فوریت‌های بی‌سرانجام برای خروج از برجام
۱۰۳۸۰۸۶
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
۶۷۲
یک روز طرح خروج از برجام را مطرح می‌کنند، یک روز طرح خروج از معاهده الحاقی ان‌پی‌تی را و روز دیگر طرح غیرت ملی را؛ برای طرح‌هایشان هم قید فوریت می‌گذارند اما هیچ‌کدامشان تاکنون به سرانجام نرسیده است.

روزنامه شرق: یک روز طرح خروج از برجام را مطرح می‌کنند، یک روز طرح خروج از معاهده الحاقی ان‌پی‌تی را و روز دیگر طرح غیرت ملی را؛ برای طرح‌هایشان هم قید فوریت می‌گذارند اما هیچ‌کدامشان تاکنون به سرانجام نرسیده است.

جریانی که کابینه دوازدهم را به «دولت حرف» متهم کرده، های‌وهوی خودش از خروجی‌اش بیشتر بوده است. اصولگرایان نشسته در مجلس و خارج از مجلس بارها از خروج از برجام سخن گفته‌اند اما هیچ‌کدام از حرف‌هایشان تاکنون عملی نشده است. شاید برای این است که می‌دانند اراده برای تصویب خروج از برجام فراتر از ید مجلس است؛ همان اراده‌ای که باعث شد مجلس نهم در 20 دقیقه برجام را تصویب کند.

در تازه‌ترین اقدام، امروز قرار است نشست مردمی دانشجویی بررسی اقدام متقابل ایران در قبال «مکانیسم ماشه» از سوی دفاتر بسیج دانشجویی و اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی با سخنرانی محمود نبویان و روح‌الله ایزدخواه، نمایندگان تهران، حمید رسایی نماینده‌ سابق مجلس، فؤاد ایزدی، استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و صادق کوشکی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، برگزار شود.

فوریت‌های بی‌سرانجام برای خروج از برجام

زهره الهیان دو روز پیش در توییتی نوشت نظر مجلس این است که ایران قبل از آمریکا بچکاند؛ ماشه‌ خروج از برجام قبل از پایان شهریور و بازگشت خودکار تحریم‌ها از سوی ایران چکانده شود؛ این یعنی نجات اقتصاد ایران از چنگال برجام. او اما توضیح اضافه‌تری نداده است که مجلس پس چرا این نظرش را تا به حال عملی نکرده آن هم درحالی‌که دیگر زمانی باقی نمانده است!

ادعای نماینده مجلس یازدهم در حالی است که بارها گفته شده آمریکا نمی‌تواند مکانیسم ماشه برجام را فعال کند؛ حتی رئیس‌جمهور روزهای شنبه و یکشنبه را پیروزی بر آمریکا اعلام کرده بود. ظاهرا نمایندگان مجلس یازدهم بر این باور رسیده‌اند که دولت آمریکا می‌تواند مکانیسم ماشه را بچکاند!

احمد راستینه، نماینده شهرکرد در مجلس، با بیان اینکه اگر در عرصه هسته‌ای این اتفاق بیفتد مجلس شورای اسلامی به‌صورت جدی طرحی آماده کرده که از تمام تعهدات برجامی که باعث محدودیت‌هایی در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما بود، عبور می‌کند و اجرای برجام را به‌صورت کامل متوقف می‌کند، گفته: این اجازه به دولت جمهوری اسلامی داده خواهد شد و او را مکلف خواهد کرد نسبت به غنی‌سازی به میزان نیازمان خارج از محدودیت‌ها اقدام کند و نسبت به فعال‌سازی سانتریفیوژهای مورد نیاز به میزان ۹۰ هزار سو اقدام کند و تأسیساتی که بر ‌اساس توافق‌نامه برجام تعطیل شده بود، به‌صورت جدی با حداکثر ظرفیت کارش را شروع خواهد کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را که با توافق برجام پذیرفته بودیم متوقف خواهیم کرد، گفته ایالات متحده آمریکا این را بداند که اگر مکانیسم ماشه را اجرا کند، ما هم مکانیسم غیرت ملی را اجرا می‌کنیم و به او نشان خواهیم داد که بغض فروخفته در دل ملت ایران و جبهه مقاومت دیگر بستری برای حضور او در منطقه شکل نخواهد داد، به‌طور یقین هزینه‌هایی که از اجرای مکانیسم ماشه بر آمریکا تحمیل می‌شود، به‌مراتب بیشتر از هزینه‌هایی است که بر ما تحمیل می‌شود.

تنها اقدام عملی مجلس اصولگرا تاکنون بیانیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی‌اش بوده که یک ماه پیش منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «انتظار است دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به تبعیت از ملت شجاع و انقلابی کشورمان، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های در اختیار، اقدامات عاجل و بازدارنده را در مقابل آمریکا صورت دهد و همچنین در محیط بین‌المللی سوءاستفاده آشکار این کشور از شورای امنیت و حق وتو را افشا کند.

در صورت فعال‌شدن غیرقانونی مکانیسم ماشه، سازمان انرژی اتمی می‌بایست به سرعت ضمن بازگرداندن کلیه فعالیت هسته‌ای به سطح پیش از سال ۹۴، با بهره‌گیری سانتریفیوژ‌های نسل IR4، IR6، IR8 به‌سرعت جهت تأمین نیاز کشور برای تأمین ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اقدام کند.

همچنین در عملیاتی‌کردن ساخت پیشران هسته‌ای در جهت تجهیز ناوگان‌های دریایی کشورمان تسریع نماید. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در صورت پیشبرد اقدام خلاف قانون و زیاده‌خواهانه آمریکا، قوانین و مصوبات لازم را تهیه و تصویب کند».

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج