۹۴۴۶۸۷ ۲۳ نظر
۵۰۰۱

جهیزیه‌هایی با ماست‌بند برقی و ...

«برخی رسوم عجیب و بی‌فایده خرید جهیزیه در این روزها و توجه به این رسوم نه تنها نفعی برای زندگی ما ندارد که باعث هدر رفتن پول ما و البته اعصاب‌خردی و کلافگی ما می‌شود.»

روزنامه خراسان نوشت: «زمانی خانه‌های نقلی تروتمیز به‌عنوان خانه‌های مناسب زوج‌های جوان آگهی می‌شد. وقتی هم عروس و داماد تصمیم می‌گرفتند سر خانه و زندگی خودشان بروند، بسته به سنت‌های خانوادگی، خانواده‌ عروس به‌تنهایی یا با مشارکت خانواده داماد مقداری از وسایل ضروری برای شروع زندگی را تهیه و به این ترتیب کمک می‌کردند تا عروس و داماد با دغدغه کمتری زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

اما آرام‌آرام اوضاع تغییر کرد. حالا خانه‌های مناسب عروس و دامادها به‌عنوان خانه‌های مناسب جهیزیه آگهی می‌شوند؛ چرا که موضوع جهیزیه و نمایش آن به شکلی که جلوه کند، انگار اهمیت بیشتری از خود موضوع آغاز زندگی مشترک دو جوان پیدا کرده است.

البته این فقط داستان آگهی آپارتمان‌ها نیست که تغییر کرده، حالا داستان خرید جهیزیه در بسیاری از مواقع، از کمک والدین به زوج جوان، تبدیل به موضوعی برای نمایش، چشم و هم چشمی و خودنمایی شده است. در نتیجه این تغییر اشتباه هم این روزها گاهی هزینه تهیه جهیزیه به بالای ۳۰۰ میلیون تومان رسیده و شامل خرید وسایلی می‌شود که بسیاری از آنها برای شروع زندگی مشترک ضروری نیستند.

در این پرونده نگاهی انداخته‌ایم به برخی رسوم عجیب و بی‌فایده خرید جهیزیه در این روزها و در کنار آن، به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا توجه به این رسوم نه تنها نفعی برای زندگی ما ندارد که باعث هدر رفتن پول ما و البته اعصاب‌خردی و کلافگی ما می‌شود.

چرا باید به این سبک تهیه جهیزیه نه بگوییم؟

خرید اتوبخار وقتی اتوی معمولی خریداری شده، لباسشویی سطلی وقتی ماشین لباسشویی اتوماتیک هم خریداری شده و ... از یک طرف، خرید یخچال برای اتاق خواب در آپارتمانی که متراژش به صد متر هم نمی‌رسد از سوی دیگر و خرید ملافه گلدار از فلان برند چون الان در اینستاگرام مد شده و ... همه و همه رفتارهای غلط و اغراق‌آمیزی است که این روزها در موضوع جهیزیه شاهد آن هستیم. این سبک تهیه جهیزیه در عین حال که هزینه بسیار زیادی را به خانواده‌ها تحمیل و استرس و فشار زیادی را به عروس و داماد وارد می‌کند متاسفانه در حال تکرار است.

شاید توجه به چند نکته در خصوص برخی خریدها به برخی عروس خانم‌ها انگیزه دهد تا با هوشیاری بیشتری به دنبال خرید جهیزیه بروند.

صرف پول برای خرید وسایلی غیر قابل استفاده

تزیین جارودستی، حکاکی روی صابون، میوه‌آرایی و مواردی از این دست، تنها باعث می‌شود شما نتوانید از وسایل به جای خودشان استفاده کنید؛ چراکه استفاده از جاروی تزیین شده یا صابون حکاکی شده، از بین بردن تزییناتی است که انجام شده است. نتیجه هم این که بسیاری از افرادی که چنین هزینه‌هایی می کنند، این موارد را مدتی نمایش می دهند و سپس در بهترین حالت ناچار به استفاده از آن هستند البته اگر هنوز قابل استفاده باشد!

وسایلی که خاک خواهند خورد

در بازار وسایل برقی، گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ از موارد پرکاربردتر مانند مخلوط‌کن و همزن بگیرید تا وسایلی با کاربرد بسیار محدود مانند ماست‌بند برقی، بستنی‌ساز یا تخم مرغ آب‌پزکن! آیا غیر از این است که خرید این وسایل با کاربرد بسیار محدود به نوعی دور ریختن پول است؟ آخر وقتی قرار است طی چند سال بعد از عروسی، از یک وسیله دو - سه نوبت استفاده شود، خرید آن واقعا چه ضرورتی دارد؟

وسایل تکراری با کاربردی یکسان

چند سری قابلمه، چند دست سرویس چینی، چند دست لیوان، چندین قوری در کنار چندین دست تشک و لحاف و ... وسایلی که احتمال استفاده از آنها طی یک سال یا حتی چند سال اول زندگی یک زوج جوان، بسیار کم است. در واقع در شرایطی که طی چند سال، در یک خانه به یک یا نهایت دو قوری نیاز است، خرید شش، هفت قوری انتخاب هوشمندانه‌ای نیست. در عوض خریدهای تکراری و بدون استفاده، پول خود را صرف انتخاب‌های بهتری کنید یا آن را به شکلی هوشمندانه‌تر سرمایه زندگی خود قرار دهید.

وقتی به‌زودی از مد خواهند افتاد

بخشی از وسایل خانه مانند میز کنسول، ست صبحانه‌خوری گلدار، وسایل دکوری و ... وابستگی زیادی به مد دارند و با تغییر آن، تبدیل به وسایلی بدون استفاده خواهند شد. توجه به مد و خرید متناسب با آن، اشتباه نیست اما وقتی خانواده‌ای خود را تحت فشار می گذارد و چند ۱۰ میلیون تومان هزینه اضافه برای چنین خریدهایی می‌کند، قطعا یک جای کار ایراد دارد. از طرفی خرید وسایل بر مبنای مد، گاهی هزینه‌های اضافه بی‌فایده‌ای را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند؛ به عنوان مثال قیمت رنگ‌های متفاوت در برخی مدل‌های یخچال - فریزر تا نزدیک یک میلیون تومان اختلاف دارد. این در حالی است که سایر ویژگی‌های یخچال مانند موتور و ... کاملا یکسان است.

هزینه‌ای برای تزیین چند روزه

این روزها که عکس گرفتن و به اشتراک گذاری آن، جزئی از زندگی روزمره ما شده، موضوع عکس گرفتن از جهیزیه و خانه عروس و داماد اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. وجود صفحاتی که چنین عکس‌هایی را در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند، بیشتر به این وضعیت دامن زده است. آن قدر که گاهی حتی کار به تزیین سرویس های بهداشتی هم می‌رسد! البته در این بین تزیین یخچال و فریزر و چیدن وسایل آشپزخانه به شکلی نمایشی و گرفتن عکس از زوایای مختلف، بخش دیگری از کار است. تزییناتی که تنها کاربردی چند روزه دارند اما برای آنها انرژی، وقت و هزینه زیادی صرف می‌شود.

خریدهایی که پیش از مصرف، خراب خواهند شد

از قدیم رسم بوده که برای جهیزیه مقداری مواد غذایی، شوینده و مایحتاج روزمره تهیه می‌شد. فلسفه پشت آن نیز کمک به زوج جوان و بی‌نیاز کردن آنها از رفتن به خرید برای یکی دو ماه بعد از عروسی بود. اما حالا متاسفانه این خرید کردن چنان شکل افراطی و اغراق‌آمیزی به خود گرفته است که گاهی اوقات نه به‌قدر مصرف یک ماه که بیش از مصرف یک سال، مواد غذایی یا شوینده خریداری می‌شود. نتیجه این خریدهای افراطی نیز گاهی اوقات خراب شدن این مواد پیش از مصرف و دور ریخته شدن آنهاست.

رسومی با دلخوری‌های فراوان

رسم جهیزیه بردن، چیدن و دیدن آن، این روزها گسترش زیادی پیدا کرده است. رسمی که هر کسی یک بار در آن شرکت داشته است، می‌تواند اعتراف کند که دلخوری و ناراحتی از اظهار نظرها و صحبت‌ها، پای ثابت چنین رسومی است. اگر به فکر آرامش خود هستید، برگزار کننده چنین مراسمی نباشید و به جنبه‌های اشتباه آن هم دامن نزنید. یادمان باشد سرک کشیدن در جزئیات زندگی افراد و اظهار نظر کردن درباره آن، در نهایت هم آرامش خود ما را به هم می‌زند و هم تاثیر منفی بر اطرافیان ما خواهد داشت.

۵ نکته برای مشارکت کمتر در این فرهنگ اشتباه

اولویت‌های خود برای خرید جهیزیه بر مبنای نیازهای واقعی را مشخص کنید. توجه بیش از حد به مد، خرید دیگران و تبلیغات، تنها میزان هزینه کردن شما را افزایش می‌دهد.

از دیگران در زمان خرید مشورت بخواهید اما درباره هر تکه از وسایل خود نظرخواهی نکنید.

مراقب تاثیر منفی و مخرب شبکه‌های اجتماعی و به ویژه صفحات تبلیغ و نمایش جهیزیه باشید.

از فرستادن عکس جهیزیه خود در شبکه‌های اجتماعی یا دعوت دیگران برای نظر دادن درباره آن خودداری کنید.

اگر ناچار به شرکت در مراسم بازدید از جهیزیه شدید، لطفا از اظهارنظر درخصوص وسایل خودداری کنید.»

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • من چند سال پیش همین اشتباه رو کردم جهیزیه آنچنانی که خیلی وسایلش بی استفاده بود تو زندگیم آخر سرم طلاق گرفتم همه جهازمو آوردم خونه ی بابام حیف اون همه هزینه و وقتی که برای تهیه کردنش کردم حیف

  • اگر همین صفحات اینستا وچشم هم چشمیهای بیخودی حال اعم از به نمایش گذاشتن جهاز ازفلان برند برقی دکور ازفلان کشور واینکه جدیدا مد شده زودتر ازموعد عروسی فرمالیته گرفتن جشن وشمال رفتن کلیپ درست کردن ووووووووووووهزاران چیزهای دیگرتوی صفحات اجتماعی کمترین پی امدش بالا رفتن سطح توقع جوانان وبالا رفتن سن ازدواج وازهمه بدتر خانوادهایی که واقعا توان این کارها را ندارن باید ببینند وجلوی جوانهای خودشان خجالت بکشند از نداشتن وزجر کشیدن وشرمنده بودن ایا واقعا درسته زندگیهای تجملاتی را برخ همدیگر کشیدن وهمه سرک به همه جای زندگی همدیگر کشیدن پس حریم خصوصی دیگه واقعا بی معنی شده با این صفحات مجازی به کجا داریم میرویم خدا بدادمان برسد

  • توی این اوضاع اقتصادی این چشم و همچشمی ها و فخر فروشی های جاهلانه قوز بالاقوز شده برای مردم.

  • چه مقاله ی بی اهمیتی نوشتید!هرکسی پولش رو داره که بخره نوش جونش به ما چه که یه نفر دلش میخواد تخم مرغ پز یا بستنی ساز داشته باشه!!!!!!اصل کار اون بخشیه که شما باهاش کاری ندارید یعنی مسبب این گرونی که امثال ندیسنده رو حسود بار اورده!!!!

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بخواب عزیزم،خیلی تو هپروتی

   • بدون نام

    بخواب عزیزم،خیلی تو هپروتی

   • بدون نام

    به دیگران چه مربوط که من به دخترم چی میدم یا چی نمیدم،دخترم هم از الان میگه از این کارا خوشم نمیاد

   • بدون نام

    من تو هپروتم یا شمایی که از روی حسادت نمیتونید ببینید یه نفر یه سری چیزارو برای جهیزیش میخره؟؟؟؟؟؟

   • مریم

    به نظر من اتفاقا مقاله و مطلب بسیار خوب و مفیدی بود، انتشار این مطالب اجتماعی فرهنگی در سالهای اخیر بسیار لازم و ضروری است.

  • اگر هدفتون کوبیدن اینستاگرام بود باید بگم ادمایی که چشمو هم چشمی دارن قبل از اینستا و فیسبوک هم فضول زندگی هم بودن

   پاسخ ها

   • کاربر

    اینستاگرام خیلی بدتره!!!!
    قبلا نهایتا ۵۰ نفر میومدن حضوری جهاز عروس رو میدیدن، الان ۵ هزار نفر میتونن همزمان عکس جهیزیه و سیسمونی و خرید های افراد رو آنلاین ببینن!!!!!

   • کاربر

    اینستاگرام خیلی بدتره!!!!
    قبلا نهایتا ۵۰ نفر میومدن حضوری جهاز عروس رو میدیدن، الان ۵ هزار نفر میتونن همزمان عکس جهیزیه و سیسمونی و خرید های افراد رو آنلاین ببینن!!!!!

  • من که خودم دارم با پولایی ک جمع میکنم یه ذره یه ذره وسائل خونه را میخرم.تلویزیون و ماشین ظرف شویی ال جی خریدم تا الان.یه گاز و یخچال فریزر مونده و چنتا خورده ریز دیگه. اگر طرفم به دلم بشینه و ادم خوبی باشه اصن جهیزیه و ... مهم نیس.
   اگرم جهیزیه داشت و ماس بند برقی روش بود تا اخر عمر سوژه خنده میکنم.

  • واقعا مخالفم باجهیزیه نشون دادن بنظرمن واقعا دور از فرهنگ و تمدن.
   اینکارا چیه واسه تازه به دوران رسیده هاست وگرنه زندگی مشترک هدف دیگه ای داره.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    آفرین

  • من مامانم خیلی اذیتم کرد و هنوز بعد یکسال خاطراتش برام تلخه که خونه بچین میان میبینن اینو بخر اینو بذار

   پاسخ ها

   • بدون نام

    منم
    اعصابم رو مامانم خورد کرد، خیلی از چیزهای جهازم رو اصلا دوست ندارم فقط چون مارک فلان بود یا فلانی تو فامیل برای جهازش خریده بود مامانم هم برا من به زور خرید، الانم فقط جاگیر شدند برام

   • بدون نام

    منم
    اعصابم رو مامانم خورد کرد، خیلی از چیزهای جهازم رو اصلا دوست ندارم فقط چون مارک فلان بود یا فلانی تو فامیل برای جهازش خریده بود مامانم هم برا من به زور خرید، الانم فقط جاگیر شدند برام

  • اگر هدف از ازدواج خوشبخت شدن فرزندان مان است که هیچگاه تهیه جهیزیه آنچنانی و جشن های آنچنانی نتوانسته‌اند کسی رو خوشبخت کنند کسانی هستند که زمانی با حداقل امکانات و توقعات پایین گام های نخست زندگی مشترک رو برداشتند و به مرور زمان توانستند زندگی مرفه ای رو برای خودشان تهیه کنند کسانی هم بودند که والدین شان از شیر مرغ تا جون آدمیزاد رو برای آنان تهیه کردند که سر از دادگاه های خانواده درآوردند در حالی که هنوز والدین شان در حال پرداخت اقساط وام جهیزیه و تهیه خرج های عروسی فرزندانشان بودند .

  • فرهنگمون در حد افغانستانه بعد انتظار داریم ایران بشه سوییس

   پاسخ ها

   • بدون نام

    چرا به افغانستان توهین میکنید و برای مثال زدن نامش رو میارید؟! این مصداق نژاد پرستی است!
    همه جای دنیا فرهنگ های غلط هست، انشاالله نسل جدید باید با منتقل نکردن این رسومات غلط به نسل های بعد قطع کننده این زنجیره باشن

  • مطلب اتون بسیار کاربردی بود، ممنون برترینها و درود بر رسانه هایی که فرهنگ‌سازی میکنن
   اونقدر از این مطالب منتشر کنید بلکه این رسومات غلط از بین بره

  • اگر به جای مراسم های سنگین عقد و عروسی، مراسم های ساده جا بیفته، به جای خرید طلا و پلاتین، نقره بخریم، جهاز و سیسمونی رو ساده بگیریم و از داماد از روز اول خونه و ماشین و مهریه سنگین نخوایم ازدواج ها آسان میشه، آمار ازدواج بسیار بالا میره و آمار طلاق بسیار کم میشه.

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج