مشایخی: سانسور ما را با اخلاق نمی‌کند!
۸۴۷۸۹۵
۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
۶۸۸۳
جمشید مشایخی هنرمندی که سه‌شنبه ۱۳ فروردین از دنیا رفت، مخالف سانسور بود و باور داشت که جامعه با سانسور بااخلاق نمی‌شود.

خبرآنلاین: جمشید مشایخی هنرمندی که سه‌شنبه ۱۳ فروردین از دنیا رفت، مخالف سانسور بود و باور داشت که جامعه با سانسور بااخلاق نمی‌شود.

 مشایخی بازیگر آثار ماندگار سینما از «سوته‌دلان» تا «سلطان صاحبقران» سانسور را بدترین چیز در هنر می‌دانست. او  در این باره گفته بود: «ما نباید بگذاریم یک ضد فرهنگ بیاید جایگزین این سابقه فرهنگی والای کشورمان شود. این حرف‌ها را که می‌زنم، شاید یک عده فکر کنند با سانسور می‌شود این مشکل را حل کرد؛ نه اشتباه است و با سانسور اوضاع بدتر می‌شود. بدترین چیز در هنر، سانسور است؛ مثل اسیدی عمل می‌کند که پای درخت ریخته می‌شود و ریشه‌اش را می‌سوزاند.»

مشایخی: سانسور ما را با اخلاق نمی‌کند!

او در دورانی که مسئول اداره تئاتر بود با جدیت برابر سانسور ایستاد. او در این باره گفته بود: «سال ۵۸ که مسوول اداره تئاتر کشور بودم، پیشنهادی آمد که شورایی تشکیل شود تا پیس‌های پیشنهادی را بخواند و آن‌ها را که ارزش بیشتری، دارند، برای به صحنه رفتن انتخاب کند. من بی‌درنگ با این پیشنهاد مخالفت کردم و گفتم «می‌خواهید من سانسورچی شوم». پیشنهاد دهندگان توجیه آوردند که با این تمهید تنها می‌خواهیم نگذاریم کار ضعیف اجرا شود. پاسخ دادم این به ما ربطی ندارد، اگر کاری ضعیف بود، خود تماشاگر آن را هو می‌کند و با این مخالفت، نمایش خیلی زود از صحنه پایین می‌آید و بعد از مدتی دیگر این وضعیت تکرار نمی‌شود.»

مشایخی باور داشت که با سانسور نمی‌توان جامعه را بااخلاق کرد: «با سانسور هنر و با بگیر و ببند جامعه با اخلاق نمی‌شود. سانسور یک اثر هنری را عرض می‌کنم؛ قبلا توضیح دادم که یک کار هنری، هیچ‌گاه نمی‌خواهد جامعه را به فساد بکشاند، ضد اخلاقیات عمل نمی‌کند، آن وجوه منحط فرهنگ بیگانه را رواج نمی‌دهد و بر مخاطب تاثیر سوء ندارد. با این‌حال متاسفانه بسیاری از تنگناها و محدودیت‌های پیش آمده برای اهالی هنر هیچ ربطی به این مقولات ندارد. برای مثال چند سال پیش نمایش «گالیله» نوشته برتولت برشت که قرار بود حمید سمندریان اجرایش کند، مجوز نگرفت. آخر کجای این اثر ضد اخلاقی یا مبتذل یا برخلاف مبانی فرهنگی جامعه است.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1398/01/15
البته سانسور در ایران جهت با اخلاق کردن نیست بلکه برای فریب مردم است
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/01/15
برو بخواب عزیزم تودلت خوشه
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1398/01/15
برترین ها باشما بود نظرات مردم را یا حذف میکنید یا سانسور بطوریکه معنی یک جمله را کاملا عوض می شود.
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1398/01/15
همین امروز فردا خودمان را هم سانسور می‌کنند .
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1398/01/15
دولت وصدتسیمای میلی فقط بلدن سانسورکنن وصورت مسله روپاک کنن نه حل کنن برعکس کشورهای پیشرفته جهان اول
Germany
22:46 - 1398/01/15
سانسور های اینترنتی باعث می شود جوانان از فیلتر شکن استفاده کنند این کار باعث می شود که سایت های غیر اخلاقی که در غرب هم سانسور است برای جوانان ما باز می شود....
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1398/01/15
خدا رحمتش کند مشایخی اظهارنظرهای بیخود زیاد کرده است.
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1398/01/16
خدا رحمتت کنه نور به قبرت بباره ولی حیف که طرفداری از روحانی کردی و خیلی ها بخاطر شما به او رأی دادن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج