هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟!
۶۸۳۶۹۸
۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
۸۱۸۵
تبدیل کارت‌های ملی کاغذی قدیمی به کارت‌هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی جدید برای شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم کارایی بیشتری خواهد داشت؛ اما با این همه این تبدیل وضعیت مشکلاتی را هم برای شهروندان به وجود آورده است.

خبرگزاری ایسنا: تبدیل کارت‌های ملی کاغذی قدیمی به کارت‌هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی جدید برای شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم کارایی بیشتری خواهد داشت؛ اما با این همه این تبدیل وضعیت مشکلاتی را هم برای شهروندان به وجود آورده است.

حرکت به سمت فناوری‌های جدیدتر همیشه برای دولت‌ها جذاب بوده است؛ مخصوصا که این فناوری‌ها در افزایش انجام دورکاری و همچنین در مسائل امنیتی به آن‌ها کمک می‌کند. یکی از اساسی‌ترین این حوزه‌ها برای پذیرش فناوری‌های جدید حوزه‌های هویتی مربوط شهروندان است.

همانطور که می‌دانید نخستین کارت‌های ملی صادر شده در کشور ما از سال ۱۳۸۰ به بعد بود که در آن موقع با دریافت هزینه‌ای جزئی از شهروندان انجام شد؛ امری که البته با گذشت تقریبا ۱۲ سال دوباره باید از اول انجام شود.

برای تبدیل کارت‌های ملی که اساسی‌ترین برگه هویتی هر شهروند ایرانی است، مدت ۱۲ سال تقریبا مدت بسیار کمی تلقی می‌شود؛ چرا که تغییر کارت‌هایی در این سطح فراگیری علاوه بر درگیر کردن بخشی از تمرکز اجرایی قوه مجریه همچنین باعث تحمیل هزینه‌هایی هم به شهروندان می‌شود. هر چند ممکن است گفته شود مبلغ ۳۱ هزار تومان - بدون احتساب هزینه های جانبی احتمالی- مبلغ زیادی نیست اما بر اساس اظهارات شهروندان، واقعیت این است که این مبلغ برای بسیاری از افراد بالاست و در نتیجه برای آن‌هایی که کمترین درآمدها را دارند، پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار تومان برای یک خانواده پنج نفره خود چه بسا یک گرفتاری به حساب بیاید.

گذشته از اینکه این تبدیل وضعیت ضرورت دارد یا نه، برخی‌ شهروندان حتی به عدم تناسب هزینه‌های دریافتی با ارائه کارتی در ابعاد کارت هوشمند ملی هم معترض‌اند. این در حالی است که شهروندان برای دریافت کارت‌های بانکی حداکثر تا سقف ۵۰۰۰ تومان پرداخت می‌کنند؛ کارت‌هایی که با آن می‌توان عملیات‌های پیچیده بانکی را انجام داد. به فرض اینکه این کارت‌ها با همین قیمت هم تولید شوند اما به اعتقاد برخی تحلیلگران، به دلیل هزینه‌های بالا به نظر می‌رسید که دولت باید به سهم خود بخشی از این هزینه را متقبل می‌شد تا شهروندان فشار اقتصادی کمتری را متحمل شوند.

برخی کاربران همچنان با گذشت مدت زمانی که از آغاز ثبت نام کارت ملی هوشمند می‌گذرد، بر این عقیده‌اند که این هزینه‌ای هم که به گفته وزیر ارتباطات در دفاتر پستی رایگان شده، همچنان در برخی از دفاتر از مراجعه کنندگان دریافت شده است. برخی هم معتقدند که پول و مبالغ دریافتی از سوی کافی نت‌ها باید حذف می‌شد.

اما ماجرای رایگان شدن از این قرار بود که تا پیش از این برخی شعب پست بانک‌ها به دریافت مبلغی تحت عنوان هزینه انجام پیش ثبت نام اقدام می‌کردند تا اینکه صبح روز ۵ دی ماه ۱۳۹۶، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - طی بازدیدی سرزده از یکی از دفاتر خدمات پستی در محدوده چهارراه لشگر شهر تهران در جریان روند فعالیت این مراکز قرار گرفت و متوجه اخذ هزینه‌ای از طرف این مرکز از مشتریان خود با عنوان هزینه انجام مراحل "پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی" شد و دستور لغو دریافت این هزینه را صادر کرد.

بنا بر این دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برخی سیستم‌های کامپیوتری برای انجام پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی توسط خود مراجعان در محل دفاتر خدمات پستی نصب شد و همچنین کارمندان این دفاتر ملزم شدند تا برای انجام رایگان این مرحله با مراجعان همکاری کنند.

بنابراین بر اساس اطلاعیه پست تنها ناظر بر رایگان شدن مرحله "پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی" در دفاتر خدمات پستی و نه ملغی شدن هزینه کارت ملی هوشمند است. متقاضیان برای ثبت نام باید وارد سامانه کارت ملی هوشمند به آدرس www.ncr.ir شوند. پس از ورود به سامانه باید وارد قسمت ثبت نام جدید شوند که در این صفحه فرمی نمایش داده می شود که باید آن را با دقت و بر اساس اطلاعات شخصی خود وارد کنند.

اما اگر ثبت نام شما برای دریافت کارت هوشمند ملی موفق باشد و واجد شرایط کارت ملی باشید، پس از ثبت اطلاعات برای شما کد رهگیری فرستاده شده و به صورت خودکار وارد بخش نوبت گیری می‌شوید و با داشتن کد ملی و کد رهگیری به بخش نوبت گیری دسترسی پیدا می‌کنید.

از سوی دیگر تا پیش از این دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاتر خدمات پستی که زیرمجموعه‌ای از شرکت ملی پست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند همانند دیگر مراکز "کافی نت"ی به اخذ مبالغی از مراجعین با عنوان حق ثبت نام اقدام می‌کردند که این هزینه در دفاتر خدمات پستی از مراجعان دریافت نخواهد شد. مراجعه کنندگان البته هزینه‌ای به مبلغ ۲۰ هزار تومان را در این مرحله باید به حساب ثبت احوال واریز کنند.

پیش از این اما سیف الله ترابی - سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور - با بیان اینکه حداکثر زمان صدور کارت هوشمند ملی از مرحله درخواست تا صدور کارت ۱۵ روز تا یک ماه است، گفته بود: هزینه درخواست کارت هوشمند ملی از تکمیل ثبت نام تا تحویل در سراسر کشور حداکثر ۱۱ هزار تومان است و افراد باید مبلغ ۲۰ هزار تومان نیز به حساب خزانه دولت واریز کنند. دریافت هزینه‌ای بالغ بر ۳۱ هزار تومان برای صدور کارت‌های ملی هوشمند غیر قانونی است و با دفاتر پیشخوان متخلف برخورد خواهد شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1396/12/09
فقط بخاطر پول گرفتن از مردم بدبخت هست والا چه فرقی دارد؟ مگه قبلاً که کارت ملی نبود مشکلی بود؟
پاسخ ها
جواب ابلهان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
فرقش اینه که قبلا دنیا یه جور دیگه بود و امروز همه چی دیجیتاله. مگه قبلا که موبایل نبود مشکلی بود؟ پس موبایلتو هم بزار کنار تو که فواید پیشرفت رو نمیفهمی. عجب ملتی دارم تورو بخدا
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1396/12/09
منکه هیچ وقت کارت ملی خودم عوض نمیکنم تا وقتی پولی باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
خب نکن. مدرسه هم نیرفتی بهتر بود . امثال تو فقط پول مملکت رو هدر میدن
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1396/12/09
مردم دارن از گشنگی میمیرن اینا هم مثل زالو دارن خون مردمو به بهانه های مختلف میمکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
عجب گداهایی داریم تو این مملکت. عمو کارت ملی تو میزاری تو جیب خودت. فردا که ماشین زذد لهت کرد از روش تما اطلاعات سلامتی و گروه خون و پرونده ی پزشکیتو درمیارن. این فقط یه فایده
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1396/12/09
یک نوع تیغ زدن جدید مردم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
تا این همه گدا هست تو این مملکت به هیچ جا نمیرسیم
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1396/12/09
ما که درست نمیکنیم چون پول نداریم میخوان اعداممون کنن بکنن راحت میتونن مارو به شاه یا دختر صدام یا...بچسبونن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
. پول کارت ملی قدر یه ساعت کاره. شما ها دیگه چقدر ...
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1396/12/09
با این همه هزینه و دردسر لااقل کارتها را با یه عکس خوب صادر کنن نه اینکه عکسها مثل عکس محکومین باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
وااای دقیقا مشکل همه ی کسانی ک کارت ملی هوشمند گرفتن .اصن یه وضیه این عکسا.
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1396/12/09
جز هزینه کردن از جیب مردم این کارت ها در شرایط فعلی استفاده دیگری ندارد. خوب کسی که شماره ملی دارد چه اجباری برای تبدیل به این سرعت دارد. چرا دوباره کاری؟ خدا شاهد است که کارت ملی جدید خودم را سه سال پیش گرفتم و تا 1400 هم اعتبار دارد ولی به خاطر کارت هوشمند مجبور به هزینه دوباره شدم. به خدا قسم من از بانیان این بازی ها که بار مالی درست می کنند روز قیامت نمی گذرم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
کارتای قبلی جعلش دراومده بود و صلاح نبود بازم باشن
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1396/12/09
بخدا دیگه نمیتونم.. نمیکشه بابا این مغز... چقدر دزدی و بی لیاقتی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
.....الان استخرم برین دیگه کلید با کش نمیندن بندازین دور مچتون. یعنی دنیا بخاطر فوایدی که میبینه میره دنبال پیشرفت. اونوقت اینجا همه دنبال مفت خوری و گدایی و غرغر وتهمت.
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1396/12/09
عوض نکنيم چه اتفاقي ميفته هنوزعوض نکرده ام بارماليش زياده توان مالي کمه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
بار مالیش زیاده؟؟؟ خدایی اجرت یه ساعت کاره نگین توروخدا
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1396/12/09
صدبار گفتیم،صدبار دیگم میگیم ما کارت ملیمونو عوض نمیکنیم.چون مشکلی نداریم باهاش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
عزیزم،این کارت جاسوسی است که درآن واحد می تونند حسابتان رامسدود کنند و......
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
نکن . کاش زودتر بمیری که همون قبلیم لازمت نشه. یه مشت گدا. خب اینا رو بفرستین خارج گدایی
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
روز اول ۱۲ تومن بود سال بعد شد ۱۷۵۰۰ الان شده ۳۱ سال دیگه میشه ۵۰ و اخرشم میگن برا تحویل جنازمون کارت ملی هوشمند میخان
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1396/12/09
همینه دیگه هر کاری رو یباره انجام نمیدن تا مردم کمتر ضررببینن البته واسه درآمدزایی خودشون خوبه،سال دیگه میگن بیاین عوض کنین چون میخوایم تمام کارتهای اعتباری وبانکی و ....رو بکنیم یه کارت!و این داستان ادامه دارد.....
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1396/12/09
ما عوض نکردیم ونمیکنیم دولت وظیفشه مجانی کارتا رو عوض کنه تازه باید بیاد در خونه بگیره وعوض کنه.مثل آمارگیری پارسال که خرش مجبور شد نیرو بفرسه در خونه ها اگه مردم ساده نباشن وهر کاری رو زود انجامش ندن دولت مجبور میشه نیرو بگیره واین کارا رو از جیب مبارک خرج کنه تازه اشتغکال زایی هم میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
فکر میکنن اگه پول ندن و دولت پرداخت کنهزرنگی کردن. خب احمق ها دولت هم از پول بیمارستان و مدرسه و آسفالت و کارخونه میزنه که گدایی امثال شما رو جبران کنه....
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1396/12/09
چرا توهین می کنی شما هم نظر خودت را بگو نکنه از پول تعویض کارت ملی به تو هم میرسه.
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1396/12/09
واقعاً کارت مسخره ای هست که یکی از کاربران درست گفته عکس اسکن شده مثل محکوم هاست کارت قبلی خیلی بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1396/12/09
کارت هوشمند در واقع سر کیسه کردن مردم درمانده از هر جا. من هیچ وقت نمی خواهم دولت از حساب و کتابم سر در بیاره. من اصلا کارت هوشمند را اگر به رایگان هم بدهند نمی خواهم.
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1396/12/09
از بعد انقلاب به ظاهر اسلامی ایران در سال ۵۷ همیشه از جیب مردم بوده
مخصوصاً در زمان روحانی .. هرجا .. هر اداره ..هرمکان .. پرداخت توسط مردم .
...... ای کاش در مقابل دریافت این هزینه‌های بالای از مردم خدمات به مردم خوب و راضی
کننده بود .......... لااقل .... تا کسی شاکی.. ناراحت .. ناراضی ... نباشد ....
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1396/12/09
کارت هوشمند فقط سر کیسه کردن مردم درمانده از هر جاست. کاری بی خود و بی بهره برای مردم و پر شدن جیب مفت خوران و اختلاس گران.
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1396/12/09
فقط یه سواستفاده مالی از جیب ملته. کسری گندکاریشون باید یه جوری پر بشه وگرنه اگر یم مقدار فکر تو کشور باشه باید اینگونه خدمات رو رایگان ارائه بده
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1396/12/09
آخرش مجبورت میکنن عوض کنی مثلا میگن کارهای بانکی با کارت ملی جدید امکان پذیره اونوقت چکار میکنی,یا میگن یارانه به کسایی تعلق میگیره که کارت ملی جدید دارن.
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1396/12/10
آخه مشکل اینجاست که کارهای ادا ری و بانکی با کارت ملیه
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1396/12/10
به نظر میرسه یک ادم مزدور عقده ای دست نشانده اومده و داره ، به مردمی که نمیخوان پول مفت بدن برای کارت ملی، تهمت گشنه بودن و نفهم بودن میزنه و .. خواستم بگم خودتی اخوی...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
ایول یعنی فقط نشسته اینجا که یکی نظر بده بره جوابشو بده بگه گدا مفت خور انگار واسه همین استخدام شده اصلا خیلی تابلوعه
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1396/12/10
وقتی هما با هم باشید و کارتتون رو عوض نکنید مجبور میشن مجانیش کنن
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1396/12/11
سانسور چی یکی هست که پای همه نظرا که اکثریت باهاش موافقن میره مخالفت میکنه توام چاپش میکنی اون با بدترین لهن جواب میده ولی تو باز چاپ میکنی چرا واقعا
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1396/12/11
مورچه گان رو چو بود اتحاد.، شیر دزد را بدرانن پوست
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1396/12/11
حتی اگر مجانی هم بشه ما عوض نمیکنیم،، اینکار باعث کنترل و زیر سوال بردن حریم خصوصیه مردمه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج