چند میلیون کارگر غیررسمی داریم؟
۹۰۸۲۶۳
۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
۱۷۲۵
در حالی وزارت کار وجود ۳.۵ میلیون کارگر غیررسمی رد می‌کند که نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است، براساس برآورد‌ها ۳.۵ میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی فعالیت دارند که آمار آن‌ها در هیچ جا نیست.

خبرگزاری تسنیم: علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار با انتقاد از ضعف وزارت کار در بازرسی‌های کار گفت: در برخی کارگاه‌ها که محل آن‌ها در تهران مشخص است، قرارداد سفید امضا وجود دارد که اگر کارگری اعتراض کند، به دلیل نبود امنیت شغلی بیکار می‌شود.

وی معتقد است: تعداد زیادی از کارگران در بخش پیمانکاری ها هستند که در کارگاه های غیر رسمی فعالیت دارند. اگر نگاهی به بیکاری کارگران حادثه پلاسکو بیندازیم مشاهده می کنیم که تعداد کارگران غیر رسمی پلاسکو چه تعداد بوده است که به همین رقم 3.5 میلیون نفر می رسیم. آمار کارگران غیر رسمی قابل توجه است. قانون کار ظرفیت حمایت از این کارگران را دارد اما در مقام عمل فاصله بسیاری داریم. نبوده امنیت شغلی در کارگران مسئله مهمی است.

خدایی با تأکید بر اینکه اقتصاد غیررسمی ضربه های بسیاری را به جامعه وارد می کند افزود: زمانی که به کارفرمایان مراجعه می کنیم که چرا کارگران را بیمه نمی کنید، نگران هستند که اگر اسامی کارگران را ثبت کنند بقیه نهادها مزاحم کارشان شوند. خود کارگران هم به دلیل نبود امنیت شغلی ترس از اخراج دارند.

وی با اشاره به فعالیت موسسه خیریه نذر اشتغال گفت: ما ندیده ایم که وزارت کار با موسسه ای که به صورت رسمی تبلیغ می کند برای دستمزد کارگران و کارگران را به صورت غیر رسمی به استخدام خود در آورده ،برخورد کند.

خدایی درباره بازرسی های کار بیان کرد: در بحث ایمنی کارگاه های غیررسمی مشکل داریم. از آنجا کارفرمایان با فرصت طلبی مانع از گزارش شدن حوادث کار کارگاه هایشان می‌شوند؛ عمده حوادث کار به اطلاع وزارت کار نمی‌رسد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه گاهی اوقات قرارداد‌هایی با کارگران بسته می‌شود که فقط روی کاغذ است گفت: مفاد قرارداد‌هایی که فقط روی کاغذ است اجرا نمی‌شود و حداقل‌های قانونی برای آن‌ها وجود ندارد و در این صورت کارگر حق اعتراض ندارد.

این در حالی است که کورش یزدان مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار درباره تعداد کارگران غیر رسمی گفت: وزارت کار به دادخواست هر کارگری حتی در صورت نداشتن مدرک رسمی، پاسخ می دهد و تعداد 3.5 میلیون کارگر فراموش شده، آمار درستی نیست.چنین آماری وجود ندارد و لازم است چنین آمار‌هایی بر اساس مشاهدات میدانی و مستندات اعلام شود.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/06/26
همه قرار دادی و در خطر تعدیل
Canada
14:43 - 1398/06/26
بیشتر کارگران رسمی نیستن خیلیها هم بیمه نیستن
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1398/06/26
همه شغلها وافغانیااشغال کردن
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/06/26
جواب مشخصه چقدر استخدام داشتین تا حالا ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1398/06/26
مگه برای شما مهمه. مردم چطور زندگی می کنند....
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1398/06/26
خدا لعنت کند کسی که پیمانکاری رو اورد مردم گرفتار کردن ثروتمندان پولدارتر
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1398/06/26
کسی که پیمانکاری رو اورد خدا لعنتش کنه بیچاره کردین مردم را
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1398/06/26
مسئولان اصلی انقلاب اسلامی این وضع اداره کار.. در یک کشوری که یک تنه دم ازحمایت و پشتیبانی آزادی امام حسین ع می زنید و ملت می زند .شایسته نظام نیست .به ولله قابل قبول نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج