست میگید.
ما که حذفش کردیم رفت.
اصلا مجری ایرانی ندارن دیگه.
مثل شبکه افغانستان میمونه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج