نقدینگی 15 هزار میلیاردی با وام 25 میلیونی
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۶۷۸۵۱
۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵
۴۱۴۹
رئیس مرکز تحقیقات اقتصاد اسلامی دانشگاه شهید بهشتی گفت: دولت 2500 میلیارد تومان وام خودرو داد که ضرب در ضریب فزاینده 6 می شود 15 هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی در جامعه.
خبرگزاری تسنیم: حسین صمصامی در نشست تخصصی "شفافیت و سالم سازی اقتصاد" اظهار داشت: در نبود شفافیت اقتصادی سیاست های ما به کدام سو می رود؟ شفافیت یعنی روشن شدن نقش و عملکرد نهادها و بازیگران عرصه اقتصاد؛ ما برای سیاست گذاری در عرصه اقتصاد و نظارت و کنترل اقتصاد نیاز به شفاف سازی داریم.

وی افزود: وقتی یک پزشک می خواهد بیماری را درمان کند، ابتدا باید تشخیص درستی از بیماری وی دهد و بعد نسخه بپیچد؛ در اقتصاد نیز به همین منوال است، ابتدا باید وضع اقتصاد به درستی روشن شود و اگر می خواهیم مثلا برای رکود اقتصادی برنامه بریزیم باید بدانیم که علت رکود چیست و پس از آن ببینیم ابزارهای سیاست گذاری برای درمان چه خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات اقتصاد اسلامی دانشگاه شهید بهشتی با طرح این سوال که "آیا حمایت از خودروسازان اقتصاد را از رکود خارج می کند؟"، تصریح کرد: دولت 2500 میلیارد تومان وام خودرو داد که ضرب در ضریب فزاینده 6 می شود 15 هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی در جامعه؛ 2 هزار و 500 میلیارد تومان که وام خودرو است، باید دید 12.5 هزار میلیارد تومان کجا می رود و نظام بانکی این پول را چه خواهد کرد؟

صمصامی با بیان اینکه "دولت در فضای تاریکی دارد قدم برمیدارد و هیچ اطلاعات شفاف اقتصادی ندارد"، گفت: اقتصاد ایران به یک سکان‌دار قوی نیاز دارد که اطلاعات دقیقی از اوضاع داشته باشد که برای این کار نیاز به تشکیل بانک اطلاعاتی و شفافیت اقتصادی است و پس از آن باید با تحلیل های درست فضای اقتصادی را شفاف کرد.

وی ادامه داد: غیرشفاف ترین نهاد اقتصاد ما نظام بانکی است، به همین خاطر هر فسادی که رخ می دهد، یک ریشه اش در بانک ها است.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد با اشاره به معوقات گسترده سیستم بانکی گفت: بانک ها با استمهال وام ها، نقدینگی را بی خاصیت می کنند.

وی افزود: توان مالیاتی در اقتصاد ما حداقل 2 برابر وضع موجود است، ما اکنون 80 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داریم که در صورت ایجاد فضای شفافیت اقتصادی می توانیم این رقم را 2 برابر کنیم.

صمصامی با بیان اینکه "به دلیل عدم نظارت دقیق، بانک های ما به مکان خوبی برای پولشویی تبدیل شده اند"، گفت: ما داریم به سمتی می رویم که هر روز کنترل و نظارتمان در اقتصاد کمتر و کمتر می شود.

وی افزود: در سال 89 میزان بدهی دولت به بانک ها 29 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال 93 به 140 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و این یعنی دولت دارد امور جاری اش را به سختی می گذراند و از منابع بانک ها استفاده می کند.

این کارشناس اقتصاد با اشاره به افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی گفت: افزایش بدهی دولت به بانک ها و افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی یغنی افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی؛ یعنی دولت دارد با افزایش نقدینگی خودش را اداره می کند.

وی در پاسخ به اینکه "آیا سیاستمداران مانع اصل ایجاد شفافیت اقتصادی هستند"، گفت: شما اگر بخواهید اقتصاد را شفاف کنید، حتما منافع عده ای به خطر می افتد و طبیعتا آنها تمام تلاش خود را خواهند کرد که برای مقابله اقداماتی انجام دهند؛ ما نیاز به عزم ملی برای ایجاد شفافیت اقتصادی داریم؛ عزمی فراتر از دولت.

صمصامی افزود: بازارهای پولی باید به گونه ای درست شوند که پول را گیر نیندازند یعنی پول باید از تولید بدست آید نه از سود پول.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد تصریح کرد: می توان از افزایش دو برابری نقدینگی در دو سال گذشته و افزایش تکیه دولت به بانک ها نتیجه گرفت که تورم تک رقمی امکان ندارد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر