آیا می‌دانستید گیاهان از استرس جیغ می‌زنند؟
۹۴۱۳۶۰
۰۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
۴۱۰۵ 
بشر مدت هاست فکر می‌کند که هرچیزی که فاقد مغز باشد، فاقد توانایی احساس و فکر کردن است. به همین دلیل است که انسان‌ها احساس می‌کنند و فکر می‌کنند که جوشاندن خرچنگ زنده باعث مرگ بدون درد می‌شود.

برترین‌ها: بشر مدت هاست فکر می‌کند که هرچیزی که فاقد مغز باشد، فاقد توانایی احساس و فکر کردن است. به همین دلیل است که انسان‌ها احساس می‌کنند و فکر می‌کنند که جوشاندن خرچنگ زنده باعث مرگ بدون درد می‌شود. اما در سال ۲۰۱۵، محققان با دادن شوک الکتریکی به خرچنگ، این نظریه را زیر سوال کشیدند.

آیا می‌دانستید گیاهان از استرس جیغ می‌زنند؟

به طور کلی، انسان‌ها گیاهان را حتی بی‌مغزتر و بی‌دردتر از خرچنگ‌ها می‌دانند. کافیست به عبارت «حالت نباتی» یا «زندگی نباتی» فکر کنید. اما همانطور که ژورنال پزشکی نیوانگلند توضیح می‌دهد: «بیماران در حالت نباتی هیچ شواهدی از واکنش‌های رفتاری داوطلبانه، هدفمند، قابل تکرار و پایدار به محرک‌های خارجی مثل لمس کردن نشان نمی‌دهند». همچنین آن‌ها علیرغم داشتن چرخه‌های خواب و بیداری، آگاهی صفر از خودشان و پیرامونشان دارند.

اما مشخص شده که گیاهان به اندازه‌ای که انسان‌ها تصور می‌کردند، نسبت به دنیا بی‌حس و بی‌توجه نیستند.‌ می‌خواهیم بگوییم که احتمالا گیاهان از این ناآگاهی بشر خنده‌شان گرفته است. اما احتمالا خندیدن برای آن‌ها سخت است، نه به خاطر اینکه گیاهان فاقد تار‌های صوتی هستند، بلکه به این دلیل که انسان‌ها باعث شده‌اند آن‌ها از استرس فریاد بکشند.

آیا می‌دانستید گیاهان از استرس جیغ می‌زنند؟

اگر درختی در جنگل بیفتد، اما هیچکس نباشد که صدای آن را بشنود، آیا صدایی ایجاد می‌کند؟ به این بستگی دارد که درخت چقدر از این سقوط ناراحت باشد. در سال ۲۰۱۹، مشخص شد که حداقل برخی گونه‌های گیاهان وقتی تحت فشار قرار بگیرند، جیغ می‌زنند، اما با فرکانس‌هایی که برای انسان قابل شنیدن نیست.

دانشمندان گیاهان گوجه فرنگی و تنباکو را در معرض فشار فیزیکی قرار دارند و واکنش آن‌ها را با میکروفون سنجیدند. یک گروه از آن‌ها در معرض خشکی و کم‌آبی قرار دادند، گروه دوم را با قیچی قطع کردند و به گروه سوم به عنوان گروه کنترل اصلا دست نزدند. محققان دریافتند که گیاه گوجه فرنگی در معرض خشکسالی حدود ۳۵ فریاد فراصوت در ساعت و آن‌هایی که ساقه‌هایشان بریده شد، حدود ۲۵ فریاد در ساعت از خود ساطع می‌کنند. گیاه تنباکو هم به ترتیب ۱۱ و ۱۵ فریاد فراصوت در ساعت تولید می‌کرد. در حالی که گیاهانی که بدون آسیب رها شده بودند کمتر از یک فریاد در یک ساعت تولید می‌کردند.

ایده شکنجه گیاه تنباکو شاید انتقام شیرینی برای سرطان ریه به نظر برسد، اماشاید هم به این معنا باشد که گیاهان درمانده می‌نشینند و شما عده‌ای از آن‌ها را شکنجه کرده و می‌کُشید و عده دیگری را می‌سوزانید تا سیگار بکشید.

مشخص نیست که چند نوع از گیاهان به این روش به استرس و فشار واکنش نشان می‌دهند، اما به نظر می‌رسد که درختان هم فریاد می‌زنند. محققان دریافتند که درختان خشکسالی‌زده صدا‌های فراصوت تولید می‌کنند که کارشناسان آن را «گریه‌ی کمک» تفسیر می‌کنند. بنابراین بریدن درختان احتمالا نسخه درختی فیلم «اره» برای آن‌ها است.

منبع: grunge

الهام مظفری
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1398/10/05
چقدر درد آور
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
چقدر ما بیرحمیم نه به نوع خودمون نه هیچ جاندار دیگه ای
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/10/05
یه کاری کردی که ما گیاهخوارا دلمون نمیاد گیاه هم بخوریم لعنت به قانون بقا
Iran, Islamic Republic of
09:07 - 1398/10/05
الان قطعا یعده دنبال نمک ریختن و غر زدن نظر میذارن اما توجه کنید که انسان عامل شکنجه تمام موجودات هست سازنده سادیسم داشته
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/10/05
نظام ما که به ادمها هم رحم نمیکنه میخواین جیغ زدن گیاه براشون مهم باشه؟
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1398/10/05
بفرما مبارزه با گوشتخواری کم بود حالا گیاهخوارا ازین به بعد با جیغ گیاها پدرمونو درمیارن ما معمولیا هم باد هوا میخوریم این وسط که کسی ناراحت نشه
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/10/05
بیحود نیست که سوزاندن بی مورد گیاهان در حالت غیر ضروری گناه محسوب میشه . . .
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/10/05
خاک بر سرم. من دیگه دلم نمیاد گیاه هم بخورم. الان دیگه چی کوفت کنم؟ کلا ما ادما رو زمین اضافیم
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1398/10/05
خیلی چرت بود این منم می و نستم
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1398/10/05
چقدر ناراحت کننده. کاش میشد یه چیزی غیر از گیاهان و حیوانات خورد
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/10/06
خیلی غم انگیز بود
موجودات مفید و بی آزار و مظلوم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج