اکران «فصل فراموشی فریبا» در کشورهای عربی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۳۱۵۱۳
۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
۱۳۲۷۶
به گفته عباس رافعی کارگردان «فصل فراموشی فریبا» این فیلم در کشورهای عربی در حال اکران است و به زودی در رومانی هم به نمایش گذاشته می شود.
خبرگزاری مهر: عباس رافعی کارگردان سینما درباره اکران فیلم سینمایی «فصل فراموشی فریبا» در کشورهای عربی گفت: حضور در جشنواره ها می تواند راه را برای ورود به بازارهای جهانی باز کند، اما این حضورها نباید مقصد و هدف نهایی باشند. جشنواره ها معمولا مثل مفصل ها و لولاهایی عمل می کنند که آثار را به اکران عمومی، صاحبان سینما و پخش‌کننده ها در کشورهای مختلف معرفی می کنند و ما هم باید از فرصت حضورهای جشنواره ای برای ورود به بازارهای دنیا و پخش جهانی آثار ایرانی استفاده کنیم.
 
اکران «فصل فراموشی فریبا» در کشورهای عربی

وی افزود: فیلم سینمایی «فصل فراموشی فریبا» در حدود ۸۹ جشنواره جهانی شرکت کرد و بیشترین جوایز فنی مثل جایزه تدوین، فیلمبرداری و... را برای سینمای ایران به ارمغان آورد در حالی که فیلم های سینمای ایران اغلب جایزه های مفهومی مثل جایزه ویژه هیات داوران، جایزه ویژه منتقدان را دریافت می کنند و کمتر پیش می آید که جوایز فنی بگیرند. البته اگر ما با استانداردهای سینمای جهان فیلم بسازیم این اتفاق می افتد و فیلم ما به شکل استاندارد وارد چرخه خارجی می شود.

کارگردان «راز مینا» توضیح داد: من به عنوان یک پخش کننده و نه به عنوان یک نویسنده یا کارگردان، تلاش کردم که فضا و بستری را به وجود بیاورم که «فصل فراموشی فریبا» بتواند وارد اکران عمومی شود برای مثال هنگامی که فیلم در فستیوال های خارجی حضور داشت در حاشیه جشنواره با پخش کننده ها ارتباط برقرار می کردم. البته یک شانسی که من داشتم این بود که پیش از این سه فیلم عربی ساخته بودم و یکی از فیلم هایم با عنوان «بیگانگان» به اکران وسیع در کشورهای عربی دست پیدا کرده بود از همین رو توانستم با پخش کننده های محلی ارتباط برقرار کنم و در وهله اول فیلم «فصل فراموشی فریبا» را در لبنان دوبله کردیم چون معتقدم فیلم برای اکران در یک کشور دیگر باید به زبان آنها باشد و زیرنویس کردن آثار خیلی جواب نمی‌دهد.

رافعی افزود: ما بعد از دوبله فیلم، پخش کننده ای پیدا و او را در سود فیلم سهیم کردیم و اکران «فصل فراموشی فریبا» از کشور کویت شروع شد و این برای اولین بار بود که یک فیلم ایرانی در کویت اکران عمومی می شد از همین رو پس از اینکه همان پخش کننده با فروش خوب این فیلم مواجه شد، اکران این فیلم در اردن و دیگر کشورهای عرب زبان را نیز بر عهده گرفت. البته برای من فقط اکران «فصل فراموشی فریبا» مدنظر نبود بلکه اعتقاد دارم اگر فیلم های ایرانی بتوانند در کشورهای مختلف اکران عمومی شوند، با مردم عام سخن بگویند و ارتباط حسی برقرار کنند، این موضوع می تواند برای امنیت ملی ما هم مفید و موثر باشد.

اعتقاد دارم اگر فیلم های ایرانی بتوانند در کشورهای مختلف اکران عمومی شوند، با مردم عام سخن بگویند و ارتباط حسی برقرار کنند، این موضوع می تواند برای امنیت ملی ما هم مفید و موثر باشد

رافعی با اشاره به ارتباطی که خارجی ها با فیلم های ایرانی برقرار می کنند، بیان کرد: به نظرم وقتی کشورهای دیگر فیلم های ما را می بینند، نگران شخصیت درونی فیلم می شوند، یک جاهایی برای او دست می زنند و حتی یک جاهایی برای او گریه می کنند به همین دلیل به واسطه همین آثار متوجه می شوند که مردم ما مثل خودشان عاشق می شوند و زندگی می کنند. همین موضوعات در ناخودآگاه مخاطبان خارجی باقی می ماند و اگر کشور آنها قصد بدی درباره کشور ما داشته باشد و برای انجام آن قصد بد از مردمش رای گیری کند، مخاطبان به دلیل خاطرات خوبی که از طریق سینما از ما به دست آورده اند، این اجازه را نمی دهند و به طور ناخودآگاه مدافع منافع ملی ما می شوند.

این کارگردان اظهار کرد: تصویر و سینما می تواند کارهای بزرگی برای ما بکند اما ما از نیروی جادویی صنعت سینما غافل شده ایم این در حالی است که آمریکا پیش از حمله به یک کشور، درباره آن کشور فیلم می سازد و افکار عمومی را از همین طریق متقاعد می کند که باید به آن کشور حمله کنند برای مثال درباره عراق و افغانستان همین کار را کرد.

وی ادامه داد: اکران عمومی آثار سینمای ایران در دیگر کشورها نیاز به عزم ملی دارد که حداقل بتوانیم اکران عمومی کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه را به دست بگیریم اما در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که سینمای های کشورهای عربی و منطقه در دست آمریکا، اروپا و یا هندی ها است و سینمای ایران هیچ جایی در بین آنها ندارد بنابراین فکر می کنم که حالا که یک روزنه باز شده و فیلم «فصل فراموشی فریبا» توانسته وارد این چرخه شود باید این فرصت را غنیمت بشماریم و به اکران آثار ایرانی در این کشورها ادامه دهیم. من اگر فیلم دیگری داشتم خودم این موضوع را ادامه می دادم ولی من بعد از «فصل فراموشی فریبا» دیگر فیلم نساختم که به این چرخه وصل کنم و ادامه دهم.

رافعی عنوان کرد: تداوم این امر به حمایت مسئولان بستگی دارد که آثار ایرانی را وارد این چرخه کنند این در حالی است که من در این موقعیت این تجربه را به دست آوردم. جالب است که بگویم حتی پیش از این هیچکس از من نپرسید که «فصل فراموشی فریبا» چگونه توانست در ۸۹ فستیوال حضور  پیدا کند و اصلا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی در جریان نیستند که این فیلم چگونه به این موقعیت دست پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: من فقط به دنبال این نبودم که از جشنواره های مختلف جایزه بگیریم بلکه به عنوان یک تهیه کننده بخش خصوصی به دنبال بازگشت سرمایه بودم و این انگیزه بازگشت سرمایه باعث شد که بتوانم وارد چرخه اکران شوم.

این کارگردان اظهار کرد: در حال حاضر از سوی کشور رومانی هم در خواست هایی شده است که این فیلم  را در آنجا اکران کنیم زیرا پیش از این «فصل فراموشی فریبا» در جشنواره های رومانی حضور پیدا کرده و جایزه دریافت کرده بود. البته این روزها بحث خشونت علیه زنان در اروپا داغ است و همین موضوع به کمک این فیلم می آید که فیلم را در آنجا هم اکران کنیم از همین رو با یک پخش کننده در حال رایزنی هستیم.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه پیش از این حوزه هنری از پخش وسیع این فیلم در ایران ممانعت کرد من راه چاره را در اکران در خارج از ایران پیدا کردم تا بتوانم برگشت سرمایه داشته باشم.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
ادیب_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر