دلایلی که دیدار روحانی با سیستانی را مهم می‌کند
۸۴۲۱۶۲
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
۱۴۶۳۰ 
رهاوردهای سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق با حضور حسن روحانی در بیت حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی در نجف اشرف و دیدار و گفت‌وگوی او با این مرجع عالیقدر تکمیل شد. نکته مهم اینجاست که آیت‌ا... سیستانی به دلیل شخصیت و جایگاه بزرگی که دارد کمتر افرادی را به حضور می‌پذیرد. حال در این شرایط برخی پذیرش رئیس‌جمهور ایران از سوی آیت‌ا... سیستانی را ناشی از تفکر اعتدالی وی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانند.

برترین‌ها: رهاوردهای سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق با حضور حسن روحانی در بیت حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی در نجف اشرف و دیدار و گفت‌وگوی او با این مرجع عالیقدر تکمیل شد. نکته مهم اینجاست که آیت‌ا... سیستانی به دلیل شخصیت و جایگاه بزرگی که دارد کمتر افرادی را به حضور می‌پذیرد. حال در این شرایط برخی پذیرش رئیس‌جمهور ایران از سوی آیت‌ا... سیستانی را ناشی از تفکر اعتدالی وی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانند.

دیدار روحانی با آیت الله سید علی سیستانی

آغوش باز نجف برای روحانی

این دیدار که صبح روز گذشته پس از تشرف حسن روحانی به حرم مطهر امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) در نجف اشرف برگزار شد، یکی از پربازتاب‌ترین و جلب توجه کننده‌ترین ملاقات‌هایی بود که در سفر سه روزه روحانی به عراق رقم خورد.

این نخستین بار بود که مرجع صاحب نفوذ شیعیان عراق در بیت خود میزبان یک رئیس جمهوری ایران شد. آخرین دیدار آیت‌الله سیستانی با یک فرد صاحب مقام از ایران اردیبهشت 92 و در جریان سفر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عراق انجام شده بود. دیدار صمیمانه روحانی با حضرت آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی در حالی انجام شد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری و ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد او را همراهی می‌کردند.

آیت‌الله سیستانی از جمله مراجعی است که اگر چه به عنوان یک مرجع سنتی و بی تمایل به ایفای نقش در امور سیاسی روزمره معرفی شده و گفته شده که به دلایل امنیتی به ندرت از خانه خود خارج می‌شود، اما از درون بیت خود با بیشترین نفوذ ممکن در میان مردم عراق توانسته است این کشور را در بزنگاه‌های تاریخی رهبری کند.

دیدار  روحانی با آیت الله محمدسعید حکیم

آغوش باز نجف برای روحانی

چنان که بعد از حمله داعش به عراق و سقوط موصل درسال ۲۰۱۴، آیت‌الله سیستانی با اعلام فتوای جهاد کفایی از شهروندان عراقی خواست برای حفظ کشور به یاری نیروهای مسلح این کشور بشتابند و همین فتوا زمینه‌ساز تشکیل نیروهای حشدالشعبی عراق شد. این مرجع شیعه همچنین پس از بحران در روابط دولت مرکزی عراق و منطقه کردستان این کشور با دعوت از هر دو طرف به گفت‌وگو برای حل مشکلات فیمابین نقش قابل توجهی در کمک به حل بحران داشت.

به این ترتیب نفوذ و تأثیرگذاری آیت‌الله سیستانی در کشوری که نخست وزیرش به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی از میان سیاستمداران اهل تشیع انتخاب می‌شوند، از جمله دلایلی است که دیدار روز گذشته رئیس جمهوری ایران با او را به یکی از دستاوردهای مهم سفر روحانی به عراق تبدیل می‌کند.

دیدار روحانی با آیت الله بشیر نجفی

آغوش باز نجف برای روحانی

سفری که با هدف تقویت رابطه راهبردی ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و در برابر تلاش‌های امریکا برای مجبور کردن دولت عراق به کاهش روابط با ایران انجام شد و با توجه به محتوای مذاکرات انجام شده و بیانیه مشترک پایانی نشان داد که در دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده مؤثر بوده است و در نقطه اوج خود به توافق دو کشور برای پایبندی به قرارداد 1975 الجزایر و اجرای آن تأکید داشت.

با چنین رویکردی دیدار رئیس جمهوری ایران با مرجع صاحب نفوذی که بارها به مخالفت با سیاست‌های مداخله‌جویانه امریکا در عراق و در روابط تهران و بغداد برخاسته و خواستار حفظ توازن و تعادل در روابط خارجی عراق شده است همچون تضمینی برای تقویت مناسبات سازنده دو کشور عمل می‌کند.

«شفقنا» گزارش داد؛ آیت‌الله العظمی سیستانی در این دیدار از هرگونه اقدامی در راستای تقویت روابط عراق با همسایگان خود، بر اساس منافع طرفین و احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها استقبال کرد.

دیدار روحانی با حضرت آیت الله فیاض

آغوش باز نجف برای روحانی

در همین رابطه پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری خبر داد که: حجت‌الاسلام حسن روحانی در شهر نجف با تنی چند از دیگر مراجع عظام تقلید از جمله آیت‌الله فیاض، آیت‌الله بشیرنجفی و آیت‌الله محمدسعید حکیم از جمله مراجعی بودند دیدار کرد.

روحانی در این دیدارها به مذاکرات خود با مقام‌های عراقی اشاره کرد و اظهار داشت: مباحث و موارد مورد علاقه دو طرف در این مذاکرات در فضایی دوستانه و برادرانه مطرح و دستاوردهای خوبی در راستای منافع دو ملت حاصل شد.

مهم‌ترین دستاوردهای سفر رسمی و علنی رئیس‌جمهور ایران به عراق بعد از شش سال حضور در این مسند فارغ از اهمیت‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی‌اش، دیدار با مرجعی است که در چند سال اخیر به جز موارد بسیار معدودی بسیاری از بزرگان ارشد سیاست حتی خود عراق را برای دیدار و ملاقات به حضور نپذیرفته است و همواره تلاش کرده است، همچون اسلاف پیشینش در حوزه علمیه نجف وجهه مردمی و دینی‌اش بر وجهه‌ سیاسی‌اش غلبه داشته است.

همچنین حجت‌الاسلام فاضل میبدی؛ استاد حوزه علمیه قم در ارتباط با اهمیت دیدار رئیس‌جمهور با آیت‌ا... سیستانی مرجع عالیقدر جهان تشیع به روزنامه «آرمان» گفت: جایگاه حجت‌الاسلام روحانی با کسان دیگری که قصد ملاقات با آیت‌ا... سیستانی را داشتند فرق می‌کند چرا که وی روحانی و معمم است و در موقعیت حساس فعلی که عربستان سعودی در تلاش است که میان ایران و عراق فاصله بیندازد این ملاقات ضرورت داشت. وی تصریح کرد: آیت‌‌ا... سیستانی انسان هوشمندی است و تشخیص داد که این ملاقات می‌تواند نقشه‌های دشمنان را خنثی و انس و الفت مجددی میان دو کشور ایجاد کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1397/12/23
شاید سیستانی میخواسته لحظه ای بخندد که روحانی را پذیرفته .خخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
ایت الله سیستانی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
مگه کی هست که هیچ کس پذیرایی نمیکنه!!!
Netherlands
11:03 - 1397/12/23
ببینید مملکت دست کیاس
پاسخ ها
حسن روحانی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
خودتان از سال 92 کشور را دست ما سپردین بلکه یادتان رفته؟!؟
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1397/12/23
هیچ رهاوردی برای ملت نخواهد داشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
شاید هزار میلیارد دلار خسارت جنگ هشت ساله نقد شده!!
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1397/12/23
مطمئنا آیت الله سیستانی به خاطر ایران و شرایطش تو منطقه و بین شیعیان دیدار با روحانی رو قبول کرده نه این مزخرفاتی که اینا میگن
نتیجه تفکرات روحانی و دار و دسته اش وضع موجوده گوشت کیلویی 120 تومن ، صنعت بر باد رفته هسته ای و ....
پاسخ ها
محمد
France
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
درود بر شما
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1397/12/23
رفتن پیش علمای عراق که بگن اگه آمریکا خواست از عراق به ایران حمله کنه فتوا بدن که اینکار انجام نشه. ولی افسوس که....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
خخخ چرت نگو تحلیلگره سیاسی
United Arab Emirates
13:30 - 1397/12/23
درود خدابر آ یت الله سیستانی که هیچگاه طمع قدرت. بر او پیروز نشد و مرد خدا باقی ماند و خود را آ لوده سیاست و فساد و قدرت نکرد
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
درود
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/12/23
تمام دنیا یک طرف امریکا یک طرف .مافقط امریکا رو داشتیم هیچ غمی نداشتیم
پاسخ ها
عاقد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
سخنی از مادر عروس
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1397/12/24
حضرت آیت الله العظمی سیستانی از مراجع عالیقدر جهان تشیع میباشند.
درود خدا بر ایشان.
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1397/12/24
حضرت آیت الله العظمی سیستانی از مراجع عالیقدر جهان تشیع میباشند.
درود خدا بر ایشان.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج