الزام بانک‌ها به ارائه رمز یک‌بار مصرف به مشتریان
۸۵۱۷۹۰
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
۱۰۲۶۷
رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه ۶۰ درصد از جرائم اینترنتی مربوط به برداشت‌‌های غیرمجاز از حساب افراد است، گفت: تا ۴۰ روز دیگر بانک‌ها مکلف هستند، برای برداشت‌های اینترنتی رمز یکبار مصرف در اختیار کاربران قرار دهند.

خبرگزاری ایلنا: سرهنگ تورج کاظمی (رییس پلیس فتا تهران بزرگ) با اشاره به جرائم اینترنتی گفت: بیشترین جرائم اینترنتی همچنان مربوط به برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز است که از حساب کاربران برداشت می‌شود که شگردهای مختلفی از جمله فیشینگ یا کپی کارت یا همان اسکیمر را دارد.

وی با بیان اینکه تمام تلاش‌مان را برای موضوعات پیشگیرانه درنظر گرفته‌ایم، ادامه داد: این امر منوط به این است که بانک‌ها بتوانند موضوعاتی را که در سال گذشته با آنها به توافق رسیده‌ایم انجام دهند. بانک‌ها باید بستر رمزهای یکبار مصرف را ایجاد کرده و آنها را در اختیار مشتریانشان قرار دهند تا مشتریان از این طریق بتوانند از رمز یکبار مصرف استفاده کنند. چنانچه این بستر برای کاربران ایجاد شود. می‌توانیم کاهش بسیار خوبی در جرائم برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز داشته باشیم.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه این بستر طبق بخشنامه بانک مرکزی از اول خرداد ۹۸ باید توسط بانک‌ها ایجاد شود، تصریح کرد: بانک‌ها مکلف هستند تا از ۴۰ روز دیگر خدمات رمزهای یکبار مصرف را به مشتریان‌شان ارائه دهند. با استفاده از رمزهای یکبار مصرف امکان دسترسی مجرمان به حساب کاربران دیگر وجود نخواهد داشت. این رمز یکبار مصرف در حال حاضر فقط درخصوص برداشت‌های اینترنتی صورت می‌گیرد و دیگر موارد مانند استفاده از کارت‌خوان یا دستگاه ATM را در حال حاضر شامل نمی‌شود، البته حجم زیادی از پرونده‌‌ها در پلیس فتا شامل همین برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز است.

سرهنگ کاظمی با بیان اینکه ۴۰ درصد کل جرائم رایانه‌ای در کشور شامل برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در فاتب نیز به همین‌صورت است و ۴۰ درصد پرونده‌ها در حوزه پلیس فتا شامل همین برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز است و ۲۰ درصد دیگر پرونده‌های ما درخصوص کپی کردن کارت‌های عابر بانک است و ما در مرحله دوم از بانک‌ها می‌خواهیم تا رمز یکبار مصرف را در خصوص دستگاه ATM ایجاد کرده و در اختیار کاربران قرار دهند تا کاربران در هر تراکنش یک رمز جدید در اختیار داشته باشند.

وی ادامه داد: وقتی مجرمان به حساب افراد دسترسی پیدا می‌کنند، رمز آن را که یک رمز دائمی است در اختیار داشته و به راحتی همینطور که در حال حاضر شاهد آن هستیم انتقال وجه یا سرقت وجه را انجام می‌دهند، اما چنانچه در هر تراکنش از رمزهای یکبار مصرف استفاده شود و بانک‌ها از طرق مختلف و ایجاد سامانه‌های مختلف بتوانند این رمز را در اختیار کاربران قرار دهند قاعدتا آسیب‌پذیری و تهدید شهروندان از این طریق کمتر خواهد شد. البته بانک مرکزی هنوز تاریخی را برای استفاده از رمز‌های یکبار مصرف در خصوص ATM‌ها و دستگاه‌های پوز اعلام نکرده‌است.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای نیز جزو جرائمی است که بیشترین تعدد پرونده‌ها را بعد از برداشت‌‌های غیرمجاز داراست، گفت: مزاحمت‌های اینترنتی و انتشار فیلم‌های خصوصی و دسترسی غیرمجاز به داده‌های رایانه‌ای نیز از جرائمی است که جزو پنج جرم در صدر محسوب می‌شود. بیشترین جرائم برداشت‌‌های اینترنتی غیرمجاز یا همان فیشینگ است. ۲۰ درصد مربوط به کپی کارت‌ها است و ۶۰ درصد از پرونده‌هایی که در پلیس فتا تشکیل می‌شود، مربوط به برداشت‌‌های غیرمجاز از حساب افراد است.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/01/25
لعنت به خاوری از زمان اون این انواع اقسام رمزها و دردسرها بوجود اومد
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1398/01/25
باید دلبخواهی باشه گوشی ها دوسیم مشکل دارن پیامک ها دیر میان زمان مجاز تایپ گاهی یک دقیقه اس طرح چرتی
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1398/01/25
همه مشخصات رو روی کارت چاپ نکنید . امثال دزد اختلاسگرا باز هم بلدن دور بزنن
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/01/25
باهوش اونی که صفحه بانک و پرداختی رو کپی میکنه رمز یکبار مصرف هم باشه تو اون صفحه باید وارد کنی
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/01/25
رمز دائم رو خودمون داریم فقط تغییر میدیم گاهی. رمز یکبار مصرف خطرش بیشتره تا به ما برسه همه ممکن هک کنن گوشی روپیامک هارو ببینن همه برنامه ها دسترسی به گوشی دارن
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1398/01/25
بیکار نمونید بشینید ببینید چطوری میتونید برای مردم دردسر و سرگرمی جدید بتراشید
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1398/01/25
پول و وام رانت برای خودی ها الزام ها برای مردم
Seychelles
15:41 - 1398/01/25
این کار هنوز در ایران انجام نشده!!!!!!!! واقعاً که واژه جهان سومی برازنده مونه!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
نوشته باید اجرا بشه چی میگی تو
Seychelles
15:41 - 1398/01/25
این کار هنوز در ایران انجام نشده!!!!!!!! واقعاً که واژه جهان سومی برازنده مونه!!!!!!
Seychelles
15:41 - 1398/01/25
این کار هنوز در ایران انجام نشده!!!!!!!! واقعاً که واژه جهان سومی برازنده مونه!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/01/25
خیلی بده خو، من رمز کارت خودم یادم نمیمونه دیگه هر سری یه رمز بدن که به فنا میرم
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1398/01/26
خب گوشیمونو سیل برده باشه،دزد زده باشه یا جا مونده باشه و در حال خرید باشیم تا ازگرسنگی نمیریم یا تو شهر غربت باشیم، چ گلی باید ب سر بگیریم دقیقن؟
Iran, Islamic Republic of
05:36 - 1398/01/26
موقع خرید اینترنتی، یکبار رمز دوم رو اشتباه وارد کنید ،اگر قبول کرد سایت جعلیه.
www.bank.iranf1.ir
بررسی صحت آدرس بانک ها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج