سی. تی. آنژیو بهتر است یا آنژیوگرافی؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۷۹۹۶
۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
۲۵۴۴۱۹
آنژیوگرافی و سی. تی. آنژیوگرافی هردو روش‌هایی دقیق برای بررسی رگ‌های اصلی خون رسان (کرونر) قلب هستند. فرق بین این ۲ و معایب و مزایای هریک چیست؟

برترین‌ها: آنژیوگرافی و سی. تی. آنژیوگرافی هردو روش‌هایی دقیق برای بررسی رگ‌های اصلی خون رسان (کرونر) قلب هستند. اما هزینه آنژیوگرافی که با عبور یک لوله باریک از رگ پا به قلب انجام می‌شود، تقریبا سه برابر هزینه سی. تی. آنژیوگرافی است که فقط با یک تزریق وریدی در دست انجام می‌شود. زمانی که صرف آنژیوگرافی می‌شود نیز چندین ساعت بیشتر از سی. تی. آنژیوگرافی است. پس چرا پزشکان متخصص قلب اکثرا آنژیوگرافی را پیشنهاد می‌کنند؟ فرق بین این ۲ و معایب و مزایای هریک چیست؟

کاهش خطر با سی. تی. اسکن

امروزه با کمک سی. تی. اسکن، عروق قلب بدون نیاز به آنژیوگرافی بررسی می‌شوند و در اکثر موارد بیمارانی که مشکلات قلبی دارند تنگی‌های احتمالی عروق‌شان با دقت بالا از این طریق قابل بررسی خواهد بود. به همین دلیل در بسیاری از مراکز دنیا میزان آنژیوگرافی تشخیصی به‌شدت کاهش پیدا کرده است. با استفاده از سی. تی. اسکن می‌توان نقشه تنگی‌های عروق را به دست آورد و بعد تصمیم به انجام آنژیوپلاستی، بای‌پس عروقی و... گرفت. به این ترتیب می‌توان خطرات احتمالی آنژیوگرافی غیرضروری را کاهش داد.

سي.تي. آنژيو بهتر است يا آنژيوگرافي؟

بررسی تنها با یک تزریق ساده

در سی. تی. آنژیو، ماده حاجب (ماده‌ای برای افزایش کنتراست در پرتونگاری) با سرعت بالا در ورید دست تزریق می‌شود. سپس این ماده به قلب و بعد از آن به سایر ارگان‌های بدن منتقل می‌شود. با در نظر گرفتن زمان ورود ماده حاجب به شریان‌های ارگان مورد نظر از آن عکسبرداری می‌شود. برای مثال زمانی که ماده حاجب را به ورید دست تزریق می‌کنند حدود ۱۰ ثانیه بعد دارو به قلب وارد و از آن خارج می‌شود. سپس حدود ۲۰ ثانیه بعد وارد عروق شکم می‌شود و حدود ۳۰ ثانیه بعد از آن به عروق پا می‌رود. قبلا برای تصویربرداری از شریان با دستگاه معمولی لازم بود بیمار را به اتاق آنژیوگرافی ببرند و شریان را در پا سوراخ کنند و این کار را انجام دهند. اما الان تنها با تزریق ماده حاجب در دست مثل سایر تزریق‌های وریدی این کار را انجام می‌دهند. به این ترتیب نیاز به انجام یک آنژیوگرافی معمولی که کاری وقت‌گیر و سخت است، کنار گذاشته می‌شود.

بیمار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد مرخص می‌شود

بیمار بعد از انجام عکسبرداری در سی. تی. آنژیوگرافی می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد مرخص شود و مشکلی نخواهد داشت. سی. تی. آنژیوگرافی عمل دردناکی نیست. فقط گاهی‌اوقات زمانی که ماده حاجب با سرعت داخل ورید تزریق می‌شود ممکن است ورید پاره شود و ماده زیر پوست برود که البته این اتفاق بسیار نادر است و سالی یک یا دو بار بیشتر رخ نمی‌دهد. هزینه سی. تی. آنژیوگرافی تقریبا یک‌سوم آنژیوگرافی است. البته سی. تی. آنژیوگرافی انواع مختلفی دارد برای مثال می‌توان به سی. تی. آنژیوگرافی مغز، قلب، ریه و... اشاره کرد. هزینه آن بسته به نوع سی. تی. آنژیو و دولتی یا خصوصی بودن بیمارستان می‌تواند از ۱۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متفاوت باشد. سی. تی. آنژیو توسط رادیولوژیست‌ها در مراکز مختلف دولتی و خصوصی پیشرفته کشور از جمله بیمارستان امام خمینی انجام می‌شود. حداقل ۱۰ تا ۱۲ دستگاه خیلی خوب برای انجام سی. تی. آنژیو در ایران موجود است.

چه زمانی آنژیوگرافی به سی. تی. آنژیو ترجیح داده می‌شود؟

گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک مبنی بر اینکه بیمار گرفتگی رگ دارد، زیاد است. در چنین مواقعی از ابتدا بیمار آنژیو‌گرافی می‌شود. اما گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک خیلی زیاد نیست؛ بنابراین سی. تی. آنژیو انجام می‌شود. در هر حال تکنیک سی. تی. آنژیو به اندازه آنژیوگرافی دقیق نیست. اگر احیانا سی. تی. آنژیوگرافی یک رگ تنگ را نشان بدهد این تنگی حتما باید با آنژیوگرافی تایید شود. یعنی اگر سی. تی. آنژیوگرافی نشان دهد رگ آنقدر تنگ است که نیاز به عمل جراحی دارد، جراح با گزارش سی. تی. آنژیو بیمار را به اتاق عمل نمی‌برد. بلکه مجدد آنژیوگرافی انجام می‌دهد و با گزارش آنژیوگرافی او را جراحی می‌کند؛ بنابراین اگر شک بالینی پزشک در مورد گرفتگی رگ زیاد باشد انجام سی. تی. آنژیوگرافی در واقع تحمیل یک هزینه اضافی به بیمار خواهد بود.

سي.تي. آنژيو بهتر است يا آنژيوگرافي؟

آنژیوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آنژیوگرافی، بیمار در بیمارستان بستری و در محل کشاله ران یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود. سپس یک لوله باریک از رگ پا به داخل رگ‌های قلب فرستاده می‌شود. بعد از آن، مواد مورد نظر (ماده حاجب) به درون لوله تزریق می‌شود و به رگ‌های قلب منتقل می‌شود. در این حین از رگ‌ها عکس گرفته می‌شود تا گرفتگی عروق، درصد تنگی و اینکه کدام رگ و کجای رگ تنگ است، مشخص شود.

آنژیوگرافی دردناک نیست!

در آنژیوگرافی موضع مورد نظر برای وارد کردن لوله ابتدا با تزریق ماده بی‌حس‌کننده گزیلوکائین (همان بی‌حس‌کننده‌ای که در دندانپزشکی استفاده می‌شود) بی‌حس می‌شود و بعد از آن دیگر بیمار دردی حس نخواهد کرد و متوجه حرکت لوله در رگ نمی‌شود. بعد از انجام آنژیوگرافی نیز بیمار همانجا در بیمارستان بستری می‌شود و یک کیسه شن سنگین روی موضعی که لوله وارد آن شده بود، قرار می‌دهند تا جلوی خونریزی شریان را بگیرند و شریان جوش بخورد. جوش خوردن شریان به سادگی جوش خوردن ورید نیست؛ بنابراین لازم است کیسه شن روی آن فشار بیاورد تا رگ در موضعی که سوراخ شده بود ترمیم شود. تقریبا زمانی معادل صبح تا عصر بیمار باید در این حالت باشد و راه نرود و استراحت کند.

همیشه لازم نمی‌شود که بیمار شب را در بیمارستان سپری کند. فقط بیمارانی که احتمال عوارض برای‌شان زیاد است یک شب بستری می‌شوند. در واقع اگر بیمارستان تخت خالی داشته باشد سعی می‌کند همه بیماران را ۲۴ ساعت نگه دارد، اما مراکزی که خیلی شلوغ هستند، بیمارانی که خطر برای‌شان کمتر است و هوشیار هستند، صبح آنژیوگرافی شده و عصر مرخص می‌شوند؛ هیچ مشکلی هم برای‌شان ایجاد نمی‌شود.

تصمیم‌گیری با پزشک است

یکی از مواردی که شک بالینی ایجاد می‌کند درد تیپیک قلبی است. این درد هنگام فعالیت ایجاد می‌شود. البته یکسری فاکتور‌های خطر هم بر ایجاد این درد تاثیر گذارند. برای مثال اگر فرد دیابت یا فشار خون یا چربی خون بالا داشته باشد یا سیگار بکشد و در سنین میانسالی باشد و هنگام فعالیت مثلا بالا و پایین رفتن از پله احساس کند قفسه سینه‌اش درد می‌گیرد و با استراحت دردش فروکش می‌کند. در واقع دچار درد تیپیک قلبی شده است. چنین بیمارانی با احتمال ۹۰ درصد بالا‌گرفتگی رگ دارند و انجام سی. تی. آنژیوگرافی برای‌شان یک تکنیک اضافه است و باید مستقیما آنژیوگرافی شوند.

سی. تی. آنژیو زمانی کاربرد دارد که شک پزشک کم باشد و فقط بخواهد وجود مشکل قلبی را رد یا تائید کند. برای مثال اگر یک خانم جوان دچار دردی مبهم شده باشد و به فرض یک فاکتور خطر هم داشته باشد، اما شک پزشک به گرفتگی رگ زیاد نباشد برای او سی. تی. آنژیوگرافی انجام می‌دهد. یا در مثالی دیگر اگر بیمار بخواهد یک جراحی غیر قلبی داشته باشد مثلا یک تومور قلبی داشته باشد، اما هیچ فاکتور خطری برای گرفتگی رگ نداشته باشد می‌تواند سی. تی. آنژیوگرافی شود و اگر رگ سالم باشد جراح فقط آن تومور را بر می‌دارد.

سي.تي. آنژيو بهتر است يا آنژيوگرافي؟

آنژیوگرافی خطرناک نیست

عوارض و خطرات آنژیوگرافی بسیار کم است. مهم‌ترین عارضه آن حساسیت به ماده حاجب است که آن هم احتمالش کم است. این حساسیت ممکن است خود را به صورت تهوع و استفراغ یا خارش‌های پوستی نشان دهد یا در موراد خیلی شدید‌تر ممکن است بیمار مانند هر حساسیت دیگری به شوک برود. البته این حالت بسیار نادر است و نباید ایجاد استرس کند. عارضه دیگر آنکه باز هم احتمالش کم است و بیشتر در کسانی دیده می‌شود که دیابتی هستند و مشکل کلیه دارند، نفروپاتی یا همان آسیب کلیه به دلیل تزریق ماده حاجب است.

البته پزشکان با تکنیک‌ها و تمهیداتی که از قبل در نظر می‌گیرند از رخداد آن پیشگیری می‌کنند. از دیگر عوارض آنژیوگرافی می‌توان به تهاجمی بودن تکنیک، آریتمی‌های قلبی، مشکل در بند آمدن خون در قسمتی که میله از آن وارد شده، ایجاد فیستول شریان به ورید، تجمع خون یا کبودی یا هماتوم موضعی و... اشاره کرد که پزشکان با رعایت نکات خاصی از ایجاد آن‌ها پیشگیری می‌کنند. در کل اگر بخواهیم آنژیوگرافی را با یک تکنیک تهاجمی مقایسه کنیم، عوارض آن بسیار کمتر است و نگران‌کننده نیست.

بیمار حین آنژیوگرافی به صورت مرتب مانیتور می‌شود یعنی فقط پزشک به تنهایی حضور ندارد و یک نفر دیگر مستقیما ضربان قلب بیمار را تحت‌نظر دارد و به محض ایجاد آریتمی، سریع میله را بیرون می‌کشد. همچنین اگر کسی زمینه آسم و آلرژی داشته باشد از قبل حتما به او داروی ضدحساسیت می‌دهند. اگر هم در بیمار همان لحظه حساسیت ایجاد کرده و تهوع و استفراغ کند، سریع همان موقع آمپول‌های لازم برایش تزریق می‌شود؛ بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1392/10/11
18 سال پیش عمل بای پاس انجام دادم اخیرا با یک سقوط فشار خون مواجه شدم پس از سه روز بستری در سی سی یو دکتر برایم CTA نوشته بود برای این کار دوجا بیشتر نبود یک جا رفتم کارشان جالب نبود جواب دوهفته طول می کشید عکس ها انباشته می شدند و بعد یک پزشک می نشست و یکباره همه این عکسها را می دید و نتیجه را می نوشت از این رو من منصرف شدم
Iran, Islamic Republic of
19:56 - 1394/05/01
سلام مادر بزرگ من بعد از سکته خفیف قلبی بخاطر آنژیو درگذشت. او آنچنان از لحاظ جسمانی سالم بود که امسال در اوج گرما ۳۰ روز ،روزه اش را بدون هیچ مشکلی گرفت. حتی یک روز هم به پیشواز رفتگر از فعالیت بالای بدنی برخوردار بود.علت سکته خفیف نیز هیجانی شدن عنوان شده.به نظر شما چند درصد احتمال ناشی گری پزشک معالج در مرگ ایشان نقش دارد. با تشکر.
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1394/05/21
ببخشید در سیتی آنژیوگرافی نوشتید سالی یکی دوبار ممکن است ورید پاره شود درحالیکه درعلم پزشکی آمار این مورد را بر اساس تعداد مریض ها ی پذیرفته شده بیان میکنند نه بر اساس سال وماه و....باتشکر
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1395/01/26
من سیتی انزیوگرافی انجامن داده ام که نشانگر اینست ا که بعضی از رگهای قلبم دارای گرفتگی ملایم ویا قابل توجهی میباشد ولی تا کنون هیچ گونه ناراحتی قلبی نداشه ام ایا ا نجام انزیو گر افی برای من لازم میباشد؟
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1395/04/16
سلام،مادرمن50سال دارن،اخیرا دچار درد درناحیه قفسه سینه شدن ،دکتر بعد ازانجام نوار قلب گفتن آنژیو،مادر من بیشتر تپش قلب دارن تا دردقفسه سینه،هنگام فعالیت درد ندارن،2تاسوال دارم،1:حقیقت داره ک بعد از آنژیو عمر آدم کم میشه؟2،بنظرتون سیتی برای ایشون مناسبترنیست؟
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1396/09/11
سلام سیتی آنژیو همان اسکن قلب هسته ای است؟
درسته بعد آنژیو بیمار به مرگ نزدیکتر می شود؟
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
بابا ایول داری تو
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1397/05/20
با سلام
سی تی آنژیو یک تست غیر تهاجمی است که در بیماران با ریسک متوسط قلبی که نتوانند تست ورزش انجام دهند به کار میرود و هرگز نمیتواند به جای انژیو استفاده شود .
آنژیو تست تهاجمی است و در بیماران با ریسک بالا بکار می رود . تعیین ریسک با معیارهایی است که توسط پزشک تعیین میگردد و از حوصله این بحث خارج است ...
پاسخ ها
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
امیدوارم به این نته هم توجه کنید که سی تی آنژیو رو رادیولوژیست انجام میده با 1/3 هزینه و زمان آنژیو گرافی در حالی که آنژیو گرافی رو متخصص قلب با 3 برابر هزینه انجام میده.امیدوارم متخصصان بخاطر جیبشون هم که شده انصلف رو کنار نگذارند.
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1397/06/03
سلام من دوماه پیس دو در طول دوروز سه با حمله ی فلبی بهم دیت داد به دکتر مراجعه کردم اول نوار بعد امو کردن که هیچ کدام مشکلی نداشت برای اطمینان تست دادم که اصلا قلبم درد نداست ولی پاهام درد گرفت دکتر گفت برای اینکه مطمعن سویم باید سی تی انحام بدم ولی من وقتی مراجعه کردم برای سی تی خیلی ترسیدم و انجام ندادم الان هم فکرم خیلی خراب هست ایا من نیاز به سی تی دارم چون اصلا هم قلبم درد ندارد فقط گاهی که عصبی میشم ی کوچولو دچار تیر کشیدن میشوم
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1397/07/01
سلام
هزینه ش چقدره ؟!
محمد درباره سی تی آنژیو بهتر است یاآنژیوگرافی
Iran, Islamic Republic of
04:41 - 1397/08/16
پسرمن دوماه ونیم داشت سی تی آنژیوشدوگفتن باید عمل شه عمل که شدبعدازعملش ده روزبیشتر طاقت نیاوردوفوت کرد
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/10/28
سی تی آنژیو خطر ابتلا به سرطان رو تا آخر عمر افزایش میده به خاطر ماده ای که استفاده میشه. بعضی دکترا به راحتی سی تی آنژیو تجویز میکنن در حالیکه عوارض بسیار خطرناکی داره.
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1398/12/11
گرفتگی رگ گردن سمت چپ 70درصد سمت راست 50 درصد بیمار مصرف وارفارین دارد و کراتین 3
چه باید کرد؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر