فیفا، دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۸۱۵۷۷
۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۶
۴۳۶۷
اعلام حساب مالی فدراسیون فوتبال نزد فیفا نشان می‌دهد که بخشی از پاداش حضور ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ چگونه به‌خلاف قرارداد به کی روش داده شده است.

خبرگزاری تسنیم: اواسط سال 97 و پیش از جام ملت‌های آسیا 2019 مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی و بازیکن مورد اعتماد کارلوس کی‌روش، سؤالی مطرح کرد که «20 میلیون دلار پاداش صعود تیم ملی به دو جام جهانی چه شده است؟» سؤالی که از همان ابتدا خبرگزاری تسنیم به‌دنبال آن رفت و در اولین گزارش با عنوان «پاداش‌‌ صعود تیم ملی فوتبال به جام‌های جهانی چه شده است؟» از زبان علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون پاسخ این سؤال را منتشر کرد.

صحبت‌های سربسته و کلی خزانه‌دار فدراسیون پاسخ روشنی به این سؤال نداد، اما به‌نوعی سرنخ ماجرا بود تا پس از چندین بار پیگیری خبرنگار تسنیم تناقضاتی میان اطلاعیه‌ها و صحبت‌های مسئولان فدراسیون آشکار شود، تناقضاتی که هر روز ما را به پاسخ این سؤال که «پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی چه شده است؟»، نزدیک‌تر کرد.

فیفا، دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

ماجرا از این قرار بود که فدراسیون فوتبال در بخشی از پاسخ‌های خود اعلام کرد که بخشی از این پول، هزینه آماده‌سازی تیم ملی در جام جهانی شده، بخشی به کارلوس کی‌روش و دستیارانش تعلق گرفته و بخشی هم فیفا بابت جرایم و بدهی‌ها کسر کرد، با این حال، سرمربی تیم ملی چراغ دیگری را روشن کرد؛ آنجایی کهکارلوس کی‌روش اعلام کرده بود "از مهدی تاج بپرسید پاداش تیم ملی کجا هزینه شده است."، سؤالی که البته توضیحات مفصلی داشت و ما را مجاب کرد تا به‌دنبال پاسخ آن از کارلوس کی‌روش برویم که در نهایت 7 اردیبهشت‌ماه 98 مجموعه‌ای از سؤالات (14 سؤال) برای سرمربی سابق تیم ملی ارسال شد که سؤال اول آن به این شرح بود:

1 ــ در مصاحبه اخیرتان با یک رسانه ایرانی، مدعی شدید که مهدی تاج (رئیس فدراسیون فوتبال ایران) به وعده‌هایش به شما در خصوص جایزه نقدی (صعود به جام جهانی) عمل نکرده است. طبق ادعای شما، مهدی تاج جایزه نقدی جام جهانی را صرف مواردی جز آماده‌سازی تیم ملی برای جام جهانی و جام ملت‌های آسیا و نیز پرداخت تعهدات مالی‌اش به بازیکنان و اعضای کادر فنی کرده است، آیا می‌توانید شفاف توضیح دهید که چه‌مقدار از جایره نقدی 9.3میلیون دلاری فیفا (8 میلیون دلار پاداش صعود و 1.3 میلیون دلار کمک‌هزینه آماده‌سازی) بابت صعود به جام جهانی، قرار بوده صرف پرداخت پاداش‌های شخص شما بابت رساندن ایران به جام جهانی 2018 و برگزاری بازی‌های دوستانه شود؟ متن کامل سؤال‌های تسنیم و پاسخ‌های توهین‌آمیز کی‌روش را که با عصبانیت، افترا و استیصال همراه بود اینجا بخوانید

پس از پاسخ‌های توهین‌آمیز کارلوس کی‌روش، خبرگزاری تسنیم در حالی رفتار سرمربی سابق تیم ملی را از سر استیصال تفسیر کرد که علت آن کاملاً مشخص بود و آن هم صحبت‌های غیرواقعی بود که در زمینه دریافت نکردن پاداش جام جهانی مطرح می‌کرد، مسئله‌ای که حالا در کمتر از یک سال با کنار رفتن ابرها و تابیدن خورشید (انتشار اسناد مالی فدراسیون فوتبال نزد فیفا) علت استیصال کی‌روش را نشان می‌دهد.

مسئولان فدراسیون فوتبال بارها و در دفعات متفاوت و اعداد متناقض اعلام کردند که 8ــ7 و حتی 10 میلیون دلار از فیفا طلبکار هستند، پولی که به‌علت تحریم‌ها به حساب فدراسیون فوتبال واریز نمی‌شود. هرچند این ادعای بزرگی بود، اما فیفا نیز از پاسخِ روشن دادن به این مسئله طفره می‌رفت که در نهایت در پاسخ به پیگیری‌های متعدد خبرنگار تسنیم فیفا اعلام کرد حساب ایران نزد فیفا 7.9 میلیون دلار است که 5.7 میلیون بابت پروژه‌ها و کمک‌های مالی فیفاست و فقط 2.2 میلیون از پاداش جام جهانی باقی مانده که آن هم مربوط به باشگاه‌هاست و مربوط به 8 میلیون دلار پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی نمی‌شود،

موضوعی که پس از انتشار از سوی خبرگزاری تسنیم در تاریخ 27 مردادماه 98، واکنش علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون را به‌دنبال داشت و وی با هماهنگی روابط عمومی اعلام کرد به‌زودی در نشست خبری در این رابطه توضیح خواهد داد، اما با گذشت 8 ماه، هنوز این «به‌زودی» فرا نرسیده است، هرچند با انتشار اسناد مالی فدراسیون نزد فیفا، دیگر نیازی به برگزاری این نشست خبری نیست. (فیفا در پاسخ به تسنیم اعلام کرد؛ شفاف‌سازی درباره رقم دقیق طلب فدراسیون فوتبال ایران)

مجموع دریافتی فوتبال ایران از فیفا بابت جام جهانی 2018 روسیه 9.3 میلیون دلار بود که 8 میلیون دلار به‌عنوان پاداش و 1.3 میلیون دلار کمک‌هزینه آماده‌سازی برای حضور در جام جهانی بوده است، مبالغی که تا امروز سرنوشتی نامعلوم داشت و حالا فیفا به کمک آنهایی آمده است که در این خصوص سؤالات متعددی داشتند.

در اسناد مالی فیفا که تصویر آن در ادامه این گزارش آمده است، اعداد و ارقام جالبی به چشم می‌خورد، از جمله پاداش یک میلیون و 617 هزار و 252 دلاری کی‌روش از پاداش 8 میلیون دلاری حضور تیم ملی در جام جهانی 2018 روسیه که متعلق به فوتبال ایران بود، اما او بیش از 20 درصد این مبلغ را فقط به‌عنوان پاداش و نه حقوق دریافت کرده و مبالغ دیگری نیز به حساب او واریز شده است، از جمله 412 یورو، 503 هزار و 745 یورو و 61 هزار و 809 یورو که در مجموع 565 هزار و 966 یورو (660 هزار و 766 دلار) می‌شود.

زیرمجموعه حساب‌های کی‌روش یک بازگشت یا کسر مبلغ 50هزار دلاری نیز وجود دارد که علت آن مشخص نیست. با در نظر گرفتن کسر 50 هزار دلار، در مجموع 2 میلیون و 228 هزار و 18 دلار مبلغی بود که از پاداش 8میلیون دلاری تیم ملی در جام جهانی 2018 فقط به حساب کارلوس کی‌روش واریز شده است. نکته جالب توجه این است که افراد مختلف در کادر او، پاداش‌های مختلفی از این پول دریافت کرده‌اند که این مبالغ به‌شرح زیر است:

اوسیانو کروز: 31 هزار و 973 یورو
مارکار آقاجانیان: 26 هزار و 399 یورو
دیه‌گو گیاچینو: 23 هزار و 72 یورو
آرین قاسمی: 19 هزار و 180 یورو
الکساندر لوپز: 16 هزار و 418 یورو
میک مک‌درموت: 12 هزار و 7 یورو
میکائیل هامبرتو: 11 هزار و 341 یورو
سباستین مندز: 11 هزار و 341 یورو
فیلیپه دوسانتوس: 7 هزار و 628 یورو

فیفا، دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

فیفا، دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

مجموع این ارقام پرداختی به افراد حاضر در کادر سرمربی سابق تیم ملی که به‌عنوان پاداش دریافت شده، 159 هزار و 359 یورو (186 هزار و 52 دلار) است. این ارقام با ارقام دریافتی از سوی کی‌روش به 2 میلیون و 414 هزار و 70 دلار می‌رسد، به این ترتیب فقط بیش از 25 درصد از پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی 2018 به کی‌روش و دستیارانش رسیده و این جدا از مبالغی است که برای بازی‌های دوستانه‌ای چون ترینیداد و توباگو و ونزوئلا پرداخت شد که حرف و حدیث زیادی در خصوص این‌گونه بازی‌ها وجود دارد. دو مبلغ 143 هزار و 501 یورویی و 92 هزار و 41 یورویی برای این دو بازی که پیش از تمام این اتفاقات کی‌روش اشاره‌ای به همکاری اسرارآمیز با شرکت «ایوول اسپورت» به‌عنوان شریک خودش در انجام بازی‌های دوستانه تیم ملی کرده بود، به این ترتیب چندان سخت نیست که متوجه شویم سرنوشت این پول‌ها چه شده است.

اینجا چند سؤال از مسئولان وقت فدراسیون فوتبال مطرح می‌شود؛ این مبالغ بر چه‌مبنایی به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است؟ به‌جز اعداد موجود در این صورت‌حساب، آیا مبالغی (به‌جز دستمزد) به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است؟ فقط در همین یک صورت‌حساب در حالی بیش از یک‌چهارم پاداش فوتبال ایران در جام جهانی 2018 روسیه به حساب سرمربی پرتغالی و اطرافیانش واریز شده است که طبق قرارداد، پاداش او فقط 10 درصد از این مبلغ بود که معادل 800 هزار دلار می‌شود، اما چگونه فدراسیون فوتبال دستور واریز بیش از 20 درصد به حساب کی‌روش و در مجموع 25 درصد با احتساب دریافتی اطرافیانش را صادر کرده است؟ چرا مبالغ دیگری به حساب اطرافیان کی‌روش واریز شده است و آنها چنین پاداش‌هایی دریافت کرده‌اند، در حالی که در جام جهانی وزیر ورزش و جوانان 600 هزار دلار به‌صورت نقدی به اردوی تیم ملی برده بود و به‌عنوان پاداش بین بازیکنان و کادر فنی تقسیم شد؟

دریافت پاداش 19 هزار و 180 یورویی آرین قاسمی، به‌عنوان مترجم تیم ملی هم بحث‌برانگیز است. کی‌روش در حالی که زبان اولش پرتغالی بوده و سپس به زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی تسلط دارد و زبان انگلیسی به‌نوعی زبان پنجم اوست، در ایران هم با مترجم انگلیسی‌زبان فعالیت می‌کرد و حالا مترجم زبان پنجم او بیش از 300 میلیون تومان فقط به‌عنوان پاداش ارزی دریافت کرده است، آن هم در شرایطی که صحبت کردن این زبان از سوی کی‌روش به‌صورت محاوره و ترجمه فارسی آن، گاهی اوقات جنجال‌های رسانه‌ای ایجاد می‌کرد.

ابهام دیگری که در این صورت‌حساب وجود دارد، دو موضوعی است که از سوی خزانه‌دار فدراسیون فوتبال اعلام شده بود و در این صورت‌حساب دیده نمی‌شود‌. سلیمانی در مصاحبه با تسنیم اعلام کرده بود 2.5 میلیون دلار از پاداش 8میلیون دلاری هزینه کمپ تیم ملی و رفت‌وآمدها در روسیه شده است، چنین مبلغی در این صورت‌حساب دیده نمی‌شود یا حداقل با چنین عنوانی وجود ندارد و به‌نظر بخش بزرگی از این مبلغ قبلاً یا از محل دیگری و خارج از این صورت‌حساب پرداخت شده است. مسئله دیگر این بود که خزانه‌دار فدراسیون اعلام کرد 1.5 میلیون فرانک هم بابت جرایم از حساب کسر شده که بعدها مشخص شد جرایم ایران در فیفا حدود 200 هزار فرانک است تا فدراسیون در اطلاعیه‌ای اعلام کند جرایم آنها از سال 2012 تا 2018 محاسبه و کسر شده است که این ادعا هم با صورت‌حساب موجود فاصله زیادی دارد.

رئیس و دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال باید پاسخ دهند و شفاف‌سازی کنند که؛ مبنای تقسیم این پاداش‌ها چه بوده است؟ حالا که این دو در فدراسیون حضور ندارند، سخنگوی فعلی فدراسیون فوتبال یا خزانه‌دار این فدراسیون می‌توانند در این باره شفاف‌سازی کنند.

‌باید به سؤال مسعود شجاعی برگردیم که؛ پاداشی نزدیک به 20 میلیون دلار تیم ملی در دو جام جهانی کجا رفته است؟ شاید اکنون پاسخ بخشی از این پرسش را گرفته باشیم که بیش از 25 درصد از پاداش صعود ایران به جام جهانی 2018 فقط به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است، اما بد نیست شجاعی نیز به‌عنوان مطرح‌کننده این سؤال، آن را بار دیگر و این بار از کی‌روش بپرسد.

فیفا، دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

سؤال این است که؛ این‌گونه پاداش دادن چه‌معنایی دارد، آن هم وقتی متوجه می‌شویم با پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی 98 فرانسه کمپ تیم ملی ساخته شد و پاداش تیم ملی در جام جهانی 2006 در حساب فدراسیون باقی ماند و پس از حضور کفاشیان پروژه‌های عمرانی فراوانی در کمپ تیم ملی انجام شد؟ آیا از پاداش تیم ملی در دو جام جهانی 2014 برزیل و 2018 روسیه، هزینه‌ای برای توسعه فوتبال کشور شد؟

با این صورت‌حساب که تا تاریخ 22 جولای 2019 محاسبه و در تاریخ 9 اکتبر 2019 از سوی فیفا برای فدراسیون فوتبال ارسال شده است، باقی‌مانده حساب ایران نزد فیفا 2 میلیون و 262 هزار و 43 دلار است که از این مبلغ 2 میلیون و 254 هزار و 95 دلار پاداش باشگاه‌ها بوده که مربوط به فدراسیون فوتبال نمی‌شود، یعنی باقی‌مانده حساب فدراسیون با کسر این مبلغ تنها 7 هزار و 948 دلار بوده است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:57 - 1399/01/25
دریافت بیست درصد از پاداش صعود به جام جهانی در قرارداد کی‌روش وجود داشت.
Iran, Islamic Republic of
02:59 - 1399/01/25
بیخودنبودباکادرایرانی مشکل داشت آخه این دوتا وارفته یکی مترجم و دیگری مارکار که هشت سال درتیم ملی بودماست رفت دوغ برگشت .خب بایدهم میرفت جزیره میخرید یابامائی یابرمائی بعدبه علی کریمی میگفت بزدل البته صددرصد اون مقصرنیست اینورمیگرفته جای دیگه تحویل میداده.
Iran, Islamic Republic of
03:32 - 1399/01/25
تاج ..تاج...تاج شاه کلید .
راستی جدیدا هرکی میخواد برچسب استعفا بهش نخوره ، خودشو به مریضی میزنه و چند روز هم بیمارستان........ وبعد فیلنگو می‌بنده .... حداقل ۲ تا ۳ میلیون دلار نیست شده ، آقای تاج یعنی این پول کجا می‌تونه رفته باشه ؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:58 - 1399/01/25
سینه چاکان کیروش حالا فهمیدن چرا این آقا عاشق چشم و ابروی ما نبود بلکه فقط واسه چاپیدن جایی بهتر از ایران پیدا نمیکرد
Iran, Islamic Republic of
04:21 - 1399/01/25
نوش جانش.حداقل کی روش بخوره که 8سال واسه تیم ملی زحمت کشید و موهاش سفید شد.نه بعضی از آقایون بخورن و به ریش مردم بخندن .نوش جونت کی روش.
Iran, Islamic Republic of
06:43 - 1399/01/25
بردن بیت المال توسط یک بیگانه
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1399/01/25
نوش جون کیروش ، خداحافظ جام جهانی
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1399/01/25
پرداخت حقوق کی روش چشمتون کور وظیفتون بود حالا اگر به هردلیلی پرداختش از طریق پاداش فیفا بوده این مشکل ماست خبرنگار عزیز تسنیم ......
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1399/01/25
بیخود نبود تاج استعفا داد و فرار کرد . انقدر گند بالا آورده که به این سادگی نمیشه جمعش کرد و فوتبال مارو فلج کرد بعدم در رفت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو