آخرین تصمیمات در زمینه انتقال پایتخت
۸۵۵۱۶۵
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
۶۹۲۷
عضو شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران از آخرین تصمیمات این شورا در زمینه انتقال پایتخت خبر داد و گفت: انتقال پایتخت با احتساب گرانی‌های اخیر حدود 150 هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

خبرگزاری فارس: عضو شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران از آخرین تصمیمات این شورا در زمینه انتقال پایتخت خبر داد و گفت: انتقال پایتخت با احتساب گرانی‌های اخیر حدود 150 هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

ابوالفضل ابوترابی گفت: شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده و تاکنون 4 جلسه با محوریت انتقال پایتخت برگزار شده است.

وی ادامه داد: در تصمیمات اخیر قرار شده است شهری متوسط که زیرساخت‌های نسبی و خوبی داشته باشد و در کنار آن امکان توسعه نیز فراهم باشد برای انتقال پایتخت انتخاب شود.

عضو شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران، گفت: در پایان سال یکی از شرکت‌های بزرگ و خوشنام کشور در این زمینه جلسه‌ای با شورا داشتند و یک مدل اقتصادی با عنوان «کلید در دست» طراحی شده است, به این صورت که این شرکت، به ساخت‌وساز خواهد پرداخت بدون اینکه ریالی از دولت بگیرد و در مقابل فضاهایی که در تهران خالی می‌شود با حضور کارشناسی تحویل خواهد گرفت.

وی گفت: برای انتقال پایتخت اعلام آمادگی شده است چرا که اگر از حوادث پیش‌رو پیشگیری نکنیم بلایی که در بحث سیل بر سر خوزستان آمد بر سر ما هم می‌آید؛ این در حالی است که می‌دانیم تمرکز بیش از حد در تهران داریم و این یک بحران و تهدید برای کل کشور است.

 

ابوترابی گفت: پایتخت‌ها کارکردی فراتر از یک شهر معمولی دارند و از حالا باید به فکر باشیم، پیشگیری کنیم چرا که پیشگیری کم‌هزینه‌تر است.

وی افزود: تمام تجربه‌های موفق کشورها نشان داده است که چنانچه پایتخت سیاسی و اداری‌شان منتقل شود و از پایتخت اقتصادی جدا شود، بهتر خواهد بود.

عضو شورای عالی ساماندهی تهران و انتقال مرکز سیاسی و اداری گفت: جدا کردن پایتخت اقتصادی از سیاسی و اداری به لحاظ رعایت پدافند غیرعامل نیز تجربه موفقی در سایر کشورهای همسایه مانند ترکیه، قزاقستان و پاکستان است و ما نیز باید این کار را انجام دهیم.

ابوترابی ادامه داد: تهران در حال حاضر از نظر خطرات انسان‌ساز و طبیعی در تهدید است و باید از این تهدیدات پیشگیری کنیم این در حالی است که با مدل جدید لازم نیست که دولت ریالی هم بپردازد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 40 تا 50 درصد ساختمان‌های مازاد موجود زیادتر از ساختمان‌های انتقال پایتخت سیاسی و اداری است و در نتیجه دولت از بابت این جابه‌جایی درآمد زیادی کسب می‌کند.

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون شوراها، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به نرخ سال گذشته و گرانی‌های اخیر، حدود 150 هزار میلیارد تومان هزینه انتقال پایتخت با احتساب قیمت زمین به شرطی دولتی بودن آن باشد.

ابوترابی گفت: در طرح انتقال پایتخت 60 هزار کارمند باید منتقل شوند که با احتساب خانوارهای آنها جمعیت 240 هزار نفری می‌شود.

وی گفت: همچنین تجربه سایر کشورها نشان داده است،‌ انتقال پایتخت آهنگ رشد مهاجرت را کم می‌کند چرا که هم اکنون این آهنگ مهاجرت در تهران 11 درصد است و در سال 250 هزار نفر به تهران مهاجرت می‌کنند. بنابراین با انتقال پایتخت سیاسی و اداری در کشور از این بابت نیز وضعیت مناسب خواهد شد.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1398/02/03
اگه پیش گیر ی نشه حوادثی وحشت ناکتر از سیل اتفاق میفته که قابل جبران نیست زلزله در تهران
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1398/02/03
مافیای سمنانی ها در نظر دارد سمنان را پایتخت اعلام کنند!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
تا کور شود چشم بد خواهان سمنان
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/02/03
پس دولت میخواد ساختمانهای تهران را به چند برابر قیمت بفروشند و قبل رفتن پول کلانی به جیب بزنه
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1398/02/03
چه سودی افرادی میکنند از قبل محل پایتخت جدید را خبر دار می شند.
پایتخت جدید لزومی ندارد جای خوش آب و هوا باشد.مثل آستانه درقزاقستان.
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/02/03
آره راست میگی تهران خطرناک شده و جون شماها خیلی ارزش داره جونتون بردارید برید از این شهر پر بلا گور بابای بقیه مردم مهم شماها هستید
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/02/03
خوب است این دوسال منتقلش کنیدزادگاه تدبیر نزدیک املاک وباغ هاشون باشد!؟
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1398/02/03
خرمدره پایخت بشه
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/02/03
میگن قزوین یا خرمدره( زنجان) می خواهن پایتخت خرمدره بکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
به پایتخت دست نزنن چون توطئه است هیچ خطری تهران ندارد همه اش بازیه که یک عده پولدار باشن و بس و فقط دولت و بیت المال ضرر می کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج