بوئینگ EA-18G گرولر؛ جنگنده‌ی ویژه جنگ الکترونیک!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۴۵۵۲۸
۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲
۱۸۸۹۵
بوئینگ EA-18G گرولر، هواپیمایی جنگی ساخت کمپانی بوئینگ است که نسخه توسعه یافته از جنگنده ی دو سرنشینه تحت عنوان ” F/A-18F سوپر هورنت” محسوب می شود.
وب‌سایت گانزمانیتور: بوئینگ EA-18G گرولر، هواپیمایی جنگی ساخت کمپانی بوئینگ است که نسخه توسعه یافته از جنگنده ی دو سرنشینه تحت عنوان ” F/A-18F سوپر هورنت” محسوب می شود. لازم به ذکر است بوئینگ EA-18G گرولر جایگزین "نورثروپ گرومن  EA-6B  بی پراولر” که در خدمت نیروی دریایی آمریکا قرار داشت، شده است. تولید این هواپیما که با قابلیت های جنگ الکترونیک طراحی شده، در سال 2007 آغاز و در اواخر سال 2009 وارد فاز عملیاتی شده است.

F/A-18F سوپر هورنت
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 

نورثروپ گرومن  EA-6B  بی پراولر
 
 بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک!
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 
 
توسعه

در 15 نوامبر سال 2001، کمپانی بوئینگ نخستین پرواز نمایشی موفقیت آمیز جنگنده ای به نام "F-1” که در واقع یک F/A-18F سوپر هورنت بود را گزارش کرد که  این هواپیما مجهز به سیستم جنگ الکترونیک ALQ-99 شده بود تا در نهایت اولین نسخه مفهومی از جنگنده ویژه جنگ های الکترونیکی با نام  EA-18  متولد شود.

دسامبر سال 2003، نیروی دریایی آمریکا که از نمونه مفهومی رضایت داشت؛ قراردادی را به منظور توسعه بیشتر EA-18  با بوئینگ منعقد کرد. به عنوان پیمانکار اصلی، کمپانی بوئینگ ملزم به ساخت کامل بدنه ی هواپیما، بال ها و مونتاژ نهایی شد. نورثروپ گرومن نیز به عنوان همکار اصلی برای ساخت قسمت های مرکزی و عقب بدنه و همچنین سیستم های نبرد الکترونیک وارد پروژه شد.

نخستین هواپیمای EA-18G در تاریخ 22 اکتبر سال 2004 وارد مراحل تولید شد. اولین فروند با نام EA-1 در سوم آگوست سال 2006 به صورت عمومی معرفی و سپس در 22 سپتامبر 2006، این هواپیمای جنگی به پایگاه هوایی رودخانه ی پاتوکسنت در مریلند منتقل شد.

EA-1
 
 بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک!

دومین هواپیما؛ EA-2 اولین پرواز خود را در تاریخ دهم نوامبر 2006 انجام داد و در 29 نوامبر به پایگاه مذکور تحویل داده شد.

هر دو هواپیما که نسخه های تغییر یافته ای از سوپر هورنت بودند از خط تولید سنت لوئیس جدا شدند و به منظور تبدیل به پیکربندی EA-18G گرولر ، در اختیار کمپانی بوئینگ قرار گرفتند. نهایتا در ژوئن 2008، پنج گرولر در پروژه پرواز آزمایشی حضور یافتند.

در گزارشی که در آوریل سال 2006 به دست آمد، دیوان محاسبات آمریکا از نگرانی های خود در مورد هوایپمای جنگی جدید پرده بردای کرد. طبق این گزارش، دیوان معتقد بود که سیستم جنگ الکترونیک EA-18G هنوز به طور کامل توسعه نیافته و این موضوع می تواند منجر به تاخیر در برنامه ها و افزایش هزینه ها در آینده شود! از این رو وزرات دفاع آمریکا پیشنهاد ارتقای هر چه بیشتر هواپیما از طریق خرید اجزای مورد نیاز و ضروری برای دست یابی به این هدف را اعلام کرد. همچنین عنوان شد که خرید EA-18G گرولر باید پس از پر شدن تمامی شکاف ها و اثبات کامل قابلیت های هواپیما، صورت گیرد.

نیروی دریایی آمریکا تاکنون 57 فروند از این هواپیمای جنگی را سفارش داده است تا با هواپیمای ئی ای-6 بی جایگزین شود. گفته می شود که اکثر این هواپیما ها در پایگاه هوایی جزیره وهیدبی در شهر اوک هاربور، آمریکا مستقر خواهند شد. در سال 2007، وزارت دفاع آمریکا تاییدیه ی آغاز برنامه ی تولید EA-18G در تعداد محدود را صادر کرد. مجوز تولید انبوه نیز در 23 نوامبر سال 2009 داده شد.

پایگاه هوایی جزیره وهیدبی

بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک!
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 

در 19 ام دسامبر سال 2014، نیروی دریایی آمریکا به صورت عمومی اعلام کرد که قصد تغییر قرارداد خود با کمپانی بوئینگ را دارد. طبق این تغییر، کمپانی به جای تولید سه هواپیما در ماه، مجبور به تولید دو هواپیما شد. همچنین 15 گرولر دیگر نیز توسط نیروی دریایی خریداری شد که لایحه ی بودجه ی آن به منظور امضا توسط رئیس جمهور وقت؛ باراک اوباما، در اواخر دسامبر 2014 در اختیار وی قرار گرفت. از طرفی بوئینگ اعلام کرد که ادامه ی روند تولید با تعداد کمتر از دو هواپیما در ماه، برای کمپانی مقدور نخواهد بود.

طراحی

عملکرد گرولر از نظر پرواز، مشابه  F/A-18F است. این هواپیمای جنگی در تمام طول ماموریت حمله قادر به همراهی سایر بمب افکن ها خواهد بود. از طرفی هواپیما در بیش از 90 درصد موارد با سوپر هورنت استاندارد، نقاط مشترک دارد. بسیاری از تجهیزات مخصوص نبرد الکترونیک، بر نوک بال ها و در فضایی که توپ 20 میلی متری داخلی قرار می گیرد، جاسازی شده اند. 9 جایگاه دیگر برای قرار دهی سلاح های اضافی آزاد خواهد بود. ترکیب دو سیستم ALQ-218 و ALQ-99، منجر شده است که هواپیما توانایی کاملی در راستای شناسایی تمام تهدیدات شناخته شده ی سطح به هوا به دست بیاورد. با این حال ممکن است سیستم فعلی برای مقابله با تهدیدات در حال ظهور و توسعه، کافی نباشد.

با توجه به آن که بوئینگ به دنبال ارتقای هر چه بیشتر این محصول است، احتمال دارد که رادار ALQ-99 با نمونه ای کامل تر جایگزین شده و سلاح های کاربردی تری نیز به مجموعه افزوده شود. با توجه به اطلاعات ارائه شده مربوط به سال 2014 تا زمان مذکور 100 فروند از ئی ای-18 جی گرولر تولید شده و هزینه تمام شده برای هر فروند برابر با 68.2 میلیون دلار بوده است.
 
 بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک!
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 
 
بوئینگ ویژه جنگ الکترونیک! 

تاریخچه ی عملیاتی

نخستین گرولر برای استفاده ی رسمی، در تاریخ 3 ژوئن سال 2008 به پایگاه هوایی جزیره ی وهیدبی منتقل شد. ارزیابی عملی EA-18G در اواخر ژوئیه ی سال 2009 پایان یافت و برای استفاده ی عملیاتی، موثر و مناسب اعلام شد.

در سال 2008، دولت استرالیا درخواست تایید صادرات از دولت آمریکا به منظور خرید تا 6 فروند بوئینگ EA-18G گرولر را مطرح کرد. لازم به ذکر است که این 6 فروند، جزئی از یک سفارش بزرگ 24 فروندی از F/A-18F سوپر هورنت بودند. استرالیا در 29 ام ژوئیه سال 2015، 12 فروند گرولر دریافت کرد و زمان تحویل مابقی جت ها تا سال 2017 برآورد شد.

مشخصات EA-18G گرولر

+ ویژگی های عمومی

– خدمه: 2

– طول: 18.31 متر

– طول بال: 13.62 متر

– ارتفاع: 4.88 متر

– مساحت سطح بال: 46.5 متر مربع

– وزن خالی: 15011 کیلوگرم

– وزن بارگیری شده: 21772 کیلوگرم

– بیشینه ی وزن برخاست: 29964 کیلوگرم

– ظرفیت سوخت داخلی: 6323 کیلوگرم

– ظرفیت سوخت خارجی: 4420 کیلوگرم

این هواپیما توانایی حمل بیش از 5 مخزن سوخت خارجی را دارد که آنرا تبدیل به یک سوخت رسان هوایی می کند.

– موتور هواگرد: 2 × توربوفن، جنرال الکتریک اف 414

– رانش خشک: 62.3 کیلو نیوتون

– رانش با پس سوز: 97.9 کیلو نیوتون

+ کارایی

– حداکثر سرعت: 1900 کیلومتر بر ساعت

– برد: 2346 کیلومتر

– سقف پرواز: 15000 متر

– بارگیری بال: 453 کیلوگرم بر متر مربع

– نسبت نیرو به وزن: 0.93

+ جنگ افزار ها

– جایگاه حمل سلاح: در مجموع 9 جایگاه؛ 6 جایگاه زیر بال، 3 جایگاه زیر بدنه با ظرفیت 8050 کیلوگرم سوخت خارجی و مهمات

گرولر هایی که هم اکنون فعال هستند به منظور دفاع از خود، مجهز به موشک هوا به هوای میان برد پیشرفته ی ایم- 120 (آمرام)، موشک هوا به زمین ضد رادار پر سرعت ای جی ام- 88 هارم هستند. توپ اتوماتیک هیدرولیک ام 61 والکان نیز با جعبه های الکترونیکی که به کنترل هر چه بیشتر سیستم های جنگ الکترونیک هواپیما و در عین حال به هماهنگی آن ها کمک می کنند، جایگزین شده است.

باتوجه به اطلاعاتی موجود در رابطه با  قابلیت نصب تسلیحات، این هواپیمای جنگی با استفاده از موشک ای جی ام- 154 JSOW که در قسمت زیرین بال ها قرار می گیرد و AN/ASQ-228 ATFLIR در قسمت مرکزی بدنه، نیز قادر به شرکت در ماموریت ها خواهد بود.

+ تجهیزات الکترونیک

  •     Raytheon AN/APG-79 Active electronically scanned array (AESA) radar
  •     Mnemonics, Inc 990-1119-001 Electronic Attack Unit (EAU) AES Mission Computer
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر