شما هم این شب‌ها سخت به خواب می‌روید؟ بخوانید
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_3
استخدام_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۸۷۴۹۸
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
۳۱۰۷
چای و قهوه و شکلات سرشار از کافیین هستند و حضور آن‌ها در وعده‌های روزانه نقش مهمی در کم‌خوابی و بی‌خوابی شما دارد. سعی کنید به مرور زمان پای آن‌ها را از خوراکی‌های مصرفی در روزمره‌تان ببرید یا دست‌کم وقتی به ساعات ابتدایی شب نزدیک می‌شوید، از آن‌ها کمتر استفاده کنید.

روزنامه شهروند: روز‌های زیادی است که از حضور کرونا در جهان می‌گذرد و بسیاری از ما به زندگی همراه با آن عادت کرده‌ایم. عادت کرده‌ایم که با ماسک و دستکش از خانه خارج شویم، سرکار برویم و به زندگی یومیه خود بازگردیم. اما بسیاری از ما نتوانسته‌ایم هنوز با کرونا زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم. استرس و اختلالات و اضطراب امان خیلی‌ها را بریده و ریتم عملکرد طبیعی انسان را به هم زده است. قرنطینه خانگی و دورکاری هم ازجمله مواردی است که زندگی قبلی ما را دچار اختلال کرده، مشکل عمده بسیاری از ما این روز‌ها خوابیدن است. البته کم‌خوابی و بی‌خوابی تنها متوجه مردم کشور ما نیست، چنانچه به گزارش یورونیوز نتایج نظرسنجی افکارسنجی عمومی فرانسه نشان داده که ۷۴‌درصد از حدود هزار بزرگسالی که در آن شرکت کردند، در دوران قرنطینه دچار مشکل بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند.

خودتان را به خواب نزنید!

بی‌خوابی، اما علت‌های متعددی دارد، روانشناسان گاهی اختلالات خواب را به استرس ربط می‌دهند، گاهی به ترس و نگرانی و گاهی هم افسردگی. بسیار پیش آمده که نگرانی از برنامه‌های عقب‌افتاده شما را مجاب کرده تا شب‌ها را بیدار بمانید و به آن‌ها فکر کنید. ترس از آینده نامشخص یکی دیگر از عواملی است که منجر به کم‌خوابی و بی‌خوابی می‌شود. ویروس کرونا هر دو این عوامل یعنی ترس و نگرانی را در خواب‌های ما راه داده است. اما برای خواب راحت در دوران قرنطینه باید چه کرد؟ رسانه‌ها در این‌باره پیشنهاداتی دارند.

ورزش کنید

کم‌خوابی و به هم خوردن ساعت بیولوژیک بدن یکی از عواملی است که منجر به کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود. بسیار پیش آمده که اختلالات روحی معمولا از پس بی‌خوابی خود را نمایان می‌کنند. پس خواب نقشی کلیدی در زندگی شما ایفا می‌کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی خواب قبل از قرنطینه بهتر است به چند توصیه عمل کنید. اگر تمام ساعت روز را خانه‌نشین هستید، بهتر است برای خسته‌کردن بدن خود فعالیت‌های فیزیکی در خانه انجام دهید. ورزش کردن‌های صبحگاهی یا عصرگاهی می‌تواند به خوابیدن به موقع شما در شب کمک کند.

تلفن همراه ممنوع

خودتان را به خواب نزنید!

وقت خواب شبانگاهی، گوشی تلفن همراه‌تان را از خود دور نگه دارید. خواندن اخبار شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود حجم بالای استرس راهی تختخواب شما شود و پای سوال مهم «آینده چه خواهد شد» به خواب و رویا شما هم کشیده شود.

رژیم غذایی

چای و قهوه و شکلات سرشار از کافیین هستند و حضور آن‌ها در وعده‌های روزانه نقش مهمی در کم‌خوابی و بی‌خوابی شما دارد. سعی کنید به مرور زمان پای آن‌ها را از خوراکی‌های مصرفی در روزمره‌تان ببرید یا دست‌کم وقتی به ساعات ابتدایی شب نزدیک می‌شوید، از آن‌ها کمتر استفاده کنید.

خودتان را به خواب نزنید!

شام و ناهارتان را خیلی دیر نخورید. خوردن دیرهنگام شام باعث سنگینی معده می‌شود و نمی‌گذارد که شما به راحتی بخوابید. اگر در دوران قرنطینه عادت کردید که دیروقت شام بخورید، بهتر است این روز‌ها با کم کردن حداقل نیم ساعت از زمان صرف وعده شام به ساعت قبلی مصرف شام و ناهار خود بازگردید.

از نور‌ها دوری کنید

نور‌های رنگی کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه باعث می‌شود مغز شما خوابیدن را باور نداشته باشد. برای خواب به محیطی تاریک و بدون نور نیاز دارید که البته این روز‌ها کمتر پیدا می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند برای خوابیدن محیط خود را تاریک یا حتی از چشم‌بند استفاده کنید تا اختلالی در ترشح هورمون ملاتونین ایجاد نشود.

خواب شب مهم‌تر از خواب عصر

توجه داشته باشید که خواب شبانه‌روز شما باید بین هفت تا هشت ساعت باشد و خوابی برای بدن مفید است که شباهنگام باشد؛ بنابراین خواب عصرگاهی هرچه هم طولانی باشد، تأثیر چندانی در فیزیولوژی بدن نخواهد داشت؛ بنابراین اگر این روز‌ها خودتان را به خواب عصرگاهی عادت داده‌اید، بهتر است آن را فراموش و به خواب شب فکر کنید. اگر به چرت‌زدن عادت‌کرده‌اید، بهتر است آن را بیشتر از ۲۰ دقیقه طول ندهید، زیرا چرت ریتم خواب و بیداری ما را مختل می‌کند، اگر هم به چرت‌زدن بعد از ناهار عادت دارید، بهتر است از این کار خودداری کنید تا فرآیند هضم غذایتان به تعویق نیفتد. «سای کام» توصیه کرده است که زودتر به تختخواب بروید، اما فشار زیاد برای خوابیدن به خودتان وارد نکنید، زیرا نمی‌توانید به خودتان دستور به خوابیدن دهید.

خودتان را به خواب نزنید!

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

گاهی، اما اختلال خواب جدی می‌شود و روز‌های بی‌خوابی افزایش پیدا می‌کنند، به‌خصوص اگر شما پیشتر هم سابقه بی‌خوابی داشته باشید. برای این مسأله باید به متخصص مراجعه کرد، یعنی فردی که بتواند اختلالات خواب شما را درمان کند. بنیاد ملی خواب در سایت خود دراین‌باره نوشته است: «گاهی بی‌خوابی ممکن است توسط برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی ایجاد شود. گاهی بسیاری از فعل و انفعالات شیمیایی ممکن است در خواب اختلال ایجاد کند. در این‌صورت راهکار‌هایی که برشمردیم احتمالا خیلی کارساز نیستند و به مداخلات روانشناسی و روانپزشکی نیاز است. اما اگر اختلال خواب هم داشته باشید، بهتر است آن را برای خودتان تبدیل به فاجعه نکنید.» سای کام در اینباره می‌نویسد: «ما می‌خواهیم مردم روی خوابیدن تمرکز کنند، اما نسبت به آن وسواس نداشته باشند. در بیرون از سر شما فاجعه به حد کافی وجود دارد، پس اختلال خواب خودتان را فاجعه نکنید.»

تختخواب را ترک نکنید

خودتان را به خواب نزنید!

یکی از مشکلاتی که معمولا افراد بی‌خواب یا بدخواب از آن یاد می‌کنند، پریدن از خواب در نیمه‌های شب است. بعد از این اتفاق بسیاری خود را به خواب می‌زنند، به ذهن‌شان برای خوابیدن فشار وارد می‌کنند، گاهی از تختخواب برمی‌خیزند و چراغ‌های اطراف‌شان را روشن می‌کنند و گاهی هم پیش می‌آید که خودشان را سرگرم استفاده از تلفن همراه می‌کنند. اما کارشناسان می‌گویند این راهکار‌ها به دوباره به خواب رفتن کمک نمی‌کند. آن‌ها می‌گویند در چنین مواقعی بهتر است در تختخواب بمانید، چند جرعه آب بنوشید و محیط اطراف خود را تاریک نگه دارید. نور رنگی صفحه تلفن همراه چنانچه پیشتر هم گفتیم از به خواب رفتن مجدد شما جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1399/02/15
ن باو عین گاووو میخوابمـــ :)
Iran, Islamic Republic of
00:06 - 1399/02/16
صب تا شب دنبال سگ دو زدن برا امثال ما بهترین خواب مرگه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر عارفی - فوتر