دستگیری برخی از ایرانیان به دلایل واهی در آمریکا
۶۳۱۹۶۸
۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
۴۰۵۷
معاون امور بین الملل و همکاری‌های بین المللی قضایی دبیر ستاد حقوق بشر گفت: تعدادی از ایرانیان در زندان‌های آمریکا به بهانه‌های واهی زندانی هستند و آمریکا نیز تقاضای دستگیری و استرداد تعدادی را به بهانه‌های دورزدن تحریم‌ها از کشور‌های دیگر داشته است.
خبرگزاری میزان: معاون امور بین الملل و همکاری‌های بین المللی قضایی دبیر ستاد حقوق بشر گفت: تعدادی از ایرانیان در زندان‌های آمریکا به بهانه‌های واهی زندانی هستند و آمریکا نیز تقاضای دستگیری و استرداد تعدادی را به بهانه‌های دورزدن تحریم‌ها از کشور‌های دیگر داشته است.
 
کاظم غریب آبادی اظهار كرد: تا جایی که اطلاع داریم وضع برخی از این زندانیان در آمریکا مناسب نیست و با اینکه آمریکا ادعای حقوق بشر را دارد به هیچ وجه به حقوق اولیه این زندانیان توجهی نمی‌کند.

وی گفت: یک ماه پیش فردی که برادرش در آمریکا زندانی است به ستاد حقوق بشر مراجعه کرد و احکامی را به ما نشان داد که حاکی از این بود که برادرش حدود یک دهه پیش حکمش سپری شده است، اما همچنان بصورت غیرقانونی او را در زندان نگه داشته اند که ما پیگیری‌هایی در این زمینه با همکاری وزارت امور خارجه آغاز کردیم.

غریب آبادی افزود: از سوی دیگر وضع ایرانیانی که آمریکا تقاضای بازداشت، دستگیری و استرداد آن‌ها را برای محاکمه کرده است وضع مناسبی نیست، به عنوان مثال خانم قدس کنی که در استرالیا دستگیر شده است، آمریکا خواهان استرداد اوست و با اینکه مادری باردار و در آستانه وضع حمل است، این درخواست آمریکایی‌ها بسیار واهی و ضد حقوق بشری است و اقدامات دولت استرالیا نیز که این زن باردار را در زندان نگه داشته اند کاملا مغایر با اقدامات حقوق بشری است.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما دو هفته پیش در جلسه‌ای با نمایندگان دستگاه‌های ذیربط تصمیم گرفتیم که علاوه بر پیگیری‌های وزارت امور خارجه از طریق حقوق بشری نیز پیگیری‌هایی داشته باشیم و شکایت یکی از این روش هاست که جمهوری اسلامی و خانواده افراد می‌توانند از دولت آمریکا شکایت کنند.

غریب آبادی گفت: البته باید در این خصوص رسانه‌های داخلی، منصف، بی طرف و حتی رسانه‌های حرفه‌ای خارجی نقش پررنگی داشته باشند که چگونه است وقتی یکی از اتباع ایرانی که تابعیت مضاعف آمریکایی دارد (البته ما این تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسیم) جرمی را مرتکب و طبق قانون در محکمه صالح محاکمه می‌شود، آمریکایی‌ها داد حقوق بشری سر می‌دهند و آن را به عنوان بازداشت و محکومیت سیاسی و ضد حقوق بشری جلوه می‌دهند، در حالیکه هموطنان ما به بهانه‌های واهی در زندان‌های آمریکا بسر می‌برند و هیچ یک از مقامات حقوق بشری موضعی اتخاذ نمی‌کند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج