کاهش ۲۲درصدی واردات در سال ۹۷
۸۶۹۴۹۱
۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
۶۲۸۰
وزیر صمت گفت: امروز که در جنگ اقتصادی قرار داریم راه حل مشکلات اساسی کشور و راه حل اشتغال جوانان توجه به بحث تولید است.

خبرگزاری فارس: رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هم اندیشی با فعالان اقتصادی، صنعتگران، تجار و سرمایه گذاران شهرستان ری اظهار داشت: باتوجه به اینکه امروز در جنگ اقتصادی هستیم، برای حل مشکلات و مقابله با تحریم ها باید به بحث تولید توجه بیشتری کنیم.

وی با تأکید بر تغییر دیدگاه‌ها ادامه داد: مشکلات و موانعی که صنعتگران و تولیدکنندگان با آن مواجه هستند هیچ کدام غیرقابل حل نیست لذا برای حل این مشکلات باید نگاهمان را عوض کنیم.

وزیر صمت با اشاره به تحریم‌های اخیر عنوان کرد: دشمنان جنگ روانی و جنگ اقتصادی را آغاز کرده‌اند و در آخرین تحریم های ظالمانه بر علیه کشورمان در اردیبهشت ماه، صادرات ماده خام و واردات محصول به ایران را آزاد و برعکس آن را ممنوع کردند زیرا هدفشان این است که ما خام فروشی بکنیم و محصولات آماده را از آن‌ها بخریم.

رحمانی در ادامه با اشاره به آمار و ارقامی، بیان کرد: سال گذشته به طور میانگین، 22درصد واردات به کشور کم شده است که در مواد مصرفی این رقم بالای 31درصد است که این امر ناشی از برخی ممنوعیت‌های ما بوده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری 142قلم کالا را به ممنوعیت‌های کالاهای وارداتی اضافه کردیم که این رقم سال گذشته 1339 قلم بود که امسال در مرحله اول 142 قلم به آن اضافه شد و در مرحله دوم سال نیز تعدادی دیگر اضافه خواهیم کرد.

وزیر صمت با بیان اینکه سیاست ما در دولت مقابله با واردات بی‌رویه است، تصریح کرد: امسال بالای 500 کد تعرفه اصلاح کردیم برای اینکه جلوی سوءاستفاده را بگیریم و در همین راستا کتاب تعرفه نیز چاپ کردیم.

رحمانی با اشاره به شعار سال ابراز داشت: مقام معظم رهبری که بزرگ‌ ترین حامی تولید هستند روز گذشته در دیدار با دانشجویان در بیانات خود به عملکرد مناسب وزارت صنعت اشاره داشتند که دانشگاه‌ها همگام با صنعتگران باشند.

وی با تأکید بر اینکه امسال باید نهضت ساخت داخل را راه بیاندازیم، افزود: کالایی که می توانیم در داخل تولید کنیم را اگر وارد کنیم جنایت محسوب می‌شود زیرا هم منابع ارزی هدر می‌رود و هم وابستگی ایجاد می‌کند لذا هر کالایی که در داخل قابل ساخت است باید ورودش را ممنوع کنیم.

وزیر صمت با بیان اینکه این فرهنگ را ترویج دهیم، یادآور شد: باید وقتی کسی از تولید حمایت می‌کند ارزش تلقی شود و هرکس حمایت نمی‌کند از بحث امربه معروف و نهی از منکر استفاده کنیم و تذکر بدهیم.

رحمانی اظهار کرد: امروز راه حل مشکلات اساسی کشور و راه حل اشتغال جوانان توجه به بحث تولید است؛ در همین راستا در وزارتخانه اداره‌ای تحت عنوان مرکز حمایت از پیگیری ساخت داخل ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی بزرگ باید به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرند، گفت: هر کسی تولید داخل را همراهی نکند و مانع ایجاد کند در جنگ امروز در طرف دشمن قرار گرفته است لذا هر دستگاهی از تولید حمایت نکند پیگیری خواهم کرد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج