روحانی: عید ۱۴۰۰، چیزی شبیه به ۹۹ است
۱۰۹۵۰۸۰
۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
۲۸۴۹
رئیس جمهور گفت: اگر شرایط عادی باشد و موج چهارم هم اتفاق نیفتد بازهم عید امسال مانند عید پارسال است و شرایط ما سخت‌تر هم شده است.

خبرآنلاین: رئیس جمهور گفت: اگر شرایط عادی باشد و موج چهارم هم اتفاق نیفتد بازهم عید امسال مانند عید پارسال است و شرایط ما سخت‌تر هم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، با تبریک میلاد حضرت علی(ع) و تسلیت شهادت حضرت زینب(س) اظهار کرد: این روزها نسبت به دو سه ماه پیش برای ما روزهای حساس تری است. مردم هم در جنب و جوش اجتماعی و فرهنگی و هم در جنب و جوش نظافت و تمیزی و مسائل بهداشتی هستند.

روحانی: عید ۱۴۰۰، چیزی شبیه به ۹۹ است

روحانی گفت: همه دوست داریم شب عید، شب‌های آرامی برای مردم بسیار عزیز ما باشد و برای کسی مصیبتی پیش نیاید و همه خانواده‌ها بتوانند این ایام را در چارچوب همه رسومات و سنت‌هایی که بوده، البته نه به شکل سابق، برگزار کنند. در عید رفت و آمد مردم و سفر حتی اگر دچار موج چهارم نباشیم و شرایط عادی باشد، باز هم همه باید مراعات کنند.

روحانی ادامه داد: اگر دچار موج چهارم نشویم باز هم همه باید مراعات کنیم. عید امسال چیزی مشابه عید پارسال است. شاید از نظرهایی باید بیشتر از پارسال مراعات کنیم. پارسال می گفتیم از دست ویروس وهان چه کار کنیم. امسال از مار غاشیه به افعی پناه بردیم. حالا می گوییم به پناه ویروس وهان بریم و ویروس انگلیسی سراغمان نیاید. شرایط سخت تر شده است. مردم عزیز و بزرگوار ما که طی این ۱۳ ماه همیشه لطف و همکاری کردند ان شاءالله این ایام هم رعایت می کنند.

اهم اظهارات وی را بخوانید؛

* الحمدلله واکسیناسیون در کشور ما آغاز شده و شرایط ما در هفته‌های پیش رو، هم برای کادر درمان در سراسر کشور و هم برای افراد مسن یا بیماران زمینه‌ای بهتر می‌شود. شرایط مهیا می‌شود. تمام توان دولت برای خرید واکسن امروز متمرکز است و در کل شرایط ما بگونه‌ای است که هر مقدار بتوانیم واکسن مورد نیاز را تهیه می‌کنیم.

* مردم می دانند واکسن امروز مشابه ماسک در اوایل این بیماری است. چه طور مسیر هواپیماها را عوض می کردند و ماسک ها را در فرودگاه ها می گرفتند. امروز آن شرایطی که برای تهیه ماسک وجود داشت، در دنیا برای واکسن پیش آمده است.

* امروز شرایطی که برای واکسن در دنیا پیش آمده یک امتحان بزرگ برای همه دنیاست. کشورهایی که پیشرفته و پولدار هستند و امکانات دارند می‌خواهند همه واکسن ها را به کشور خودشان بیاورند و سریع واکسیناسیون را در کشور خود انجام دهند.

 

* یک مقداری از این اقدامات طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خودش باشد ولی مقداری هم اینجا وظایف اخلاقی و انسانی به ما حکم می‌کند در این آزمایش به فکر همه مردم جهان باشیم. به هر حال این موضوع پاندمی بوده و یک بیماری هست که سراسر جهان را فراگرفته است. حالا یک کشور هم صد در صد واکسیناسیون را اجرا کند باز هم مصون نمی‌ماند به دلیل اینکه تردد و رفت و آمد هست.

* مصونیت واقعی زمانی آغاز می شود که در سراسر جهان همه مردم بتوانند از واکسن استفاده کنند. امروز واکسن شرایط خاصی دارد. اولا آثار واکسن ها برایمان مشخص نیست. اینکه تا چه زمانی و چه اندازه موثر است. آیا عوارض دارد یا خیر هم در ابهام است. برخی هم در دنیا از زدن واکسن می ترسند به دلیل ابهاماتی که در دنیا وجود دارد، اما در شرایط فعلی ما راهی جز اجرای پروتکل و در کنارش واکسن نداریم. باید از واکسن استفاده شود. برای بسیاری از افراد مصونیت ایجاد می کند.

* ما در شرایط فعلی باید بیش از سابق از مرزها مراقبت کنیم. دیدیم یکی از استان های ما - خوزستان - با یک پیک عجیبی روبه رو شد. در هیچ استانی شهر قرمز نداریم. فقط برخی شهرهای استان خوزستان قرمز است و اگر رعایت نکنیم به استان های همجوار سرایت می کند.

* خوشبختانه در گزارش امروز دیدیم در خوزستان هم تست‌ها افزایش پیدا کرده و هم بیماریابی در حال افزایش است. در کنار آنها هم رهگیری رو به افزایش است. البته چاره‌ای جز اعمال محدودیت‌ها نیست. در مورد ورود و خروج نیز محدودیت ها اعمال می‌شود تا هم شرایط مردم خوزستان بهتر شود و هم این شرایط به استان‌های دیگر در سراسر کشور سرایت نکند.

* در شرایط فعلی همه می‌دانیم که سیستم ایمنی بدن است که باید در برابر ویروس مقاومت کند، سیستم ایمنی‌ها یکسان نیست و شرایط مختلفی وجود دارد. همانطور که بارها گفته شده تا حالا دارویی هم پیدا نشده است که استفاده شود و این ویروس از بین برود. عمدتا داروها برای بافت‌هایی است که جلوی آسیب را بگیرد و مداوا کند. بیشتر داروها در این زمینه‌ها تجویز و مصرف می‌شود.

* یکی از راه‌هایی که این سیستم ایمنی را تقویت و برای مبارزه با ویروس آماده کند، همین واکسن است. در واقع واکسن تزریق موادی شبه ویروس است تا سیستم ایمنی ما بتواند با آن بجنگد، مبارزه کند و آماده ویروس واقعی شود. البته شرایط مختلفی وجود دارد و این ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد.

* این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر و سنگین می‌کند چون امکان دارد این ویروس چند ماه دیگر با شرایط امروز ما کاملا متفاوت باشد و ما نیازهای جدیدی پیدا کنیم و یا تغییرات جدیدی در واکسن‌ها نیاز باشد.

* برای انجام واکسیناسیون ماه ها زمان لازم داریم. ممکن است شش ماه طول بکشد تا همه واکسن بزنند. در این مدت چاره رعایت دستورالعمل های بهداشتی به عنوان اصل اساسی است. همان اصولی که قبلا مورد تاکید ما بوده است؛ یعنی اقدامات بهداشتی، امکانات پایشی و تست تشخیصی که باید روزانه افزایش پیدا کند و به جای بستری شدن بیمار با شرایط سرپایی درمان شود.

* ناچار هستیم محدودیت ها را تا ماه ها، سال آینده، شاید کل سال آینده ادامه دهیم. اقدامات تنبیهی هم لازم است. البته دولت همچنان خودش را موظف می داند هم بستر الکترونیکی را افزایش دهد و هم در کنار همه اقدامات بهداشتی و درمانی امکانات حمایتی را افزایش دهد. اقدامات حمایتی مثل پرداخت وام ها، ارائه مهلت ها، کمک دولتی به کسب و کارها.

* سال آینده اگر شرایط همین شرایط باشد، باز هم نیازمند هستیم اقدامات حمایتی خود را نسبت به مردم انجام دهیم. ان شاءالله با کمک همه مثل وزارت بهداشت، نیروهای مسلح، سازمان هلال احمر و کمک مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم بر این ویروس فائق شویم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
10:59 - 1399/12/09
دیروز شمال بود امروز جنوب فردا قم
پاسخ ها
صدای ملت ستم دیده
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
کاش سال ۱۴۰۰ مثل ۱۳۵۰ بود !!!
Iran (Islamic Republic of)
11:15 - 1399/12/09
باوجود تو هیچ وقت هیچ چیزی سرجاش نیست
Iran (Islamic Republic of)
11:23 - 1399/12/09
خخخخخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
جدی میگی عیدامسال مثل پارساله یعنی همه جاسبز میشه وبهار میاد نگفتی باران میاد یانه هههه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
کاربر 13:38
ینی از شنبه همه چی به روال عادی برمیگرده
Iran (Islamic Republic of)
11:37 - 1399/12/09
فقط 13 فروردین تعطیل بود!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
11:40 - 1399/12/09
پارسال حداقل یک بنده خدایی پیداشدوبه مردم امیدواهی دادوگفت ازشنبه همه چیزبه روال عادی برمیگردد
راستی شمایادتان نمیادکی بود؟
پاسخ ها
کرم
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
اگر نتیجه ی واکسن مشخص نیست پس چگونه است که شماها نمی‌گیرید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
ما که چهل ساله عید ندیدیم
Iran (Islamic Republic of)
11:55 - 1399/12/09
با سلام .محدودیت باشه بهتره میخایم عید وسال نو سالمی همراه با ارامشی داشته باشیم .لطفن برا چهارشنبه سوری هم تصمیمی اتخاذ شود واعلام کنن ک مردم رعایت کنن
Iran (Islamic Republic of)
12:42 - 1399/12/09
به لطف شما ها عید امسال هیچ چندین سال اینجوری خواهیم بودولی شما که همه جا میرید نگران نباشین قشنگ واکسن هاتون رو زدین کرونا روخنثی کردین برین خوش باشین عید از اولش برای ما بیچاره ها بجای عید عذابود دیگه
Iran (Islamic Republic of)
12:53 - 1399/12/09
اینکه گفتی یعنی چه؟
Iran (Islamic Republic of)
13:21 - 1399/12/09
از کجا فهمیدی زرنگ
Iran (Islamic Republic of)
13:36 - 1399/12/09
با این تفاوت که مردم راثشویق به سرمایه گذاری در بورس کردی و همه مردم را به خاک سیاه نشاندی،و خودت را به کوچه علی چپ زدی واقعا تاسف باره.
Iran (Islamic Republic of)
14:48 - 1399/12/09
جناب روحانی تمام پولامون رو توی بورس سوزوندی من که حلالت نمیکنم امیدوارم خدا هم نبخشتت
Iran (Islamic Republic of)
15:11 - 1399/12/09
اشتباه میکنی اتفاقا امسال خیلی خرابتر از پارسال هست
Iran (Islamic Republic of)
15:36 - 1399/12/09
۸سال است گند زدی به عید همه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج