۷۵۲۰۱۵ ۸ نظر
۵۰۰۰

جزئیات جدید از پرونده «ببرهای باغ‌ وحش مشهد»

وضعیت باغ وحش مشهد با اخبار و حواشی پیرامون آن با هر متر و معیاری که بسنجیم بغرنج است و سکوت چاره حل مشکلات باغ وحش استان نیست.

خبرگزاری تسنیم: خبری هولناک از معدوم‌سازی ۸ ببر باغ وحش وکیل‌آباد مشهد در فضای مجازی منتشر شد.

در این خبر، علت معدوم‌سازی ببرهای این باغ وحش، تلاش صاحبان باغ وحش برای کاهش تعداد جانوران عنوان شده چرا که سازمان حفاظت محیط زیست، صدور مجوز بهره‌برداری برای این باغ وحش را که تا پایان سال گذشته به صورت غیرقانونی فعالیت داشت بر کاهش تعداد جانوران مشروط کرده بود.»

اما بلافاصله این خبر از سوی متولیان زیست‌محیطی استان تکذیب و آورده شد که فضاسازی و انتشار اخبار کذب پیرامون حوزه محیط‌زیست خراسان‌رضوی موجب ناآرام جلوه‌دادن فضا می‌شود در صورتی که تلف‌شدن هشت قلاده ببر باغ وحش مشهد تاکنون در هیچ دوره‌ای رخ نداده و کاملا بی‌اساس است.

جزئیات جدید از پرونده «ببرهای باغ‌ وحش مشهد»

مدیرکل محیط زیست خراسان‌رضوی ادامه داد: هم‌اکنون باغ وحش مشهد به عنوان قدیمی‌ترین باغ وحش کشور دارای 14 قلاده ببر است که وضعیت مناسب زیست، تغذیه، بهداشت، فضا و امنیت محل زندگی آنان تحت نظارت کامل اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست قرار دارد.

همتی گفت: تنها مورد سابقه تلف‌شدن ببر در باغ وحش مشهد خرداد امسال رخ داد که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و مرگ آن شد. این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشک باغ‌وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی قرار گرفت اما 10 روز بعد از درگیری تلف شد.

واکنش مالک باغ وحش وکیل آباد مشهد

مهدی رستمی مالک باغ وحش وکیل‌آباد در پاسخ به این سئوال که آخرین وضعیت استانداردسازی باغ وحش وکیل‌آباد به کجا انجامیده است، گفت: در حال حاضر تا انتهای سال مجدداً مهلت گرفته‌ایم و به‌دنبال وسعت بخشیدن به اندازه قفس‌ها هستیم.

وی در پاسخ به این سئوال که برای استاندادسازی فضای باغ وحش آیا اقدام به کاهش تعداد حیوانات نیز کرده‌اید یا خیر؟ تنها به تایید موضوع اکتفا کرده و از توضیح بیشتر پیرامون سرنوشت حیوانات خارج شده از باغ وحش اجتناب کرد.

وی همچنین در پاسخ به مرگ برخی ببرهای باغ وحش به‌دلیل کهولت سن یا دلایل دیگر از این موضوع و تعداد احتمالی ببرهای مرده (کشته شده؟) در این باغ وحش اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، اما عدم مرگ و میر را در ماه‌های گذشته را هم تکذیب نمی‌کند.

قاضی محمد بخشی‌محبی با اشاره به بازدید از باغ وحش مشهد اظهار داشت: در بازدید کارشناسان دادستانی از باغ وحش مشهد 7 تخته پوست و 4 جمجمه ببر از این باغ وحش کشف شد و بلافاصله دستور قضایی برای انتقال آنها به محیط زیست صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات در این زمینه از سوی دادستانی ادامه دارد.

معاون محیط‌زیست استان هم گفت: این هفت تخته پوست چیزی خارج از اطلاع سازمان حفاظت از محیط زیست نبوده است. تخته پوست‌های پیدا شده چیز گمشده‌ای نبوده است. اجزاء تلف شده و موجودات زنده در باغ وحش اگر تلف شود، پوست آن دباغی و تاکسیدرمی شده و برای موارد آموزشی آینده استفاده می‌شود. ببر هم به‌عنوان یکی از موجودات شامل همین موضوع است.

عرفانی ادامه داد: ما گفتیم در سال 97 یک تلفات ببر به‌دلیل عفونت زخمی وجود داشته اما با تلفات در بازه زمانی سال 96 به هشت قلاده می‌رسد. دلیل تلفات هم بحث بیماری، کهولت و توله‌های زیر یک ماه بوده که دوام نیاورده‌اند. یکی از این ببرهای تلف شده توله بوده است.

وی عنوان کرد: ما دقیقا روی بحث مرگ و میر ببرها گفت‌وگو می‌کنیم و نه کشتار ببر. خیر تناقضی وجود ندارد. ما از این پوست‌ها مطلع بودیم. ما براساس مستندات خودمان صحبت می‌کنیم و کاری به آمارهای غیررسمی نداریم. طبق آمار ما تعداد 8 قلاده ببر از آبان 96 تا امروز به‌دلایل مختلف مانند کهولت یا بیماری تلف شده‌اند.

نماینده سازمان نظام دامپزشکی در باغ وحش مستقر بوده و ایشان به عنوان مرجع رسمی پس از مرگ ببرها؛ دلیل مرگ را کهولت سن عنوان کرده‌اند. پیرامون این موضوع باید از ایشان بپرسید. شرایط نگهداری در باغ وحش‌ها به دلیل تهدیدهای بیشتر مانند تغذیه و... متوسط عمر ببر را ممکن است کاهش دهد و آمار همیشه مطابق بر آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد نیست.

اما امروز هم خبر جدیدی در این زمینه از سوی دادستانی منتشر شد که براساس آن قاضی محمد بخشی‌محبی؛ معاون دادستان مشهد عنوان کرد: پس از کشف 7 تخته پوست ببر در باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد، روز گذشته کارشناسان خبره‌ای را برای بازرسی به باغ‌وحش مشهد اعزام کردیم و در بازرسی‌ها از داخل یکی از انبار‌ها دو تخته دیگر از پوست یوزپلنگ کشف شد.

معاون دادستان مشهد بیان کرد: همچنین 4 جمجمه ببر در آن باغ‌وحش کشف شد که طبق گزارش کارشناسان بعضی از این جمجمه‌ها تازه هستند و حشرات همچنان در اطراف آن‌ها بوده و دندان‌های نیش آن‌ها به‌گونه‌ای است که نشان می‌دهد سن ببر‌ها جوان بوده است.

بخشی‌محبی عنوان کرد: کارشناسان دامپزشکی نیز به محل اعزام شدند و در گزارش آن‌ها آمده که شرایط بهداشتی برای نگهداری حیوانات در آن باغ‌وحش مناسب نیست و حتی دارو‌هایی که چندین سال قبل تاریخ آن‌ها منقضی شده نیز از این باغ وحش کشف شد.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • دیگه اوضاع چه بلائی به سر جامعه آورده است که صاحب باغ وحش برای تامین درآمد و هزینه های روزمره باغ وحش مجبور به فروش پوست و قاچاق حیوان ها معاوضه با شکارچیان غیر قانونی و یا کشتار علنی حیوان زبان بسته به علت عدم توانایی در امر هزینه غذایی آنها انجام دهد مجلس و دولت به جای تشویق و ترغیب و اعطای کمک های مالی در امر حیات وحش به دنبال فرافکنی و اذهان عمومی هستند و در آخر مقصر اصلی مربی بدبخت نگهدارنده معرفی می شود و یا واردات شیر خشک از تاریخ مصرف گذشته برخی ها را مرتبط به مرگ حیوانات می کنند!!!!

  • این که ببر نیست ؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    این قناریه رنگش کردن

   • سپهر

    فک کنم هم ببر بوده هم پلنگ بین هشت تا

  • داداش لااقل عکس ببر میزدین نه پلنگ!!!!
   میخواین براتون عکس بفرستم؟!!!

   پاسخ ها

   • بدون نام

    مصداق بارز قوم بنی اسراییل بهانه گیر شمایی
    اصل موضوع رها کردی به حاشیه میری واقعا که

   • علی جاده

    نه اشتباه نکن کارشناسان ما همه واقعیت را نمی‌بین فقط حدس میزنند به هر کس اعتراض میکنی میگوید ای بابا کارشناس گفته حالا برو تا اخرش.

  • باغ وحش مشهد..خیلی بی کفایت وبی نظم هستند اصلا به حیوانات نمی رسند...وتوجه ای ندارند... چندبارمراجعه کردم اما اهمیت نمی دهند... تمام حیوانات گرسنه وتشنه هستند

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج