آخرین خبر‌ها از تخصیص سهمیه بنزین نوروزی
۹۶۰۲۰۱
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
۱۱۴۸۷
حالا سخنان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهر تاییدی است بر سخنان وزیر این وزارتخانه در خصوص تخصیص بنزین برای سفرهای نوروزی.

خبرآنلاین: حالا سخنان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهر تاییدی است بر سخنان وزیر این وزارتخانه در خصوص تخصیص بنزین برای سفرهای نوروزی.

در حالی که وزیر نفت برای چندمین بار تاکید کرده است که خبری از ارائه پیشنهاد تخصیص بنزین نوروزی ندارد، ولی تیموری تاکید کرده است که این پیشنهاد به دولت ارائه شده و حتی اعلام امادگی کرده است که بار دیگر پیشنهاد ارائه شده را بهوزارت نفت نیز تسلیم کنند .

پیش از این نیز در دوره سهمیه بندی بنزین ، سهمیه ویژه ای علاوه بر سهمیه ماهانه بنزین برای خودروها، با هدف توسعه گردشگری به خودروها اختصاص داده می شد . این سهمیه غالبا در محدوده یک باک با قیمت یارانه ای به خودروها اختصاص می یافت . چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ لیتر . حالا در اولین سال سهمیه بندی بنزین ، خبرهای رسیده از وزارت میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حکایت از تخصیص سهمیه ای تا ۱۲۰ لیتر برای بنزین نوروزی دارد اما آنچه وزیر نفت در این خصوص می گوید موید این نکته است که خبری در راه نخواهد بود .

بنزین از ۲۴ آبان ماه با هدف مهار روند مصرف، سهمیه بندی شد . بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بنزین سهمیه ای به قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین غیر سهمیه بندی با قیمت لیتری ۳ هزار تومان عرضه می شود .

پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دلالت بر آن دارد که ۱۲۰ لیتر بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان در کارت سوخت خوردوها شارژ شود تا ابزاری باشد برای تشویق شهروندان به سفرهای داخلی . زنگنه در لابلای سخنان خود تاکید کرده است که هر پیشنهادی از این دست بار مالی سنگینی برای دولت دارد این در حالی است که قوه مجریه بر بازتوزیع دقیق منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین متمرکز است .

سئوال اما اینجاست ؛ در صورت موافقت با تخصیص بنزین نوروزی ، چه میزان بنزین در این قالب به خودروها تخصیص خواهد یافت . آخرین آمارهای ارائه شده نشان می دهد ۲۳ میلیون و ۵۰۰هزار خودرو در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۳۶ هزار دستگاه آن در سن فرسودگی است، یعنی بالای ۲۵ سال عمر دارد و بر اساس مصوبه ستاد سوخت کشور برایشان کارت سوخت صادر نمی‌شود.این نکته به تایید سردار سید کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور ناجا نیز رسیده است.

در عین حال ‌ از ۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت نیز ۷میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه بالای ۱۰ سال و ۱۵ سال سن دارند که البته برخی از آنها در پارکینگ‌ها و ... مانده است، اما برای این موتورسیکلت‌ها نیز کارت سوختی صادر نخواهد شد.به این ترتیب ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت کارت سوخت دارند . طبق اطلاعات رسیده اما مقرر است سهمیه نوروزی تنها به خودروها تخصیص یابد، چرا که خودرو وسیله نقلیه مناسب برای سفر تلقی می شود .

به این ترتیب با احتساب تقریبا ۲۳ میلیون خودروی واجد شرایط در کشور و در صورت تصویب مراجع قانونی ، کل بنزینی که در قالب بنزین سفر نوروزی تخصیص داده می شود به دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون لیتر می رسد. برخی پیشنهادات ارائه شده دلالت بر ان دارد که زمان ماندگاری این بنزین در کارت های سوخت کمتر از شش ماه، یعنی در محدوده یک ماه باشد. برخی پیشنهادات نیز بر تعیین سهمیه ای معادل یک ماه یعنی ۶۰ لیتر بابت سفر نوروزی دلالت دارد به این ترتیب با احتساب سهمیه معمول یک ماه و سهمیه ۶۰ لیتری بابت سفر، کل سهمیه فروردین به ۱۲۰ لیتر برسد . ان گونه که ولی تیموری می گوید پیشنهاد وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۱۲۰ لیتر برای تشویق سفر است اما گزارش ها نشان می دهد در صورت تصویب احتمال انکه کل سهمیه فروردین ۱۲۰ لیتر باشد - شامل ۶۰ لیتر بنزین نوروزی و ۶۰ لیتر سهمیه فروردین ماه باشد، بیشتر است .

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1398/11/23
تو این مسائل ریاست جمهوری بهتر از دیگران مطلع هستند باید پاسخ دهند
United States
15:37 - 1398/11/23
کشتین ما را با این سهمیه نوروزیتون
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1398/11/23
درسته که با موتور نمیشه به مسافرت رفت ،
اما بهتره که یه سهمیه ای هم به موتور ها بدن که انصاف و عدالت رعایت بشه
دارندگان موتور سیکلت ها هم ایرانی هستند و سهمی از بنزین دارند
پاسخ ها
بدون نام
Romania
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
نگران نباش وقتی به اونا تعلق بگیره به اینا هم میگیره ازطرفی تو سرشون بخوره اصلا 50 لیتربدن به موتور سیکلتها که چی بشه درصورتیکه اصلا برای موتور سیکلت نباید محدودیتی قائل می‌شدند وحداقل باید برابر اتومبیل بهشون سهمیه می‌دادند چون اغلب اکثریت قاطع از طبقه ضعیفی هستند وازهمینجا باید پی به این موضوع برد که حاکمیت اصلا طبقه مستضعف واسش مهم نیست 25 لیتر چیه آخه من خودم با موتور کارمیکنم درماه به جرات قسم میخورم ماهی 150 لیتر آزاد میزنم لعنت بهشون قطعات هم اینقدر رون شده که نگو
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/11/23
تو سرتون بوخوره 50. 60 لیترتون.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
دقیقا.انگار صدقه دارن میدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
از. قدیم. گفتن. آدم. بدبخت. بدبخته.. چرا. بخاطر
این. که. هرچه. خوبه. برای. ثروتمند..هرچه‌. بد. برای. آدم. بدبخت.. عید. برای. ثروتمند.. عزیزم.
همه. سلامت. باشند. یاعلی.. شرمنده. خانواده. نباشید..
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1398/11/23
دولت دزد .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
دقیقا ..........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج