انتقاد از اظهارات رئیس پلیس تهران درباره زندانیان
۹۷۹۳۰۱
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
۶۷۲۴ 
سخنگوی قوه قضائیه گفت: ادعای فرمانده انتظامی تهران مبنی بر افزایش سرقت به خاطر آزادی و مرخصی زندانیان را بررسی کردیم که معلوم شد منطبق بر واقعیت نبوده است. بررسی‌ها نشان داد در ۴۵ روز گذشته سرجمع سرقت کاهش داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: ادعای فرمانده انتظامی تهران مبنی بر افزایش سرقت به خاطر آزادی و مرخصی زندانیان را بررسی کردیم که معلوم شد منطبق بر واقعیت نبوده است. بررسی‌ها نشان داد در ۴۵ روز گذشته سرجمع سرقت کاهش داشته است.

غلامحسین اسماعیلی در ادامه نخستین نشست خبری خود در سال 99 که به صورت پخش زنده از شبکه سیمای عدالت برگزار شد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در حال حاضر پس از اعطای مرخصی های ویژه کدام دسته از زندانیان در زندان هستند اظهار کرد: قوه قضائیه تمایل دارد که همه زندانیان در چارچوب و ضوابط قانونی از تسهیلات و امتیازات مناسب برخودار شوند.

وی گفت: سه گروه از زندانیان بعد از اعطای مرخصی و عفو در زندان باقی ماندند. یک گروه زندانیان مرتکب جرایم خشن بودند و در این برهه از زمان تشخیص مسئولان قضایی این بود که به جهت حفظ امنیت جامعه و شهروندان، این گروه فعلا نباید به مرخصی بروند. گروه دوم زندانیانی هستند که ضوابط و مقررات دستورالعمل شامل حالشان بود اما استفاده از آن نیازمند اقداماتی از ناحیه خود زندانی مانند سپردن تامین مناسب بود. البته از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شده یک کمیته ای در استان ها تشکیل و نسبت به این گروه دوم از تامین های سبک تر استفاده شود. گروه سوم زندانیان تحت قرار هستند و هنوز حکم نکرفتند و به طور طبیعی شامل مرخصی نمی شوند زیرا مرخصی برای محکومان هستند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: درباره این دسته از افراد نیز تاکید شد که کمیته مربوطه بررسی کنند تا در صورت داشتن شرایط لازم بتوانند با تبدیل قرار بازداشت آزاد شوند.

وی درباره پرونده های شهرداران در سیل سال گذشته گفت: سال گذشته در همین ایام وقوع سیل در استان های مختلف را داشتیم. ترک فعل برخی مقامات و مسئولان در شهرداری ها در سیل های سال گذشته مورد بررسی قرار گفت. از جمله در استان فارس رأیی صادر و هم شخصیت حقوقی شهرداری و هم شهرداران وقت به محکومیت کیفری و پرداخت دیه و جبران خسارت محکوم شدند. چون این رای قطعی نشده از بیان جزییات معذور هستم اما قوه قضائیه به این موضوعات در عمل رسیدگی کرد و فقط شعار نداد.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با آزادی حدود 10 هزار نفر و مرخصی 100 هزار نفر، رئیس پلیس تهران گفته که سرقت‌ها با این آزادی‌ها و مرخصی‌ها بیشتر شده است گفت: من از زحمات عزیزان‌مان در نیروی انتظامی در بخش‌های مختلف تشکر می‌کنم اما فرمایش این عزیزمان فرمایش صحیح و متین و منطبق بر واقعیات نبود و بیشتر یک تحلیل و برداشت بود نه یک بررسی دقیق.

وی گفت: مطابق این اظهارنظر طبق بررسی‌های ما در ایام 45 روزه اخیر آمار سرقت‌ها سرجمع کاهش داشته اما افزایش نداشته است. اینکه گفته شده تعداد زیادی از این سرقت ها توسط زندانیان به مرخصی رفته باشد را هم بررسی کردیم اما چنین چیزی هم نبود. در تمام افرادی که بررسی کردیم، عملاً در استان تهران از زندانیانی که در حال مرخصی بودند فقط یک نفر تا امروز بازداشت مجدد داشتیم. البته ما نمی خواهیم بگوییم این زندانیان مرتکب جرم نمی شوند اما بیشتر آنها ضوابط و مقررات را رعایت کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اینکه گفته شد تعداد زیادی از زندانیان در حال مرخصی مرتکب سرقت و مجدد بازداشت شدند، با بررسی های ما به هیچ عنوان انطباق ندارد.

وی درباره پرونده طبری نیز گفت: پیش می کنیم اولین جلسات رسیدگی به این پرونده در اردیبهشت امسال برگزار شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1399/01/19
چی میگی داداش آمار درست تره یا کسی که تومیدونه.کت و شلواری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
برادر یخنگوی عزیز
ما خودمون هم شاهدیم که چند برابر شده شما اونهایی که بهت آمار میدن رو عوض کن تا دوزاری قوه قضائیه هم صاف بشه.
همین امروز صبح ماشین من رو حوالی خیابان امیریه خالی کردن و نزدیک مغازه مون هم هرروز داره موتور دزدی میشه.توی میدون منیریه چند روزه غروب ها یکی دو فقره زورگیری میشه تو چندروز گذشته بارها اتفاق افتاده.قبلا از این خبرها نبود اما با این لطف شما که شامل حال دزدها و اشرار شد دیگه هرروز همه جور جرمی داره اتفاق میافته.
مهدی ۵۵
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
تکذیبیه با حالی بود
Iran, Islamic Republic of
03:29 - 1399/01/20
از نظر من ازاد کردن تبهکاران در این شرایط کار درستی نبود علاوه بر کرونا امنیت را هم مخدوش کردید.
قرنطینه کردن زندان کار سختی نبود اما شما راحت ترین راه را انتخاب کردید . چه دلیلی دارد مجرمین به مرخصی بروند انها باید همونجا بمانند چون به انجا تعلق دارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج