بانک مرکزی: دخالتی در نرخ ارز صرافی‌ها نداریم
۹۴۲۸۹۹
۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
۶۲۳۰ 
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اینکه صرافی ها با بانک مرکزی در ارتباط باشند و بانک مرکزی آنها را مجبور کند تا نرخ ارز را به زور کاهش دهند، صحت ندارد و ما دخالتی در این زمینه نداریم.

خبرگزاری ایسنا: رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اینکه صرافی ها با بانک مرکزی در ارتباط باشند و بانک مرکزی آنها را مجبور کند تا نرخ ارز را به زور کاهش دهند، صحت ندارد و ما دخالتی در این زمینه نداریم.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات در خصوص اعلام دستوری نرخ ارز و سکه از سوی بانک مرکزی به صرافی ها و عواقب سوء آن، با بیان اینکه بانک مرکزی هیچ دخالتی در نرخ بازار ندارد، اظهار کرد: عرضه ارز توسط صرافی های بانکی انجام می‌شود و بانک مرکزی هم تاکنون دستوری دراین باره صادر نکرده است؛ آنها خودشان با نرخی که با یکدیگر مشورت می کنند و با بازار هماهنگ است، خرید و فروش انجام می‌دهند.

وی افزود: اینکه صرافی ها با بانک مرکزی در ارتباط باشند و بانک مرکزی آنها را مجبور کند تا نرخ ارز را به زور کاهش دهند، صحت ندارد و ما دخالتی در این زمینه نداریم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی حتی در خصوص ارز نیمایی نیز دستوری عمل نمی‌کند، گفت: قیمت ارز بر اساس عرصه و تقاضای بازار تعیین می‌شود.

همتی خاطر نشان کرد: نرخی که الان صرافی های بانکی اعلام کرده‌اند ظاهراً از برخی نرخ‌ها که در بعضی کانال‌های خبری اعلام می‌شود پایین تر است ولی این نرخ پایین تر نیز در صرافی ها خریداری ندارد.

وی با بیان اینکه حتی ارز با نرخ ۱۲۹۵۰ تومان در صرافی‌ها نیز خریدار ندارد، در پاسخ به این پرسش که خریداری وجود ندارد یا اینکه صرافی‌ها ارز برای فروش ارائه نمی‌دهند، اظهار کرد: الان ما خرید داریم و خریدار دیگری برای صرافی ها وجود ندارد؛ الان صرافی ها از ما اجازه گرفته اند که برای ما بخرند؛ پس معلوم است که فروشنده بیشتر از خریدار است.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا سازوکار رمز یکبار مصرف حساب‌های بانکی نیاز به اصلاح دارد؟گفت: در مورد رمز پویا بعضی از بانک ها اعلام کرده‌اند که می‌توانند از طریق اپلیکشین‌های خود کارهای مربوط به رمز یکبار مصرف را انجام دهند و ما نیز اعلام کرده‌ایم که اشکالی ندارد. برخی از گوشی‌های تلفن همراه هوشمند نبوده و نمی‌توانند از اپلیکیشن استفاده کنند؛ در این زمینه بانک مرکزی سیستمی با عنوان «حریم» را راه‌اندازی کرده و از این طریق این امکان فراهم می‌شود که مشتریان رمز پویای حساب خود را از طریق پیامک را دریافت کنند.

همتی همچنین درباره انتقادات در مورد تعدد اپلیکیشن‌های بانکی اظهار کرد: هر بانکی برای خودش اپلیکیشن دارد و بانک‌ها خودشان تصمیم به این کار گرفته‌اند تا این روند را اجرایی کنند.

وی در ادامه در پاسخ پرسشی مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد با پذیرشFATF وضعیت اقتصادی بدتر نشود، تاکید کرد: چه تضمینی وجود دارد که اگر در لیست سیاه برویم، وضع ما بدتر نشود؟

رییس کل بانک مرکزی درباره برخی اظهارات مبنی براینکه با پذیرشFATF آمریکایی‌ها هدفمندتر مبادلات مالی ایران را رصد می‌کنند، تصریح کرد: چه کسی این حرف‌ها را زده است؟ من مسئول بانک مرکزی هستم و می‌گویم که در مبادلات بانکی بین‌المللی استانداردهایی وجود دارد که این استانداردها توسط FATF تهیه می‌شود؛ بنده معتقدم که حضور ایران درFATF هیچ مانعی در زمینه تبادلات مالی کشور ایجاد نمی‌کند و این مبادلات روان‌تر و شفاف‌تر می‌شود. ما مسئله‌ای نداریم که از آن نگرانی داشته باشیم.

همتی با بیان اینکه «ما خودمان بیشتر از آنها مقید هستیم و اصول پولشویی را رعایت می کنیم»، ادامه داد: من به صلاح سیستم بانکی می دانم که عضو fatf باشیم و خدایی نکرده وارد لیست سیاه نشویم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا کشورهایی همچون چین و روسیه درخصوص عدم عضویت ایران در FATFتذکر داده اند، گفت: کسی نمی تواند به ما تذکر دهد؛ همه کشورها و بانک هایی که عضوFATF هستند، الزاماتی دارند که باید آن را رعایت کنند. طبیعی است که روسیه، چین و سایر کشورهایی که عضو FATFهستند؛ آنها به ما این اطلاع را داده‌اند که اگر ایران وارد لیست سیاه شود، در مبادلاتشان با ما مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

رییس بانک مرکزی درباره دریافت سود مرکب نیز اظهار کرد: این برنامه حل شده و مصوبه خیلی خوبی در شورای پول و اعتبار داشتیم که و ان‌شاءالله این مصوبه از اول سال ۹۹ اجرایی می‌شود. کل محاسبات سود بر مبنای اصول شرعی است که در شورای فقهی بانک مرکزی تصویب می‌شود.

همتی اضافه کرد: در مورد مسائل گذشته نیز اخیرا مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای موارد زیر دو میلیارد تومان داشتیم که به محض ابلاغ، بر اساس سیستم نرخ ساده شروع خواهیم کرد.

وی در مورد افزایش اوراق خرید مسکن گفت: شب گذشته این موضوع در شورای پول و اعتبار تصویب شد و آن را ابلاغ کردیم. جذابیت این اوراق در بازار کم شده بود و به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی در شورای پول و اعتبار تصویب کردیم و امیدواریم تاثیر مثبت خود را بگذارد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بانک‌هایی که در حوادث آبان‌ماه آسیب دیده‌اند به مدار باز می‌گردند، با تاکید بر اینکه تأکید کرده‌ایم که هر چه سریعتر این بانک‌ها بازسازی شوند، اظهارکرد: حجم و تعداد بانک هایی که در این حوادث آسیب دیده اند بسیار زیاد است و برخی از این بانک ها آسیب های اساسی دیده اند و به این راحتی و ظرف یک ماه امکان بازسازی آنها وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در تلاش هستیم هرچه سریعتر این بانک‌ها آماده شوند، تصریح کرد: البته برخی بانک‌ها به این نتیجه رسیده اند که از این فرصت استفاده کنند و یک مقدار موقعیت مکانی شعب را جابجا کنند که ما با این موضوع موافقت کرده‌ایم اما تأکید کردیم که باید این اقدامات هر چه سریعتر انجام و سرویس های لازم به مردم ارائه شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1398/10/04
غلط زیادی میکنه که دخالت نداره ؟؟؟
پاسخ ها
علوی
United Kingdom
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
واقعا که
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/10/04
اصلا و ابدا دولت ما در فلاکت و نابودی اقتصاد و بیچاره گیهای مردم دخالت نداشته . کار بن سلمان بوده .
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1398/10/04
اصلا اگه دخالت نکنه بانک مرکزی نیست چرا دری وری میگی
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/10/04
اره دیگه دخالت نداره چون بهش مربوطه مثلا رئیس بانک مرکزی میره تو سیستم دوربینهای راهور دخالت میکنه کی به کیه بیا
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1398/10/05
بله فقط دلال ها و صراف ها نرخ ارز رو بالا و پایین میکنند.....بانک مرکزی اصلا کاره ای نیست......!!!!
مثل خودروهای سایپا و ایران خودرو که همش تقصیر دلال هست...
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1398/10/05
چرت میگه چرا اگه همه فروشنده اند باید صرافیها اجازه بگیرند و برای بانک مرکزی دلار خرید کنند واگه اینجور باشد دولت نمیخواهد قیمت ارز پایین بیاد چرا که اگه عرضه بیشتر از تقاضا باشه خود به خود قیمت ارز پایین میاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج