عجیب‌ترین شروط ضمن عقد؛ نداشتن بچه و رابطه‌ی جنسی
۹۲۶۸۲۵
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
۱۶۲۵۹
شروط ضمن عقد ازدواج تعهداتی است که در حین ازدواج با توافق زن و شوهر وارد مفاد قرارداد ازدواج آن‌ها می‌شود. این شروط را می‌توان در سند رسمی ازدواج ذکر کرد و با امضای دو طرف رسمیت داد. این شروط در قانون ذکر نشده‌اند و به انتخاب طرفین چه در هنگام ازدواج و چه پس از آن انتخاب می‌شوند.

روزنامه جام‌جم - میثم اسماعیلی: چند روز پیش بود که معصومه آقاپور، نماینده مجلس شورای اسلامی در حاشیه انتقادش به سیاست‌های اداره جمعیت ۵۰۰ میلیونی ایران اعلام کرده بود که این روز‌ها به دلیل وضعیت بد معیشتی «بچه‌دار نشدن» از شروط ضمن عقد در عقدنامه شده است.

هر چند محور اصلی گفته‌های او همان نقدی است که به وضعیت نابسامانی اقتصادی دارد، اما حاشیه حرف‌های او خیلی زود با واکنش نسبتا تندی از سوی رئیس هیات‌مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق رو‌به‌رو شد. علی مظفری این گفته را خیلی «عجیب» خواند و حتی اعلام چنین مواردی را همراه با اثرات منفی بسیار دانست.

فارغ از این گفته و واکنش‌های به آن چیزی که مشخص است این‌که وضعیت نامساعد اقتصادی باعث شده «بچه‌دار نشدن» به عنوان یکی از شروط ازدواج میان جوانان باشد. نه به مفهوم قانونی و رسمی که میان بسیاری از جوانان این یکی از شرط‌های حالا رایج شده است.

این گزاره به مفهوم نادرست خواندن حرف‌های رئیس هیات‌مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق نیست، چرا که این زوج‌ها نه این موارد را ثبت رسمی می‌کنند و نه قید این نکته در عقدنامه قانونی است، اما بچه‌دار نشدن تنها شرط ضمنی نیست که حالا بین زوج‌ها رواج یافته و شروط دیگری هم وجود دارد که اغلب به واسطه چالش‌های اقتصادی رواج پیدا کرده است.

شروط ضمن عقد ازدواج تعهداتی است که در حین ازدواج با توافق زن و شوهر وارد مفاد قرارداد ازدواج آن‌ها می‌شود. این شروط را می‌توان در سند رسمی ازدواج ذکر کرد و با امضای دو طرف رسمیت داد. این شروط در قانون ذکر نشده‌اند و به انتخاب طرفین چه در هنگام ازدواج و چه پس از آن انتخاب می‌شوند.

بر اساس فقه اسلامی و قانون مدنی ایران، ازدواج قراردادی است که در آن حقوق و تکالیف متفاوتی به زن و مرد داده می‌شود.
با امضای سند ازدواج، زن برخی از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، داشتن شغل، انتخاب محل زندگی و مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر (طلاق) را از دست می‌دهد و حقوق مادی همچون مهریه و نفقه را به دست می‌آورد.

معمولا از شروط ضمن عقد برای تغییر این آثار حقوقی ازدواج استفاده می‌شود. برای مثال شوهر متعهد می‌شود که جلوی سفر یا شغل زن را نگیرد یا به او برای طلاق وکالت می‌دهد. این‌گونه شروط در صورتی که مغایر با قوانین تفسیری باشند بر قانون برتری دارند و در صورت بروز اختلاف باید به شرط ضمن عقد عمل شود نه قانون، اما اگر خلاف قوانین امری باشند اعتباری ندارند.

ازدواج مشروط

تهیه نکردن مسکن، مد تازه ازدواج

بدیهی است که اغلب ریشه‌های بالا رفتن سن ازدواج اقتصادی است. یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای ازدواج هم تهیه مسکن است. این روز‌ها حتی خانواده‌های سختگیر در راه ازدواج معمولا شرطی برای خرید خانه پیش پای جوانان نمی‌گذارند، اما تهیه مسکن صرفا شامل خرید نمی‌شود و اوضاع بازار مسکن به گونه‌ای است که حتی اجاره مسکن هم برای بسیاری محال یا سخت شده است.

همین بازار خراب مسکن خودش را در برخی از این شروط ضمنی غیرمتعارف ازدواج نشان می‌دهد. آن‌طور که آرش دولتشاهی، وکیل پایه یک به جام‌جم می‌گوید بار‌ها دیده است که «شرطی از سوی مرد مبنی بر این‌که تا چهار سال اقدام به تهیه مسکن نخواهد کرد» به صورت قراردادی میان زوجین قید شده است.

به این مفهوم که مرد تا چهار سال بعد از ازدواج متعهد نیست مسکن جداگانه‌ای برای زندگی مهیا کند. هر چند این شرط به صورت قانونی در دفترخانه‌های ازدواج ثبت نمی‌شود، اما تلنگری است برای آن‌ها که مدت‌هاست با مصوبه و لایحه سعی دارند ازدواج را آسان کنند.

اموال؛ نصف به نصف

یکی از شروط ضمن عقد رایج که در سال‌های اخیر در قباله‌های رسمی ازدواج منتشر می‌شود شرطی است که بر اساس آن شوهر تعهد می‌کند در هنگام طلاق -اگر طلاق به درخواست زن نباشد و طلاق به تشخیص دادگاه ناشی از تخلف زن از وظایف همسری و سوء‌اخلاق و رفتار او نبوده باشد - نصف اموالی را که در زمان زناشویی تحصیل کرده براساس نظر دادگاه به زن واگذار کند.
این شرط هرچند معتبر است، اما با اشکالات و ابهاماتی هم روبه‌روست از جمله این‌که فقط حداکثر اموالی که شوهر به زن منتقل می‌کند - یعنی نصف - مشخص شده و حداقلی تعیین نشده است دومی این‌که شرط بر سر چیزی است که در زمان بستن آن وجود خارجی ندارد و شرط بر امر مجهولی که حتی مقدار و چگونگی آن را نمی‌توان تشخیص داد که از نظر برخی حقوقدانان و فق‌ها باطل است.

ازدواج مشروط

حق طلاق و اجازه خروج

در این میان بسیاری از شروط ضمنی عقد هم ثبت می‌شوند، به این مفهوم که زوجین در عقدنامه‌شان در دفاتر ازدواج آن را ثبت رسمی می‌کنند. رایج‌ترین شروطی که دفترخانه‌ها هم چندان مشکلی با ثبت آن ندارند به موضوع اعطای حق طلاق به زن و اجازه سفر به خارج از ایران توسط مرد برمی‌گردد.

بسیاری هم البته گلایه کرده‌اند که همه دفترخانه‌ها زیر بار ثبت چنین شروطی نمی‌روند و البته که برخی دیگر اعلام کرده‌اند حتی در صورت ثبت، ضمانت قانونی برای آن وجود ندارد و باید از دفترخانه‌ها وکالت بگیرند و در دفتر اسناد رسمی این موارد ثبت شود. در صورتی که قید چنین مواردی در عقدنامه همچون سند رسمی کشور، ضمانت قانونی و اجرایی خواهد داشت.

سالی یک بار سفر خارجی

برخی شروط ضمنی ازدواج معتبر نیستند، از میان آن‌ها برخی باعث باطل‌شدن عقد ازدواج هم می‌شوند، اما حرف بر سر اعتبار نیست و بیشتر از آن‌که غیر معتبر باشد، نامتعارف است! دیگر موردی که این روز‌ها رواج پیدا کرده و البته از معدود مواردی است که ریشه در وضعیت نابسامان اقتصادی ندارد «الزام به سفر خارجی» است.

پر واضح است که دفترخانه‌ای زیر بار قید چنین شرطی در عقدنامه نمی‌رود، اما به نظر می‌رسد خانواده‌ها چاره‌ای برای این موارد پیدا کردند! باز هم روایت آرش دولتشاهی از چنین موردی شنیدنی است. او به جام‌جم می‌گوید: «مواردی وجود دارد که بیشتر از آن‌که ثبت رسمی شود یا در بخشی از عقدنامه قید شود به عنوان توافقی میان خانواده‌ها شکل می‌گیرد و جالب این‌که برای بسیاری از دفترخانه‌ها هم این موارد مضحک است.

به عنوان مثال در برخی از خانواده‌ها پیش از نکاح رسمی در برگه‌ای تعهداتشان را می‌نویسند که یکی از رایج‌ترین این تعهدات الزام مرد به حداقل یک سفر خارجی در سال است!» جالب است با وجودی که این موارد در یک برگه فی‌مابین خانواده‌ها ثبت و امضا می‌شود، اما در صورت بروز اختلاف، چندان ضمانت اجرایی در دادگاه نخواهد داشت.

ازدواج مشروط

قراردادی به نام حسن معاشرت!

موارد دیگری هم در شروط ضمن عقد زوجین وجود دارد که آنقدر بدیهی است که حتی نیازی به قید آن به‌صورت قرارداد نیست، اما پرونده دادگاه‌های خانواده حکایت از این دارد که همچنان خیلی از این موارد محل بحث و چالش میان خانواده‌ها شده است. به‌عنوان مثال بسیاری از زوجین شرط می‌کنند «حسن‌معاشرت» داشته باشند که خب این نکته به صورت نمادین در نهاد خانواده وجود دارد و چالشی به همراه ندارد، اما در صورت عدم چنین مواردی، آن‌ها با ارائه همین نکته در قرارداد به دادگاه‌های خانواده می‌روند!

یا در مورد دیگری که این روز‌ها شنیده می‌شود، زوجین در قراردادی شرط می‌کنند که علاوه‌بر تبعیت از خانواده‌های خودشان از خانواده همسرشان هم تبعیت داشته باشند! این موارد آن‌طور که پیداست وقتی جزئی از یک قرارداد مکتوب میان زوجین باشد بیشتر باعث ایجاد چالش و مشکل می‌شود تا بخواهد دلیلی باشد که مشکلی پیش نیاید!

شرط ازدواج؛ عدم رابطه زناشویی

شاید بچه‌دار نشدن حالا یکی از شروط نامتعارف ضمن عقد شده باشد و هر چند چنین موردی نه قانونی است و نه فقهی، اما شروطی هم وجود دارد که بعضی از فقها هم نسبت به آن تفسیر‌های متفاوتی دارند. یکی از موارد عجیب آن مربوط می‌شود به «عدم رابطه زناشویی»، که در برخی موارد زوجین آن را در یک قراردادی میان خود به‌عنوان شرط ازدواج ثبت می‌کنند.

مخالفان این شرط معتقدند این شرط خلاف مقتضای ذات عقد است و ازدواج را باطل می‌کند. آن‌طور که پیداست همین «خلاف مقتضای ذات عقد» محل اختلاف است، چرا که برخی هم بر این باورند اگر برقراری روابط جنسی را جزئی از طبیعت و ذات ازدواج بدانیم، شرطی که آن را ممنوع کند باطل است و ازدواج را هم باطل می‌کند، اما اگر ازدواج بدون رابطه جنسی هم طبیعی باشد چنین شرطی معتبر است.

به گفته ناصر کاتوزیان، حقوقدان ایرانی، تشخیص مقتضای ذات هر عقد به طرز فکر خاص مردم هر اجتماعی بستگی دارد. ممکن است جامعه‌ای در زمانی خاص امکان نزدیکی را مقتضای نکاح بداند و در زمانی دیگر از آثار فرعی ازدواج به‌شمار آورد.

انتشار یافته: 53
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1398/08/18
خاک دو عالم بر سرتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
به تو چه ها به تو چه
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/08/18
اون مورد آخر رو من هم میخوام توی عقدنامه قید کنم
پاسخ ها
پرستو
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اونوقت همسرتم قبول کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
يعني شوهر و فقط براي پولش ميخواي
بدون نام
-
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
منتظر هوو باش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
میگم این که نگفته زنم یا مرد.... شاید مرد باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
همسرت میگه باشه و در کنار جنابعالی با یکی دیگه خوش می‌گذرونه
فاطی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
احتمالن شما یک فرد با گرایش اسکشوال هستی و این کاملاً طبیعیه ک ازدواج بدون رابطه جنسیو میخای
من تعجب میکنم عز اون شخصی ک گفته پ حتمن دنبال پول طرفی
مگ شما با واژه ی عشق اشنا نیستی دوست عزیز؟ همه چی ک رابطه جنسی نیس شاید دو نفر همدیگرو بخان اما مایل ب برقراری رابطه جنسی نباشن.
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/08/18
رابطه جنسی نباشه پس چطور ارضا میشن اگه قراره خود ارضایی کنن چرا ازدواج میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
خودارضایی درکار نیست ،،، بعضی ها علاقه ای به رابطه ندارن فقط همین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
این شرط رو می گذارند تا مردها از عدم تمکین و عدم ناتوانی جنسی زن به علت بیماری و ...اینها نتونه سو استفاده کنه...وگرنه رابطه جنسی رو دارند
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/08/18
سفر خارجی ببرش وسط کابل ها رهاش کن بیا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
دمت گرم خوب گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
مگه پياده روي اربعين چشه؟ ارزونم درمياد تازه ممكنه به فيض شهادت يا جانبازي نايل بشه و ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
ارزش اون کابل ها از مرد ایرانی بیشتره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
کاربر 2:44
اولا بر عکس گفتی ارزش زنها ی کابل از شما بشتره
دوما :دوما آره اروا عمت ارزش مرد کابلی بیشتره که دختر کم سن و سال(حدود 12 سال )بزور شوهر میدن انتخاب شوهر هم دست والدینشون هست، ممکنه شوهر یک پیرمرد باشه . حالا خودت قضاوت کن. نمیگم داخل ایران از این موردها پیدا نمیشه ولی نه به اندازه افغانستان که رسمشون اینه
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/08/18
ینی چی؟
چرا میخوان رابطه نداشته باشن؟
اصن چرا ازدواج میکنن پس
ازدواج که کلش درسر و بدبختیه ادم دلش به یه بچه خوشه و یه رابطه جنسی اونم انجام نده؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
خب تو انجام بده دق نکنی ی دفه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
چقدر چندش آوره که کسی کل ازدواج خلاصه بدونه در مسائل جنسی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
فضوليش به تو نيومده
سرت به زندگى خودت باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
:)))))
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
عشق،احترام،عادت کردن و درد دل کردن با شریک زندگی، باهم خوش بودن ،تو سختی ها و شادی ها کنار هم بودن معنی ازدواج دو انسانه،وگر نه دو مورد بالایی که گفتی مختص حیواناته که روش سرمایه گذاری میکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
اولین دلیل ازدواج رابطه‌ی جنسی هست، و کسی هم که نمیخواد رابطه‌ برقرار کنه خب خبر مرگش ازدواج نکنه و مجرد بمونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
چی میگی واسه خودت وقتی نمیدونی هیچی...این واسه اینه که مرد از عدم تمکین زن به علت بیماری یا هرچیزی سو استفاده نکنه ...نه اینکه رابطه نداشته باشن
fm
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
داشتن رابطه لازمه یه زندگی موفق.بدون این رابطه غیر ممکنه زندگی
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/08/18
باید ببینیم داستان هرکدوم از این ازدواجها چی بوده. مثلا اونی که درمورد عدم رابطه ی جنسی بوده که لزوما بین یه پسر و دختر سی ساله برقرار نشده . شاید هدف از اون عقد حمایت مالی یا زندگی زیر یه سقف بوده و عمدا این مورد رو ذکر کردن که آقا هوس به سرش نزنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
اسکل جان اون شرط برای اینه که مرد از عدم تمکین زن عدم توانایی جنسی سو استفاده نکنه ..
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1398/08/18
اتفاقا خوبه كه !!قبلا عقد نامه فقط يه كاغذ بود ولي اين كار موجب با ارزش شدن عقد نامه ميشود
شايد براي خانمي سفر خارجي واقعا مهمه و براي مردي بچه دار نشدن!!!!!
هيچ كسي را مجبور نكردن كه عقد نامه امضا كنه اگه شروط قبول نداريد با ان فرد ازدواج نكنيد يكي ديگه را پيدا كنيد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
اره والا گامنتت رو طلا بگیرن نمیدونم درد یه عده چیه خودشونو زدن به نفهمی طرف داره میگه شرایط من اینه و اگه قبول داری زندگی رو شروع کنیم و ثبتش میکنن که هیچکدوم از طرفین لایی مکشن
Czech Republic
17:53 - 1398/08/18
هر چی می شنوید زود روی خودتون تجسم نکنید تا تعجب کنید
طرف نصف یه محل به نامشه ، شرط عدم رابطه جنسی می کنه که بچه ای ازشون نمونه احیانا
ازدواجشون برای مدتی محدود و یک سری مناسباته که خودشون میدونن چرا

خیلی ها رابطه کامل به دلیل پزشکی و ... دوست ندارند
و هزار تا دلیل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
یکی از مهمترین دلایلش اینه که بخوان مزایایی از دولت دریافت کنن
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1398/08/18
خب چه کاریه اصلا عقد نکنن چوم مثل خواهر و برادر میمونن
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/08/19
اون ازدواج بدون رابطه واقعا چیزی ک خیلیا بهش احتیاج دارن به نظرمن عالیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
غلط کردی خوب تو عقیمی پس اصلا ازدواج نکن مجرد بمون
بدون نام
United Kingdom
۰۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
حرف مفت نزن
z.f
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
کاملا موافقم.اچون برخلاف پسرا که هدفشون از ازدواج فقط ارضای هوس هاشونه، اکثر دخترا فقط به خاطر مسائل عاطفی ازدواج میکنن.
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/08/19
اين شروط يعني به بردگي گرفتن مرد فقط براي تامين مخارج و نياز پولي يك خانم

هيچ مردي به بردگي نميرود اين و تو گوشتون فرو كنيد حتي اگر تمام عمر خود ارضايي كند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
دختری که رابطه دوست نداره قبلن همه کاراشو کرده شرط میزاره. که یه مدت استراحت کنه زن گرفتی باید هر شب فیتیله پیچش کنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
به تو چه كه در مورد مردا نظر ميدي؟ خودشون ميدونن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
این شروط حقوق پایه انسانه ن شرط همانطور که زنا برده میشن مردان میشن
بدون نام
United Kingdom
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
دقیقا گل گفتی
بدون نام
United Kingdom
۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
درود به شرفت
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
مردها که کلا برده هستن دیگه برا خانمها چون از صبح تا نصف شب بیرون کار میکنن وزن تو خونش با ارامش استراحت میکنه
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/08/19
مگه مغز خر خوردین؟هیچوقت ازدواج نکنین هیچوقت
هیچ کسی ارزش اینو نداره که بخوای زندگیتو باهاش قسمت کنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
مگه خر مغز داره؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
دیوونه ایی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
لایک
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/08/19
جمعيت پونصد ميليوني؟ نكنه جمعيت عراق و لبنان و يمن رو هم به پاي ايران نوشته؟!
Iran, Islamic Republic of
02:48 - 1398/08/20
این ها شرط نیست حقوق اولیه یک زنه که انسان حساب میشه چون ایران حساب نمیشه شده شرط و بی استفاده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
اگه منظورتون شروط آخره پس در انتظار روزی باش که شوهرت با زن دوست دخترش یا زن صیغه ایش ارتباط برقرار میکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج