راغفر: حذف نشدن یارانه پردرآمد‌ها سیاسی است
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۰۸۶۶۹
۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
۳۸۶۵
حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا، به بررسی علت‌ها و پیامدهای حذف نشدن یارانه‌ی دهک‌های پردر‌آمد جامعه پرداخت و گفت برقراری سیاست توزیع یارانه‌ی نقدی و همچنین حذف نشدن یارانه‌ی پردرآمدها دلایل سیاسی دارد و به خاطر از دست ندادن رای مردم است.

انصاف نیوز: حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا، به بررسی علت‌ها و پیامدهای حذف نشدن یارانه‌ی دهک‌های پردر‌آمد جامعه پرداخت و گفت برقراری سیاست توزیع یارانه‌ی نقدی و همچنین حذف نشدن یارانه‌ی پردرآمدها دلایل سیاسی دارد و به خاطر از دست ندادن رای مردم است.

بعد از گذشت حدود هفت سال از شروع پرداخت نقدی یارانه‌ها، هنوز تعداد زیادی از افراد متعلق به دهک‌های بالای جامعه، یارانه دریافت می‌کنند. سال ۹۳ حسن روحانی از مردم خواست که هرکس که نیازی به دریافت یارانه ندارد از گرفتن آن انصراف دهد. گرچه با این درخواست عده‌ای از دریافت یارانه انصراف دادند اما تعداد آنها زیاد نبود و مردم به این درخواست پاسخ مثبت ندادند. همان سال معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد دولت روزانه ۱۵۰ میلیارد تومان برای یارانه‌ها هزینه می‌کند.

راغفر در مورد علت حذف نشدن یارانه‌‌ی دهک‌های بالا بخ خبرنگار انصاف نیوز گفت: «منظور از هدفمندی این است که گروه‌های هدف شناسایی شوند و منابع و یارانه‌ها به سمت آنها سوق داده شود. حتی به کسانی که متعلق به طبقات متوسط هستند هم تعلق نمی‌گیرد؛ اما الان هفت سال است که پرداخت یارانه شروع شده و کماکان دولت‌ها به آن ادامه می‌دهند. چه دولت قبل و چه دولت کنونی اهداف سیاسی از پرداخت یارانه‌ها دنبال کرده‌اند و می‌کنند. اگر ادامه‌ای هم داشته باشد باز با اهداف سیاسی خواهد بود.

دولت دهم وقتی این سیاست‌ها را اعمال کرد با هدف رای‌گیری این کار را انجام داد. دولت یازدهم و دوازدهم هم به دلیل اینکه رای منفی از مردم نگیرد یارانه‎ها را حذف نمی‌کند.»

او در مورد پیامدهای این موضوع توضیح می‌دهد: «فرصت‌های بسیار بزرگ سرمایه‌گذاری از کشور دریغ شده است. در سال‌های اول، سالی ۴۲۵۰۰ میلیارد تومان هزینه‌ی یارانه می‌شد. محاسبات ما نشان می‌داد که آن سال‌ها حداکثر چهل درصد این جمعیت استحقاق دریافت داشتند، این یعنی ۶۰ درصد منابعی که پرداخت شده به غیر مستحق پرداخت شده است که رقم بسیار بزرگی است [۲۵۵۰۰ میلیارد تومان] که می‌توانست برای ایجاد اشتغال برای میلیون‌ها نفر سرمایه‌گذاری شود که متاسفانه این‌ فرصت‌ها از بین رفت. ادامه‌ی این روند نیز همین مشکلات را به دنبال دارد.»

او در ادامه می‌افزاید: «امروزه با توجه به شرایط جدید کشور که جمعیت بسیار بزرگتری زیر خط فقر رفتند و جمعیت بزرگتری جمعیت فقیر را تشکیل می‎دهند، اگر قرار است یارانه‌ای پرداخت شود اینها را هم شامل می‌شود.»

راغفر معتقد است فقیرتر شدن مردم ربطی به سیستم پرداخت یارانه ندارد. بلکه یارانه سیاستی است که برای جبران سیاست‌های اقتصادی فقرزا به وجود آمده اما ناکافی است و توضیح می‌دهد: «یارانه سیستمی است برای حمایت از گرو‌ه‌هایی که در اثر سیاست‌های اقتصادی آسیب می‌خوردند و زیر خط فقر می‌روند و قرار است که مورد حمایت قرار بگیرند. در واقع آنها قربانیان سیاست‌های اقتصادی هستند و برای جبران پیامدهای آن سیاست‌ها به این گروه‌ها یارانه پرداخت می‌شود. برای مثال افزایش قیمت ارز یک سیاست کاملا فقرزا است که جمعیت بزرگی را زیر فقر برده است. برای حمایت از اینها و کسانی که فقیرند یا توانایی کار کردن ندارند یا شغل خود را از دست داده‌اند و برای کاهش فاصله طبقاتی در جامعه و همچنین برای اینکه زندگی را برای گروه‌هایی امکان‌پذیر کنند این سیاست اخذ شده است اما متاسفانه این سیاست‌ها هم ناکافی است یعنی به لحاظ منابعی که یارانه از آن پرداخت می‌شود هم ناکافی است و هم پوشش کافی ندارد.»

او در پایان به انصاف نیوز گفت: «نکته‌ی قابل توجه این است که ضرورت ندارد یارانه به صورت نقدی پرداخت شود. می‌تواند به صورت ارایه‌ی خدمات عمومی ارزان قیمت باشد. بسیاری از این خانواده‌ها فرزندانی دارند که به مدرسه می‌روند و نیازمند پرداخت هزینه‌های آموزش و پرورش فرزندانشان هستند؛ این رقم قابل توجهی برای گروه‌های کم درآمد است،، با اینکه اینها بیشتر ازمدارس دولتی استفاده می‌کنند اما همچنان برایشان هزینه دارد.

همینطور برای بخش خدمات سلامت می‌شود از یارانه‌ها استفاده کرد. خانواده‌های فقیر بیشتر در معرض بیماری و آسیب‌های سلامتی قرار می‌گیرند و نیازمند حمایت‌های درمانی و پوشش‌های درمانی هستند. بخش‌هایی از جامعه می‌توانند از اینگونه خدمات استفاده کنند و منابع به سمت این دسته خدمات همگانی سوق داده شود.»

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/09/25
آخه‌پولدار هم پولدارهاقدیم !!!! یه‌مُشت‌آدم‌گدا‌گشنه‌‌که‌یه‌شبه‌ ( تواین‌چند‌سال‌اخیر ) پولدار‌شدند که‌دلیل‌بر‌شخصیت‌ و آدم‌حسابی‌بودنشون‌نیست !!! بعضی‌از‌اینها را نمیشه‌با‌گداهای‌کارتن‌خواب‌‌ازهم‌تشخیص‌شون‌داد!!
خرج‌که‌از‌جیب‌مهمان‌بود‌حاتم‌طای‌شدن.‌آسان‌‌شود.
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/09/25
دادن یارانه به این تعداد نفر دروغه من که بازنشسته اموزش وپرورش هستم با حقوق ماهی 2میلیون چند ساله که یارانه نمیگیرم چطور به پر درامدها یارانه میدن فکر کنم خیلی ها را حذف کردن ولی پول هاشون جای دیگری میره.
Netherlands
12:48 - 1397/09/25
اینا میدونن که پولدارها چون گدا زاده اند سر قطع یارانه قشقرق راه میندازند ولی اونها که سه ملیون حقوق میگیرن تحصیل کرده اند و واسه این چندرغاز ابرو ریزی راه نمیندازن
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1397/09/25
کارکنان دولت فقط پردرامدهستندوگرنه مابقی ملت فقیرند
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1397/09/25
آخر شما یارانه همه را قطع میکنید پر درآمدها بهانه است
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1397/09/25
فلسفه پرداخت یارانه برای کمک به فقرا نبود بلکه پرداخت آن در ازای جبران گران شدن حامل های انرژی به تمام اقشار مختلف مملکت اعم از فقیر و غنی بوده است .حال قطع آن بدون برگرداندن قیمت حامل های انرژی به قبل از پرداخت یارانه ها یک نوع کلاه برداری محسوب می شود البته دولتی که برنامه اقتصادی ندارد پرداخت یارانه یا قطع آن هیچ تفاوتی باهم ندارند ملت اگر مطمئن بودند این مبلغ یارانه جهت توسعه کشور هزینه می شد با جان ودل آن را دریافت نمی کردند اما وقتی می بینند سرمایه های بیت المال به راحتی اختلاس می شوند حاضر به گذست از یارانه خود نیستند
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1397/09/25
زورشون به هون کله گنده ها نمیرسه
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1397/09/26
یارانه برای افراد واقشار آسیب پذیر است ولی فقیر وغنی از آن استفاده می کنند ودولت هیچ توجیهی برای این عمل خود ندارد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کالازم_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی